sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (58)
 • medya (0)

58. herkes haddini bilse, bu ve tersinin yaşanmayacağı aşikar durumlardır.

edit: ayrıca kimsenin kimseye de nasıl sağlıklı olacağı hakkında zaten genel geçer şeylerin dersini vermesi gerektiğini düşünmüyorum, bu benim gözümde büyük hadsizlik, zayıf birine çok ye demek ne kadar aptallıksa kilolu birine de biraz az ye demek o kadar aptallık, tamam en çok siz biliyosunuz aynen, karşındaki insanın "kendisiyle" alakalı bir durumu idrak edemeyeceğini mi düşünüyorsunuz da bunu "belirtme" gereği duyuyorsunuz? lütfen şu kapıdan...

20 eylül 14:12 20 eylül 14:20

57. size zayıflara yapılan baskılar önemsiz bir şeymiş gibi kilolulara olan baskılar çok kırıcı gelebilir. Fakat ikisini de az çok yaşamış birisi olarak ikisinin birbirinden farkı yok diyorum. eskiden kiloluydum(aşırı kilo açısından demiyorum sadece arkadaşlarımla karşılaştırınca) arkadaşlarıma göre(onlar 40 kiloyken ben 60 şekilde). direk yüzüme yüzüme sen çok kilolusun demeseler bile alttan alttan diyorlardı kilolu olduğumu. sonra 66 kiloya varınca geçen sene kilo verme kararı aldım ve diyete başladım. 53 kilo olmuştum ve boyumla düşünürsek normal kilodaydım ama insanlar sanki irem derici(onunla aynı zamanda kilo verdiğimiz için onu örnek verdim) gibi et kemik kalmışımcasına davrandı. ay yüzün çok çökmüş, ay irem derici gibi hastanelik olma sakın ye boş ver zayıfsın, ay kilo mu alsan acaba artık, zayıflık sana yakışmamış eskiden daha iyidin tarzı baya psikolojik baskıya maruz kaldım. çok normal gelebilir size bunlar çünkü eskiden bana birisi deseydi bana normal gelirdi ama yaşamış birisi olarak öyle bir şey olmadığını söylemek isterim. çünkü kendini mutlu hissettiğin anda size kırıcı bir şey söylüyorlar ve sudan çıkmış balık gibi nolduğunu şaşırıyorsun. benim verdiğim örnek çok saçma gelebilir farkındayım ama en mantıksız örnekte bile bir insanın nasıl kalbinin kırılabildiğini anlayın diye yazdım. Ama açıkca söylemek gerekirse kilolu kelimesi çıkarsa başlıktan ben daha mantıklı bir başlık olabileceğini düşünüyorum. tamam kilolular da yapıyordur bu baskıyı yapmaz diyemem fakat çoğu kilolu baskı altında kaldıp kırıldığı için kendisinin kırıldığı gibi başkasının da kırılmasını istemiyor. ayrıca sadece kilolular değil, zayıf insandan 5 kilo fazla kiloya sahip olan da, normal kiloda olan da, kilolusu da yapıyor. sadece kilolu diye sınırlanırmak yanlış olur.

17 eylül 18:02

56. Bu başlık altında neden kilolu insanlara acımasızlık yapılmıyor denilmiş gibi girdiler var anlam veremedim. Kilolu insanlara yapılan acımasızlıklar zayıf insanların kendilerine yapılan acımasızlıklara karşı çıkmasına neden engel teşkil etsin ? Doğal olarak kilolu olanlara zayıflar, zayıf olanlara da kilolular acımasızlık yapıyor. Başlıkta da bir sorun göremiyorum ben bu yüzden.

