sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (21)
 • medya (0)

21. KEŞke buralar renklense, herkes okuduğu bitirdiği kitapları birkaç özelliklerini fAlan yazsa, tavsiyelerde bulunulsa, takas yaparak başkalarına ulaştırsa ne güzel olurdu. 

Belki birilerine dokunurum diye yazmak istedim. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak ellerimizdeki akıllı telefon ve internetten sonra zorlaştı açıkçası ama artık doyum noktasına da ulaştığımızı düşünüyorum. İnstagram batağına girip saatlerinizi boşa harcadağınız için vicdan azabı duyuyor ve kendiniz için birşeyler yapmak istiyorsanız naçizane bir tavsiyem olacak. 

Hangi film türü sizi içine çekiyor, ilginizi çekiyorsa o tür kitaplara yönelin. Alışkanlık kazanırken yaptığınız şeyden zevk almak çok önemli. Kesinlikle sırf popülaritesi yüksek olduğu için kitap tercihi yapmayın, sonuçta popüler olmak için değil kendinize katkı sağlaması ve gelişebilmek için okuyorsunuz. kitaba başlamak zor geliyor, zaman ayırmakta zorlanıyorsanız, canınız istemiyorsa, mutlaka bir bahaneniz varsa sadece on dakikalığına kitap okuyun. On dakika zaman ayıramaz mısınız? On dakika okuyacam maksat günlük kotayı doldurmak deyin başlayın devamı elbet gelecek odaklanacaksınız bırakamayacaksınız. Hı genede olmuyorsa bırakın ertesi gün deneyin ama hergün en az on dakikalık kota koyun kendinize. 

Dünyanın en kolay aynı zamanda en verimli eylemidir kitap okumak. Kelime dağarcığınızın gelişmesi olsun kendinizi ifade edebilmenizdeki rahatlık, telaffuzunuzdaki düzgünlük, hafızanıza, ruh halinize, hayal gücünüze, bilincinize olan katkıları sizi fazlasıyla mükafatlandıracaktır. Umarım eğerki okumuyor ve bir tetikleyici arıyorsanız o tetik budur. 

13 aralık 2018 15:10

20. dijital kitap okuma yöntemleriyle asla yapamadığım şeydir. normalde laptop, akıllı telefon, vb. cihazlarda herhangi bir yazıyı okumak mümkün olurken, konu bir kitap ise bunu kesinlikle yapamıyorum, kitap okuyor gibi hissedemiyorum. elime kitabı alıp; sayfalarına dokunarak, bazen birkaç sayfa geri dönerek, bazen satır altlarını çizerek, bazen kitabın kokusunu alarak mutlu olanlardanım...

17 ekim 2018 12:45

19. su içmek gibi. belki abartılı bir tanımdır ama kitapsız kalmak susuz kalmak gibi bi şey haline dönüştü benim için. çocukluğumdan kitaplarla büyümüşlüğüm yok. zamanla, okuyarak, isteyerek devam ettim. bir kahve içip bir kitap okumak benim için kendimi nasıl mutlu ederim sorusuna küçük bir örnek.

2 ekim 2018 13:38

18. boş zaman aktivitem değil, bilhassa uzun uzun zamanlar ayırdığım en sevdiğim eylem.

28 ağustos 2018 12:37

17. son 1-2 yıla kadar deli gibi kitap okurdum. kitap keşfetmek benim için ayrı bir zevkti. bir kitapçıya gittim mi saatlerce çıkmazdım. ne zaman ki saçma sapan bir şekilde wattpad vb yerlerden yazarlıkla ilgili hiçbir eğitimi olmayan insanların bomboş yazılarının sırf satış amacıyla kitaplaştırıldığını gördüm, o zaman bana feci bir soğuma geldi. bunun üstüne defalarca kitapçılara tekrar gittim ama sürekli gördüğüm şey wattpad'den alınan hikayelerdi. en baş raflarda, en çok satılanlar da. bir yerden sonra da kitapçılara gitmemeye başladım dolayısıyla kitap okumayı da bıraktım. bir ay önce yurtdışına taşındım. tabii insanlar burada sürekli kitap okuyor, dedim bir kitapçıya gideyim. foyles adlı bir kitapçıya gittim ve saatlerce çıkmadım. bir tane bile wattpad kitabı ya da saçma sapan kitap görmediğim, oturacak bir sürü yerin olduğu, kitap raflarının uzunluklarının toplamının 6.5 km olduğu, inanılmaz sessiz ve bembeyaz bir yer düşünün. tek sorunum alacağım kitapların ana dilim de olmayacağından dolayı anlayamaz mıyım acaba diyişimdi. (edebi dil vs.) ama neredeyse seçtiklerimin hepsini anladım. o kadar güzeller ki anlatamam!

