yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (2)

  17. Öneri: saat 05:00-12:00 arasında otobüslere sağ ayakla girmek, 13:00-18:00 arasında sol ayakla girmek. Bunları yapınca korona yayılmıyormuş. 12:00-13:00 arasında binenlere de coin dağıtılsın çünkü tlnin değeri kalmadı.

  Ekonomiyi düşünürsek de evinde oturanlardan para toplansın. Bu paralar ile 50 milyon liralık makam araçları alınsın ama tek kuruş millete dağıtılmasın. Çünkü itirazdan tasarruf olmaz!

  14 nisan 14:20

  16. "takdire teslim olmak"

  tayyip'in son sözü "Tedbirlere sarılıp, takdire teslim olacağız" (yani allah'ın takdiri. utanmasa covid'in fıtratında ölmek var diyecek)

  günlük 50 bin vaka. tedbirler de akp kongreleri oluyor galiba.

  bir de "Türkiye'nin Koronavirüsle Başarılı Mücadelesi" diye kitap çıkarttırmışlar, sağlam bir ironi olarak kabul ediyorum. yanına da "türkiye'nin uzaya çıkan ekonomisi" kitabını bekliyorum.

  12 nisan 16:20 12 nisan 16:27

  15. Öğretmenler, gençler dururken futbolcuları aşılamak!!

  Futbolseverler içleri rahat bir şekilde maç izleyebilecekler mi acaba? Vicdan azabı çekmeden falan yani.

  7 nisan 18:37


  14. Uygulanması gereken kısa süreli yoğun tedbirler yerine uzamış, kısmi, yetersiz önlemlerdir. Sebep tabii ki ekonomiktir.

  3 aralık 2020 00:12

  13. Seyahat yasağının gelmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü az önce yandaş kanallardan birinde (gizlinot: apara) ağızlarından sular damlayarak kış turizminden ne kadar kar edeceklerini anlatıyorlardı. Erciyes bilmem ne başkanı. Aralık-ocak aylarında turist patlaması (iç/dış) bekliyorlarmış da, ondan yani. Ruslar da pandemiden korkmuyorlarmış çıkıp çıkıp geliyorlarmış.

  2 aralık 2020 20:10 2 aralık 2020 20:15

  12. İnsanların gel al ile yemeklerini alıp avmlerde yemek katında yerlere oturarak uyguladığı aşırı katı tedbirlerdir. Popolar isyanda.

  23 kasım 2020 14:58 23 kasım 2020 15:12

  11. Özelde çalışan biri olarak bu yasaklar bizi hiç bağlamamıştı, hala da bağlamıyor.

  Okulları açtılar. Virüsü kapmayan öğretmen ve öğrenci bırakmadılar. Şimdi tekrar kapadılar. Cafeleri açtılar. İnsanlar cafelerde, maske çenede birbirlerine sigara dumanı üflerken bulaşın dibine vurdu. Şimdi Cafeleri tekrar kısıtladılar. ne anladık peki? Ne geçti elimize normalleşerek?

  Bir grup kesim her kısıtlama geldiğinde eve hapsolduk diye kıçını yırtıyor. Arkadaş biz çalışan kesimin hayatında değişen hiçbir şey yok. Biz ne yapalım peki? Kısıtlama da serbestlik de size. Biz ah keşke evimizde oturabilsek diye diye gidiyoruz işe her gün. Asıl işçi sınıfı iş ve ev arasına sıkıştırılmış durumda. Bize yasak oturun çalışmayın diyen var mı? Yok. Sözde esnek çalışmayla bizler virüs yokmuşçasına çalıştırılıyoruz.

  Artık çok yoruldum. Hem fiziksel hem ruhsal sağlığım virüse ihtiyaç kalmadan çökmek üzere. Yalnız olmadığımı da biliyorum. Özelde çalışan çoğu insan aynı durumda. O yüzden artık gerçekten daha fazla evde oturmaktan yakınan görmeye tahammülüm kalmadı. Ne zaman ki bizler için de bazı kısıtlamalar gelir, anca o zaman bu sayılarda iniş başlar. Yoksa böyle çalıştırılmaya devam edersek tek bir insan evladı kalmayacak bu virüsü kapmayan.

  Edit: bugün işte çok yorulduğum belli oldu sanırım.

  19 kasım 2020 00:38 19 kasım 2020 00:41


  10. benim fikrim,

  bu kararlar akıllar "virüsün yayılmasını nasıl önleriz?" ifadeleri varken alınmış kararlar değiller.

  neden?

