girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (24)
  • medya (0)

24. almak istediğim kitap 15 tl altındaysa satın alıyorum. daha fazlaysa param olsa bile almıyorum kütüphaneden ödünç alıyorum.

10 mart 21:28

23. Bencil bir şekilde benim olmasını, kitaplığımda durmasını, ara sıra karıştırmayı, düzenlemeyi sevdiğim için kitap satın almak. Ödünç bir eşyayı ben rahatça kullanamıyorum, kitabı da sanki okuyamıyorum. Zaten rahatlıktan kastım yıpratmak, çizmek değil. Yeterince yakın hissedemiyorum o kitaba kendimi nedensizce. Ayrıca diyelim ödünç aldığım kitabı okudum ve çok beğendim. Sırf bende olmasını istediğim için gidip onu satın alırdım ben. Zaten henüz binlerce kitap okuyamadım ve doğal olarak herkesin okuması gereken klasiklerden gitmeye çalışıyorum. dolayısıyla beğenmeme olasılığım da düşük. Hem beğenmesem birine hediye ederim ne olmuş. Benim için hobi gibi bir şey biraz. Kitaba ayırdığım bütçeye üzülmesem de istediğim kadar çok okuyamayışıma üzülüyorum.

10 mart 11:15

22. Kitap tutkunu olanlar ikisini de sever. Kitap başka koleksiyonlara benzemiyor. Alıp okuyup biriktirmek başka bir haz. Düşününce kitaplığımdaki çoğu kitabı dönüp bir daha okumadım aslında çok sevdiğim bir ikisi hariç. Yani öyle bekleyecek tozlanacak onlar ama dediğim gibi kitap tutkusu başka bir şey ve insana bunlar niye burda bekliyor dedirtmiyor.

Kütüphaneye gitmek orda kitap karıştırmak ise apayrı bir zevk. Hele eskimiş bir kitap bulmak, okuyup iade edip yenisini almak. Kütüphanenin sessizliği, kitap mağazalarındakinden daha baskın olan kitap kokusu..Çok güzel alışkanlıklar bunlar;) Yalnız bende bir tedirginlik olmuyor değil kitap emanet olunca. Gittiğim her yere çantamda kitap götürdüğüm için biraz çabuk yıpratırım ben kitapları. Bu yüzden başka birinden ya da kütüphaneden ödünç almayı pek tercih etmem orda vakit geçirmeyi çok sevsem de.

17 şubat 13:30


21. İkisi de çok güzel, önemli olan okumak. Ama ben tamamen bana ait olmasını daha çok seviyorum. Kitaplığımda okumuş olduğum tüm kitapları görmek ayrı bir haz veriyor. Bazen bir cümle geliyor aklıma nasıldı ya tam diye alıp elime o kısmı bir daha okumayı çok seviyorum.

18 ocak 01:58

20. Canımdan bezme derecesinde temizlik takıntılı bir insan olmama rağmen kitabın eskisini seviyorum. Sayfaları sararsın, benden önce 15 20 kişi okusun, sayfaları katlansın, yıpransın, üstü çizili cümleler olsun içinde...Bir de çok güzel olmadıkça bir kitabı iki kere okumam.Ee çok param olmadığını da hesaba katınca kütüphaneden almak daha iyi oluyor. Ama kendime ait de yüzün üstünde kitabım var bulamadıklarımı ya da çok sevdiklerimi satın alıyorum.

17 ocak 23:57

19. Okumaya yeni başlayacağım bir yazar varsa ilk önce kütüphaneden alırım daha sonra kitabı beğenirsem maddi durumumun elverdiği en kısa zamanda kitabı kütüphaneme eklerim. Kütüphaneden kitap almıyor olsaydım asla bu okuduğum kitap sayısına ulaşamazdım malum kitap fiyatlarından ötürü. Bunun dışında kütüphane ortamı da çok güzel bir şey. Bir de ödünç aldığım kitabın içine not bırakılmışsa ya da bir yerlerin altı çizilmişse bunları okumaktan anlamsız bir zevk alıyorum. O sözün o kişiyi neden bu kadar etkilediğini, nasıl bir ruh halinde olduğunu düşünmek hoşuma gidiyor.

17 ocak 23:37

18. Genelde kitapları not alarak okumayı sevdiğimden, bir kaç yılda bir geri dönüp tekrar göz attığımdan ve evde kütüphane bulunmasını sevdiğimden satın almayı tercih ediyorum. Online almak mağazadan almaya göre %30 %40 falan daha uyguna geliyor. Tekrar okumayacaklarımı da ya isteyen birin hediye ediyor ya da ikinci el sitelerde uygun fiyata satıyorum.

9 ocak 15:04


17. kutuphane degil de ben kindle store'dan odunc aliyorum. her istedigimi para vermeden bedava okuyabiliyorum. sanal bir kutuphanem oldugu icinsorun yok, zaten fiziksel olarak o kitaplari gormuyorum. bunun bir ust modeli de kitaplari satin aliyorum, 1 hafta icinde okuyarak geri veriyorum ve para iadesi aliyorum. evet butun bunlari yapiyorum cunku yapabiliyorum..

9 ocak 14:28

16. eğer faydalanabileceğiniz güzel bir kütüphane varsa ordan ödünç almaktan da bi zarar gelmez. benim için ikisi de aynı şey. kötü bir kitaba para verdiysem bu canımı sıkar diğer yandan kütüphaneden ödünç alıp okuduğum çok iyi bir kitabı da daha sonra gidip satın alıp kendi kütüphaneme eklemeyi de tercih edebilirim.

9 ocak 14:09

15. Çok para varsa satın almak ama olmadığı için kütüphaneden almak.

8 ocak 19:47