yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

  23. eskiden çok daha uzun süre yapabildiğim bir eylemdi kendisi. şimdi 4,5 yaşında bir çocuğun enerjisini kanalize edicem, ikinci bebeğin uyku basmalarını bertaraf edicem derken ne yazık ki 50-60 sayfa okuyup uyuyuveriyorum. nerde o günde 300 sayfa okuyan hallerim, sanırım 2. çocuğu da büyüttükten sonra yeniden sahalara dönebileceğim.

  22 temmuz 2019 11:13

  22. Hayat bu kadar kötüyken kitapların dünyasına kaçmaktan başka bir yol bulamıyorum.

  21 temmuz 2019 17:32

  21. hobi değil de zorunluluk, gereklilik olması gerekendir.

  18 nisan 2019 12:44


  20. KEŞke buralar renklense, herkes okuduğu bitirdiği kitapları birkaç özelliklerini fAlan yazsa, tavsiyelerde bulunulsa, takas yaparak başkalarına ulaştırsa ne güzel olurdu. 

  Belki birilerine dokunurum diye yazmak istedim. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak ellerimizdeki akıllı telefon ve internetten sonra zorlaştı açıkçası ama artık doyum noktasına da ulaştığımızı düşünüyorum. İnstagram batağına girip saatlerinizi boşa harcadağınız için vicdan azabı duyuyor ve kendiniz için birşeyler yapmak istiyorsanız naçizane bir tavsiyem olacak. 

  Hangi film türü sizi içine çekiyor, ilginizi çekiyorsa o tür kitaplara yönelin. Alışkanlık kazanırken yaptığınız şeyden zevk almak çok önemli. Kesinlikle sırf popülaritesi yüksek olduğu için kitap tercihi yapmayın, sonuçta popüler olmak için değil kendinize katkı sağlaması ve gelişebilmek için okuyorsunuz. kitaba başlamak zor geliyor, zaman ayırmakta zorlanıyorsanız, canınız istemiyorsa, mutlaka bir bahaneniz varsa sadece on dakikalığına kitap okuyun. On dakika zaman ayıramaz mısınız? On dakika okuyacam maksat günlük kotayı doldurmak deyin başlayın devamı elbet gelecek odaklanacaksınız bırakamayacaksınız. Hı genede olmuyorsa bırakın ertesi gün deneyin ama hergün en az on dakikalık kota koyun kendinize. 

  Dünyanın en kolay aynı zamanda en verimli eylemidir kitap okumak. Kelime dağarcığınızın gelişmesi olsun kendinizi ifade edebilmenizdeki rahatlık, telaffuzunuzdaki düzgünlük, hafızanıza, ruh halinize, hayal gücünüze, bilincinize olan katkıları sizi fazlasıyla mükafatlandıracaktır. Umarım eğerki okumuyor ve bir tetikleyici arıyorsanız o tetik budur. 

  13 aralık 2018 15:10

  19. dijital kitap okuma yöntemleriyle asla yapamadığım şeydir. normalde laptop, akıllı telefon, vb. cihazlarda herhangi bir yazıyı okumak mümkün olurken, konu bir kitap ise bunu kesinlikle yapamıyorum, kitap okuyor gibi hissedemiyorum. elime kitabı alıp; sayfalarına dokunarak, bazen birkaç sayfa geri dönerek, bazen satır altlarını çizerek, bazen kitabın kokusunu alarak mutlu olanlardanım...

  17 ekim 2018 12:45

  18. su içmek gibi. belki abartılı bir tanımdır ama kitapsız kalmak susuz kalmak gibi bi şey haline dönüştü benim için. çocukluğumdan kitaplarla büyümüşlüğüm yok. zamanla, okuyarak, isteyerek devam ettim. bir kahve içip bir kitap okumak benim için kendimi nasıl mutlu ederim sorusuna küçük bir örnek.

