sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (15)
 • medya (2)

15. aşmış cilt bakım rutinidir.

bir kere ürünlerin neredeyse tamamı içerik konusunda çok başarılıdır. gereksiz maddeye rastlamak oldukça zordur ve ürün tanıtımlarında sıkça grafiklere, bilimsel analiz verilerine yer verirler. beni asıl çeken de bu oldu zaten.

ürünler çok basamaklı ve birbirini tamamlayıcı niteliktedir. konsantre olduklarından etkilidirler ancak bu durumun bir dezavantajı olarak alerjiye sebep olabilirler.

ben rutine ilk olarak salyangoz özü içeren bir kremle başladım ve aldığım sonuca inanamadım. elimdeki ürünler bittikçe yerlerine kore ürünleri almaya başladım yavaş yavaş. bir anda almak zor olabiliyor çünkü ürünler maliyetli.

şu an rutinimde kore ürünü bir yağlı temizleyici, asitli tonik, nemlendirici serum ve salyangoz özlü krem var. sadece su bazlı temizleyiciyi ve göz kremini dermokozmetikten almaya devam ediyorum. esans, emülsiyon, losyon gibi ürünlere ise hiç bulaşmadım. görüldüğü gibi kore cilt bakımı basamaklarını layıkıyla yerine getirmiyorum ama yine de aldığım sonuç mükemmele yakın. yani sizde benim gibi kore ürünlerini kullanarak kendi rutininizi oluşturabilirsiniz. benim için belirleyici olan çok basamaklı bakım değil amaca yönelik, doğru içerik oldu.

biliyorsunuz korelilerin ciltleri de problemli. ben sivilce ve siyah nokta problemin için bu rutine yönelmiştim. gerçekten iyi geldi. bağımlısı oldum adeta. teşekkürler kore.

10 nisan 18:13 10 nisan 18:18

14. benim için dipsiz bir kuyu gibi olan, güney koreye özgü cilt bakımı. açıkçası kendimi nasıl böyle bir işin içinde bulduğumu ben de tam olarak bilemiyorum ama öğrendikçe ve deneyimledikçe, özellikle de etkisini görmeye başladıkça çok keyifli hale geliyor.

yukarıda da diğer yazarlarımızın bahsettiği gibi genel itibariyle, double cleansing yöntemiyle temizlik, cildin ihtiyacına göre asitli ya da nemlendirme özellikli tonik, yine cildin ihtiyacına göre bir esans, serum, nemlendirme ve güneş koruyucu uygulama aşamalarından oluşuyor. gerçekten çok fazla ürün kullanıyorlar ve hem bütçeyi zorluyor hem de uzun vakit ayırmak gerekiyor. hem yoğun kuruluk hem yanlış tedaviler sonrası mayın tarlasına dönen cildimi toparlamak adına merak saldığım bir bakım türü oldu ve yaklaşık 3 aydır da yavaş yavaş cildimin ihtiyacına uygun ürünleri keşfederek bir rutin oluşturdum. bu süreçte asitlerin, nemi yoğun kremlerle değil içerikle sağlayabilmenin ve güneş koruma faktörünün önemini farkettim açıkçası. cildimin hafif de olsa bir kusma evresi oldu fakat çabuk toparladı. doktorların sayesinde rezil hale gelen cildim hem nemini kazandı hem de iyileşmeye başladı. bu süreçte aha'lar sayesinde komedonlarımın %95'inden kurtuldum ve sivilcelerim iyileşme gösterdi, c vitaminiyle lekelerim azalmaya, küçülmeye başladı. açıkçası bu rutin sabır gerektiriyor, bir günde, bir haftada cilt mükemmel olmuyor kesinlikle. yavaş yavaş etki gösteriyor fakat gözle görülen bir etki bu. bir-iki ay kullandığınız bir ürün aman bu işe yaramıyor dedirtmiyor ama her şeyi iyileştirdi de diyemiyorsunuz malesef.

