yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (2)

  20. Başlayalı neredeyse 2.5 ay oluyor.* Girdiğe ilişkin link bırakamadım* ilk bir ay bitince editlemedim. Çünkü o bir ayda fayda göremedim,ilk kullanmaya başladığım zaman var olan sivilcenin kızarıklığı geçmemişti bile. Şimdi bu süreçte ne yaptım.

  * Her gün yağ bazlıyı kullanmadım. Hatta bunun için makyajı da bıraktım.

  * Her gün Cosrx temizleyiciyi kullandım. Çok çok sevdim.

  * Bu bir ay da lekelerim geçmedi ancak cildim kendime geldiğini gördüm. Yani kalktığımda neme doygun ve parlak olduğunu görüyordum. Yanaklarımın kuruluğu ve pul pul durması gitti çok mutluyum.

  * Sivilce lekelerim geçti mi derseniz ? Evet geçti özellikle çenedeki hafif kahverengilikler yok. Ama çok koyu lekeli bir cildim yoktu.

  Ürünlerle ilgili yorumum

  * Gece rutinimde cicaplast yerine 2 aydır Atelier Rebul Gece kremini kullanıyorum. Cildime çok iyi geldi. *Maske kullanmadığım günlerde.

  * Klairs- e vitaminli maskesine aşık oldum. Hatta C vitamininden çok daha iyi geldi cildime ve lekelerimin geçiren onun olduğunu düşünüyorum.

  * C vitaminini son 1 aydır neredeyse hiç kullanmadım. Şu son iki tekrar kullanıyorum. Bol bol sürüyorum ama baya bereketli ürün bence. C vitaminin belki yüzdesi düşük geldi bilemiyorum. Ama sonuçta cildime niacinamide içeren ürünlerin çok iyi geldiğini anladım.

  * Tonik Klairs Supple ile yıldızımız barışmadı iyi ki minik almışım. Ama Mizon AHA & BHA Daily Clean Toner aldım 19 Mayıs indirimi ile hatta o günden beri çok severek hiç aksatmadan kullandım. Sabah akşam. Hiç irrite etmedi ayrıca beni bol keseden kullanıp bitmek üzere olması üzüyor.

  * Mizonun güneş kremini kullandım yıldızımız barışmadı her kullandığımda burun bölgemde küçük sivilcelenme yapıyor. Aldım diye kullanıyorum. Bitse de kurtulsam.

  * By Wishtrend - Mandelic Acid 5% Skin Prep Water testerını kulladım. Boş bir ürün değil maskeyi kullandığım zamanlar kulladım. Ama ne kadar işime yaradı bilemiyorum. Tekrar alıp şans vermek istiyorum.

  * Klairs rich moist kremi ile anlaşamadık.

  * Gündüz kremim Vichy'den de memnunum ancak başka ürün almayacak kadar değil.

  --

  Maske, serum, yağ bazlı temizleyiciyi düzenli uygulamadım. Arada tatile gittim vs. Ancak Sabah ve akşam olmak üzere temizleme, tonikleme, nemlendirmeyi hiiiç atlamadım. Sivilce izlerim geçti, sadece güneş kremi sürüp çıkıyor ve cildim gayet güzel duruyor. Mucize beklemiyordum zaten cilt bakımı yaptıran biri değilim.

  23 temmuz 23:03 23 temmuz 23:03

  19. Kore cilt bakımı 10 aşamalı çok zor bir rutin olarak gelmesi gerçekten çok normal ama her gün 10 aşama uygulayan kimse yok zaten 10 aşamanın için güneş koruma, kağıt maske, peeling de dahil bunları sabah ve akşam her rutinde uygulamıyoruz, ayrıca esans veya serum adımını da herkes ihtiyacına göre kullanır ya da kullanmaz asıl temel adımlardan değil. Çoğu insan kore cilt bakımı uygulamaktan ziyade kore cilt bakımından ilham alarak oluşturulan rutinler uyguluyorlar. Korede bile kimse sürekli 10 adım uygulamıyor yani ama her kadının ortalama olarak 10 cilt bakımı ürünü olduğu ve ihtiyaca göre kullandığı söyleniyor. Bu adımların hepsinin neden gerekli olduğunu öğrenmek de cilt bakımınıza büyük katkı sağlacaktır.

