sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (16)
 • medya (0)

1. Kitap okumamak tercih meselesiyken, okumayı "saçma" bulanları ciddiye alamıyorum.

Yıllardır okuduğu kitap sayısı üçü geçmeyen, onlarda cin ali, ayşegül tatilde gibi kitaplar olan insanların bu tarz tespitler kasması beni rahatsız ediyor. İnsanlar yaşadığı hayat boyunca kendine çizdiği veya çizilen sınırlar içinde yaşarken kitap okumak kendi sınırlarını aşıp başka dünyalara, geçmişe, geleceğe ulaşmayı sağlayan bir birikimdir. "İnsanlar yaşayarak öğrenir" deniliyor ya hani aynı zamanda "okuyarak" yanlış yapmadanda öğrenme imkanı sunuyor bizlere bu birikim. Farklı bakış açılarıyla, "acaba"larla "belki"lerle bize sorgulamayı öğretiyor aynı zamanda. İki üç kelimeyi dahi yan yana getirip kuramayan insanların kitap okuyanlara ezik muamelesi yapması kendinin daha okuyabilme, okuduğunu anlayabilme düzeyine gelmemesinden kaynaklanıyor. Bu durumda bizim ülkemize özgü bir durum sanırım. Yoksa gelişmiş ülkelerdeki her insan edebiyat birikimiyle gurur duyuyor, kendi milletlerinden çıkan yazarları bir övünç, güç kaynağı olarak görüyor ve gururlanıyorlar. bizimkilerde ortamlara girip "kitap okumak çok saçma yeaaa" diyip ilk fırsatta ülkeden kaçmayı düşünüyorlar. O laf söylediğin Adamlar seni kültürel düzeyiyle döverler be.

Edit: bazı süslüler bu durumun kitaptan kitaba değişeceğini söylemiş. Bence her kitabın insana kattığı farklı bir bakış açısı vardır. Bir kitabın gerekliliğini ya da size mantıksız gelen yerleri eleştirmek için dahi kitabı okuyup, karşınızdaki insana sizi tatmin etmeyen noktaları anlatmalısınız. Bunun için dahi kitap okumak gereklidir ve ne olursa olsun gereksiz olamaz. Mesela Dine inanmayan biri için -kendisine gereksiz gelse bile- red ettiği dinin içeriğini bilmeli, somut yorumlar yapması gerekmektedir. Bu yüzden red ettiği kitabı okumalıdır.

Ukte sahibi: (yazar: benibirakin)

21 eylül 2018 17:33 21 eylül 2018 19:01

2. Böyle bir arkadaşım vardı zaman kaybı olarak görüyordu kitap okumayı. Kitap yerine tez okuyalım diyordu. 

21 eylül 2018 18:21

3. Bizim eski bir genel müdürümüz bir gün bir toplantı düzenleyip tüm personele en son okuduğu kitabı sordu, biraz tereddüt edenlere de kitapla ilgili detaylar sorarak gerçekten söyledikleri kitabı okuyup okumadıklarını test ediyordu ki, bir personel genel müdürüm ben kitap okumayı saçma buluyorum açıkçası deme cesaretini gösterdi. Genel müdürümüz de en az 100-150 kişinin önünde "ben de bu yaşa kadar bu kadar boş beleş dolanıp hala toplum içinde okumuş etmiş, üniversite bitirmiş olarak anılan ve saygın biri olmanı çok saçma buluyorum ama yapacak bir şey yok." dedi. Kendisiyle yaşam tarzı başta olmak üzere bir çok yönden çok ayrı kutuplarda olmamıza rağmen o lafından sonra kendisine bakış açım değişmişti. Benim gözümde müthiş modern düşünceli, gerçekten hala da saygıyla andığım bir insandır kendisi. 

Özetle şahsi fikrim; Kitap okumak ve belli tarzda kitapları okumamak tercih meselesi olabilir; ancak kitap okumayı saçma bulan bir insanın dünyadaki varlığını da ben gayet "saçma" buluyorum. 

