yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

  23. Sürükleyici bi kitap bulmak bu işin çözümü kesinlikle. Heyecanlandıracak, başından kaldırmayacak bir şey bulmak lazım. Ben bu durumu bi kaç gün önce twilight serisinin yeni kitabı gece yarısı güneşini okumaya başlayarak aştım sanırım. Gerçekten ilginizi çeken belki bunun gibi sizi eski günlere götürecek bir şey bulmak bu sıkıntıyı ortadan kaldırıyor 

  17 eylül 19:55

  22. Ben de bu durumdan muzdariptim. Sebebini de keşfettim aslında. Eskiden daha farklı kitaplar okurken son bir iki senedir daha karamsar veya felsefe içerikli kitaplar aldım ve okudum hep. Hoşlanmıyor muyum okumaktan hoşlanıyorum ama farkettim ki benim okumamı azaltan sebep bu. Kendime merak ettiğim bir polisiye romanı söyledim internetten yaklaşık 700 sayfalık ve iki günde su gibi akıp gitti.

  Ben biraz okuduklarımdan sıkılmışım, zaten depresif biriyim daha da düşürdü ağırlıklı o tarz kitaplar okumak. Artık karışık kitaplar alıp karışık okuyacağım.

  17 eylül 18:20

  21. kitap taşıyın. bunun benim açımdan çözüme kavuşması yanımda kitap taşıma alışkanlığı edinmem ile oldu. kalın kitaplar belki taşıması zor olabilir ama kısa öyküler taşıyabilirsiniz. sabah işe giderken, metro- otobüs beklerken, bir yerde sıra beklerken ya da kafanızı toplamak için iki satır okuyabileceğiniz gün içindeki her boşluğu değerlendirin. kitaplarla ne kadar haşır neşir olursanız okuma konusunda odaklanma sorunumuz ortadan kalkıyor. çabuk odaklanmamız kitaplara daha çok bağlanmamıza sebep oluyor bence.

  17 eylül 09:26


  20. bu duruma ben de yakalandım. yolda, otobüste, metroda, okulda tenefüslerde, iş yerinde öğle tatillerinde ve geceler boyu uykusuz kalarak kitap okuyan biri iken artık günde beş on sayfa okursam mutlu oluyorum. twitter, sözlükler, youtube vs mi bizi bu hale getirdi acaba? sürekleyici ve kısa kitaplar seçiyorum özellikle okumaya yeniden başlamak için ama olmuyor. süslülerin şu an okudukları kitaplar başlığına yazdıklarımı da bitirebilmiş değilim. 1,5 yıldır bu durumdayım. çözen varsa sorunu beni de bilgilendirirse sevnirim. savaş ve barış, gülün adını gibi en uzun kitapları okumak istiyorum artık :(

  17 eylül 00:54

  19. genelde bu beladan kurtulmak için sürükleyici bir kitap bulmak gerekiyor sanırım. bir de uzun süre okuma yapmayınca insanın 2 sayfada 1 uykusu gelmeye başlıyor. o yüzden çok yüklenmeden günden güne sayfa sayısını arttırarak beyni alıştırmak lazım. bunlar zaten bilinen şeyler. benim önerim daha önce dizisini/filmini izlemiş olduğunuz bir kitapla başlamanız. kitabı okurken aa dizide böyle olmamıştı bakalım burada nasıl olmuş diye diye meraktan daha dikkatli okumaya başlıyorsunuz. tabii burada game of thrones serisi gibi kitaplardan ziyade aşk-ı memnu, yaprak dökümü gibi okuması daha kolay kitapları kastediyorum.

  16 eylül 20:08

  18. çocukluğunu ve ergenlik yıllarını yoğun bir şekilde kitap okuyarak geçirmiş biri olarak son yıllarda yaşadığım sorun. bunun benim için iki büyük sebebi var: birincisi elimden düşürmediğim telefon. telefonda merak ettiğim konular hakkında blog yazısı  okumaya, gazete okumaya, twit okumaya, kısa hikayeler okumaya o kadar alıştım ki elime alıp sindire sindire kitap okuma alışkanlığını kaybettim. ikincisi de okuduğum bölümün ingiliz dili ve edebiyatı olması. zaten okulda okuma yükü çok olduğundan bölümümden bağımsız kitaplar okumayı bıraktım. edebiyat bölümünün edebiyattan uzaklaştırdığı tek öğrenci olabilirim. buradan nasıl dönerim, çok sevdiğim ve bana hep sığınak olmuş bu alışkanlığı nasıl tekrar kazanırım bilmiyorum. 

  16 eylül 15:36 16 eylül 15:37

  17. Amazondan 17 adet profosyonel alanımla ilgili son derece keyif alacağımı düşündüğüm kitap satın aldım. Heyecanlı uzun bir bekleyişin ardından kavuştuğum bebeklerimi gerek keyifli bir haftasonu sabahında kahvemi yudumlarken; gerek yatmadan önce; gerekse beklemek durumunda oldupum yerlerde yanımda taşıyarak okumaya çalıştım. Konularına hayranlık duysam her sayfada 3-4 cümlenin altını çizip iki sayfada bir notlar alsam da tek seferde 20 sayfadan fazlasını deviremiyorum. Ben ki geçen yıl benzer nitelikte kitapları günlük bitiren; haftada 2-3 kitabın altına düşmeyen bir insandım ne ara ve niçin bu hale geldim. Anlayamıyorum. Yoğunluktan dolayı 3-4 ay ara verdim ve durum bu.

