sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (335)
  • medya (11)

  335. birkaç hafta sonra Türkiye’ye geleceğim, annem benden birkaç drugstore ürün istedi. bakayım dedim watsons’tan ortalama fiyatlarına, belki yakındır. 

  arkadaşlar, çok afedersiniz ama yok artık eşşeğin s.ki! Annemin favori rimeli l’oreal telescopic’ti, 91 lira olmuş... Benim lisedeyken 20 liraya alıp “çok para verdim galiba ya” diye düşündüğüm rimel 91 lira olmuş. gerçi, bundan 7-8 sene önce chanel’in rimellerini de 100-110 lira skalasında alabiliyorduk, üniversiteye ilk başladığım yıl ne bileyim ysl’in rujlarını 50-60 liralara aldığım zamanları hatırlıyorum. Haftalığımla 2 tane ruj alabiliyordum, üstüne de param kalıyordu ya. 

  Euro-dolar arttı tamam da, sen ben mi arttırdık doları? Bizim ne etkimiz var bu artışta? Biz mi veriyoruz ülkenin gidişatını değiştirecek kararları, biz mi atıyoruz gerici kararnamelere imzaları, biz mi yolluyoruz askerleri bok gibi yerlere ölmeye, biz mi bozuyoruz komşu ülkelerle aramızı? hayır, sen ben değil bunları yapan, halk değil. Bu kararları verenler devletin başındaki dolar milyonerleri, Türk parasının değeri düşünce şeylerinde olacak mı sanıyordunuz yoksa? Onlara giren çıkan yok ki? Adamlar tl’ye yatırım yapmıyor ki, hep dolar? Tertemiz. Yapmayın tatlım, Emine hanım fakir gibi l’oreal falan kullanacak değil heralde. :) Türkiye’ye temelli dönersem makyajı bırakırım heralde. Fiyatlara bak. Bi kulağımızın arkası kaldı, boş zamanınızda orayı da bi zahmet lütfen...

  Sözün özü, Filler tepişiyor, Çimenler eziliyor. 

  Karar verdim, 2 bavul gideceğim Türkiye’ye, ıslak mendil ve kulak çubuğu dahil stoklayıp götüreceğim anneme. Yuh. 

  12 temmuz 18:59

  334. Ya Makyaj furyası çok fazla. Youtuber’lardan da çok görüp far paletlerine aşık oluyoruz. Ama gerçekten bu nedir ya? Gerçekten nasıl bu kadar yükseldi fiyatlar ben anlayamıyorum. 

  ilgili medya:
  1
  2 mart 17:32

  333. Maalesef acı gerçek. Ülkemizdeki Kozmetik ürünlerin çoğu ithal markalar olduğundan ve döviz kurundaki artıştan dolayı fiyat tüketiciye yansıyor haliyle.

  Bu durumda yerli kozmetik markalarını kullanmanızı öneririm. Yerli olduğu için hem döviz kurundan etkilenmeden sürekli zamlanmıyor hem de ekonomiye katkımız oluyor.

  Özellikle Yeditepe Üniversitesi Kozmetik Araştırma ve Üretim Biriminde üretilen EVALES marka yüz temizleme köpüğü ve nemlendiricisini kullanıyorum 2 aydır.

  2014 Avrupa Inovasyon ödüllü içeriklere sahip organik ürünler. Çok memnunum. Herkese öneririm.

  20 ekim 2018 09:53 20 ekim 2018 09:55

  332. Yılbaşından sonra daha da net olarak görmemizin mümkün olacağını düşündüğüm olay:(

  20 ekim 2018 02:22

  331. gün geçtikçe kozmetik almamama sebep olan durum.