Ekleme: kitap okuyamamak veya belli bir tarzda yazılmış kitapları okuyamamak değil kastım, elbetteki biri böyle düşünebilir, zorunlu da değil kimse kitap okumaya ancak başlık, "kitap okumayı saçma bulmak". Üstten bakma gibi bir düşünce algılanmasın lütfen.

21 eylül 2018 18:29 21 eylül 2018 19:00

4. gayet normal bir durum. gece yatağa uzanıp sabahlayarak 3 kitap bitiren, çocukken bile 1000 sayfalık kitabı tek günde okuya okuya gözlerini bozmuş biri olarak kitap okumayı çok sevdiğimi söyleyebilirim. bana kitap okumayı aşılayan kişi annemdi, çok hiperaktif bir çocuktum ve asla yerimde durmazdım, 7 yaşımdan itibaren sürekli önüme çeşit çeşit kitaplar koymaya başladı. okumaya ilk başladığımda bana gerçekten ütopik gelmişti asla görmediğin yerleri, belki eskiden yaşanmış belki asla yaşanmayacak olayları, asla tanışamayacağın insanları okuyarak kafanda canlandırabilmek.

kitap okumanın ufku geliştirdiğine inanıyorum, konuştuğun dile olan hakimiyetini arttırdığına, yaratıcı yönünü beslediğine ve bilgilendirdiğine de inanıyorum. ama herkes böyle düşünmek zorunda değil. kitap okumakla övünmek de saçma bence. kitap okumak bir başarı değil ki, seviyorsun okuyorsun işte. bununla övünmek için zorla kitap okuyan insana üzülürüm, ne gerek var git vaktini sevdiğin bir şeye harca. kültür dediğimiz şey fazlasıyla çeşitlidir, kitap okumayan birisi belgesel izleyerek, müzik dinleyerek, müze ve galeri gezerek de gayet kültürlü olabilir. yani kimse kitap okumadığı için cahil kalmaz benim gözümde. belki ben okuyarak bir şeyler öğrenirim başkası da işin pratiğine inerek, hayat tek yönlü bir yol değil. ama eğer hiç okumaya çalışmadıysanız şu ana kadar, o zaman gerçekten ilginizi çekeceğini düşündüğünüz kitaplara bir bakın derim. belki sadece ne okumaktan hoşlanacağınızı bilmediğinizden saçma geliyordur. ha hiçbir şekilde zevk almıyorsanız, saçma olduğunu düşünmenizde de bir sakınca yok bence.

21 eylül 2018 19:53

5. Bir insanın büyüme döneminde (gizlinot: Sadece çocukluğu esas almıyorum, ergenlik dönemi de dahil buna ) çevresinde düzenli kitap okuyan birisi yoksa o kişinin kitap okumaya düşkün olacağına pek ihtimal vermiyorum. Genelleme yapmak değil kastım, istisnaları elbette ki küçümsenmeyecek boyutta olabilir. Ancak kitap okuyan bir çevrede büyüyen, yetişen insan kolay kolay kitaptan uzak duramaz.

İlkokuldan liseye kadar bizlere çok okuyan mı bilir, çok gezen mi bilir sorusu soruldu. Bunun üzerine münazaralar yapıldı. İlkokuldaki öğretmenim çok okuyan bilemez her şeyi, kitaplar yetersiz kalıyor gibi bir cümle kurmuştu ve kendi oyunu çok gezenden yana kullanmıştı. İlkokuldan bahsediyorum bir de, bunun muhabbeti uzun süre yapılmıştı ve o dönem herkesin kafasına okumaktan çok gezmek önemli diye kodlanmıştı. Teyzem de öğretmen, eve dönünce onu aramıştım ve ona sormuştum gerçekten böyle mi diye. Bana sorudaki bilmek kelimesinden ne anladığımı sormuştu. Oradaki bilmek gerçek bilgi anlamına gelmez, düşünebilmek ve hayata bakabilmek anlamına gelir demişti.

