sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (38)
 • medya (0)

38. evimde bir kütüphane olmasını seviyorum. bazen yıllar önce okuyup, unutup beğendiğim kitapları tekrar okuyabiliyorum. kitap koleksiyonu oluşturmak, o kütüphaneye her seferinde yeni kitap eklemek hoşuma gidiyor. özellikle seri halinde kitaplar benim için çok değerli. yıllar sonra o ciltli kitaplar değerleniyor çünkü. bazı ciltler koleksiyon olarak kalıyor. o yüzden satın almayı tercih ediyorum.

13 haziran 2018 02:55

37. Her zaman satın almayı tercih ederim, ödünce nazaran. Tam bir telaş memuresi olduğumdan "kitabın geri verme süresi doluyor ben daha okuyamadım, gerekli yerlerini not alamadım" bilmem ne diye strese giriyorum. Tabii çok pahalı olan kitaplar için mecbur kütüphaneyi kullanıyorum ama yine de kitabın istediğimde elimin altında olması, birinin onu benden alması (gizlinot: Benden alması da çok şey oldu ama neyse ) fikrine ağır basıyor.

12 haziran 2018 23:12

36. 2-3 yıl arayıp bulmakla uğraştığım hatta değerinin üstünde paralar verdiğim kitaplarım var, hayran olduğum yazarlar, okuduktan sonra keşke unutsam da hemen tekrar okumaya başlasam dediğim kitaplarım var. Şiir kitaplarım hele asla kitaplığımdan ayrılsınlar istemem. Onun dışında okunması gereken, fikir sahibi olmak için okunan, tavsiye edilen vs kitapları kütüphaneden temin etmek en mantıklısı. Ama sizin için özel olanlar her daim sizinle kalmalı.

12 haziran 2018 16:01

35. okunmuş kitap almak diyorum. Böyle deyince dua okunmuş gibi anlaşıldı ama siz anladınız bence. Başka üniversite kütüphaneleri nasıldır bilmem ama üniversitedeyken sağolsun koskocaman bir kütüphanemiz vardı (gizlinot: gazi üniversitesi merkez kütüphanesi) . ne ararsam fazla fazla bulurdum. yeni çıkan kitaplar için de istek oluşturup talep edebiliyorsunuz. özel istek olmasa bile en geç bir sene sonra o kitabı raflarda görebilirsiniz. hal böyle olunca bir de ben yaşanmışlığı olan kitapları seviyorum diye kütüphaneyi az talan etmedim. yeni kitabı okumak zor geliyor, eskimesine, kırılmasına,bükülmesine kıyamamaktan garip bir stresin içine giriyorum. kütüphane veya sahaftan alınca rahat rahat belki hunharca ama zarar vermeden okuyabiliyorum. başkalarından duyana kadar işin hijyen kısmını hiç aklıma getirmemiştim. üstelik ben aşırı titiz olmasam da bir başak burcuyum, çok huylanırsam da nemli bir bezle silip kullandığım olmuştur. kütüphaneden almanın en güzel yanlarından biri tabi ki bedava olmasıydı. açıkçası yeri geldi mecburiyetten korsan kitap da aldım, sahafları didik didik edip geneli orijinal olan kitapları da topladım. ama kimse bana kitapçılardaki o ham fiyattaki kitabı aldıramaz. istisnalar hariç. o kadar çok para harcanacak yer var ki, daha ucuzu ve hatta bedavası varken neden alayım? evimde de bir kitaplık dolusu kitabım vardır hala, ileride çocuklarıma ve torunlarıma mirasım olsun diye saklıyorum. umarım kitaba meraklı olup evime her geldiklerinde raflarımı didiklerler.