Anlaşılmayan nokta şu, fazla kilosu olan insanlar için daha hassas bir konu olduğundan onlara daha çok yükleniliyormuş gibi görünüyor. Fakat kilolu bir insana onun sağlığı için yemek yememesi gerektiğini söylemek ayıp karşılanırken zayıf birine onun sağlığı için çöp gibisin kilo al biraz demek ayıp karşılanmıyor çoğu insan tarafından. Bu başlık altında da zayıf insanların uğradığı zorbalıkları anlattığı girdilerin eksilenmesi ayıp karşılanmadığını epey kanıtlıyor. Zayıf bir insanı onun sağlığı için tamamen sağlıksız şeyleri yemeye zorlayabilirsiniz. Sonuçta kek börek yemiyorsa kesin kilo vermek için diyet yapıyordur, o gıdaların sağlıksız olmasıyla veya sevmemesiyle hiç ilgisi olamaz. Mayonez yemediğim için yeme bozukluğum olduğunu söyleyen insanlar oldu ya. Öyle iştahım kapalı falan da değildir, çevremde ki çoğu insandan daha çok yerim. Dışarıda yemek yemeyi, fazla yağlı şeyleri sevemiyorum. Cildime de etki ettiği için çok canım istemezse tercih etmiyorum. Ama insanlar için sağlıklı beslenmek=kilo takıntısı ve yeme bozukluğu.

Ben öyle çok zayıf görünen, zorbalık yapan insanların tabiriyle anoreksik görüntüde birisi değilim. Ben artık söylenenlere bu kadar katlanamayacak duruma geldiysem gece uyumadan önce kilo almak için makarna yeme seviyesine getirilen insanlar kim bilir neler neler duydu. Şunu anlamıyorsunuz, nasıl ki kilolu olmak her zaman fazla yemek yemeye bağlı değilse zayıf olmakta her zaman hiçbir şey yememeye bağlı değil. Ya da iştah bireyin elinde olmadan fazla açık olabileceği gibi bireyin elinde olmadan fazla kapalı da olabilir. Bir insan size kilonuzla ilgili çirkin şeyler söylediyse dönüp cevabınızı ona verin, gidip size saygısızlık yapmayacak birini bulup intikamınızı ondan almayın. Bunu hem kilolu hem zayıf insanlar için diyorum. Diyetisyeni, antrenörü, ailesi değilseniz kimsenin kilosu hakkında yorum yapmak haddinize değil. Ki ailesi bile olsanız yapıcı bir şekilde destek olmalısınız, hakaretler ederek değil. Umarım bir gün fiziksel özellikler üzerinden yapılan tüm zorbalıklar son bulur, önemli olanın insanın kalbi olduğu anlaşılır.

17 eylül 03:43 17 eylül 03:52


55. Doğrudan soruldugu için doğrudan cevap vereceğim destan yazıp hayatımı anlatacak değilim burda ama böyle bir şeyin de olduğunu bilin demek istiyorum sadece. Az olması ya da sizin çevrenizdeki insanların yapmaması bu başlıkta yazanın hiç olmadığı anlamına gelmiyor. Bugüne kadar tek bir kilolu insana bile kilosuyla, vücut ölçüleriyle ilgili tek bir laf etmişliğim yok haddim de degil zaten hani ben onun iyiliği için söylüyorum diyenlerden hele hiç değilim. Ama nasıl ki ben yapmıyorum diye "kilolu insanlara acımasızlık yapılmıyor" diyemezsem, Başkaları da hadi canım kim zayıf insanlara acımasızlık yapıyor onlar nereden bilecek ki diyemezler, dememeliler. Çünkü kilolu insanlara yapılan acımasızlığı en iyi yine acımasızlığa uğrayan diger insanlar anlayorlar. Yapmayın etmeyin.

