yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (39)
  • medya (1)

  39. gün içerisinde saçmalıklardan, boş muhabbetlerden, gereksiz insan tiplerinden, kırıcı sözlerden, sıkıntılardan, gereksiz edepsiz esprilerden, ahmaklardan... korunmanın en güzel ve kolay yoludur. kitabı alırsınız ve bir köşede farklı diyarlarda gezintiye çıkarsınız. iş yerinde, otobüste, sıra beklerken, söylediğiniz yemek gelene kadar... her yerde her zaman sizi bırakmayan tek dosttur ve tecrübeyle sabittir.

  25 ocak 14:04

  38. kitap okumak insan ruhunu inceltir, rafine hâle getirir. fakat okudukça içten içe yalnız kalma isteği doğar. çünkü kitap okudukça, sıradan muhabbetler sizi rahatsız etmeye başlar ve insanlardan uzaklaşırsınız. popüler bir eylem olmadığı için toplumdan ayrışırsınız. sessizlik istediği için, en azından kitap okurken yalnız kalırsınız. insanların, korktukları kişilere saygı duyduğu bir toplumda yaşadığımız için yalnız kalırsınız. cool bir eylem olmadığı için sizi yalnız bırakanlar çıkar.

  20 ocak 16:42

  37. Son yillarda daha cok teknik yazilar ve gunluk makaleler okuyan birisi olarak edebi kitap okumamanin acisini yasadim ve bu yuzden edebi eserlere geri dondum. Ve bazen sesli okuyorum, lkokulda ogrendigimiz hem sesli okuyup hem anlama becerimizi zamanla kaybediyoruz bence. Katilanlar bu yontemi deneyebilir.

  20 ocak 02:55


  36. bunalımla, dikkat dağınıklığıyla, stresle geçen gençlik yıllarının ardından tam olarak kollarına döndüğümü hissettiğim eylemdir. anlıyor, okumaktan keyif alıyorum. uzun zamandır görüşmediğim sevdiğime sarılıyor gibiyim.

  17 ocak 16:59

  35. Kesinlikle e-kitap somut olanının yerini tutmuyor ama hiç yoktan iyidir. ^^

  28 mart 2022 20:18 28 mart 2022 20:37

  34. Amin maalouf' un yarattığı şahane karakter Afrikalı leo ile bir yolculuğa çıktım bugün. Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. İlk sayfalarından bile anladım ki kafamda filmini çekmek için mükemmel bir kitap. Bir de medya ekleyeceğim arkadaşlar, çünkü çok güzel bir kare ve görmenizi istedim. 

  ilgili medya:
  1
  27 mart 2022 21:04

  33. 13-14 yaşlarımdayken aşırı zor bir dönemden geçiyordum, ve bir gün her şey üst üste geldi ve daha fazla dayanamayacağımı düşündüm. o gece iki seçeneğim vardı ya intihar edecektim ya da kitap okuyup düşüncelerimi/hissettiklerimi unutup sakinleşip sonra da uyuyakalacaktım. ben ikincisini yaptım. kitap okumakla ilgili yazılan bütün "klişe"lere katılmakla birlikte kitap okumak benim hayatımı defalarca kurtardı, depresyon ataklarımı atlatmama bir çok kere yardımcı oldu ve yalnız olmadığımı, her gecenin bir sabahı olduğunu gösterdi.

  26 mart 2022 15:08


  32. Benim için son zamanlarda bunun karşılığı roman okumak oldu. Sanki yönetmen koltuğunda oturuyorum da film çekiyorum gibi kafamda. İnanılmaz mutlu ediyor beni. 

     Okumayı okula gitmeden önce öğrenmiştim, annem ve ablam sayesinde. Annem ablama okumayı öğretirken ben sökmüştüm. Sonra beni  okula almadılar yaşım küçük diye, henüz 5 yaşındaydım. Annem sınıfta öğretmenle konuşurken beni kabul etmeyeceklerini anlamıştım ve hemen elime tebeşiri alarak tahtaya bir şeyler yazmaya başlamıştım. Nafile bir çabaydı. İki yıl okula gidenleri izledim. Bu arada okumayı da unutmuştum. İki sene sonra okula başladım, 2 ayda yine okumayı söktüm. Hocalarım baktı olacak gibi değil bana bir kitap veriyorlardı ve sınıfta yalnızca kitap okuyordum. O sene sanırım bütün çocuk kitaplarını okumuştum. sınıfın kitaplığındaki kitaplar da yetmedi öğretmenlerim kitap alıyorlardı bana. İkinci sınıfta 4. ve 5. sınıf kitapları okumaya başlamıştım. Bazı hocalarım iki üst sınıfa geçmem konusunda ısrar ediyorlardı ama sınıf öğretmenim buna izin vermedi. Yaşıtlarımla birlikte olmamı istediğini söyledi.  Şu an durumumu düşününce üstün zekalı öğrenci olduğumu, özel bir eğitime tabii tutulmam gerektiğini anlıyorum. Sanırım öğretmenler bile o zamanlarda pek bilgili değildi bu konularda. Günümüzde de bu konuda pek fazla bilgili olduklarını düşünmüyorum ama neyse. 

