yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (20)

  20. doğallıktır. bayılıyorum. ama o kadar güzel bir cilt istiyor ki bu makyaj... zor

  14 eylül 15:02

  19. Bu topaç gibi burnumla asla ama asla bana olmayacak makyaj çeşididir. Bol fondöten ve bol allık, hafif rimel ve hafif ruj ya da lip gloss ile tamamlanan makyajlar gibi görülse de öncesinde çok fazla işlem vardır. 

  Cildin ışıl ışık parlak görünmesini sağlayabilmek için öncelikle cildi ölü hücrelerden ve kirden arındırmak gerekli. Daha sonra da cildi güzelce nemlendirmek önemli ki temizlenen gözeneklere yeniden kir dolmasın. 

  Korelilere özgü burun, yanak ve çene küçültücü aparatlar makyajlarının olmazsa olmazı zaten. Bantlara benzer şeylerle yüzlerini %50 küçültüp kaşık kadar yapabiliyorlar. 

  Bunun dışında cildi donuk gösteren fondötenler yerine, aydınlık veren ve hafif simli fondöten ya da bb krem kullanıyorlar. Genellikle cilt tonlarının bi ton açığını kullanırlar. 

  Gözlere özenmeme nedenleri bence aşikar. Göz kapaklarım görünmese ben de sadece rimel sürüp bırakırdım :d ama göz pınarlarına ışıltı vermek, her göz ve yüz tipi için fresh bi görüntünün elde edilmesini sağlar. Kore makyajlarında da bunu görüyoruz zaten. 

  En sevdiğim kısım ruj sürme teknikleri... bana çok sade ve doğal geliyor. Mat rujlardan, keskin hatlı ve çerçeveli dudaklarımdan o kadar sıkıldım ki dudağa pıt pıt sürme tekniğinin ölene kadar temsilcisi olabilirim. 

  En sevmediğim kısım ise bol allıkla bitirilen makyaj. Anime karakterlerini çağrıştırıyor bana böylesi pespembe allıklar ne yalan söyleyeyim. Keşke hafif geçişler yapsanız. 

  10 haziran 2020 20:37 30 eylül 2021 21:21

  18. genelde uyguladığım makyaj tarzıdır. hiçbir zaman amerikan stili makyaj sevmedim. o kadar yetenekli de değilim açıkçası. cildin güzelliğini öne çıkaracak makyajlar yapmayı seviyorum.

  kore'deyken sınıf arkadaşlarımın çoğu sabahın 6'sında bile makyajlı gelirlerdi ve gerçekten çok güzel makyajları olurdu. incecik eyeliner, uzun gösteren rimel, düz kaşlar, çok hafif allık ve pembe dudaklar. bir gün utanmazsam fotoğraf atarım...

  12 nisan 2020 02:48


  17. beğendiğim tarafları da var, beğenmediğim, hatta aşırı cringe bulduğum tarafları da var. cildi taze ve nemli göstermeleri, dudaklarda batı tarzına göre daha doğal ve sağlıklı renkler kullanmaları ve kaçak kat çıkmamaları, göz makyajını yine minimal ve yumuşak tonlarda yapmaları çok hoş.

  ancak makyajla göz altı torbası yapmaları, kaşları masumane görünsün diye düz alırken olayı abartıp köpek yavrusu bakışlarına dönüştürmeleri, monolid göz kapağı özgüvensizliği, bebek gibi görünsün diye üst dudağın ortasındaki et parçasını operasyonla aşağı çekmeleri (dikkat edin, birçoğu yaptırıyor bunu) ve bazen de yüz parlatma olayını abartıp terli terli görünmeleri bence çok absürd.

  Ve eğer cringe duygusunu iliklerinize kadar yaşamak istiyorsanız makyaj videolarını izlemeniz yeterli, hepsinin yüzünde aniden beliren ve yok olan anlamsız ponçik gülümsemeler, aynı el-kol hareketlerini gözlemleyebilirsiniz. genç ve sevimli görünmek kavramını yanlış anlayıp 3 yaşında çocuk gibi davranıyor çoğu. adamlarda bir şey trend oluyor ve sorgusuz sualsiz hepsi aynı tip oluyorlar, asla 'fark yaratmak' diye bir kavram yok. (gbkz: pony makeup) gibi doğal ve özverili olan 3-5 kişi aralarından sıyrılıyor ancak. ha bir de onun kadar popüler olmasa da (link: https://www.youtube.com/channel/UCgCxYP5uSCNyFTV-PEbKhew yoo's beauty)yi tavsiye ederim kore makyajıyla ilgilenenlere, kendisi ömrünü daha çok ispanya'da geçirmiş, haliyle saçma kore makyaj akımlarından fazla etkilenmeden ve garip davranmadan tatlı tatlı makyajını yapıyor.