  Peki neden temizledikten sonra direkt nemlendirilmiyor cilt derseniz de önce toniğimizi uygulayıp cildi uygun ph seviyesine getiriyoruz ki cilt saçmalayıp kendi kendi ph ı dengelemeye çalışıp gereksiz sebum üretmesin gözeneklerimiz genişlemesin, esans ise nemlendiriciden önce cildi daha ince yapılı bir ürün uygulayıp cildin nemlendiriciyi daha iyi emmesini sağlar, nem isteyen bir cilde kalın yapılı bir nemlendiriciyi uyguladığımızda maalesef cilt onun çoğunu ememiyor, üstünde kalıyor bunun için genelde sünger örneği veriyorlar ıslatılmış olan süngerin kalın maddeleri daha iyi emilebildiğini cilde de ürünleri katmanlayarak uygulamanın kalın ürünlerin emilimini arttırdığına biliniyor, hatta japonlar ise bunun için losyon uyguluyor. Bu tarz bilgilere sahip olup kendinize istediğiniz markanın ürünleriyle rutin oluşturabilirsiniz. Ama kore ürünleri gibi içeriği gereksiz doldurucu denilen ürünlerle dolu olmayan markalar cilde çok daha iyi geliyor. Ben gerçekten bu konu ile ilgili çok fazla şeyler dinleyip, okuyorum, hiçbir maddi kaygım olmadan blog yazıyorum. Ciltbakımını yanlış uygulamak bazen hiç uygulamamaktan daha zararlı gerçekten, ben de cahilken çok yanlış şeyler uygulayıp cildimde lekelere sebep oldum. Bu yüzden insanlar yanlış uygulamalar yapmasın diye buraya da girdi yazıyorum, blogumda da paylaşıyorum. Benim de yanlış bildiklerim olursa siz de beni mutlaka mesajla düzeltin her eleştiriye açığım. Size hafta sonları :)

  Edit: Blogumun linkini isteyenler olmuş (link: https://mynaturalselection.com Burdan ulaşabilirsiniz)

  11 mayıs 11:53 25 haziran 16:51

  18. Bu dolar kuruna bakarsak, temiz içerikli uygun fiyata ürünlerle de yapılabileceğini düşünüyorum. Yani en azından bir kore cilt bakım ürününün minimum 150 lira olduğunu düşünürsek dermokozmetikler bir alt sınıfta olabiliyor bütçe bakımından. Bence illa kore ürünleriyle yapılacak diye bir şart yok. Hatta ben elimdekiler bitince oluşturmayı düşünüyorum. Instagram'da bayağı hesap var bunun için. Post okuya okuya kendiniz öğrenebiliyorsunuz hangi içerik neye yarar diye. Eczabakım bu konuda iyi, hatta burada da hesabı var. Yine icerik.101 hesabi da öyle.

  Tabii kore cilt bakımında üst üste uygulanabilir şekilde içerikleri düzenlenliyorlar ama kendinizi ve cildinizi tanıdığınız sürece aynı rutini oluşturabileceğimizi düşünüyorum.

  11 mayıs 11:30

  17. hey sen! evet evet romalı dostum sen... kore cilt bakımına mı bulaşmak istiyorsun?

  pekala bunu sen istedin ama ondan önce beni bir dinle.

  doğu asya ülkelerinin kültürlerini ve makyaj stillerini seven biri olarak gerçekçi olmak gerekirse bu cilt bakımının burada bahsedilenler kadar çok da masum, eforsuz ve hemen sonuç alınan bir rutin türü olmadığını baştan söyleyeyim. elbette deneyimlerim sonucu bunu söyleyebiliyorum. çok sabırlı bir insan değilseniz ve paranız kıymetliyse bu işe hiç bulaşmayın. şu ana kadar kullanıp emin olduğunuz ürünlerle hayatınıza mutlu mesut devam edin. ama bunun yanında güneş kremini de eksik etmeyin tabi...

  her neyse bu rutinin yaygınlaşmamasının nedenlerine gelecek olursak eğer;

  1. dolar kurundan dolayı online satış yapan siteler bu işin artık suyunu çıkarmış durumda. makul fiyattan veriyoruz yalanını ben yemiyorum şahsen. tam bir ticari fırsatçılık örneği. (gizlinot: ayrıca 100 tl altı sipariş veremiyorsunuz. zaten 100 tl altı çok ürün de yok :d)

