girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (22)
  • medya (0)

22. dijital kitap okuma yöntemleriyle asla yapamadığım şeydir. normalde laptop, akıllı telefon, vb. cihazlarda herhangi bir yazıyı okumak mümkün olurken, konu bir kitap ise bunu kesinlikle yapamıyorum, kitap okuyor gibi hissedemiyorum. elime kitabı alıp; sayfalarına dokunarak, bazen birkaç sayfa geri dönerek, bazen satır altlarını çizerek, bazen kitabın kokusunu alarak mutlu olanlardanım...

17 ekim 12:45

21. su içmek gibi. belki abartılı bir tanımdır ama kitapsız kalmak susuz kalmak gibi bi şey haline dönüştü benim için. çocukluğumdan kitaplarla büyümüşlüğüm yok. zamanla, okuyarak, isteyerek devam ettim. bir kahve içip bir kitap okumak benim için kendimi nasıl mutlu ederim sorusuna küçük bir örnek.

2 ekim 13:38

20. boş zaman aktivitem değil, bilhassa uzun uzun zamanlar ayırdığım en sevdiğim eylem.

28 ağustos 12:37


19. son 1-2 yıla kadar deli gibi kitap okurdum. kitap keşfetmek benim için ayrı bir zevkti. bir kitapçıya gittim mi saatlerce çıkmazdım. ne zaman ki saçma sapan bir şekilde wattpad vb yerlerden yazarlıkla ilgili hiçbir eğitimi olmayan insanların bomboş yazılarının sırf satış amacıyla kitaplaştırıldığını gördüm, o zaman bana feci bir soğuma geldi. bunun üstüne defalarca kitapçılara tekrar gittim ama sürekli gördüğüm şey wattpad'den alınan hikayelerdi. en baş raflarda, en çok satılanlar da. bir yerden sonra da kitapçılara gitmemeye başladım dolayısıyla kitap okumayı da bıraktım. bir ay önce yurtdışına taşındım. tabii insanlar burada sürekli kitap okuyor, dedim bir kitapçıya gideyim. foyles adlı bir kitapçıya gittim ve saatlerce çıkmadım. bir tane bile wattpad kitabı ya da saçma sapan kitap görmediğim, oturacak bir sürü yerin olduğu, kitap raflarının uzunluklarının toplamının 6.5 km olduğu, inanılmaz sessiz ve bembeyaz bir yer düşünün. tek sorunum alacağım kitapların ana dilim de olmayacağından dolayı anlayamaz mıyım acaba diyişimdi. (edebi dil vs.) ama neredeyse seçtiklerimin hepsini anladım. o kadar güzeller ki anlatamam!

28 ağustos 12:30

18. Ofisimde, arabamda mutlaka 1 kitap bulunduruyorum. Severek yaptığım eylem. Kitap okurken kendimi başka dünyalarda buluyorum. Zihnimi bosaltmami sağlayıp bana çok şey katan bir eylemdir. Eşim de benim gibi kitap okumaui çok seviyor. Son zamanlardaki aktivitemiz de kitaplarimizi alip sessiz bir kahve dukkanina giderek Kitap okumak. Kitap okuma aşkım hiç bitmesin...

27 ağustos 22:22

17. Yks yapılana kadar deli gibi kitap okuyordum ancak sınavdan sonra ne olduysa bıraktım elim bile gitmiyor (gizlinot: Bıkkınlık sanırım). Eylülde tekrar başlayacağım elimin altında okunacak kitaplarım birikti ve okuma isteğim geri gelmeye başladı.

27 ağustos 22:14

16. Hayal gücümü kitaptaki karakterlerle ve olaylarla sınırlandırmayıp, kitabı yazarken yazarın hissettikleri, düşünceleri, elinin kalemi tutuş şeklini, üzerinde ne olduğunu düşününce çok büyük haz duyuyorum. Bir insanın beyninden çıkan muazzam düşünceleri yüzlerce yıl başka insanlarında okuyor oluşu inanılmaz haz veriyor bana.

27 ağustos 21:06


15. spor gibi bir şey. başlaması zor ama başladıktan sonra da aşırı tatmin ediyor. eğer başlayabildiysem durmak bilmiyorum ben, babamın "bırak artık şu kitabı yüzünü gören cennetlik" diye kızdığı bile oluyor. fakat uzun zamandır da okuyamıyorum, içimden ne kadar istesem de bunu davranışa dökemiyorum. zorlamak gerekiyor başlamak için. 

27 ağustos 20:04

14. İnsanın hayal gücünü, kelime haznesini, ufkunu genişleten; farklı dünyalara ve farklı kişilere kapı açan en önemli eylemdir. Bazı kitapların filmi yapılır , kitap kadar beğenilmez genelde. Çünkü karakterleri, mekanları biz yaratıyoruz kafamızda. Tamamen bizim hayal gücümüze bırakılıyor. Yani hem yazarın dünyasını hem kendi dünyamızı yaşıyoruz okurken. Bu nedenle kitabın, kitap okumanın yeri bambaşkadır bende. Ayrıca çok kitap okuyan insanlara büyük saygı duyuyorum ve boş insan olmalarına imkan vermiyorum. Şanslıyım ki evimde kocaman bir kitaplık ve her türden eser var. Kötü yanım ise kitap okumayı çok sevmeme rağmen düzenli şekilde yapamıyor oluşum. Aylık plan yapınca o plana uyuyorum ama eğer belirlemezsem çoğunlukla unutuyorum kitap okumayı. Kafama esince okuyorum o zaman. Bunları yazarken hemen eylül ayının listesini yapmalıyım diye düşünüyorum.

27 ağustos 18:17

13. "Zaten muhitimden uzak duruşumun, vahşiliğimin bir sebebi de kitaplarda tanıştığım ve benimsediğim insanları muhitimde bulamayışım değil miydi?"

Der sabahattin ali

Benim durumumu özetleyen daha vurucu bir cümleye rastlamadım.

Kitap okumak en azından benim için;hayatın olağan sıkıcılığından,karmaşasından kaçış yoludur.

Sığınılacak liman,aldığım nefesi anlamlı kılan,yemek içmek gibi doğal bir eylemdir.

27 ağustos 17:57