  Edit: bahsettiğim dudak operasyonunu gelen soru üzerine görsellere ekledim.

  ilgili medya:
  1
  28 kasım 2019 21:37 29 kasım 2019 17:49

  16. bence korelilere oldukça yakışan makyajdır kendileri. yüzlerini çok sevimli gösteriyor

  25 haziran 2019 22:06

  15. Ben bu konuda algımızın biraz yanlış olduğunu düşünüyorum. Öncelikle milyon tane Koreli arkadaşım olması bir dönem kore’de eğitim görmem ve gezilerimden deneyimle söylüyorum. Çok çok açık tenli olmadıkları doğru(gizlinot: Bir duygu Özaslan ten rengi değil renkleri swh...) ancak makyaj bilgisi olan çoğu kişi tıpkı bizim gibi makyaj yapıyor. Yani geçmiş dönemlerde epoksiyle kütük sırlar gibi çinko oksitle yüzünü sıralayan tipler vardı beyazlaşmak amacıyla. Ama tıpkı dünyanın diğer bölgelerinin genelinde olduğu gibi doğal, sağlıklı makyaj görünümü isteği orada daha makbul şu anda. Tabi ki yine beyaza yakın açık tenler daha çok seviliyor ancak bunu insanlar makyajlarında doğalın bir tık açığı veya fotoğraf filtreleriyle sağlamaya özen gösteriyor. Bunlara ek olarak; makyajın temel amaçlı güzel gençliklerini patlatmak veya daha genç görünme isteğinden oluşuyor. Örneğin; 19 yaşında bir kişi genç görünmeden ziyade burnunu kontürleme, yüzünü kontürleme işlemlerine öncelik veriyor makyajda. Aego-sal denen göz altı torbaları onlar için gülen göz, köpek yavrusu gözü anlamlarını taşıyor, yani gözü önde göstermek için değil daha sevimli, çocuksu(genç) bir görüntüye ulaşmak amacıyla belirginleştiriliyor. Eyeliner için konuşmak gerekirse ucunun bizim yaptığımızın aksine aşağı doğru olmasının sebebi gözlerini olduğundan daha iri,köşesiz ve göz çizgisinin devamıymış gibi doğal göstermek, bu akım günümüzde eskisi kadar önemli değil. Sokağa baktığınızda birçok insanın normal eyeliner çektiğini de görebilirsiniz. Kaşlar da aynı şekilde genç bir görünüm verdiği düşünüldüğü için düz veya düze yakın hafif kavisli şekillendirilmekte. Birçok insan göz pınarlarının başlangıç yerlerine(aegosal değil, bizim yaptığımız gibi göz Pınarı çukurunun tamamı değil) aydınlatıcı uygulayarak daha parlak bir görüntüye ulaşmayı tercih ediyor. Dudak makyajı konusunda ise tint tarzı ürünlerin dışa doğru dağıtılarak veya dudak çizgisi fondötenle gizlenerek sürülüş modası artık kesinlikle geçmişte kaldı. Artık parlak canlı renklerin iç kısma daha nude tonların da dudağın dış kısmına taşırılarak sürüldüğü bir moda akımı hakim. Zaten fondotenlenmiş ardından tint iç uygulaması yapılmış dudaklar, küçük şekilsiz dudakların sevildiği dönemlerde kullanılıyordu, ulzzanglar ve sahne makyajlarında kullanılsa da çoğu insanın hoşlanmadığı bir görüntüydü. Artık daha büyük şekilli jelibon dudaklar kullanılmakta. Estetikle uğraşmayacak insanlar da rujları, tinerleri dağıtarak veya küçük hileler kullanarak makyajını tamamlamakta. 

  Girdilerde en çok dikkatimi çeken konu bb kremler hakkında yorumlar oldu. Bb kremin her Koreli’nin başucu ürünü olduğu düşüncesinin tek sebebi bb kremin üretimi ve tasarlanışının Kore’de gerçekleşmiş olmasından kaynaklı. ki üretim amacı da hem güneş kremi, hem fondoten, hem nemlendirici veya esans ürünün tek seferde daha doğal ve kolay kullanımını sağlamak. “Kalıp gibi makyaj yapılıyor, yüz 5 tona kadar açılıyor” diyenlerin aynı şekilde “ bb krem kullanılıyor” demeleri de bu sebepten dolayı yanlış. Evet, bb krem kullanılıyor ve makyajlarındaki temel amaçlardan birisi daha açık canlı bir ten rengine sahip olmak yani aynı ölçüde insanlar fondötenle ağır kapatıcılar da kullanıyor. Ancak istisnai insanlar dışında bu olayın fazlaca abartıldığını rastlamadım yakın zamanda. Renkler, tonlar kesinlikle kişiden kişiye değişiyor. Ha Çinliler yüzünü çok daha açık renk kullanarak ve ekstra vücutlarına da aynı işlemi uygulayarak tamamlıyor makyajlarını o tamamen ayrı ancak Kore tarzı bir makyajla kesinlikle eş değil. Japon’lar mesela allık kullanımında utanmış Veya sarhoşmuş gibi görünmesi amacıyla olduğunu düşünüyorlar daha feminen(onlara göre) sevimli bir görüntü için. Koreliler’in makyajındaki temel amaç bana göre de sevimli ama havalı mükemmele yakın bir görüntü oluşturmak.

