sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  13. abimde vardı. vize final zamanları özellikle tek başına 2,5 lt bitirirdi sonra tabiki pişman oldu ve kilo verdi ayda yılda bir kez içiyor artık

  16 haziran 19:04

  12. beni tanıyan herkes nasıl bir kola bağımlısı olduğumu iyi bilirdi.çok ciddiyim ne içki, ne sigara ne de başka bir şey.hayatımda sanırım en çok bağımlısı olduğum şey kola idi.şükür artık değil.çocukluğumdan beri neredeyse her gün en az bir litre içerdim.eve kola alınmazsa yemek yemezdim o derece.benim için kolasız yemek yemek işkence gibiydi.hatta sabah kahvaltıda bile kola içerdim.ne kadar bağımlı olduğuma ikna ettikten sonra nasıl bıraktığıma geçiyorum.

  ilginç bir şekilde zor olmadı, evet ben de şaşırdım çünkü şu zamana kadar ne zaman azaltıcam ya içmeyeceğim bundan sonra dediysem bir gün sonra gittim yine aldım.bırakmaya karar verip eyleme dökmemde çok ani oldu.önce bir gün kendi kendime konuşuyordum ''ya her gün dişlerimi fırçalıyorum abartıp günde üç kere fırçalıyorum bu lekeler niye gitmiyor??'' tabi her gün kahve + kola içerseniz dişleriniz geleceği hali tahmin edersiniz.önce burdan bir aydınlanma yaşadım dedim böyle olmayacak, üstüne bir de ne kadar cilt bakımı yaparsam yapayım cildim istediğim güzelliğe gelmiyordu.bunun tek suçlusu kola değil elbet ama zaten şeker tüketen biriyim üstüne bir de kolanın şekeri eklenince gün içinde ciddi bir şeker yüklemesi yapıyordum vücuduma.hiç kilo konusunda bir problem yaratmadı bu bende ama cildimden çok çıktı.neyse böyle böyle aslında zaten yıllardır bildiğim zararları iyice bir netleştirdim ve aniden içmeyi bıraktım.sanırım 1 buçuk ay belki biraz daha fazla oluyordur.tabi her yemekte yanına bir şey içme hastası olduğum için onun yerine bir şey koymam gerekiyordu çünkü malesef asla yemeğin yanında sadece su içen insanlardan olamadım.önce kolanın yerine ayran geldi ki eskiden pek sevmezdim ayranı.şimdi sevmeye başladım ama her şeyin fazlası zarar olduğu için kendimi sonradan yemeğin yanında yalnızca su içmeye hatta hiçbir şey içmemeye kadar alıştırdım.

  genelde bana sürekli kolayı bırakmam konusunda baskı yapan insanlar hep aynı lafı ediyordu: ''bir hafta içme görüceksin bak içtikten sonra tadı iğrenç gelecek.'' şahsen hiç öyle olmadı.kendime haftada bir kez içme izni verdim ve hala tadı çok güzel geliyor; ama her gün içmeyi bıraktıktan sonra ciddi değişimler yaşadım.dişimin rengi bildiğin 3 ton açıldı, cildim eskisinden daha güzel ve uyku problemim azalmaya başladı.malesef aşırı sağlıksız beslenen bir insan olarak bırakmam gereken çok fazla kötü alışkanlığım var.(mesela aşırı tuz - şeker tüketimi) ama kolayı bile bıraktıysam sanırım hepsinden yavaş yavaş kurtulabilirim.

  16 haziran 16:04

  11. Hayatımda hiç içmedim, içme ihtiyacı da hissetmedim. İnsanların günde litrelerce içtiğini okumak, duymak beni hayrete düşürüyor. Bu kadar vazgeçilemeyecek bir şey olduğunu sanmıyorum belki de hiç denemediğimdendir gerçi... 

  edit: başlığın süslüde olduğunu farketmeden yazılmış bir girdidir, başlığı taşımaları için şikayet ettim.

  16 haziran 13:26 16 haziran 15:29

  10. kola en sevdiğim içecek falan olabilir. ama bunu abarttığım, her gün iki litre içtiğim dönemler oldu. bıraktım sonra. sonra tekrar içmeye başladım. zira bırakmak hayatımda hiçbir pozitif değişiklik yapmadı.(gizlinot: bir yılı aşkın süre içmedim.) 50cl coca zero'nun beni ne kadar mesut ve ayık yaptığına inanamazsınız.