  20 ekim 2018 02:09

  330. Gecenlerde naked paletlere bakmak icin internet sayfasına girdim ve fiyati 380’di ve bugün girdim tekrar baktigimda ise fiyati 480 olmus 

  Abi 480 nedir ya 100 ₺ birden zam nedir yani aklim almıyor cidden 

  19 ekim 2018 13:40

  329. Elimdeki makyaj ürünleri beni bir süre daha idare eder de, göz kremimin bittiğini farkettim. Sabahtan beri çılgınlar gibi fiyat araştırması yapıyorum. Yani artık ben işime yarayacak olanı alamıyorum, bari bütçeme göre iyi kötü bir şey alayım derdine düştüm. Doların düşüyor ama o fiyatlar bir kere arttı ya, düşmez artık..

  18 ekim 2018 15:47

  328. yedi ay kadar önce 150 tl'ye aldığım parfüm şu an farklı mağaza ve online satış noktalarında 200 ila 400 tl arasında bir fiyata satılıyor. ekonomik sorunların faturasının her durumda sokaktaki vatandaşa kesildiği yerde, görünen o ki, gün geçtikçe değil saat geçtikçe pahalılaşan bir satış politikasına doğru gideceğiz.

  18 ekim 2018 14:08

  327. Kişisel temizlik ve temel bakıma yönelik ürünler hariç, uzun süredir kozmetik kategorisinde ürün, özellikle de makyaj malzemesi satın almıyorum. Elimdekileri adam gibi kullanıp bitiremediğim için bana tam bir israf gibi geliyor. Sevdiğim, beğendiğim ve gerçekten kullandığım bir ürün grubu olarak parfümlere gelirsek, avon bile öyle saçma bir fiyat politikası uygulamaya başlamış ki gülüyorum.

  Benim kafamda bir "değerler" ve "hak etme" skalası var. O ürün her ne olursa olsun o fiyatı etmez, değmez diye düşündüğüm zaman almıyorum ve kullanmıyorum. Alternatifini buluyor ya da es geçiyorum.

  Atıyorum estee lauder'in yeşil şişede bir idealist serumu vardı bir zamanlar. Harika bir ürün müydü evet, maaşımın yarısını yatıracak kadar mı, o zaman hayır şeklinde işliyor bende bu mekanizma.

  Eskiden durumum daha iyiyken aldığım ama (doğru düzgün) kullanmadığım lüks ürünlere bakınca, istekler ve ihtiyaçlar arasındaki ilişki kafamda daha net şekilleniyor. Bayılarak aldığım turuncu, süet, topuklu ayakkabılarım gibi... Bir kere bile de onu giyecek ne ortam oluştu ne de durum. Kendime kızıyorum bile, çünkü yıllar önce indirimden aldığım 4'lü clinique ruj setini ancak beş kez filan kullanmışımdır. Alınca kullanmadığım için kızıyorum yani, aldığım için değil...

  Bu nedenle özel olarak kozmetik ürünlerin pahalanması beni artık kişisel olarak çok da etkilemiyor. Bir şeylere yaşım gereği doymuş olmanın da çok etkisi var...

  18 ekim 2018 13:06

  326. Wayback machine diye bir site var, sitelerin eski hallerini kayıt altına alıp arşivliyor. Ben de markaların sitelerinin arşivlerine bakınayım zaman içinde nasıl zamlanmış markalar dedim ve aklıma zam konusunda ilk gelen marka kiehl's oldu. 

  2013 yılındaki kiehl's midnight recovery concentrate fiyatları:

  30 ml - 104 tl

  50 ml - 139 tl

  2018 yılı fiyatları:

  15 ml - 139 tl

  30 ml - 249 tl

  O kadar çok zam gelmiş ki en sonunda 50 ml olan ürünü kaldırıp 15 ml ürün çıkarmışlar. %139luk bir zam gelmiş 30 ml'sine. 

  Derseniz ki 2013 zaten çok eski ve bu kadar zamanda o kadar fiyat artışı normal, tam bir sene önceki 30 ml ürün fiyatı da 175 tl'ymiş. Bir senede 74 tl yani %42 zam...

  Gereksiz bir inceleme oldu biraz, bunun da farkındayım ama neden bu dönemde tüketimimi azaltmam gerektiğini daha iyi anlamış oldum.

  18 ekim 2018 03:11