  2 ekim 2018 13:38

  17. kitap okumak bizim toplumumuzda neden angarya olarak görülüyor bir türlü anlayamıyorum. okumak için resmen savaş vermek gerekiyor. bu savaş da gençlerin sınav dönemine girmesiyle başlıyor. hala öğretmenler sınav hazırlığı yapan öğrencilerine "kitap okumayın, test çözün" diye öğütler veriyor. oysaki günde bir saat kitap okumak bir öğrenciyi sıralamada geriye atmaz aksine soruları daha hızlı okumasına, kendini daha iyi ifade etmesine, okuduğunu rahatlıkla anlamasına, kelime haznesinin gelişmesine, iletişim becerilerinin artmasına katkıda bulunur. kafasını rahatlatır, empati yeteneği gelişir, farklı düşünceleri öğrenir, dünyayı farklı gözlerden görür.

  branşım gereği işlediğimiz konuyla ilgili öğrencilerime kitap tavsiyelerinde bulunuyorum sık sık. ilgilerini çekiyor, okuyorlar, aralarında tartışıyorlar, ufukları genişliyor, ilerliyorlar. fakat "hoca hanım son sınıflara oku deme, soru çözsünler" diyorlar örneğin bana. bu konuda çocukların önlerinin kesilmesine değil desteklenmeye, takdir edilmeye ihtiyaçları var. okumaya engel olunmamalı artık hiçbir eğitim kurumunda, hiçbir öğretmen, veli ellerindeki kitapları almamalı. bilgisayar oyunları, sosyal medya gibi vakitten çalan bir eylem olarak görülmemeli. çok az okuyan bir toplumda bunu alışkanlık edinmiş gencecik insanları bundan uzaklaştırmak, soğutmak gerçekten çok anlamsız ve üzücü geliyor bana.

  28 ağustos 2018 14:42


  16. boş zaman aktivitem değil, bilhassa uzun uzun zamanlar ayırdığım en sevdiğim eylem.

  28 ağustos 2018 12:37

  15. son 1-2 yıla kadar deli gibi kitap okurdum. kitap keşfetmek benim için ayrı bir zevkti. bir kitapçıya gittim mi saatlerce çıkmazdım. ne zaman ki saçma sapan bir şekilde wattpad vb yerlerden yazarlıkla ilgili hiçbir eğitimi olmayan insanların bomboş yazılarının sırf satış amacıyla kitaplaştırıldığını gördüm, o zaman bana feci bir soğuma geldi. bunun üstüne defalarca kitapçılara tekrar gittim ama sürekli gördüğüm şey wattpad'den alınan hikayelerdi. en baş raflarda, en çok satılanlar da. bir yerden sonra da kitapçılara gitmemeye başladım dolayısıyla kitap okumayı da bıraktım. bir ay önce yurtdışına taşındım. tabii insanlar burada sürekli kitap okuyor, dedim bir kitapçıya gideyim. foyles adlı bir kitapçıya gittim ve saatlerce çıkmadım. bir tane bile wattpad kitabı ya da saçma sapan kitap görmediğim, oturacak bir sürü yerin olduğu, kitap raflarının uzunluklarının toplamının 6.5 km olduğu, inanılmaz sessiz ve bembeyaz bir yer düşünün. tek sorunum alacağım kitapların ana dilim de olmayacağından dolayı anlayamaz mıyım acaba diyişimdi. (edebi dil vs.) ama neredeyse seçtiklerimin hepsini anladım. o kadar güzeller ki anlatamam!

  28 ağustos 2018 12:30

  14. Ofisimde, arabamda mutlaka 1 kitap bulunduruyorum. Severek yaptığım eylem. Kitap okurken kendimi başka dünyalarda buluyorum. Zihnimi bosaltmami sağlayıp bana çok şey katan bir eylemdir. Eşim de benim gibi kitap okumaui çok seviyor. Son zamanlardaki aktivitemiz de kitaplarimizi alip sessiz bir kahve dukkanina giderek Kitap okumak. Kitap okuma aşkım hiç bitmesin...

  27 ağustos 2018 22:22