  Günlük hayatta ben de kullanıyorum bu tarz makyajları. Uyumamışsam gözüm şişlikten küçülmüşse eyelinerımı Kore tarzında aşağıya dönük çekiyorum. Zaten normalde de her tarafı lop diye kapatılmış bir görüntüden ziyade sağlıklı duran makyaj görüntüsünü seviyorum günlük hayatta. Boynum yüzümden 2 tan daha açık ama bu benim Kore tarzı bir makyaj yaparken boynumdan daha da açık bir ten ürünü kullanmam gerektiği anlamına gelmiyor. Birçok Koreli arkadaşım da (erkekler dahil) şu şekilde açıklıyor; “eğer boynum yüzümden daha açık bir renge sahipse, maksimum boynumdan bir ton açık fondoten seçiyorum veya bir ton açık fondoteni boynum tonunda bir renkle karıştırıyorum ki çene hattıma yaptığım kontür selam vermesin olduğu yerden.” 

  Unuttuğum bir şey varsa eklerim daha sonra. Şu anlık açıklayıcı olacak bir videoyu bırakıyorum. İyi seyirler.(link: https://youtu.be/Ieb5f5RaL80 Anlattığım konuları da içeren, uygulamalı güzel bir video.)

  Edit: cilt bakımı ve makyaj öncesi bakımdan bahsetmedim çünkü; onlarla beslenme şeklimiz, cilt yapımız ve diğer birçok şeyimiz tamamen farklı. Sırf Koreli abla bunu sürüyor diye o ürünü kullanmak veya Koreli abi şu takviyeyi kullanıyor diye onu almak hiç mantıklı bir olay değil. Güzel temizlenen ve nemlendirilen, ihtiyacına yönelik bakımı karşılayan ritüeller en doğru olandır. Cilt bakımı ve ürün seçimi kişiye özeldir. Aynı şekilde makyaj öncesi bakım ve hazırlık süreci de kişiye özeldir. 

  25 haziran 2019 00:31 25 haziran 2019 00:37

  14. Kore stilinde makyajın millet olarak bize çok da uymadığını düsünüyorum. Ten rengimiz o kadar açık değil. Genellikle kore menşeili ten ürünleri en koyu tonda olanlar bile çok açık renk. Yüz hatlarımız daha keskin .o yüzden hatlarımız için daha rahat geri çekme -öne çıkarma makyajları yapıyoruz. Göz makyajı konusunda hepten uyumsuzuz zaten .göz şekilleri, göz kapakları bizim çoğunluğumuz gibi degil. Batı tarzı makyajın gözlerimize daha cok yakıştıgini düşünüyorum.

  24 haziran 2019 13:25


  13. entryleri görünce şaşırdım. benim bildiğim korelilerin makyajı, parlak, yağlı, cildin esas renginden birkaç ton açık, beyaz görünümlü fondoteni ile kendini belli eder. ne yakından ne uzaktan doğal görünmez. bunu japonya'da yaşayan korelilere dayanarak söylüyorum. doğu asyalılar en azından açık buğday tenli türklerden daha beyaz değiller, sadece güneşe çıkmıyorlar ve beyaz gösteren ürünler kullanıyorlar. ben beyaz tenli değilim, açık buğday tenliyim ve japonya'da satılan japon ve kore markalarının en açık rengini kullanabiliyorum. hatta bazen yine de koyu kaldıkları oluyor. dünyanın bu tarafında makyaj doğal güzelliği ortaya çıkartmak için değil, yüzünü boyama ya da değiştirme üstüne. dewy bitiş başka, o yüzün yağlı gibi ışıldaması başka. özellikle yazları o ağır parlak fondoten ya da her neyse o kadar kötü görünüyor ki. zaten yuvarlak olan yüzlerini neden bu kadar parlak fondotenle iyice etli gösterdiklerini anlamıyorum. neyse, youtuberlar ve k-drama sayesinde kore makyajı ünlü ölmüş olabilir, ama eminim çoğunuz görseniz gülersiniz. 