  2. bu cilt bakım rutininde çok adım var. sabırsız insana illallah ettirir. yani olay çift aşamalı temizlik+nemlendirmeyle bitmiyor. çift aşama temizlemenin en büyük olayı gözenekleri açmak ve dipten yüzeye cildi iyice temizlemektir. bu adımdan sonra eksfoliasyon(gizlinot: kimyasal peeling/soyucu) olmazsa olmaz, yatıştırmak için tonik olmazsa olmaz, tahrişi azaltmak için esans olmazsa olmaz, nemi tutması için serum/ampul olmazsa olmaz, yanaklar kurumuşsa yağ olmazsa olmaz, lekeler varsa c vitamini eklenmezse olmaz, nemlendirme zaten şart ee bunun daha maskesi de var... yani "olmazsa olmaz" diye yutturulan çok şey var da neysse(gizlinot: çocuklar duymasın ft gönül'ün sesiyle bi neyss' bıraktım.).

  3. kore markalarından oluşturacağınız ve rutininize sokacağınız bu ürünlerin hiçbiri ucuz değil. o yüzden bu kadar ürünle bir rutin oluşturup arkasından sivilce basması yaşamanız çok büyük bir olası :) çünkü neye alerjiniz olduğunu bilmiyorsunuz. içlerinde centella var, salyongoz salgısı özü var, maya mantarı var, propolis var, salisilik/glikolik/laktik/mandelic/azelaik asit var, yağ asitleri var, squalane var, aminoasitler var. var da var yani. rutine birer birer sokulan ürünler neyse de 3-5 tane sokuluyorsa eyvahlar olsun şimdi gelde sivilce yapanı bul.

  4. kore cilt bakımı insana dönüm noktası da sunabilir ama çıkılmaz bir noktaya da ulaştırabilir. güzel bir serüven düşlerken kendinizi bir anda korku filminde bulabilirsiniz. ben ikisini de yaşadım. üzüldüğüm şey ise bu sektöre bu kadar para döküp de bir de kendimi kobay gibi sunmamdır. o yüzden cildinizin esas sorununu ve isteklerini araştırın. hele akneli bir cilde sahipseniz önce "aknenin sebebini" araştırın. yoksa paranıza yazık olur.

  5. kore cilt bakımı demek = çift aşamalı temizlik ve asitlere(gizlinot: kimyasal peeling/soyucu) bulaşmak demektir. kimyasal peeling demek kafada canlanan korkunç sonuçları doğurabilecek asitler demek. temizleyiciler ve asitler için 2-3 hafta bir süre biçin kendinize "çok sivilce çıkarıp sonra temizlenme" yaşamanız büyük bir olası, bunu unutmayın. ama güneş kremi sürme gibi bir alışkanlığınız yoksa, edinemiyorsanız, unutuyorsanız, lazer epilasyona gidiyorsanız uzak durun. ilerleyen zamanlarda hızlıca leke dolu bir yüzle yaşınızı alırsınız. normal fiziksel peelingle, foreo ile, konjak süngerle hayatınıza devam edin. hee ben güneş kremi kullanıyorum diyorsanız o zaman kullanacağınız asiti çok çok çok iyi araştırın. hepsinin cilt yüzeyindeki etkisi farklıdır. yüzdelik oranlarına ve kimyasal taneciklerinin büyüklüklerine dikkat edin.(gizlinot: yeni başlayanlara uyarım The Ordinary Aha 30% + Bha 2% Peeling Solution'dan uzak durun.)

  6. kimyasal soyucuların ana mantığı aynı fiziksel peeling gibi 28 günde bir yenilenen derimizi hızlıca soymak ve canlı bir cilt elde etmemizi sağlamaktır. ama asitlerin getireceği en büyük olumsuz sonucun cilt bariyerini inceltmek ve hassaslaştırmak olduğunu da asla unutmayın. esanslar, serumlar, ampuller, yağlar, maskelerin de ana mantığı bu eksfoliasyon işlemini onarmak yani cilt bariyerini kuvvetlendirmek içindir. amaç bir yerden parçalarken bir yerden birleştirmektir. o yüzden üstüne basıla basıla güneş kremi kullanın vurgusu yapılır. ne kadar masum değil mi :)

