yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (93)
  • medya (1)

  1. bugün resmi gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile çeşitli ürün kalemlerine ek gümrük vergisi getirilmesi durumudur. ağırlıklı olarak kozmetikte toplansa da resim malzemeleri, parasetamol ve oyun konsollarını da kapsayan geniş bir liste ve her kalem için değişen ek vergi oranları var; fakat sözlüğümüzün temasına uygun olarak önden belirtmek gerekirse rakam kozmetik ürünleri için %40, kolonya için %25 şeklinde.

  tam liste ise şöyle:

  – Parasetamol – yüzde 5,5

  – Resim, eğitim ve afiş boyaları, renkleri değiştirici boyalar, eğlence için boyalar ve benzerleri (tablet, tüp, kavanoz, şişe, çanak veya benzeri şekillerde veya ambalajlar içinde): Takım halindeki boyalar ve diğerleri – yüzde 14

  – Sanayiide hammadde olarak kullanılan koku veren maddelerin karışımları ve esası bu maddelerin bir veya daha fazlası olan karışımlar (alkollü çözeltiler dahil) ; içeceklerin imalinde kullanılan türden esası koku verici maddeler olan diğer müstahzarlar: Diğerleri – yüzde 25

  – Oyun konsolları – yüzde 50

  – Parfümler ve tuvalet suları – yüzde 25

  – Dudak rujları – yüzde 40

  – Göz makyaj müstahzarları – yüzde 40

  – Güneş kremleri ve yağları – yüzde 40

  – Manikür ve pedikür müstahzarları – yüzde 40

  – Pudralar (sıkıştırılmış olsun olmasın) – yüzde 40

  – Allıklar – yüzde 40

  – Vücut losyonları – yüzde 40

  – Kremler, emülsiyonlar ve yağlar – yüzde 40

  – Şampuanlar – yüzde 25

  – Perma ve defrize müstahzarları – yüzde 40

  – Saç spreyleri – yüzde 40

  – Saç boyaları – yüzde 40

  – Diş macunları veya tozları – yüzde 25

  – Diş aralarını temizlemekte kullanılan iplikler (diş iplikleri) – yüzde 25

  – Traş losyonu – yüzde 40

  – Traş kremi – yüzde 40

  – Deodorant – yüzde 40

  – Parfümlü banyo tuzları ve diğer banyo müstahzarları – yüzde 40

  – “Agarbatti” ve yakılarak kullanılan kokulu diğer müstahzarlar – yüzde 40

  bu ek gümrük vergisi uygulaması 30 Eylül 2020 tarihine kadar geçerli olacakmış.

  (link: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ithal-kolonyaya-yuzde-25lik-ek-gumruk-vergisi-geldi-1734204?haberOnizleme=1 kaynak)

  21 nisan 10:33

  2. tüketmiyoruz kampanyası yerine tüketiyoruz kampanyası yapalım zam gelmeden önce.

  21 nisan 10:41

  3. Almamaliyiz diye bir savunma yok!! Neden almayacagiz! Ulkede nefes almak vergi kapsamina girecek! Tabii hazine dolamiyor ki devamli bosaltiyor birileri! Yaziklar olsun! 

  21 nisan 11:12


  4. 30 eylülden sonra kaldırılacağını düşünmediğim ek vergidir. Zaten her geçen gün artan fiyatlara bir sebep daha eklenmiştir. İnsanların zevk ve keyif aldığı alanları gittikçe daraltılıp, fahiş fiyatlarla insanların iliğini kurutmaya yönelik bir karardır. Bu durumu dile getirdiğimizde de alma kardeşim ölür müsün gibi şeyler söylenir. Ki sadece kozmetiğe değil, diş macunu gibi temel ihtiyaçlara ve daha bir sürü şeye gelmiş 'ek' vergidir.

  21 nisan 11:14

  5. Her şeyi aşırı rahat alabiliyorduk ya, kesin şimdi daha rahat alırız. Yoruldum ben ya. Bir şampuan 50 tl olmamalı kokalım mı napalım ?

  21 nisan 12:00

  6. kozmetik ürünleri taksitle almak da yasak zaten napalım kredi çekeceğiz bu gidişle cildimize bakmak için.

  21 nisan 12:03

  7. zannedersem bunlar daha iyi günlerimiz.

  21 nisan 12:05


  8. Yeter artık be yeter doymadiniz vergilerle cebinizi doldurmaktan

  21 nisan 12:11

  9. çok üzgünüm coğrafya gerçekten kader. adamların 5$ verip drugstore diye aldıkları ürünlere bizim 10 katı para vermemiz zaten canımı çok yakıyordu. Bununla birlikte devlet parası olmayan bir şey almasın, cildine de bakmasın diyor.

  Daha dün hobi olarak sulu boyaya başlangıç için orta kalite bir palet almayı düşünüyordum. çocukların kullandığı ilkokul tipi faberler tavsiye edilmiyor. Başlangıç için orta kalite ucuz olarak van gogh sulu boya paleti öneriliyor. Avrupa'da indirimsiz fiyatı 12 € olan ürün burda 95-110 ₺.

  gerçekten insana koyuyor. devlet, paran varsa iki tane de bana al diyor. yoksa hobi senin neyine diyor. ne diyeyim çok üzgünüm. virüsten kesilen cezalar, toplanan yardımlar yetmemiş. insanların 3 kuruşluk makyaj, resim, oyun vb. keyiflerine göz dikmişler. keyfi geçtim, deodorant, güneş kremi gibi kişisel bakım ihtiyaçları da listede var. Nivea, rexona gibi dünya çapında kurumsal, orta kalite yerli üretim deodorantlar var da biz mi almıyoruz? zaten üretim yok var olan ithal ürün de kullanmayın deniyor kısaca.

  cüzi ücretler karşılığında hayatın güzelliklerine kolayca erişebildiğimiz, geçim kaygısı çekmediğimiz günlerin en kısa zamanda gelmesi dileğimle..

  21 nisan 12:14 21 nisan 12:17

  10. elimizdeki kozmetik ürünün kapağını açıp koklayıp geri kapatmak.

  bu zamana kadar ödediğimiz vergilerle ceplerini dolduranlara, öncesinde olduğu gibi bundan sonra da hakkımı helal etmiyorum.

  21 nisan 12:20