  24 haziran 2019 11:51 24 haziran 2019 15:03

  12. en beğendiğim makyaj stili.

  öncelikle makyajın tabanını hazırlıyorlar. lamuqe'u yakından takip ediyorum, yüzüne yaptığı masajlar, sürdüğü nemlendiriciler, essenceler, eksta kuru yerlere nemlendirici özellikte bazlar, gözeneklere minnacık gözenek örtücü bazlar sürüyor, temele çok önem veriyor.

  sonra ten makyajına geçiliyor, genelde tension/cushion ürünler kullanılıyor. ince bir pudrayla sabitliyorlar yüzlerini ve sonra göze geçiyorlar.

  göz makyajında genelde nude tonlar kullanılıyor, toz pembeler, şeftaliler, bejler, sütlü kahveler. kirpik diplerine de geçiyorlar ve gözlerini daha büyük gösteriyorlar. eyelinerları genelde aşağıya bakan ince bir çizgi oluyor ve kahve liner kullanıyorlar, siyah neredeyse yok. ışıltılı bir far veya glitterı (genelde stila'nın ışıltılı likit farlarını) aegyossal bölgesine sürüyorlar.

  aegyossal bölgesi göz altı torbası oluyor. resmen tapıyorlar, o şişlik belli olsun diye gölgelendirme, ışıltılı far sürme falan yapıyorlar.

  yanaklara toz az şeftali - pembe allık sürülüyor. highlighter krem formda kullanılıyor genelde ve glowy skin hastası oldukları için ışıltıyı abartıyorlar.

  kontür-bronzer olayı yüzü keskin ve kemikli göstermekten çok küçük ve dar göstermek için kullanılıyor. çene daima v-shape olmalı, yanaklar dar görünmeli ve alın da küçük olmalı. sevimli ve bebeksi bir yüz istiyorlar yani.

  dudaklara genelde lip tint sürülüyor, tint içerilere sürülüp parmakla dışarıya doğru dağıtılıyor. pembe, kırmızı, coral renkler dudaklarda favorileri.

  sonra yüz misti ile makyajı bitiriyorlar ve gün içinde sık sık tazeliyorlar. genelde pahalı ürünler kullanıyorlar.

  23 temmuz 2018 14:26

  11. Yüzüme yakışan tek makyaj çeşididir. Fakat çok az malzeme ile yapıldığından diğer makyaj malzemelerimin boynu bükük kalmaktadır. Ben şu şekilde yapıyorum; göz altımı aydınlık bir kapatıcıyla kapattıktan sonra göz kapağıma gölgesiz şekilde açık renk ve tercihen metalik bir far sürüp kirpiklerime yoğun maskara uyguluyorum, kesinlikle kalem kullanmıyorum. Yanağımda normalde aydınlatıcı uyguladığım yüksek bölgeye mat ve soft tonlarda allık ya da loreal strobe stick slay in rose rengini uyguluyorum. Dudağıma ise açık renk lipbalm sürüp orta kısmına ise lipbalmdan daha koyu ton ruj uyguluyorum. Bazen de bioaqua çift renkli rujlarından uyguluyorum ( iki haftada bir trendyolda satılıyor) Bu makyaj tarzını beğenmekle birlikte biraz da mecburiyetten uyguluyorum. Çünkü kalemler, kontürler, çerçeveli dudaklar, aydınlatıcılar, gölgeler bana yakışmıyor.

  Edit: bu makyajı yaparken kullandığım ürünleri de isimleriyle eklemek istedim. Drugstore ve high end olarak iki farklı liste yapacağım.

  Drugstore kore makyajı:

  Kapatıcı - Maybelline fit me Fair 15, Pastel magic touch coverstick and highlighter.

  Far- rimmel magnifeyes double ended eyeshadow stick 003 ve 005 ( ben kullanmıyorum ama liner uçları da kullanılabilir.

  Golden rose metal metallic far 004 taupe

  Rimel- loreal paradise rimel

  Allık- loreal strobe stick slay in rose, maybelline affinitone rosewood allık, e.l.f innocence allık.

  Ruj- bu kısım hayalinize kalmış, her türlü ton sür ton iki rujla efekti verebilirsiniz ya da direkt bioaqua 2 ya da 3 renkli rujlarından alabilirsiniz

  High end kore makyajı:

  Kapatıcı- Ysl touche eclat aydınlatıcı

  Far- Kanebo coffret d'or palet, Tarte chrome paint shadow pot, Chanel Illusion d’Ombre far.

  Rimel- clinique high impact mascara

  Allık- Nars Zen allık, Nars multiple Anguilla

  Ruj- Clarins lip comfort oil, ruj tercihe bağlı

  28 mart 2018 17:27 28 mart 2018 18:47