  sonuca gel tomari vallahi sıktın kızım dediğinizi duyar gibiyim. üzgünüm ama ben yandım sen yanma diyebilmemin bir yoludur bu. bana başta yaşayacağım tüm bu şeyler anlatılsaydı eminim ki bu kore cilt bakım işlerine girmezdim. hem yorucu, hem heves kırıcı hem de maddi kayıpların yaşanacağı bir serüvene kim girmek ister ki? gerçekçi olalım çoğumuz genetiğimiz gereği bir işi devam ettirebilen ve sabırlı bir yapıya sahip olan insanlar değiliz. hele bu ekonomik krizle birlikte paranın varlığı bizim için her şey oldu. dolar 3'lerde seyirseydi hepinize "girin la en fazla ne olur ki? deneye yanıla doğru ürünlerle yollarınız kesişir." derdim. ama şimdi o kadar paraya yazık diyorum. (gizlinot: avene ve bioderma bile ucuz değil artık. doa kozmetik'in ise gramajlarına göre çok da uygun fiyatlı olduğunu düşünmüyorum.)

  neyse bu yola gireceklere hayırlı olsun belki siz güzel bir serüven yaşarsınız :)

  Edit: arkadaşlar ben size Kore cilt bakım rutini oluşturmayın mı dedim allasen? Oluşturacaksanız bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken şeyleri söyledim. Ayrıca 7 adımda kore cilt bakımı yapmayacaksanız o zaman neden yaptığınız cilt bakımına "kore" cilt bakımı dediğinizi merak ediyorum? Normal cilt bakım rutini oluyor işte. Koreliler 5-6 ürünü yüzüne şap şap vurarak yedirmeyi ve kullanmayı seven insanlardır. Onlar bile yapmıyor ne alaka? Burada da Herkes bi denişik yaff.

  11 mayıs 00:08 11 mayıs 18:58

  16. gereksiz buluyorum. uzak doğu ülkesinde yaşamadıkça oldukça masraflı ve yorucu bir cilt bakım rutini olacaktır en azından kendim için. kore ürünlerine verilen paranın yarısına eczaneden biodermaları vichyleri dizip daha minimal ve daha az yorucu, en az da kore cilt bakımı kadar etkili bir rutin oluşturabilirsiniz önemli olan içerik okumayı öğrenmek.

  bu arada kore ürünleri iyidir benim eleştirdiğim şey içeriklerinin çok fazla (gizlinot: gerçekten gereksiz fazla) değerli oluşuyla fiyatlarının çok fazla olması ve cilde o kadar fazla ürün sürmeye gerek görmememdir

  10 mayıs 22:17

  15. Not: Baya uzun yazdım. Araştırmaya başlayan için ilham olsun diye şimdiden yazdım Ve bu konuda önerileri olan süslüler mesaj atabilir. 1 ay sonra editleyeceğim.

  *Uzun süredir cilt bakımı için ürün araştırmayı bıraktım. Çünkü cildim yanlış kullanım ile kurumuş ve hassaslaşmıştı. Temizleyici ve Cicaplast B5 ile hayatıma devam ediyorum arada Ysl peeling kullanıyorum. Bunu da düzenli yapmıyordum. Cildimin eski parlaklığını kaybettiğini ve yeterince temizlenmediğini gördüm. Hydrafacial ve dermapen araştırdım ancak bütçemi aşıyor. Son bir haftadır aydınlanma geldi ve Naturally Serein başta olmak üzere araştırmaya, izlemeye başladım. Baya notlar aldım, dinledim.Ve dün kendime bir rutin oluşturdum. Başlangıç olduğu için şunları seçtim

  1.Yağ bazlı temizleyici : Heimish- All clean balm

  2. Su bazlı temizleyici : Cosrx- Low ph good morning

  3. Peeling : Şimdilik rutinimde yok.

  4. Tonik : Klairs- Supple facial

  5. Esans : Cosrx- Advanced Snail 96 (stokta yoktu alıcam.)

  6. Serum : Klairs- Freshly vitamin C (önce bir-iki gün ara ile sadece akşamları kullanıcam. )

  7. Maske : Klairs- E vitaminli maskesi ( haftada 2 gün )

  8. Göz kremi: Elimdekini kullanıcam. (Zıaja)

  9. Nemlendirici : Elimdekini kullanıcam. (Cicaplast akşamları, vichy mineral 89 gündüzleri) Ancak ihtiyaç duyarsam Cosrx snail 92 alırım.

  10. Güneş koruyucu : Elimdekini kullanıcam. (Bitince manyo factory alıcam.)

  Benim cildim kuruya dönük karma. Sivilce çıkarsa uzun süre geçmiyor. Siyah nokta problemim yok ve pürüzlü cildim var. Sürekli nemlendirme istiyor gibi hissediyorum. Ayrıca cildimin yeterince temizlenmemesinin sebebi bence yağ bazlı temizleyici kullanmamam çünkü güneş koruyucu ve cicaplast kremleri yağlı. Cilt bariyerim de zayıf.

  10 mayıs 11:22 10 mayıs 13:14

  14. aşmış cilt bakım rutinidir.

  bir kere ürünlerin neredeyse tamamı içerik konusunda çok başarılıdır. gereksiz maddeye rastlamak oldukça zordur ve ürün tanıtımlarında sıkça grafiklere, bilimsel analiz verilerine yer verirler. beni asıl çeken de bu oldu zaten.

  ürünler çok basamaklı ve birbirini tamamlayıcı niteliktedir. konsantre olduklarından etkilidirler ancak bu durumun bir dezavantajı olarak alerjiye sebep olabilirler.

  ben rutine ilk olarak salyangoz özü içeren bir kremle başladım ve aldığım sonuca inanamadım. elimdeki ürünler bittikçe yerlerine kore ürünleri almaya başladım yavaş yavaş. bir anda almak zor olabiliyor çünkü ürünler maliyetli.

  şu an rutinimde kore ürünü bir yağlı temizleyici, asitli tonik, nemlendirici serum ve salyangoz özlü krem var. sadece su bazlı temizleyiciyi ve göz kremini dermokozmetikten almaya devam ediyorum. esans, emülsiyon, losyon gibi ürünlere ise hiç bulaşmadım. görüldüğü gibi kore cilt bakımı basamaklarını layıkıyla yerine getirmiyorum ama yine de aldığım sonuç mükemmele yakın. yani sizde benim gibi kore ürünlerini kullanarak kendi rutininizi oluşturabilirsiniz. benim için belirleyici olan çok basamaklı bakım değil amaca yönelik, doğru içerik oldu.

  biliyorsunuz korelilerin ciltleri de problemli. ben sivilce ve siyah nokta problemin için bu rutine yönelmiştim. gerçekten iyi geldi. bağımlısı oldum adeta. teşekkürler kore.

  10 nisan 18:13 10 nisan 18:18

  13. benim için dipsiz bir kuyu gibi olan, güney koreye özgü cilt bakımı. açıkçası kendimi nasıl böyle bir işin içinde bulduğumu ben de tam olarak bilemiyorum ama öğrendikçe ve deneyimledikçe, özellikle de etkisini görmeye başladıkça çok keyifli hale geliyor.

  yukarıda da diğer yazarlarımızın bahsettiği gibi genel itibariyle, double cleansing yöntemiyle temizlik, cildin ihtiyacına göre asitli ya da nemlendirme özellikli tonik, yine cildin ihtiyacına göre bir esans, serum, nemlendirme ve güneş koruyucu uygulama aşamalarından oluşuyor. gerçekten çok fazla ürün kullanıyorlar ve hem bütçeyi zorluyor hem de uzun vakit ayırmak gerekiyor. hem yoğun kuruluk hem yanlış tedaviler sonrası mayın tarlasına dönen cildimi toparlamak adına merak saldığım bir bakım türü oldu ve yaklaşık 3 aydır da yavaş yavaş cildimin ihtiyacına uygun ürünleri keşfederek bir rutin oluşturdum. bu süreçte asitlerin, nemi yoğun kremlerle değil içerikle sağlayabilmenin ve güneş koruma faktörünün önemini farkettim açıkçası. cildimin hafif de olsa bir kusma evresi oldu fakat çabuk toparladı. doktorların sayesinde rezil hale gelen cildim hem nemini kazandı hem de iyileşmeye başladı. bu süreçte aha'lar sayesinde komedonlarımın %95'inden kurtuldum ve sivilcelerim iyileşme gösterdi, c vitaminiyle lekelerim azalmaya, küçülmeye başladı. açıkçası bu rutin sabır gerektiriyor, bir günde, bir haftada cilt mükemmel olmuyor kesinlikle. yavaş yavaş etki gösteriyor fakat gözle görülen bir etki bu. bir-iki ay kullandığınız bir ürün aman bu işe yaramıyor dedirtmiyor ama her şeyi iyileştirdi de diyemiyorsunuz malesef.

  cilt problemlerinde beslenmenin etkisi olmadığını bazı doktorlar söylese de bu görüşe kesinlikle katılmıyorum. sözlükte bir çok defa yazarlar tarafından ifade edildiği gibi süt ürünlerinin sivilcelere etkisi büyük. bebeğimin besin alerjisi sebebiyle emzirme dönemimde 6 ay süt ürünleri diyeti yaptım ve cildim en iyi dönemini yaşadı. diyet sonrası aşırı süt ürünü tüketmemle zaten komedonlar oluşmaya başladı ve tedavi edeyim derken bu zamanlara geldim. şu anda tamamen kesemesem de süt ürünlerini ve şekeri asgari miktarda tüketmeye/tüketmemeye çalışıyorum. kesinlikle tedavi aşamasında yeni sivilce oluşmaması adına önemli ve etkili.

  biraz sivilce tedavisi girdisi gibi oldu fakat kore cilt bakımının özü de cildi neme doymuş, canlı, pürüzsüz hale getirmek. bu rutinde kore ürünleri yerine muhakkak avrupa, amerika vs. üretimli ürünler kullanılabilir. benim rutinimde kore ürünlerini tercih etmemin sebebi içeriklerinin zararlı kimyasalları içermemesi/minimum içermesi ve hedefe yönelik içerikleri ürünlerinde yoğun olarak kullanmaları. şu ana kadar kullandığım hiçbir ürüne karşı reaksiyon göstermedim fakat ürün seçerken de çok fazla yorum okuyup video seyrederek karar vermeye çalışıyorum. şimdilik sonuçlarından memnun kaldığım bir bakım rutini oldu, aylar sonra cildim mükemmel olur mu bilemiyorum fakat daha az sorunlu olacağına eminim, en azından şu ana kadar aldığım sonuç ve cildimin neme doymuş, dolgun, parlak hali için vazgeçemeyeceğim bir rutin.

  21 mart 15:41

  12. Bakım rutini olarak son derece doğru, etkili temizleme ve nemlendirme zaten sağlıklı bir cilt için en gerekli olan şeyler.. Ayrıca bunu ince katmanlar halinde üst üste yapmak nemi kesinlikle cilde hapsediyor. Bu da korelilerin cilt bakımının özü zaten.

  Gel gelelim bu bakim rutinini illa ki Kore ürünleri ile yapmak zorunda olduğumuzu hiç düşünmüyorum. Güzel bir yağ bazlı temizleyicinin ardından (ben Yves rocher'inkini kullanıyorum ve bu aşamadaki temizleyicinin çok değerli maddeler içermesinin gerekli olmadığını düşünüyorum, komedojenik madde içermesin yeter) cildi tahriş etmeyecek ph seviyesinde, sabun ve sülfat içermeyen kaliteli bir yüz yıkama ürünü ile (benimki caudalie köpük formdaki temizleyici) cildi temizleyebilirsiniz. (Bu aşamada isterseniz salisilik asit içeren temizleyici kullanabilirsiniz siyah nokta ve komedonları temizlemesi açısından Ben tercih etmiyorum çünkü rutinde ileriki aşamalarda zaten asit kullanacağım)

  Daha sonraki aşama tonikleme, Bu da yine ihtiyaca göre seçilecek bir ya da iki tonik ile Toniği avucunuzu alıp yüzünüze tampon hareketlerle uygulamaktan ibaret bir işlem. aslında burada 7 tonik yöntemini uyguluyorlar çünkü cilt bakımının suyunu çıkarmaya and içmisler ama Ben hayatı o kadar sevmediğim için genelde cildi temizlerken kaybettiği nemi geri kazandıracak nemlendirici bir tonik ( şuan rice toner) kullanıp bırakıyorum (dermokozmetikte nemlendirme için bakılacak kilit madde hyaluronic asit). Sivilce ve siyah nokta problemi varsa aha/bha toner de ikinci tercihim.. (toniklerde alkol ve mineral yağ olmasın, önemli olan o)