     4. Sınıftan itibaren uyumsuzluklar yaşamaya başladım okulda. Özellikle de din hakkındaki görüşlerim yüzünden arkadaşlarım benden uzak duruyordu. Bu böyle devam etti uzun süre. Orta okulda yapılan bir ankette sınıfta en sevilmeyen kişi çıkmıştım ( bir öğretmen niye böyle bir anket yapar ki?). Kitaptan nerelere geldim? Bir iç dökme gibi olsun o zaman.

     Üniversite son sınıfa kadar elime hangi kitap geçtiyse hemen her konuda okuyordum. Aklıma herhangi bir şey takılırsa bununla ilgili ulaşabildiğim tüm kitapları okuyordum. Gereğinden fazla meraklı bir kişilik olmam sebebiyle sabahlara kadar okuduğum çok olmuştur, bozuk uyku düzenimde kitapların yeri büyüktür. Pişman mıyım? Hayır! Tahminimce 700-800 aralığında kitap okumuşumdur. Şimdiye kadar 4 kez kitap bağışı yaptım hatrı sayılır miktarda. Şu an ise yaklaşık 70 adet kitabım var. Hepsi de bende anısı olan ve özel bir bağ kurduğum kitaplar. Şimdi neden roman olduğuna gelelim; direkt olarak bilgi içeren kitapları sevmediğimi ve akılda kalıcı olmadıklarını farkettim. Bir olay örgüsü içerisinde verilmeyen fikirler insanda kalıcı olmuyor ya da bende. Bir diğer gözlemim ise dünyaca kabul edilmiş yazarların gerçekten çok başka bir yeteneklerinin olduğu: psikoloji mi istiyorsun, felsefe mi istiyorsun, hepsini onların romanlarından öğrenebileceğin. Bir de artık yaşım 31 Ve bu hayattaki en değerli şey zamanım. Yalnızca zevk aldığım şeyleri okumak istiyorum. Eskiden hiçbir kitabı yarım bırakamazdım, bunu neredeyse bir gurur meselesi haline getirirdim. Hayat böyle boş bir gurur için gerçekten kısa. Herkese iyi okumalar! 

  25 mart 2022 21:20

  31. bu sene (link: https://www.trendyol.com/latua-design/kitap-ajandasi-book-nerd-latua-p-42306022 şöyle) bir kitap ajandası aldım, okuduğum kitapları ve o kitaplara ait düşüncelerimi not tutmaya başladım. artık kitapları okuyup geçmek değil de, biraz yazarının hayatı, biraz kitabın yazıldığı zamanlardaki şartlar vs. bunlara da odaklanmak istiyorum. Filmlerde de kitaplarda da çok fazla okuyorum/izliyorum ve geçiyorum, 2 sene sonra cidden filmle veya kitapla ilgili basit şeyler bile kalmıyor aklımda. biraz bu durumun üzerine eğilmek istiyorum bundan sonra. benim gibi unutkanlık sorunu olanlar ve kitapları okuyup geçmek yerine biraz daha derine inmek isteyenler için ideal bence.

  19 ağustos 2020 19:57

  30. Kpssye hazırlanırken mükemmel bir şekilde sürdürebildiğim eylemdi. Ders çalışmaktan o kadar sıkılıyordumki, kendime ödül veriyodum. Atıyorum matematiğin şu konusunu bitirince 50 sayfa kitap okuyacağım diye. Ne güzel günlerdi.

  İş hayatına atıldım, vardiyalı çalışırken bile okumaya devam edebildim. Serviste, molalarda, vardiya bitimine yakın. Hep okudum, okudum.

  Sonra birden bir şey oldu ve poff.. Bütün hevesim, ilgim, merakım söndü gitti. Sanki okuyormuş gibi kitap almaya devam ettim, belki alışkanlığım geri gelir diye. Okuyamadığım kitaplar üzerimde ağırlık yaptı, sindirdiler beni bir köşeye.

  En kısa zamanda döneceğim sana. Yine bana bu iğrenç dünyadan başka bir dünya göstereceksin, yine seni göğsüme bırakıp hayallere dalacağım, biliyorum.

  19 ağustos 2020 02:28