sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (424)
 • medya (18)

424. Fiziksel peeling almamak. Türk kahvesinden bir farkları yok. Partikülsüz olanlar başka ama.

Saç kremi almamak. Hindistan cevizi yağı çılgınlığına tam gaz devam. 

Ayak kremi almamak. Hindistan cevizi yağı üstüne vazalin veya mentollü viks kılıklı bir krem kullanmak. Pek çok ayak kreminden ucuz ve yine pek çoğundan iyi sonuç veriyor. 

Kaş almayı öğrenmek. Şahsımı çok büyük bir masraftan kurtarmıştır. 

Ürün sınırlamaları getirmek. En fazla beş ojem olacak veya on ruju geçmeyeceğim gibi. Alışverişte çok frenliyor insanı. 

20 nisan 19:09

423. Bu yazacağım muhtemelen çok basit bir şey ama yine de burada dursun. 

Gün içinde dışarıdayken T bölgem fazla yağlanıyor ve makyaj yapmışsam bir süre sonra beni rahatsız etmeye başlayabiliyor. Kısacası yüzümü rahatsız hissediyorum ve temizleme ihtiyacı duyuyorum ama elimin altında bir ürün olmuyor. İşte buna çözüm bulmak için kendimce bir çare ürettim. 

Elimdeki cilt temizliğine yönelik tonik, micellar su benzeri ürünler en az 150-200 ml ve bu ürünleri yanımda taşımak istemiyorum. Ben de sephora’dan aldığım 100 ml’lik biten micellar su kabının yarısına yves rocher’nin tonik etkili yüz yıkama suyunu doldurdum. Yarısına kadar çünkü ağırlık yapmasını istemedim ve ilk etapta ne kadar kullanacağımı bilmiyorum. Bir plastik poşete de birkaç pamuk koydum. 

Böylece hem yerden hem kozmetikten küçük bir tasarruf yapmış oluyoruz. Bu benim bu tür bir şeyleri değerlendirme adına ilk denemem, dolayısıyla sizinle de paylaşmak istedim :)

ilgili medya:
1
13 nisan 13:57

422. Renklerini sevmediğim ve kullanmadığım bir ruj (maybelline 340 Raspberry Sorbet) ve iki nemlendirici lipstick’i (maybelline baby lips dr. rescue Just Peachy (gizlinot: Asla şeftali rengi falan değil beyaz yapıyı dudakları) ve Golden Rose Lipcare) karıştırıp erittim ve bir body shop tester kabına eriterek doldurdum. Ortalama bir pembe renk elde ettim, bu tarz parmakla sürülen  dudak nemlendiricisi sevmiyorum ama yapacak birşey yok  boşa gidecek ürünleri bu şekilde değerlendirmeye çalışarak israfı önlemeye çalıştım işte .

ilgili medya:
1
11 nisan 00:03

421. Tasarruf sayılır mı bilmiyorum ama kendi adıma son zamanlarda uyguladığım bir şey var: sevmediğim, fırçasını beğenmediğim maskaraları bitmiş fakat fırça ve sürümünü çok sevdiğim maskaralar ile kullanmak. Elimdeki bir hevesle çok övüldüğü için aldığım 2 tane drugstore maskarayı, ki ne atabiliyordum ne de kullanabiliyordum, fırçasını çok sevdiğim ama fiyat artışlarından dolayı artık o paraları vermek istemediğim dior maskaramın fırçasıyla kullanmaya başladım. Hatta bu şekilde maskaralardan birini bitirdim şimdi ikincideyim. Kullanmadan önce bitmiş olan maskaranın fırçasını iyice yıkadım. Akma veya kirpik dökme gibi etkileri olmayan ama fırçasını sevmediğiniz maskaralar bu şekilde değerlendirilebilir bence. 

10 nisan 21:14

420. çoğumuzun torunlarının torunlarına yetecek kadar makyaj malzemesi var.

ihtiyaç dışı alışveriş yapmamak da bireysel bir yöntem.

bence süslü sözlükteki kişilerin en azından ihtiyaçlarını elindeki ürünleri takaslayarak karşılaması gerektiğini düşünüyorum.bizim için gerçek kozmetikte tasarruf bu olacaktır.çekmecede bozulmayı bekleyeceğine sizin ihtiyacınız olan ürünlerle değiştirmek daha mantıklı bence.

tabi süslü sözlükte olmayanlar sadece ihtiyaç dışı kozmetik almayarak bu tasarrufu yapmak zorundalar:(

9 nisan 23:49

419. Minimal bir kozmetik çantası oluşturmak yapılabilecek en iyi tasarruftur. Bu iş bronzerı far olarak kullanmakla olmaz her ürün kategorisinden (bronzer allık fondöten vs) 4-5 ürüne sahip olduğumuz sürece bu tüketim çılgınlığı devam edecek ve asla bu başlığın hakkımı veremeyeceğiz.

Bir de bir tane olsun en iyisinden olsun anlayışını benimsedim ben de. Kullanmayacağım ürünü almak saçma geliyor

9 nisan 23:40

418. Elimdeki tüm ürünleri değerlendiriyorum, kullanılır olanları(pompalı vs) arkadaşlarıma veriyorum veya değişiyoruz. 10 tane far paleti almak yerine 5-6 tane tekli far alıyorum hepsi de kullandığım renkler oluyor, 100 tane rujumuzda olsa en çok 2-3 tanesini kullandığımız için her makyajıma uyacak 2 tane rujum var bitene kadar asla yenisini almayı düşünmüyorum.

9 nisan 23:12

417. ojelerimi silerken disk pamuk yerine normal pamuk kullanıyorum. normal pamuklar çok daha uygun fiyatlı oluyor. göz makyajımı da normal pamukla silmeyi denedim ama pamuğun lifleri kirpiklerime yapışıyor, baya zahmetli oluyor ama en ucuz disk pamuğun fiyatı bile bir hayli yüksek. bu yüzden bir kere kullanıp atacağım pamuğa o kadar para vermek istemiyorum. sanırım artık yüzümde de normal pamuk kullanacağım.

9 nisan 11:05

416. önerim sadece kozmetik için değil pek çok şey için geçerli.

bir şey almadan önce kendime soruyorum, buna gerçekten ihtiyacım var mı diye. kendinize karşı gerçekçi olabildiğiniz zaman ciddi tasarruf ediyorsunuz. bu sayede son dönemlerde ihtiyacım olmayan hiçbir şeyi almıyorum. bence kendimizi kontrol edebildiğimiz zaman harcamalarımızı kontrol altına alabiliyoruz.

8 nisan 18:45 8 nisan 18:46

415. Benim için cilt bakımı yaptırmak.1,5 ayda bir 100tl, 6 ayda bir de dermapen için 250tl veriyorum.

Eskiye nazaran çok çok daha az fondöten kullanıyorum. Göz altı kapatıcısı kullanmayı tamamen bıraktım.

Kirpik lifting alışkanlığımdan beri rimeli de çok özel bir sebebim olmadıkça kullanmıyorum.

Tabii bunlar benim için tasarruf sağlıyor. Kozmetik kullanım alanına göre değişir. Mevcutta da benim için makyajsız yüz güzelliği öncelikte. Hiçbir zaman çeşit çeşit farlarım, rujlarım olmadı. Hatta hiç farım olmadı.

Herkes için ihtiyaç dışına çıkmamak en büyük tasarruf.

8 nisan 13:03