  16 haziran 12:58

  9. 2 yıl önce kurtulduğum illettir. Arada sırada hala tüketiyorum ama. Bırakması cok zor, ciddi manada sabır gerekli

  16 haziran 12:57

  8. Içkim yok sigaram yok hiç kötü alışkanlığım yok günde 2.5 litre kola içiyorum. Bir dönem zeroyu denedim kilo olarak hiç farketmiyor en azından normalini içeyim tadını ala ala dedim. Bana tek yan etkisi kilo malesef ki.

  16 haziran 12:53

  7. Annem nedeniyle hiç alışamadığımdir. Annem eve almazdı. Ablam ise üniversiteye sehirdisina giderken 80, dondugunde 110 kilo idi. Ondan sonra evimize kola girmeye başladı. Ama annemin azarlamalariyla yine eve alinmamaya başlandi kardeşimle biz bağımlı olmaktan kurtulduk. Ablam da mide ameliyatiyla 60 kilo verince ve zaten ameliyat sonrasi gazlı içecekler yasak olunca 3 yıldır ağzına bile sürmedi. Dolayısıyla bizde her yemeğin yanında kola gibi bir alışkanlık olmadı. Öyle ki dışarda da aramam, yemek yanında daima ayran. Bana göre kola nadiren, yazın sıcaklarda yemek yanında değil de tek başına lıkır lıkır içmek için var.

  Kuzenlerimin ise kola bağımlığı başka boyutta. Evden hiç eksik olmaz. İkisinde de şeker hastalığı var. Buna rağmen devam ediyorlar üzülüyorum. Lisede bir arkadaşım ise incecik manken gibi bir kızdı ama günde 3 kutu kola içerdi ve söylediğine göre evde de hep içermiş. Günde ise sadece 0.5 lt su içerdi. Şuan lise biteli 7 sene olmuş gördüğümde aldığı kilolara şaşırdım. Cilt bozukluklari keza. Belki başka bir rahatsızlığı vardı sormadım elbette ama kolaya aynı şekilde devam ettiyse mümkün.

  16 haziran 12:31 16 haziran 12:41

  6. benim değil ama kuzenlerimin sahip olduğu bağımlılık. bir evde her gün 2 tane 2.5 litrelik kola biter mi? bitiyordu.. ve tahmin edebileceğiniz gibi çok kilolular hepsi. uzun süredir gidip kalmıyorum yaşlar büyüdü herkes evlendi vs ama küçükken resmen onlara gitmek çileydi. gürbüz ailesi gibilerdi ve kola biterse inanılmaz sinirleniyorlardı ve evde misafir olduğum için 1 bardak bile içsem sanki ben bitirmişim gibi bir suçluluk duyuyordum. ben her gün eğer dışarda yemek yesem her gün maksimum 1 kutu kola içerim. onun dışında içemem çünkü aramam. bizim eve alınmaz kola mesela ki bunun sebebi zararlı olması falan değil öyle bir alışkanlık edinmememiz. ancak bir misafir gelecek ki alınsın. bence psikolojik olarak rahatlamak açısından hiç içmicem gibi katı kurallara gerek yok. dışardaysanız yemeğin yanında için ama eve almayın. su gayet yeterli bir içecek bana göre. benim kola içme yerlerim var mesela, yemeğe çıktıysam dışarıda içerim veya sinemaya gittiysem mısırla mutlaka içerim. cipsin yanında da iyi gider ama abartıp hiç 2 tane içtiğimi bilmem. bir taneyle sınırlı kalabiliyorsanız içmeye devam bence kendinize eziyet etmeyin sanki her yediğimiz aşırı sağlıklı..

  16 haziran 11:58 16 haziran 14:27

  5. Küçükken öyle çok seviyordum ki sabahlar aç karnına annemden gizli içerdim . Sağlık sorunlarımın belkide en önemli nedeni kolaydı . Önce mide rahatsızlığı yaşadım yıllarca sürdü daha sonra bağırsak ile ilgili bir rahatsızlık geçirdim ve durum kolonoskopiye kadar gitti . Evet hala seviyorum o asit boğazımı yaktıkça daha çok içmek istiyorum ama ayda yılda bir evde varsa içerim . Dışarda içmemeye çalışıyorum . 