  Daha sonra ardından süreceğimiz nemlendirici ve serumun emilimini artırması için uzakdoğulular genelde essence (öz) kullanıyorlar. Bunu da ihtiyaca yönelik nemlendirici, aydınlatıcı, onarıcı vs.. seçebilirsiniz. Olmazsa olmaz bir adım değil, Aslında mantığı üstüne ne için çalışacak bir serum kullanacaksanız ona zemin hazırlayacak bir ürün kullanmak (c vitaminli bir ürünle e vitamininin etkisini arttırmak ya da cildi aha ile soyup hyaluronic asitle nemlendirmeye hazırlamak gibi..) ben caudalie'in essencesini kullanıyorum eğer nemlendirici tonik kullanmamışsam ama dediğim gibi Bu kısım tamamen opsiyonel, siz çok sağlam içerikli bir essence kullanıp direkt son adıma da geçebilirsiniz. (bence bu rutini uzakdoğululara özel yapan şeyler iki aşamalı temizleme, değişik tonikleme biçimleri ve essence kısmı zaten)

  Gelelim rutinin genelde en pahalı bölümüne, serumlar/organik yağlar.. burada dikkat edilmesi gereken serumlar nemlendiricinin altına, yağlar ise ya nemlendiricinin üstüne ya da nemlendirici yerine sürülecek.. Ben işleri çok karıştırmayı sevmiyorum, organik kuşburnu çekirdeği yağı a vitamininden zengin olduğundan benim için en güzel cilt bariyerini onarıcı ve anti aging son zamanlarda..Haftada 3 kere geceleri kullanıyorum (cildim çok nemsizse nemlendiricinin üzerine, dönemsel yağlanma problemi yaşıyorsam direkt). Bunun dışında organik üzüm çekirdeği yağı da muhteşem bir şey. (Koreliler de o serumların içine çok farklı şeyler koymuyorlar organik yağlar, salyangoz mukozaları, asitler, vitaminler vs.. serum formu direkt probleme yönelik oluyor leke ya da anti-aging gibi ve cildin alt tabakalarına daha iyi nüfus ediyor o kadar..) Serum olarak elimde şu an caudalie'in anti aging serumu var Ancak bittiğinde i'm from ginseng seruma (belki de çok değişik bir şey koyuyorlardır(gizlinot: :d) ve doa kozmetik'in serumlarına bir bakacağım (curiosity killed the Cat)

  Sonraki adımda piyano çalar gibi hareketlerle göz kremi sürmek var.. Aslında piyasadaki çoğu göz kreminin içeriğine bakarsınız yüz kremlerinden tek farklarının parfümsüz olmak olduğunu göreceksiniz (pahalı kremlerde de oluyor bu ne yazık ki) ben Göz çevresi zaten sarkmaya çok müsait olduğu için kalın yapılı serumları, yağları ve kremleri oradan uzak tutmaya çalışıyorum. Henüz ideal göz kremini bulabilmiş değilim.

  Geldik cildi nemlendirmeye.. bana sorarsanız çok kuru/sorunlu cildi olmayanların bu rutinde çok özellikli ve pahalı Kore nemlendiricileri kullanmasına gerek yok. İhtiyacı olan her şeyi cilde yağ, asit ve serum olarak veriyoruz zaten. İşin nemlendirici kısmında önemli olan temiz içerikli, gözenek tıkamayan (silikonsuz, non-komedojenik) ve hafif bir nemlendirici olmalı. Üstüne yağ süreceksem genelde sensibio light kullanıyorum benim için yeterli oluyor( Karma cilt). (Kısıtlı bir bütçeniz varsa pahalı nemlendiriciye vereceğiniz parayı hyaluronic asit/collogen takviyesine verirseniz cildinizi içten çok daha iyi bir biçimde beslersiniz, zira collogen krem formda ciltten emilmiyor).

  Bütün Bunların üstüne uyku maskesi dedikleri kalın nemlendirici maskeler sürüyorlar normalde ancak nemsizlikten ölecek kadar kuru ciltli ya da korendy'nin yarı hissesi üstüne yapılmış bir Ayşe Çakar değilseniz bu adım atlanabilir gibi(gizlinot: :\)

  Bunların dışında haftada 3 gece pharmaceris'in %10 mandelic asit içeren gece nemlendiricisini tonik adımından hemen sonra uyguluyorum ve çoğu zaman üstüne hiçbir şey sürmüyorum ki rahat rahat soyma işini yapsın. (İsterseniz peptitli onarıcı bir serum sürebilirsiniz),( Mandelic asit salisilik asitten daha nazik bir soyucu olduğu için çok fazla komedon problemi yaşayanlara yeterli gelmeyecektir) Ancak bunun sabahına cildim deli gibi susamış uyanıyor, mutlaka la Roche posay cicaplast baume b5 gibi bir onarıcı besleyici nemlendirici sürüyorum soyduğum cilt bariyeri kendini onarabilsin diye. Ve mutlaka güneş kremi..

