yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (392)
  • medya (6)

  392. çoğunlukla cilt bakımı ürünleri için bende mevcut olan bağımlılık. (gizlinot: maalesef)

  doların yüksek olmadığı zamanlarda başladı bende bu, kozmetik alışverişim her zaman ortalamanın çok çok üzerindeydi. drugstore ile başlayıp mid end ürünlere kadar almaya başlamıştım. öğrenci halimle bile çok fazla beni zorlamazken ekonominin giderek kötüleşmesi benim uyanış çağrım oldu. paramı biriktirip geleceğimi küçük de olsa garantiye alabilirdim yüz aydınlatıcı krem almak yerine. sonuçta bir tane yüzüm vardı ve bütün o maskeler, kremler, bazlar, rujlar bana yıllarca giderdi. kendimi bu şekilde telkin ederek birikim yapmaya başladım. hatta kimseden yardım almadan seyehat bile ettim biriktirdiğimle.

  fakat lanet beni iki ay önce tekrar buldu... biriktirdiğimin yarısından fazlasını cilt bakım ürünlerine harcadım sadece... hatta bu girdiyi de (gbkz: missha) indiriminden yüklü bir miktar alışverişimin üzerine yazıyorum. o parayla istanbul'a gidip boğaz havası alabilirdim. bir ay boyunca her gün sinemaya, tiyatroya, etkinliklere gidebilirdim. pişmanım ama aklım hala alamadıklarımda.

  yaptığım bir gözlem ise, bu bağımlılık ben ne zaman mutsuzsam, yalnızsam veya stresliysem o zaman pik yapıyor. şuan öyle bir dönemden geçiyorum, bütün gün evde hiçbir şey yapmak istemeden duruyorum. böyle bir noktada olunca insan kendisiyle uğraşmaya başlıyor ve ister istemez alışverişe yöneliyor.

  bugün, aylarımı verip biriktirdiğim paramın yarısını cilt ürünlerine harcamış mutsuz bir insan olarak şundan eminim ki harcadığımız paralarla, aldığımız kremlerle, rujlarla ruhumuzu iyileştiremeyiz. önce kendimiz olmaktan ve kendi kendimize vakit geçirmekten mutlu olmalıyız.

  17 eylül 13:45 13 ekim 11:03

  391. bende drugstore ürün alınca oluyor bu, aldıkça alasım hepsini deneyesim geliyor. highend alınca genelde aldığımı bitene kadar kullanıyorum ve birkaç tane alacak lüksüm de yök. tamam göz kalemini falan yine drugstore alıyorum ama fondöten, kapatıcı, allık gibi ürünleri performansından gerçekten memnun olduğum highend markalardan alınca zaten her gün kullanması öyle bir haz veriyor ki yeni ürün aramıyorsunuz bile.

  15 temmuz 23:13

  390. Ben bunu yüzde yetmiş aştım çok şükür . Çok makyaj yapan biri değilim zaten . Hem çoğu ürünleri kullanmadığım için ya dağıttım yada çöpe gitti . O kadar indirimlere rağmen ( gerçi adı indirim ) reklamlara kanmıyorum ve ayak basmıyorum . Eskiden haftada 2-3 defa alışveriş yapardım . Artık bitti onun yerine sağlıklı beslenip gerekmedikçe ürün almayacağım . 

  15 temmuz 18:58 15 temmuz 18:59

  389. Bende var bundan. Yemin ediyorum param olsa tüm rossmann ı alıcam ama tabiki öğrenci olduğum için param yok ve alamıyorum öyle biraz aklım başıma geliyor ama yine de tehlikeli bir durum umarım hepimiz kurtuluruz bir gün tam anlamıyla 

  15 temmuz 18:48

  388. gerçekten bir bağımlılık türü, bence yakında tedavisi başlayacak olan hastalıktır. aldıkça aldırıyor, araştırdıkça, izledikçe başkalarını dinledikçe alıyorsunuz hiç bitmeyen bir girdap gibi. aslında çoğumuzda makyajlı ve makyajsız arası delice bir fark olmuyor ama mutlu olmak kendimizi daha bakımlı, güzel hissedebilmek için durmadan sürüyoruz birşeyler yakıştı mı yakışmadı mı bazen ona bile bakmadan, yeni moda başlıyor gidip onlarca pırıltılı far alıyoruz, o bitiyor mat ruj modası başlıyor evdekiler yarısına gelmeden bırakıp onlarca mat ruj alıyoruz, o bitiyor absürt renklerde rujlar almaya başlıyoruz, o bitiyor o başlıyor hiç durmuyor, hayatın her alanında olduğu gibi burda da deli gibi tüketiyoruz.