  Yani kısaca sorunum şu: kitapların konularını seviyorum, beni içlerine çekiyorlar, sürğkleyiciler ama 15. Sayfayı geçtikten sonra inanılmaz bir sıkılma geliyor; Film, video açasım, hareket edesim geliyor. Sebebini çözen, duyan, bilen, tavsiyesi olan varsa mesaj kutuma beklerim.

  Edit: mesaj kutuma yazan düşünceli yazarlara çok teşekkür ediyorum. Ancak roman okuyamıyorum arkadaşlar, denedim ama roman okuyacağıma bir film izlerim diye düşünüyorum. Alanımla ilgili ya da ilgilendiğim konularda aldığım güncel ve klasik kitaplar da inanılmaz keyifli ve çoğu sürükleyici; sorunum, konuyu çok sevsemde okumaya dayanamamam. Böyle bitse de gitsek modundayım; elimde kitap eğreti duruyor. İşim gereği çok dergi ve makale okuyorum; göz gezdirerek okumaya alıştım acaba sorunum bundan mı diye düşündüm bugün. 

  16 eylül 03:08 17 eylül 03:57


  16. Eğer okumak isteyip de okuyamama sorununuz varsa dizilerden yola çıkarak sevdiğiniz türde bir kitap keşfedip onu okumaya başlayın. Mesela ben kitapları severek ve çokça okuyabilen bir insan olarak arada okuduğum kitaptan sıkıldığım oluyor. Hemen bir ara verip kitaplığımdan daha önce okumadığım fantastik bir kitabı alıyorum. Onu okuyorum. Bir çeşit dinlenme, ödül gibi. Siz de benim gibi akıcı ve fantastik kitaplara ilgi duyuyor olabilirsiniz. önemli olan konunun sizi çekmesi ve o kitabı gözünüzün önünde tutmanız. Evde olduğunuz zamanlarda elinizde gezdirin, uyumadan önce 10 sayfa okuma kuralı koyun. Alışkanlığı bu şekilde kazanıp sonra size daha çok katkı sağlayacağına inandığınız şeyleri okumaya başlayabilirsiniz. Baktınız o türü asla okuyamıyorsunuz, yalnızca sevdiğiniz türü de okuyabilirsiniz. Türü farketmeksizin, kitap okumak insana zarar vermez. Okumamaktan iyidir.

  Mesela benim  baş ucumda mutlaka bir kitap durur. Her gece uyumadan az da olsa okurum. Evdeysem gün içinde yanımda gezdiririm, telefon gibi.. dizi izliyorsam reklamlarda okurum, evin içinde dönen muhabbet beni açmadıysa kitaba dönerim. Neyse ki bu konuda iyi bir huyum var; her ortamda kitap okuyabiliyorum, dikkatim dağılmıyor. Belki siz de benim gibisinizdir, denemeye değer.

  12 ekim 2018 21:20

  15. Genellikle kitaba odaklanamama ile ortaya çıkan sorun. Açıkçası en büyük sebeplerinden birinin ekran bağımlılıklarımız olduğunu düşünüyorum. Ben o telefon yanımda dururken ara ara kitaba ara verip instagrama, twittera baktıkça kitaptan da hayır göremiyordum doğal olarak. Bir diğer sebebi de sürükleyecek güzel kitabı bulamamak bence. Her kitap herkese göre değil malesef, kendi seveceğiniz, ilginizi çekecek şeyi bulmanız gerekiyor. Burda da devreye eşe dosta sormak, kitap tavsiyesi almak veya goodreads gibi mecralardan o kitap için verilmiş puanları incelemek ya da yazılmış yorumları okumak giriyor. 2018 başlarken eski okuma alışkanlığıma geri döneceğim diye başladım, kitapları özenle seçmek ve telefonu uzakta tutmak işime yaradı. 4 haftada 3.kitabımı bitirmek üzereyim.

  Unutmayın süslüler, kitap okuyamamak değildir o, doğru kitabı bulamamaktır.

  28 ocak 2018 19:07

  14. Günde en az 10 sayfa ile başlanarak bir düzen oturtulabilir. Bir de uygun kitabı bulmak lazım. Uzun süredir kitap okunmuyorsa akıcı güzel bir romanla başlanmalı. 

  Kitap okuyamamak değil de kitap okuma kalitesinin düşmesi diye bambaşka bir olay daha var. Kendini tam olarak verememe,sözcükleri okumadan atlama istegi, Bir sayfayı iki defa okumak zorunda kalmak gibi. Ben de bu dertten muzdaribim.

  27 ocak 2018 10:19