  16 haziran 07:27

  4. Kahvaltıda bile kola içerdim. Hatta çoğu zaman kahvaltı yapmaz kolanın yanına yakışan şeyler yerdim kahvaltı adı altında sırf kola içeyim diye yani öyle bir bağımlılıktı bendeki. Akşam eve kola alınmadığı için saçlarımı çeke çeke ağladığımı bilirim. okuldan eve dönerken saat kaç olursa olsun kendime marketten  “payıma 1 bardak düşmesin, ya yemeğim 1 bardakla bitmezse? Ya gece acıkırsam yine yemek yersem??” diye kola aldığımı bilirim. Kilolu olduğum için herkes kilomu kolaya bağlıyordu zaten. Günde 6-7 bardak içiyordum çünkü.

  7 yıl önce yazlıkta anneannemle tam 2 ayımı geçirdim. Eve asla kola almadı. Krizler geçiriyordum sürekli ağlıyordum “yok bırakacaksın zehir bu zehir” diye bana bağırıyordu ve cidden bir yudum bile içmedim/içemedim. Yazlıkta tartı da yoktu kendi evime döndüğümde ailem başta olmak üzere tüm arkadaşlarım şok olmuştu zayıflayışıma. Sadece kolayı bırakarak ve spor yaparak 2 ayda 18 kilo vermişim çünkü.

  Kendi isteğimle bırakmadığım için ve tadına aşırı özlem duyduğum için kendi evime dönünce kola içtim hemen. İlk içişimde yemin ediyorum zehir içiyorum sandım. İkinci üçüncü bardakta tadını hatırlayıp eski içme sayıma yavaş yavaş geri döndüm. Verdiğim 18 kiloyu biiir güzel geri aldım. Sadece 18 kilo mu? Hayır. Üstüne 32 kilo aldım 7 yıl içinde. Sadece kolayla mı? Tabii ki hayır ama kolanın da etkisi çok büyüktü çünkü günde 6-7 bardaklara çıkmıştım yine.

  Kilo vermeye karar verdim ve diyetisyene başladım bir ara. Diyetisyene 2. Gidişimde odasında hüngür hüngür ağladım “ben bunu bırakamıyorum yapamıyorum” diye. Çünkü gerçekten nasıl bağımlı olduysam (akşam yemeğinde özellikle) yokluğunu o kadar çok hissediyordum ki ellerim titriyordu. Kadın o halimi görünce “tamam akşamları 1 bardak içebilirsin, ama günde sadece bir bardak” dedi. Anlaştık öyle. Gerçekten de sadece akşamları bir bardak içtim ve  1.5 ay gibi bir sürede 11 kilo verdim. Sonra diyetisyeni bıraktım özel sebeplerden dolayı ve hem yemek yemeye hem de kola içme düzenime geri döndüm. Biraz daha bilinçliydim ama bu sefer :d aradan 1 yıl geçti yani şuanki halime gelince: kendimi çok kötü hissetmeye başladım. Kendime bu son ağladığım zamanlarım bu kilolardan kurtulucam dedim ve başka bir diyetisyene gitmeye karar verdim. Ailem asla izin vermeyecekti gitmeme. ne zaman zayıflıcam desem babam “sen önce o kolayı bırak. Bir de zayıflıcam diyorsun” falan diyordu. Sırf beni diyetisyene göndersinler diye kolayı tak diye kestim. 2 ay yanlarında ağzıma sürmedim. O elleri ayakları titreyen kolaaaaa kolaaaaaa diye anırarak ağlayan kız bitti kısacası. Baş ağrısından öldüm bu arada ilk başlarda gerçekten çok zorlandım ama kafama koymuştum artık. Eski zayıflamış halime dönmek istiyordum. Yaklaşık 2 ayda toplasanız 2 kere içmişimdir, o da arkadaşlarımın yanında. Kısacası bu kola benim için ciddi bir bağımlılık süreciydi.

  Not1: ailem kolayı bıraktığım için diyetisyen sürecime destek oldu. Diyetisyene başlayalı 2 hafta oldu.

  Not2: diyetisyenime kolayı bıraktım buraya gelebilmek için dediğimde “kendini sıkma, yaşam tarzını değiştireceğiz sonuçta çok içmek istiyorsan bu kadar seviyorsan günde 1-2 bardak içebilirsin önemli olan dengelemen tabii ki 6-7 bardak içme ama” dedi sjskkddl

  Not3: tek solukta yazdım, yazım hatam veya anlatamadığım kısım olduysa affola :d

  16 haziran 01:22