cilt problemlerinde beslenmenin etkisi olmadığını bazı doktorlar söylese de bu görüşe kesinlikle katılmıyorum. sözlükte bir çok defa yazarlar tarafından ifade edildiği gibi süt ürünlerinin sivilcelere etkisi büyük. bebeğimin besin alerjisi sebebiyle emzirme dönemimde 6 ay süt ürünleri diyeti yaptım ve cildim en iyi dönemini yaşadı. diyet sonrası aşırı süt ürünü tüketmemle zaten komedonlar oluşmaya başladı ve tedavi edeyim derken bu zamanlara geldim. şu anda tamamen kesemesem de süt ürünlerini ve şekeri asgari miktarda tüketmeye/tüketmemeye çalışıyorum. kesinlikle tedavi aşamasında yeni sivilce oluşmaması adına önemli ve etkili.

biraz sivilce tedavisi girdisi gibi oldu fakat kore cilt bakımının özü de cildi neme doymuş, canlı, pürüzsüz hale getirmek. bu rutinde kore ürünleri yerine muhakkak avrupa, amerika vs. üretimli ürünler kullanılabilir. benim rutinimde kore ürünlerini tercih etmemin sebebi içeriklerinin zararlı kimyasalları içermemesi/minimum içermesi ve hedefe yönelik içerikleri ürünlerinde yoğun olarak kullanmaları. şu ana kadar kullandığım hiçbir ürüne karşı reaksiyon göstermedim fakat ürün seçerken de çok fazla yorum okuyup video seyrederek karar vermeye çalışıyorum. şimdilik sonuçlarından memnun kaldığım bir bakım rutini oldu, aylar sonra cildim mükemmel olur mu bilemiyorum fakat daha az sorunlu olacağına eminim, en azından şu ana kadar aldığım sonuç ve cildimin neme doymuş, dolgun, parlak hali için vazgeçemeyeceğim bir rutin.

21 mart 15:41

13. Bakım rutini olarak son derece doğru, etkili temizleme ve nemlendirme zaten sağlıklı bir cilt için en gerekli olan şeyler.. Ayrıca bunu ince katmanlar halinde üst üste yapmak nemi kesinlikle cilde hapsediyor. Bu da korelilerin cilt bakımının özü zaten.

Gel gelelim bu bakim rutinini illa ki Kore ürünleri ile yapmak zorunda olduğumuzu hiç düşünmüyorum. Güzel bir yağ bazlı temizleyicinin ardından (ben Yves rocher'inkini kullanıyorum ve bu aşamadaki temizleyicinin çok değerli maddeler içermesinin gerekli olmadığını düşünüyorum, komedojenik madde içermesin yeter) cildi tahriş etmeyecek ph seviyesinde, sabun ve sülfat içermeyen kaliteli bir yüz yıkama ürünü ile (benimki caudalie köpük formdaki temizleyici) cildi temizleyebilirsiniz. (Bu aşamada isterseniz salisilik asit içeren temizleyici kullanabilirsiniz siyah nokta ve komedonları temizlemesi açısından Ben tercih etmiyorum çünkü rutinde ileriki aşamalarda zaten asit kullanacağım)

Daha sonraki aşama tonikleme, Bu da yine ihtiyaca göre seçilecek bir ya da iki tonik ile Toniği avucunuzu alıp yüzünüze tampon hareketlerle uygulamaktan ibaret bir işlem. aslında burada 7 tonik yöntemini uyguluyorlar çünkü cilt bakımının suyunu çıkarmaya and içmisler ama Ben hayatı o kadar sevmediğim için genelde cildi temizlerken kaybettiği nemi geri kazandıracak nemlendirici bir tonik ( şuan rice toner) kullanıp bırakıyorum (dermokozmetikte nemlendirme için bakılacak kilit madde hyaluronic asit). Sivilce ve siyah nokta problemi varsa aha/bha toner de ikinci tercihim.. (toniklerde alkol ve mineral yağ olmasın, önemli olan o)

Daha sonra ardından süreceğimiz nemlendirici ve serumun emilimini artırması için uzakdoğulular genelde essence (öz) kullanıyorlar. Bunu da ihtiyaca yönelik nemlendirici, aydınlatıcı, onarıcı vs.. seçebilirsiniz. Olmazsa olmaz bir adım değil, Aslında mantığı üstüne ne için çalışacak bir serum kullanacaksanız ona zemin hazırlayacak bir ürün kullanmak (c vitaminli bir ürünle e vitamininin etkisini arttırmak ya da cildi aha ile soyup hyaluronic asitle nemlendirmeye hazırlamak gibi..) ben caudalie'in essencesini kullanıyorum eğer nemlendirici tonik kullanmamışsam ama dediğim gibi Bu kısım tamamen opsiyonel, siz çok sağlam içerikli bir essence kullanıp direkt son adıma da geçebilirsiniz. (bence bu rutini uzakdoğululara özel yapan şeyler iki aşamalı temizleme, değişik tonikleme biçimleri ve essence kısmı zaten)