Kitap okumak önemlidir, çok önemlidir beyin gelişimi açısından. Düşünce ufkunu, olaylara bakış açısını öyle bir değiştirir ki. Kitap okumayan insan bunları fark edemez, kitaba düşkün olamaz. Ancak her kitap okumayan da kitap okumayı saçma bulmaz. Kitap okumayana lafım yok, okuyamayana da lafım yok. Kitap okumayı saçma bulana ve kitap okuyana da garip gözle bakana bırakın lafım olmasını, kendisini ciddiye almıyorum. Ciddiye almıyorum demem, o insanları hor görüyorum anlamına gelmiyor kesinlikle. Kitap okumayı saçma gören insan benim çok değer verdiğim bir eylemi küçük görüyordur ve böyle bir kişiyle münasebetim olsun istemiyorum.

21 eylül 2018 20:17

6. Kitap okumak bence çocuklukta kazanılan bir alışkanlık. Benim ilkokul öğretmenim her gün okuma dersi yaptırırdı bize. Sınıfımızda kitaplık vardı. Kitaplarımızı okuduktan sonra o kitaplığa koyardık ki bizden sonra arkadaşlarımız da okuyabilsin. Tabi okuma alışkanlığı sadece öğretmenle olacak bir iş değil. Öğretmen istediği kadar çaba göstersin, ebeveynler gereksiz ve saçma buluyorsa, çocuk ailesinden görmüyorsa, kitap okuma alışkanlığı kazanamaz, kitap okumanın saçma olduğunu düşünür. Okulda kitabı önüne açar hayallere dalar. burda öğretmenlerin rolü de çok önemli. Zorla şu kitabı okuyacaksın denmesini de doğru bulmuyorum. Bu da kitap okumaktan soğutan bir davranış biçimi. Herkese uygun bir kitap vardır ve o kitabı henüz bulamamış insanlara zorla kitap okutmaya çalışırsanız daha çok soğuyabilir. Bence en güzeli hoşunuza giden türü, yazarı vs bulmak, okuyacağınız kitabı kendiniz seçmek. Başkaları istediği için, popüler olduğu için değil siz istediğiniz için okumak. Ondan sonra zaten zamanla daha çok okumak istiyor insan.

22 eylül 2018 12:33

7. MSN durumlari derlemesi ve watpadden cikan kitaplari okumayi saçma buluyorum.

22 eylül 2018 12:50

8. Kitap okumayı sevmez ya da saçma bulur, hayatımda böyle bir insan olmadığı için umurumda değil lakin şöyle bir gerçek var ki böyle insanlar doğru dürüst iki cümle kurmaktan aciz oluyorlar.

22 eylül 2018 13:03

9. Okurken uykusu geleni de duydum, eski yıllarda çokça okuyup bir anda okuyamaz olanı da, kitabın sonuna kadar okuma Sabri gösteremeyip bir kenara kaldıranı da... ama saçma bulanı ilk kez duydum. Yapılan Onca manasız şey varken, Saçma bulunacak en son aktivite bence.

Gülerim ben buna ehe!

22 eylül 2018 13:14

10. Hayal dünyası gelişmeyecek olan insan yargısıdır; yazıktır ona..

isterseniz roman, isterseniz şiir kitabı, isterseniz de satirik bir kitap okuyun; hepsinde sonuç olarak sadece birtakım kodlara bakarak kelimeleri algılayıp hayal ediyor ve bilgileri algılıyor, zihnimize yazıyoruz.. bu inanılmaz bir yeti!

bazen aklımdaki bilgi bir filmden/ belgeselden mi yoksa okuduğum bir kitaptan mı hatırlayamıyorum. beyin ne mükemmel organ di mi? Allah eksikliğini göstermesin.

22 eylül 2018 21:16

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar