yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

  14. abimde vardı. vize final zamanları özellikle tek başına 2,5 lt bitirirdi sonra tabiki pişman oldu ve kilo verdi ayda yılda bir kez içiyor artık

  16 haziran 19:04

  13. Hayatımda hiç içmedim, içme ihtiyacı da hissetmedim. İnsanların günde litrelerce içtiğini okumak, duymak beni hayrete düşürüyor. Bu kadar vazgeçilemeyecek bir şey olduğunu sanmıyorum belki de hiç denemediğimdendir gerçi... 

  edit: başlığın süslüde olduğunu farketmeden yazılmış bir girdidir, başlığı taşımaları için şikayet ettim.

  16 haziran 13:26 16 haziran 15:29

  12. kola en sevdiğim içecek falan olabilir. ama bunu abarttığım, her gün iki litre içtiğim dönemler oldu. bıraktım sonra. sonra tekrar içmeye başladım. zira bırakmak hayatımda hiçbir pozitif değişiklik yapmadı.(gizlinot: bir yılı aşkın süre içmedim.) 50cl coca zero'nun beni ne kadar mesut ve ayık yaptığına inanamazsınız.

  16 haziran 12:58

  11. 2 yıl önce kurtulduğum illettir. Arada sırada hala tüketiyorum ama. Bırakması cok zor, ciddi manada sabır gerekli

  16 haziran 12:57

  10. Içkim yok sigaram yok hiç kötü alışkanlığım yok günde 2.5 litre kola içiyorum. Bir dönem zeroyu denedim kilo olarak hiç farketmiyor en azından normalini içeyim tadını ala ala dedim. Bana tek yan etkisi kilo malesef ki.

  16 haziran 12:53

  9. sanırım yıllardır içmediğim içecek. sade sodanın hatta ayranın daha iyi ferahlattığını düşünüyorum. Ancak bağımlılığı özellikle coca colanın reklam algısı ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmasına bağlıyorum. Coca colada çalışan tanıdıklarım var. İnsanların algıları üzerinde değişik şeyler oluşturmak için devamlı çalışıyorlar. (Çalışanlarda içmiyor öyle diyeyim.) 60’larda olsak belki anlarım. O zamanki reklamlarda colanın sanki yararlı ve içmenin havalı bir şey olduğuna dair bir  algı var. Ancak günümüzde bunu anlayamıyorum. Hem sağlık hem de cilt üzerinde büyük zararları var. Tarkan reklamlardan dünyanın parasını aldı ama Tarkan kendi çocuğuna içirir mi tabi ki hayır. Birde alkol tüketiminin daha az veya belli kesimin olduğu ülkelerde kola daha çok tüketiliyor. Bu da bağımlılığı bence tetikliyor.  

  16 haziran 12:48 16 haziran 12:49

  8. Annem nedeniyle hiç alışamadığımdir. Annem eve almazdı. Ablam ise üniversiteye sehirdisina giderken 80, dondugunde 110 kilo idi. Ondan sonra evimize kola girmeye başladı. Ama annemin azarlamalariyla yine eve alinmamaya başlandi kardeşimle biz bağımlı olmaktan kurtulduk. Ablam da mide ameliyatiyla 60 kilo verince ve zaten ameliyat sonrasi gazlı içecekler yasak olunca 3 yıldır ağzına bile sürmedi. Dolayısıyla bizde her yemeğin yanında kola gibi bir alışkanlık olmadı. Öyle ki dışarda da aramam, yemek yanında daima ayran. Bana göre kola nadiren, yazın sıcaklarda yemek yanında değil de tek başına lıkır lıkır içmek için var.

  Kuzenlerimin ise kola bağımlığı başka boyutta. Evden hiç eksik olmaz. İkisinde de şeker hastalığı var. Buna rağmen devam ediyorlar üzülüyorum. Lisede bir arkadaşım ise incecik manken gibi bir kızdı ama günde 3 kutu kola içerdi ve söylediğine göre evde de hep içermiş. Günde ise sadece 0.5 lt su içerdi. Şuan lise biteli 7 sene olmuş gördüğümde aldığı kilolara şaşırdım. Cilt bozukluklari keza. Belki başka bir rahatsızlığı vardı sormadım elbette ama kolaya aynı şekilde devam ettiyse mümkün.

  16 haziran 12:31 16 haziran 12:41

  7. benim değil ama kuzenlerimin sahip olduğu bağımlılık. bir evde her gün 2 tane 2.5 litrelik kola biter mi? bitiyordu.. ve tahmin edebileceğiniz gibi çok kilolular hepsi. uzun süredir gidip kalmıyorum yaşlar büyüdü herkes evlendi vs ama küçükken resmen onlara gitmek çileydi. gürbüz ailesi gibilerdi ve kola biterse inanılmaz sinirleniyorlardı ve evde misafir olduğum için 1 bardak bile içsem sanki ben bitirmişim gibi bir suçluluk duyuyordum. ben her gün eğer dışarda yemek yesem her gün maksimum 1 kutu kola içerim. onun dışında içemem çünkü aramam. bizim eve alınmaz kola mesela ki bunun sebebi zararlı olması falan değil öyle bir alışkanlık edinmememiz. ancak bir misafir gelecek ki alınsın. bence psikolojik olarak rahatlamak açısından hiç içmicem gibi katı kurallara gerek yok. dışardaysanız yemeğin yanında için ama eve almayın. su gayet yeterli bir içecek bana göre. benim kola içme yerlerim var mesela, yemeğe çıktıysam dışarıda içerim veya sinemaya gittiysem mısırla mutlaka içerim. cipsin yanında da iyi gider ama abartıp hiç 2 tane içtiğimi bilmem. bir taneyle sınırlı kalabiliyorsanız içmeye devam bence kendinize eziyet etmeyin sanki her yediğimiz aşırı sağlıklı..

  16 haziran 11:58 16 haziran 14:27

  6. Küçükken öyle çok seviyordum ki sabahlar aç karnına annemden gizli içerdim . Sağlık sorunlarımın belkide en önemli nedeni kolaydı . Önce mide rahatsızlığı yaşadım yıllarca sürdü daha sonra bağırsak ile ilgili bir rahatsızlık geçirdim ve durum kolonoskopiye kadar gitti . Evet hala seviyorum o asit boğazımı yaktıkça daha çok içmek istiyorum ama ayda yılda bir evde varsa içerim . Dışarda içmemeye çalışıyorum . 

  16 haziran 07:27

  5. Yaklaşık 2 senedir kola içmiyorum. Öncelikle 2 sene öncesinde koladan başka bir şey içmiyordum. Bir bardak su içmiyordum şaka gibi fakat gerçek. Evde kola olmadığında deliriyordum ben de. Bırakmam ani ve komik oldu aslında. Birgün yaklaşık 2.5 litre kolayı tek başıma içtim ve dişlerimi fırçalamadan yattım. Birkaç gün içinde dişimin çok minik bir kısmının çürümeye başladığını farkettim. Ağrı sızı yoktu şans eseri dişimi fırçalarken farkettim. Doktora gittim, annem koladan oluyor diye başımın etini yedi ve sana bir daha asla kola almayacağım dedi. Almadı da, evde içmiyordum başlarda ama dışarda içiyordum. Sonra dışarda da pahalı diye bıraktım. Yaklaşık 6 aylık bir süreçte hayatımdan gazlı içecekleri, şekerli çayları çıkardım. 4 kilo verdim. Ama şeker tadından rahatsız olduğum için yaptım bunu. Şu sıralar içtiğim tek şey su. Bugün anneme markette indirim falan diye kola satmışlar, yıllar sonra eve kola girdi. Ama benim vücuduma giremez. :d

  16 haziran 02:33