  Bütün bu anlattığım adımları gece uyguluyorum gündüz rutinini oldukça basit tutuyorum, su ile yıkama, organik gül suyu ile fısfıs ( hem geceki yağ kalıntılarını temizlesin hem de yatıştırsın) ve güneş kremi ile bitiriyorum. (nimue'nun 50spf Güneş kremini kullanıyorum, gündüz makyaj altı için bana nemlendirmesi yeterli geliyor) ben kendi adıma gündüz serum/yağ kullanmiyorum şu dönemde. Tabii ki ihtiyaca göre c vitamini, e vitamini, leke serumları, retinoller bu rutine dahil olabilir ancak her şeyi peş peşe uygulamamaya (tepkimeye girmesin ya da birbirlerini nötrlemesinler diye) dikkat etmek gerek..

  Bunlar hariç haftada bir kere kil maskesi yapıyorum (aktardan aldığım saf kil ve elma sirkesi ile hazırlıyorum, su ile de yapabilirsiniz ya da gül suyu, hangi madde cildinize iyi geliyorsa, kavanozda kil maskesi almanıza hiç gerek yok), haftada bir ya da iki defa da nemlendiricimin içine koyduğum e vitamini, doğal yağ ya da serumlarla (yine cildimin ihtiyacına göre ) cildime kalın bir tabaka yapıp kuru kağıt maskelerle kapatıyorum (emilim artsın diye) Bunun dışında çok doğal maske insanı değilim çünkü yiyecek maddeleri ile yapılan maskeler ne kadar doğal olursa olsun cildin alt tabakalarına geçmiyor, bir noktada cildim için iyi bir şey yaptım hissi dışında faydasızlar(gizlinot: :\)..

  Benim cilt bakım rutinim genel hatları ile bu şekilde.. siz de Kore cilt bakımına ilgi duyuyorsanız elinizdeki malzemelerle yavaş yavaş başlayabilirsiniz. İlla hemen gidip çok pahalı serumlar, nemlendiriciler almanıza gerek yok önemli olan ihtiyacınıza uygun ürünü almak.. ben bu rutini uyguladığım halde elimde sadece iki kore ürünü (rice toner ve corsx bha blackhead liquid) var ikisi de güzel ürünler ancak dermokozmetik markalarında da nemlendirici/aydınlatıcı ve bha/aha içeren tonikler bulunabilir. Önemli olan temizleme/nemlendirme/besleme ve güneşten koruma rutinini düzenli olarak yapmak..

  Kore cilt bakımı diye başlayıp Kore ürünlerini gömmüş gibi oldu biraz, k-pop beni affetsin(gizlinot: :/)

  10 mart 21:38 11 mart 01:59

  11. ben 1 senedir kore cilt bakımı ürünleri ve elimden geldiğince cilt bakım rutinlerini uygulamaya çalışıyorum. Korelilerin cilt bakımı üzerine bilgi seviyeleri cok yuksek, kullandıkları doğal içerikler de(maya mantarı,propolis, salyangoz salgısının özü, centella asiatica, propolis vs..) inanılmaz etkili.

  Tipik bildiğiniz rutinlerden ayrılan özellikleri 10 adım adımdan oluşmasıdır.

  1.Yağ bazlı Temizleme

  2. Su bazlı Temizleme

  3. Eksfoliasyon(Peeling)

  4. Tonikleme

  5. Esans

  6. Serum-Ampül

  7. Maske

  8. Göz Kremi

  9.Nemlendirici

  10. Güneş Kremi

  Bu adımların hepsini her gece uygulamanıza gerek yok, cilt tipinize göre istediğiniz adımları

  uygulayabilirsiniz. En temel adımları temizleme - tonik - serum - nemlendirici / güneş kremi

  (link: https://mynaturalselection.com korelilerin cilt bakımı)

  20 haziran 2018 09:46 25 haziran 16:58