Gelelim rutinin genelde en pahalı bölümüne, serumlar/organik yağlar.. burada dikkat edilmesi gereken serumlar nemlendiricinin altına, yağlar ise ya nemlendiricinin üstüne ya da nemlendirici yerine sürülecek.. Ben işleri çok karıştırmayı sevmiyorum, organik kuşburnu çekirdeği yağı a vitamininden zengin olduğundan benim için en güzel cilt bariyerini onarıcı ve anti aging son zamanlarda..Haftada 3 kere geceleri kullanıyorum (cildim çok nemsizse nemlendiricinin üzerine, dönemsel yağlanma problemi yaşıyorsam direkt). Bunun dışında organik üzüm çekirdeği yağı da muhteşem bir şey. (Koreliler de o serumların içine çok farklı şeyler koymuyorlar organik yağlar, salyangoz mukozaları, asitler, vitaminler vs.. serum formu direkt probleme yönelik oluyor leke ya da anti-aging gibi ve cildin alt tabakalarına daha iyi nüfus ediyor o kadar..) Serum olarak elimde şu an caudalie'in anti aging serumu var Ancak bittiğinde i'm from ginseng seruma (belki de çok değişik bir şey koyuyorlardır(gizlinot: :d) ve doa kozmetik'in serumlarına bir bakacağım (curiosity killed the Cat)

Sonraki adımda piyano çalar gibi hareketlerle göz kremi sürmek var.. Aslında piyasadaki çoğu göz kreminin içeriğine bakarsınız yüz kremlerinden tek farklarının parfümsüz olmak olduğunu göreceksiniz (pahalı kremlerde de oluyor bu ne yazık ki) ben Göz çevresi zaten sarkmaya çok müsait olduğu için kalın yapılı serumları, yağları ve kremleri oradan uzak tutmaya çalışıyorum. Henüz ideal göz kremini bulabilmiş değilim.

Geldik cildi nemlendirmeye.. bana sorarsanız çok kuru/sorunlu cildi olmayanların bu rutinde çok özellikli ve pahalı Kore nemlendiricileri kullanmasına gerek yok. İhtiyacı olan her şeyi cilde yağ, asit ve serum olarak veriyoruz zaten. İşin nemlendirici kısmında önemli olan temiz içerikli, gözenek tıkamayan (silikonsuz, non-komedojenik) ve hafif bir nemlendirici olmalı. Üstüne yağ süreceksem genelde sensibio light kullanıyorum benim için yeterli oluyor( Karma cilt). (Kısıtlı bir bütçeniz varsa pahalı nemlendiriciye vereceğiniz parayı hyaluronic asit/collogen takviyesine verirseniz cildinizi içten çok daha iyi bir biçimde beslersiniz, zira collogen krem formda ciltten emilmiyor).

Bütün Bunların üstüne uyku maskesi dedikleri kalın nemlendirici maskeler sürüyorlar normalde ancak nemsizlikten ölecek kadar kuru ciltli ya da korendy'nin yarı hissesi üstüne yapılmış bir Ayşe Çakar değilseniz bu adım atlanabilir gibi(gizlinot: :\)

Bunların dışında haftada 3 gece pharmaceris'in %10 mandelic asit içeren gece nemlendiricisini tonik adımından hemen sonra uyguluyorum ve çoğu zaman üstüne hiçbir şey sürmüyorum ki rahat rahat soyma işini yapsın. (İsterseniz peptitli onarıcı bir serum sürebilirsiniz),( Mandelic asit salisilik asitten daha nazik bir soyucu olduğu için çok fazla komedon problemi yaşayanlara yeterli gelmeyecektir) Ancak bunun sabahına cildim deli gibi susamış uyanıyor, mutlaka la Roche posay cicaplast baume b5 gibi bir onarıcı besleyici nemlendirici sürüyorum soyduğum cilt bariyeri kendini onarabilsin diye. Ve mutlaka güneş kremi..