12 haziran 2018 14:59 12 haziran 2018 15:04

34. şu durumda kütüphaneden ödünç almayı tercih ediyorum. yürüyerek 10 dakika uzaklığımda mükemmel bir kütüphane bulunuyor. aradığım hemen hemen her kitabın türkçe ve ingilizce çevirilerini bulabiliyorum. bu genelde kitap evlerinde bulamadığım bir artı. ayrıca kütüphanede, o eski kitap kokularının arasında zaman geçirmek bile bana terapi gibi geliyor.

haa hiç mi kitap satın almıyorum? alıyorum tabii ki ama 5 kitabı kütüphaneden alıyorsam, 1 kitabı satın alıyorumdur. hem elimde eşya tutmayı sevmediğim hem de okuyup bitirdiğim kitabı tekrar tekrar okuma alışkanlığım olmadığı için de, o aldığım kitabı da okur okumaz çevremde kim denk gelirse ona veriyorum. bu nedenle kitap satın almanın avantajları benim için pek bir şey ifade etmiyor. kütüphane candır.

12 haziran 2018 13:31

33. Kitapları aldığım tarihi not etmek gibi bir huyum var. Bazen kitaplığımda dolaşırken bir kitabı elime alıyorum, tarihe bakıyorum, o günlere bir nostaljik tur düzenliyorum. O kitabı okurken neler hissetmiştim, hayatım o zaman nasıldı, şimdi nasılım bir süre düşünüyorum. Dün 1999 yılına gittim mesela. Vay be dedim, o zaman bu günlerimi hayal bile edemezdim. Her türlü satın almak kazanır benim için.

12 haziran 2018 12:42

32. Ben satın almak derim. Bir kere iki hafta, bir ay vs. süre konulmuşsa teslim etmek için, bu biraz sıkıntı benim için. Bir şey oluyor ya da okuyasım gelmiyor bazen bitiremeyebiliyorum. Ondan sonra git kitabı teslim et, sonra tekrar al vs. uzun iş.

Bir de sahaf gezmeyi seven biriyim ben. İkinci el alırım genellikle zaten. Düşünmesi de hoş...bir önceki sahibi kitabı sevdi mi acaba, nerede okudu, çabuk mu bitirdi, buraya da bir şey dökmüş kahve mi ki, benim gibi kahve sever biri herhalde vs. gibi bir sürü şey gelir aklıma. Yaşanmışlık seviyorum herhalde.

12 haziran 2018 11:24

31. benim için kitap almak. kitaplarım artık kütüphanemden taşıyor. ikinci bir kütüphane aldım mecburen ama asla bu konuda kendimi kısamıyorum. hem eşim hem ailem senelerdir bu konuda bana destek oldular. kobo aldım (e-kitap) ama asla istediğim kitapları veya yeni çıkan kitapları bulup alamadım. o da kenarda duruyor mecbur bende kütüphane doldurmaya devam ediyorum.

edit: etrafımda kütüphane olsa birçok kitabı satın almak yerine kütüphaneden alırdım. fakat malesef etrafımda kütüphane yok. oysa ki istanbulda yaşıyorum. bu da böyle bir ayıp.

12 haziran 2018 10:56 12 haziran 2018 10:57

30. Kütüphanemde durmasını sevdiğim için, altını çizerek yanına notlar alarak okumaya bayıldığım için kitap satın almak derdim ama ne zaman kitap satın alsam okumayı erteliyorum oysa kütüphaneden aldığımda 2 günde yarılıyorum. Huyum kötü.

12 haziran 2018 03:55

29. Uzun bir süredir kitap okuyan biriyim. Benim için bu versusu kütüphaneden kitap ödünç almak kazanır. Bunun sebebi bir yerden sonra satın aldığım kitapları koyacak yer bulamamam. Aile evinde yaşıyorum. Kendime ait bir odam var. Biri büyük iki kitaplığı ittir kaktır sığdırdım odama. Seviyorum kitaplarımı ancak biraz boğucu olmaya başladı. Her yer kitap yığını. Üstelik okuduğum türden dolayı(gizlinot: fantastik) çevremde bu kitapları değiş tokuş yapabileceğim ya da hediye edebileceğim biri yok. Seçenekler arasında e-kitap olsaydı onu seçerdim. Ama belirttiğim sebeplerden kütüphaneden ödünç kitap almak bana daha hoş geliyor.

12 haziran 2018 03:36