  bunların farkındayım, şikayetçiyim ama ne mi yapıyorum güzel bir indirim gördüm mü dayanamayıp sabahın köründe gidip 7.fondötenimi 23. rujumu, 9.parfümümü alıyorum. alıp ne yapıyorum üşengeçlikten haftada bir iki gün makyaj yapıyorum hepsinin tarihi geçiyor.

  ne yapalım, ihtiyacımızı bilelim, doğru ürünleri alalım ve doğru zamanlarda makyaj yapalım, hergün fondötenli, bronzerli bir makyaja ihtiyacımız yok, 3 tane bronzera hiç ihtiyacımız yok, gerekli bakımı yaptığımızda hepimiz güzeliz zaten. şu bağımlılıktan kurtulduğumuz günde daha da güzelleşeceğimizi düşünüyorum çünkü bize bir yandan da zarar veriyor.

  bunları birazda kendime itiraf gibi yazdım ama eminim benim durumumda çok süslü var, umarım bunları aşar, gece yattığımızda yarın ne alsam diye düşünmediğimiz günlere uyanırız.

  15 temmuz 00:53

  387. Düştüm allah kaldır beni.. evde stok stok oldu artık ürünlerim. Almakta istemiyorum ama bi kuvvet beni almaya yitiyor. Artık indirimlerde her şey tükensin de bitsin bana kalmasın diyorum. 

  15 temmuz 00:30

  386. "Kozmetik"ten yalnızca makyaj malzemesini anlamıyorum. Bir kadının/erkeğin bakımına yarayan, güzel ve iyi hissettiren her şey. Kulak temizleme çubuğu da dahil buna. Tabii ki ihtiyaç ve lüks ayırımı var: 300 adet farınız varken yeni bir far paleti almak lükstür, fakat elimde ne kadar farım olursa olsun sürekli kullandığım mac haux biterse gider yenisini alırım, benim için ihtiyaç. Güneş kremi kozmetik olarak geçiyor avrupa pazarında. Benim için ihtiyaç. İhtiyaç olarak gördüğüm kozmetikleri bittikçe almayı, ya da stok yapmayı bağımlılık olarak görmüyorum çünkü iyi hissettiğim görüntüyü yaratan bunlar. Lüks kozmetikleri de ayarını kaçırmadığım sürece bağımlılık olarak görmüyorum. Olandan harcıyorum sonuçta kendimi mutlu etmek için. kredi çekip, çoluk çocuğun masrafından kısıp ya da 3 gün yemek yemeyip dior ruj satın alan yoktur herhalde.

  14 temmuz 14:16

  385. kendimize zararımız olmadığı müddetçe kötü birşey olduğunu düşünmüyorum. nasıl ki çocuklar oyuncaklara daha bağlıdır ve onunla zaman geçirir, insan erişkin olduktan sonra ilgisi başka alanlara kayıyor.

  bende de kısa sürede başlayan bir supplement ilgisi var. ev bcaa, cla, kreatin, protein doldu. izolesi, glutaminlisi, b6 vitaminlisi derken çiçek gibi oldum. ayrıca parlak nesnelere ve unicornlara ilgim var. :d

  kısacası birşeylerle fazla ilgilenmek bence bağımlılık değil ilgi alanımızın o yöne fazla olmasıyla ilgilidir. bağımlılık fazla iddialı bir terim.

  14 temmuz 14:02

  384. 2 - 3 yıl öncesinden beri pençesinde olduğum bir bağımlılıktı. Ancak biraz bilinçli tüketime merak sarınca kurtuldum. Yalnız hala kozmetik mağazaların websitelerinde gezinmek en büyük keyiflerimden biri, ancak yalnızca gezinip yeni ürünlere bakıyorum; almıyorum. Böyle daha mutluyum tabii ki.

  13 temmuz 19:34

  383. Her dışarı çıktığımda kozmetik marketlere giriyordum ve sırf indirim diye beynim birşey almam gerektiğinin bana sinyalini veriyordu.Öyle bağımlı olmuştum ki hiç kullanmadığım ve ihtiyacım olmayan şeyleri bile denemek istedim.Bir zaman sonra kendi beynimle verdiğim savaşı kazandım ve artık ihtiyaç harici alışveriş asla yapmıyorum.1 makyaj çantasını bile doldurmuyor malzemelerim ve böyle çok mutluyum.

  13 temmuz 18:39 13 temmuz 18:41