Bütün bu anlattığım adımları gece uyguluyorum gündüz rutinini oldukça basit tutuyorum, su ile yıkama, organik gül suyu ile fısfıs ( hem geceki yağ kalıntılarını temizlesin hem de yatıştırsın) ve güneş kremi ile bitiriyorum. (nimue'nun 50spf Güneş kremini kullanıyorum, gündüz makyaj altı için bana nemlendirmesi yeterli geliyor) ben kendi adıma gündüz serum/yağ kullanmiyorum şu dönemde. Tabii ki ihtiyaca göre c vitamini, e vitamini, leke serumları, retinoller bu rutine dahil olabilir ancak her şeyi peş peşe uygulamamaya (tepkimeye girmesin ya da birbirlerini nötrlemesinler diye) dikkat etmek gerek..

Bunlar hariç haftada bir kere kil maskesi yapıyorum (aktardan aldığım saf kil ve elma sirkesi ile hazırlıyorum, su ile de yapabilirsiniz ya da gül suyu, hangi madde cildinize iyi geliyorsa, kavanozda kil maskesi almanıza hiç gerek yok), haftada bir ya da iki defa da nemlendiricimin içine koyduğum e vitamini, doğal yağ ya da serumlarla (yine cildimin ihtiyacına göre ) cildime kalın bir tabaka yapıp kuru kağıt maskelerle kapatıyorum (emilim artsın diye) Bunun dışında çok doğal maske insanı değilim çünkü yiyecek maddeleri ile yapılan maskeler ne kadar doğal olursa olsun cildin alt tabakalarına geçmiyor, bir noktada cildim için iyi bir şey yaptım hissi dışında faydasızlar(gizlinot: :\)..

Benim cilt bakım rutinim genel hatları ile bu şekilde.. siz de Kore cilt bakımına ilgi duyuyorsanız elinizdeki malzemelerle yavaş yavaş başlayabilirsiniz. İlla hemen gidip çok pahalı serumlar, nemlendiriciler almanıza gerek yok önemli olan ihtiyacınıza uygun ürünü almak.. ben bu rutini uyguladığım halde elimde sadece iki kore ürünü (rice toner ve corsx bha blackhead liquid) var ikisi de güzel ürünler ancak dermokozmetik markalarında da nemlendirici/aydınlatıcı ve bha/aha içeren tonikler bulunabilir. Önemli olan temizleme/nemlendirme/besleme ve güneşten koruma rutinini düzenli olarak yapmak..

Kore cilt bakımı diye başlayıp Kore ürünlerini gömmüş gibi oldu biraz, k-pop beni affetsin(gizlinot: :/)

10 mart 21:38 11 mart 01:59

12. Para harcamaya yönelik, çok fazla üründen oluşan, ince yapılı hassas ciltlere iyi gelmediğini düşündüğüm bakım. korelilerin ve asyalıların ciltleri genetik olarak bizden kalın, yağlı ama pek tıkanmayan, kızarmayan türdendir. Ciltlerini beyazlattıkları için hassas olduğu sanılıyor ama aksine en az reaktif olan cilt onlarda. Onların cildinin kötü yanı çok çabuk lekelenip, çillenmesi ve genelde ürünleri de bu sorunlara hitap ediyor. Ürünlerinin içine 48 farklı bilinmeyen otlar, özütler koymaları alerjik ciltler için bir facia olabilir. Ama en başarılı oldukları konu kesinlikle güneş kremleri ve bb kremlerdir.

3 temmuz 2018 18:32

11. ben 1 senedir kore cilt bakımı ürünleri ve elimden geldiğince cilt bakım rutinlerini uygulamaya çalışıyorum. Korelilerin cilt bakımı üzerine bilgi seviyeleri cok yuksek, kullandıkları doğal içerikler de(maya mantarı,propolis, salyangoz salgısının özü, centella asiatica, propolis vs..) inanılmaz etkili.

Tipik bildiğiniz rutinlerden ayrılan özellikleri 10 adım adımdan oluşmasıdır.