Kız gelmiş bana ayyy akhyls senin bacakların ne kadar ince ya nasil duruyorsun üzerinde nasıl yürüyebiliyorsun diyor durduk yere aklına estiğinde. Ben gelip sana soruyor muyum ya da ben böyle olmak istiyor muyum soran yok. Bütün gün homini gırtlak teyzeler hadi beni geçtim anneme ayıp ederek ayy yavrum annen seni hiç yedirmiyor mu gel ben seni besleyeyim sen aç kalmışsın burda diyor. E pes. Stajda daha 1 ay olmamış tanıyalı kadın gelmiş bana ay bisey söyliycem sen hep elbise giy bu ne ya pantolon giyince göremiyorum seni diyor. Oldu ne giyeceğimi de size soracaktım. Alışverişe giderim yandaki kız benle aynı şeyi giymiş diyor ki arkadaşına bu beni iyice kilolu mi gösterdi göbeğim popom çok çıktı sanki diye. Arkadaşının tepki şu; beni süzüp ağzını da büzüp ay saçmalama senin en azından popon var baksana diye iğrenircesine güya sessizce cevap verir. Bunları diyenler de öyle "normal" kiloda süper saglıkli vücutlarda değiller. Ortaokuldayız sınıftaki erkeklerin kilolu diye iğrenç dedigi bir kız vardı ki ben utanırdım onların yerine nasıl böyle bakabiliyorlar diye ama o kızda gelip ben çok zayıfım diye bana zorbalik yapmasına sonra ne denir onu bilmiyorum işte. Kendimi bildim bileli yarım kilo alinca seviniyorum. Canım sıkkın olunca mideme vuruyor iyice yiyemiyorum o bile suç oluyor hemen ayyy diyet mi yapıyorun zaten zayıflıktan öleceksin diye göz devirmeler.

Ay amaan neyse ne istemediğim kadar yazdım benim diyeceğim şudur ki özetle her türlü acımasızlık var belki onlar başkasından acımasızlik görüyorlar diye bunu bana yapıyorlar ama bu kimseye iyi gelmez kimseyi iyileştirmez ben bunun tersini yapabileceğimi hayal daha edemiyorum bu bana kendimi daha da kötü hissettirir. Iyilesmek icin daha güzel yollar var kimseye acı çektirmek kimseyi iyileştirmez bunu göz ardı etmek de öyle...

17 eylül 02:39

54. Bazılarımızın, bazı kilolu insanların zayıf insanlara karşı acımasız ve kırıcı davranıyor olmasının, kilolulara herkesin iyi davrandığı anlamına gelmediğini idrak etmesi lazım eğer idrak yolları enfeksiyonuna yakalanmadılarsa.

Evet, zayıfsın hakaret değil. Ama çirozsun, kemik torbasısın, iskeletsin hakaret. Tıpkı kilolusun dendiğinde hakaret olmadığı, ama şişkosun, yağ tulumusun, yarım dünyasın dendiğinde hakaret olduğu gibi. Sana ağzını tut yemek yeme diyen bana da ceplerine taş doldur uçarsın diyor. Şimdi bak Sen kilolu olduğun için hakarete uğruyor olabilirsin. Ben de zayıf olduğum için hakarete uğruyorum. Ve ben zayıf olduğum için uğradığım hakareti anlattığımda, senin kilolu olduğun için hiç hakarete uğramadığını hayatının güllük gülistanlık olduğunu falan iddia etmiş olmuyorum. Herkes muzdarip olduğu derdin başlığını açar, o başlığa da yazar.ne hakla başlık açıyorsunuz ne ya xd

17 eylül 02:21 17 eylül 02:31

53. Bunu ben de yaşıyorum sürekli ay ne kadar zayifsin biraz kilo al, kıvrımlı değilsin, evlenince çocuk nasıl doğurcan / kocaya nasıl bakcan (gizlinot: Ne alakası var hiç anlamıyorum) gibi sözler duyuyorum ama biz anında kendimizi toplayıp "ayyy kıskandı kendi tipine bak şişko" diyoruz (gizlinot: Ben demiyorum) ben zayifligimla mutluyum diyoruz.

Ama kilolularin yaşadığı dezavantajlar daha çok diye düşündüğüm için (gizlinot: Sen yeme, kaç yaşındasın yaşlı görünüyorsun)hepimize başkasının fiziksel görünüşü hakkında yorum yapmamayı tavsiye ediyorum. İçinizden tabiki herkese çiroz, kadın gibi durmuyor, çubuk kraker, iskeletor, şişko,balina, ayı diyebilirsiniz ama içinizden diyin oldu mu ?