  şimdi bildiğimiz gibi ttb üyesi bir hekimimiz, İstanbul'daki vaka sayısının 87bin'den fazla olduğunu söyledi. bu sonuca da gene sağlık bakanlığının paylaştığı veriler üzerinden ulaşıyor bu arada (biraz matematik). sağlık bakanlığının rakamlarda şeffaf davrandığını düşünmüyorum. önce vakalar paylaşıldı, baktılar önünü alamadılar vaka sayısını kaldırdılar, hasta sayısı getirdiler. hasta ve vaka aynı şey değil dediler. işte belirti göstermeyenleri katmıyoruz bu sayıma dediler. dediler de dediler.

  eğer akkurt hoca'nın yaptığı hesap doğruysa istanbul gibi bir yerde 87.000'den fazla vaka varsa bu çok ürkütücü bir rakam. ayrıca hükümetin de bildiğinin bir göstergesi.

  neyse, ilk sokağa çıkma yasaklarından sonra ekonomi çok kan kaybetti. vaka sayıları arttıkça da avrupa ülkeleri, türkiye'yi "güvenli ülkeler" pozisyonuna almıyordu (sanırım hala almadılar) hamle olarak vaka sayılarının açıklanması kesildi, yanlış yapılan açıklamalardan dolayı almanya nota çekti falan.

  aslında bütün dünyada hayat durdu. abd ekonomisi de çok kan kaybetti (herkes dibe vuracak dedi ama öyle de olmadı). dolayısıyla bütün dünya ekonomisi kan kaybetmeye başladı. çok sürmeden süreç çoğu gelişmiş ülkede toparlanabildi. bizde etkileri hala devam ediyor.

  zaten ekonomi bakanı yeni istifa etmiş, merkez bankası başkanı değiştirilmiş, ekonomiye yeni isim getirilmiş bakan olarak. böyle bir ortamda piyasalar zaten soru işaretleriyle bakıyorlar hala neler oluyor, neler olacak? diye. bu durumda bulunan bir hükümet şöyle düşünmüş olmalı "günlük 87bin vaka var, biz bunların bulaşını önlemek için 1 ay kapatmalıyız. e para da yok, hükümet harcamalarından hiç ödün vermeden ekonomik destek nasıl sağlayacağım? hmm. o zaman hem bir şeyler yapmış olmak hem de işe yarayacağı ümidiyle, şu yasakları uygulayalım. zaten aşı falan yolda %95 etkili. hem de 2 şirket. aşıya kadar hastaneleri aşırı kalabalık etmeyelim, aşı gelince çözeriz".

  yani temel nokta sağlık sistemi olabilir.

  şimdi hasta/hastane/doktor/hemşire/ekipman bu zinciri iyi bir şekilde kuramazsan, insanlar sıra beklemeye başlar. ekonomi bunu kaldırmayacak halde, hastaneler overcrowded olmazsa en azından hasta olan vatandaşa bakım uygulayabiliyiriz denmiş olabilir.

  bir diğer yandan, hastanelerde insanlar sıra beklemeye başlarlarsa, "yıllar önce hastanelerde sıra bekliyorduk" gibi güçlü bir argümanı kaybedecekler. bu da olayın siyasi yönü.

  biz almanya ya da ingiltere kadar tümden kilit uygulayacak kadar zengin olmadığımızdan, tümden bir karantina beklemeyin derim ben.

  18 kasım 2020 21:57

  9. bunca zamandır kimlerin tedbirlere uyup uymadığını gösteren tedbirlerdir. twitterda karşılaştığım tweetler karşısında şok oldum. yeniden marta döndük diye üzülenler mi dersin, al işte gideyim bir sürü boyama kitabı sipariş edeyim madem yine evde kalacağız diyenler mi dersin. birincisi mart ayından çıkmış mıydık zaten? ikincisi virüs bitmişti de benim mi haberim yoktu? aylardır olması gereken dışarıda gezmek miydi de evde kalmak bu kadar tuhaf geldi?

  bu insanların da ayrıca "eğitim online olsun üniversitede ölmek istemiyorum" deyip kafelerde hayatını sürdürdüğünü de görmüş olduk. ne diyeyim. bizim ülkenin insanları iflah olmaz.

  18 kasım 2020 18:23

  8. Benim anlamadığım bir şey var süslüler. Tüm starbucks, cafeler vs artık komple kapanıyor mu, Haftaiçi de dahil olacak şekilde? Sadece paket servis mi açık mı olacak? 

  Onun haricinde bence gereksiz olan yasaklamalardır. Zaten yasaklama gece hayatı olan insanları etkileyecek sadece. 

  Tek iyi tarafı artık ünileri açmak gibi bir düşünceye gitmeyecek olmaları. Yıl sonuna kadar komple evdeyiz artık. Umarım finalleride online bir sekilde yaparlar.

  18 kasım 2020 17:41