28 ağustos 2018 12:30

16. Ofisimde, arabamda mutlaka 1 kitap bulunduruyorum. Severek yaptığım eylem. Kitap okurken kendimi başka dünyalarda buluyorum. Zihnimi bosaltmami sağlayıp bana çok şey katan bir eylemdir. Eşim de benim gibi kitap okumaui çok seviyor. Son zamanlardaki aktivitemiz de kitaplarimizi alip sessiz bir kahve dukkanina giderek Kitap okumak. Kitap okuma aşkım hiç bitmesin...

27 ağustos 2018 22:22

15. Yks yapılana kadar deli gibi kitap okuyordum ancak sınavdan sonra ne olduysa bıraktım elim bile gitmiyor (gizlinot: Bıkkınlık sanırım). Eylülde tekrar başlayacağım elimin altında okunacak kitaplarım birikti ve okuma isteğim geri gelmeye başladı.

27 ağustos 2018 22:14

14. spor gibi bir şey. başlaması zor ama başladıktan sonra da aşırı tatmin ediyor. eğer başlayabildiysem durmak bilmiyorum ben, babamın "bırak artık şu kitabı yüzünü gören cennetlik" diye kızdığı bile oluyor. fakat uzun zamandır da okuyamıyorum, içimden ne kadar istesem de bunu davranışa dökemiyorum. zorlamak gerekiyor başlamak için. 

27 ağustos 2018 20:04

13. İnsanın hayal gücünü, kelime haznesini, ufkunu genişleten; farklı dünyalara ve farklı kişilere kapı açan en önemli eylemdir. Bazı kitapların filmi yapılır , kitap kadar beğenilmez genelde. Çünkü karakterleri, mekanları biz yaratıyoruz kafamızda. Tamamen bizim hayal gücümüze bırakılıyor. Yani hem yazarın dünyasını hem kendi dünyamızı yaşıyoruz okurken. Bu nedenle kitabın, kitap okumanın yeri bambaşkadır bende. Ayrıca çok kitap okuyan insanlara büyük saygı duyuyorum ve boş insan olmalarına imkan vermiyorum. Şanslıyım ki evimde kocaman bir kitaplık ve her türden eser var. Kötü yanım ise kitap okumayı çok sevmeme rağmen düzenli şekilde yapamıyor oluşum. Aylık plan yapınca o plana uyuyorum ama eğer belirlemezsem çoğunlukla unutuyorum kitap okumayı. Kafama esince okuyorum o zaman. Bunları yazarken hemen eylül ayının listesini yapmalıyım diye düşünüyorum.

27 ağustos 2018 18:17

12. Benim için başka birinin zihninde gezinmek, farklı bir dünyada yaşamak gibi. Hayatımın belli dönemlerini hatırlamaya çalışırken hep o sıralar okuduğum kitaplarla anımsıyorum. Kafka ve zweig lisenin başları, jostein gaarder ortaokul, nietzsche ve sartre lisenin sonlarını hatırlatıyor bana. Kitaplar yazı dolu sayfalar değil de birer anı olarak kalıyor zihnimde. 

Özümü kitaplarda bulduğumu düşünüyorum. Ne zaman kitaplarımdan uzaklaşsam kendime yabancılaşmış, amacını yitirmiş tanımadığım bir insan olarak görüyorum kendimi. 

27 ağustos 2018 17:25