15 eylül 22:51

52. Tersi de elbet var ama 1. Elden sahit olduğum bir durumu yazayım. Bu sene kuzenime gelinlik bakıyorduk. Tabi tüm gelinlikçiler denetmek için olan gelinlikleri 38-40 beden yapıyor ki gerekirse arkasından yanından iğneleyip ya da arkasını kapatmayıp denetsin. Kuzenim ise ortalama altı sayılacak kısa boylu, boyuna göre kilosu normal 34 beden falan giyen minyon bir kız. İstisnasız her gelinlikçi off ne zayıfsın, sana da uygun bulmak zor, neyseki özel dikim olacak diyip durdu. Ölçülerini alırlarken böyle ölçü mü olur, neyse evlenince nasılsa kilo alacaksın ( neden alacaksa artık) dediler hepsi. 1-2 kişi değil bu dediğim. Kız zayıf ya da anoreksik görünmüyor üstelik. Kısa boylu ve minyon. Ne yapsın 40 beden olsa bu sefer de şişko diyeceklerdi. Çekememezliğinden ya da sadece laf sokmak için ağızı olan konuşuyor işte. 

15 eylül 18:56 15 eylül 19:11


51. Allah aşkına ya bunca şişman şakası varken, yıllarca yerilen kilolu kadınlar nedeniyle,bu zayıflık baskısından doğan 2000li yıllara özgü bunca hastalık varken siz kilolu insanların acımasız olduğuna emin misiniz?

Ablam 30 yaşına kadar 120li kilolarda idi. Yıllarca her akraba ziyareti,her düğün,her özel gün ve hatta dolaşmaya gittiği avm bile ona çile oldu.(gizlinot: ablamin Kilosuna şaşırıp acaba ne kadar şişman

Diye ölçebilmek için arkasından yürüyen merdivenlere bir daha binen insan gördüm ben ya ) Zaten yeterince zor kıyafet buluyorken (gizlinot: Ki o zamanlar büyük beden modasi böyle degildi. Ancak babanne tipi kıyafetler olurdu ya da terziye tonla para döküp özel diktirmek zorundaydin) , hayatına kimse girmiyorken, iş yaşamında dahi görüntüsü nedeniyle belli mevkilere gelemiyorken yaşadığı buhranı ben biliyorum.

Ona rağmen ablam hep inanılmaz şakacı,esprili,komik,kendiyle barışık biriydi.

Kendiyle barışık olmayı da insanların baskısından yılmamak için bir kalkan olarak kullandığını mide küçültme ameliyati sonrasında bir gün söyleyince anladık.

Daha hala her düğünde acaba kilo aldı mi, acaba sarkık kalan yerler toparlandı mı, ay yüzü mü çökmüş biraz kırışıklıklari mi belli olmuş diyen tiplere karşı yine dik durmaya çalışıyor. hatta artık insanları "çok çabaladım anca bu kadar oluyor beğenmeyen küçük oğluna almasın" diyerek susturuyor. Bizim insanımız anlamaz ama her halti sormayi kendisine hak bilir, had bilmez.

Bir insan hasetse,kötüyse ,içten pazarlikliysa,kusur arayıcısı ise bunun 36 ya da 46 beden olmakla ilgisi yok. Bu nerelisin dendiğinde verilen cevaba göre insan ayırt etmek kadar saçma.

Asıl acımasız olan ne biliyor musun? Açtığın bu başlık.

15 eylül 13:31 15 eylül 13:33

50. kiloya değil insanın karakterine bağlı olan bir şey acımasızlık. kim olursa olsun uzak durulması gereken insan tipi.

15 eylül 13:01

49. 30 yıldır zayıfım, böyle bir acımasızlığa maruz kalmadım. Acımasız, patavatsız, kompleksli olmak kişilik özelliği, kiloyla alakası olduğunu sanmıyorum. 

15 eylül 02:10