1.Yağ bazlı Temizleme

2. Su bazlı Temizleme

3. Eksfoliasyon(Peeling)

4. Tonikleme

5. Esans

6. Serum-Ampül

7. Maske

8. Göz Kremi

9.Nemlendirici

10. Güneş Kremi

Bu adımların hepsini her gece uygulamanıza gerek yok, cilt tipinize göre istediğiniz adımları

uygulayabilirsiniz. En temel adımları temizleme - tonik - serum - nemlendirici / güneş kremi

(link: https://wordpress.com/view/mynaturalselectionblog.wordpress.com korelilerin cilt bakımı)

20 haziran 2018 09:46 2 temmuz 2018 16:39

10. seul seyahatinden döndükten sonra aklıma giren rutindir. (link: http://www.sokoglam.com Soko glam) sitesini ve kurucusu charlotte cho'nun yazdığı yazıları okuduktan sonra ben de niyet ettim bir rutin oluşturmaya. fakat türkiye'den ulaşabileceğim tek marka missha sadece. kore'den ürün getirten web siteleri mevcut ama ilgimi çeken her ürün oralarda bulunmuyor. ah keşke bu araştırmayı seul'e gitmeden önce yapıp ürünleri daha ucuza toplasaymışım.

2 temmuz 2017 22:28 17 temmuz 2017 00:21

9. kore'nin kozmetik alaninda dunyanin bir kac yil ilerisinde oldugunu ve su anda bir cok markanin kore cilt bakimi rutinlerinden esinlendigini goruyoruz. zaten kadin ya da erkek ciltlerinin guzelligi ortada.

ben de bir kac aydir uygulamaya basladim rutinlerini, ve kore markalarina yoneldim.

cogu adimlarini zaten yapiyormusum.. ama ek olarak makyajimi yag ile cikartmaya basladim, dusuk ph'li gunduz yikama jeli ve esans kullanmaya basladim. sheet mask'ler zaten uzun yillardir vazgecilmezim olmustur. gunduz ve gece rutinime bir kac adim eklemis olsa da ben sonuctan memnunum..

26 nisan 2017 15:29

8. uyguladığım bakım rutini. kullandığım asitleri de eklediğimde(retinoik, aha, bha) 10 aşamayı çok rahat geçiyor. bu rutinin en önemli basamağı güneş kremidir, daha sonrasında düşük ph'lı yüz temizleme ürünü ve nemlendirici takip eder.

çok fazla ürün kullanmak bu rutinin gerekliliği değildir, yukarıda belirttiğim gibi önemli noktası batı'da yer etmiş kurutan&köpüren temizleyici, alkollü tonik, güneş kremine verilmeyen önem üçlüsünün bırakılmasıdır. yani kore'de üretilen bir ürün almadan da bu rutini takip etmek mümkündür.

uzun bir süre daha türkiye'de yaygınlaşacağını sanmıyorum insanlar arasında dayanağı olmayan "kimyasal" korkusu yüzünden. burada bile kaç kere okudum "kimyasallar" yüzünden çok güneş kremi sürmeyenleri, ne diyeyim.

25 şubat 2017 20:11

7. tamam illa ki genlerin de etkisi vardır ama 30 yaşındaki kadın 15 yaşında gibi görünürse onda bakımın da rolü vardır diye düşünüyorum. bu açıdan düşünecek olursam gözü kapalı güvenebileceğim bakımdır.

ama şu da bir gerçek ki onların cilt yapıları, cilt kalınlıkları vs kültürleri gibi bizden çok farklı. onlara iyi gelen bize de iyi gelir mi, ters etki yapar mı o konuda garip bir şüphe içerisindeyim. bu kadar insan memnun olduğuna göre illa ki başarılı ürünleri vardır tabii. belki de türkiye'de satış yapan markalar ürünlerinin formülleri üzerinde ona göre ufak değişiklikler de yapıyor olabilirler diye düşünerek bu şüpheyi savuşturuyorum.

30 temmuz 2015 10:02 30 temmuz 2015 10:03

6. valla bakım yapıyorlar ki onlardaki 50 yaşındaki adamla benim babam arasında dağlar kadar fark var :)) tabiki sağlıklıı beslenme de etkili ama cilt bakımı yapınca cildin güzelleştiğini kırışmadığını hepimiz biliyoruz. Doğal ürünler kullanmaları ve haftalık düzenli maske uygulamaları bence çok etkili. Birde şu hayalat gibi bembeyaz cilte hayranlık duymasalar daha hoş bulacağım kendilerini..

30 temmuz 2015 09:28