sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (24)
 • medya (1)

1. kesinlikle onsuz daha iyi bir hayatımızın olacağını düşündüğüm lanetli para harcama aracı. üniversiteye başlamadan önce kredi kartım yoktu ve yalnızca nakit harcama yapabiliyordum, bu nedenle hesabımı daha iyi biliyordum. ne zaman ki kredi kartım oldu, işte o gün ben tükendim. öyle yüklü harcamalar yapmıyorum aslında öğrenci olduğumdan, hani ayda 300-400 lira kart borcu ödeyen biri değilim ancak karta güvenerek yaptığım ufak tefek harcamalarım ay sonunda beni mutsuz edecek bir boyuta ulaşmış oluyor. "bu parayı daha yararlı bir şeye harcayabilirdim" düşüncesi esasında beni huzursuz eden. bu alışverişlerde de en büyük payı tahmin edebileceğiniz gibi online alışveriş siteleri oluşturuyor-du. bu yaz başında kendimi kontrol altına almaya karar verdim ve trendyol, morhipo, ebay gibi siteleri takip etmeyi tamamen bıraktım. sadece ihtiyacım olan ürünlerde indirim olup olmadığını kontrol etmek için arada cosmetica'ya bakıyorum o kadar. canım sıkıldıkça alışveriş merkezi gezme hobimi de bırakabilirsem, kredi kartını sadece çok zorunlu olan durumlarda kullanmayı başarabileceğime inancım tam.

26 temmuz 2015 17:51

2. 15 senedir "sadık" bir kullanıcısı olup son 7 senedir kredi kartları üzerine çalışarak bir yandan varlığı sayesinde para da kazandığım ödeme aracı.

Öncelikle kredi kartı canavar değildir. Bankaların yanlış kartlandırma politikaları ve insanların bilinçsizliği nedeniyle borç batağına batanlar olmuştur ama takdir edersiniz ki burada ürünün bir suçu olamaz.

Kredi kartından daha güzeli banka kartlarıdır tabii ki. hesaptaki paranız kadar harcayabilirsiniz ama özellikle ödeme gücünüz varsa ve yüksek tutarlı alışverişler yapacaksanız kredi kartıyla alıp taksit taksit ödemek, bu arada uçuş mili, bonus vs kazanıp başka bir alışverişte kullanmak da gayet mantıklıdır.

Eskiden alınan bir çok ücret komisyon vb de bddk sayesinde artık neredeyse alınamaz hale geldiğinden, itiraz durumunda iade edildiğinden çok daha kullanıcı dostu bir hale gelmiştir.

Bütün sevgime rağmen asla ve asla nakit avans, taksitli nakit avans gibi kredi kartından nakit para veren ürünlerin kullanımını tavsiye etmem. Faizinden beliniz bükülür öde öde bitiremezsiniz aman diyim.

26 temmuz 2015 19:44

3. Kullanmayı bilene asrın icadıdır, özellikle taksitli alışveriş için bayıla bayıla kullanıyorum. Ama dediğim gibi kullanmayı bilene. Hiç ödeme yapmayacak gibi harcama yapıyorsanız ocağınıza incir ağacı diker,eve haciz getirttirir. Benim 2 kredi kartım var. İkisinin de limitlerini minimumda tutuyorum. Aylık harçlığım ve bir miktar yardımla kapatabileceğimden fazla limit belirlemiyorum kendime. Banka ikide bir limit artışı dediğinde de kesin bir dille istemiyorum diyorum. Zaten bu limitin yarısı genelde taksitli harcamalarımla kullanılamaz oluyor. Geri kalanı için de market gibi nakit de kullanabileceğim yerlerde değil de internet alışverişi gibi yerlerde kullanıyorum. Bir de ilke edindim asla minimum ödeyip borcuma borç katmıyorum. Gerekirse boğazımdan kesiyorum, o ay fazla harcama yapmıyorum. Ama borcun tamamını kapatıyorum. Gül gibi geçinip gidiyoruz, 7 yıldır.

27 temmuz 2015 00:34

4. tek bir telefon numarasını aklımda tutamazken, numarasının, geçerlilik tarihinin ve cv2 kodunun zihnime kazılı olduğu ödeme aracıdır. ilk işe başladığım, haliyle ilk kredi kartımı aldığım yıllarda taksit olayından dilim çok yandığından (hiç alışveriş yapmadığım aylarda bile bilmemne alışverişlerinin bilmemkaçıncı taksitlerinin birleşip çılgın boyutlara ulaşması) artık sadece tek çekim ödeme yapıyorum. hesabımda alacağım ürün/hizmete yetecek kadar para yoksa birikene kadar bekliyorum.

o zaman neden mi kredi kartı kullanıyorum? internet alışverişi yapmak, alışverişlerde puan kazanmak, acil durumlarda ihtiyaçlarımı karşılamak ve yanımda nakit taşımamak için. zaten limitim maaşımın yarısı kadar olduğundan tek çekim alışveriş yaparak kendimce düzenimi devam ettirebiliyorum.

puan kazanmak benim için en büyük artısı diyebilirim. eşim ile 2 farklı avrupa ve 1 amerika gidiş-dönüş biletlerimizi sadece kredi kartlarımızda biriken puanlarımızı kullanarak aldık. puan kampanyalarını takip etmek çok avantaj sağlıyor.

27 temmuz 2015 08:12

5. ödeme aracı.

staj yapmaya başladığımda, maaşımı yatırdıkları banka bana maaşımın 4 katı limiti olan bir kart göndermişti. o zamanlar 18 yaşında olduğum için tabi bir de aileme güvendiğim için kartımı son kuruşuna kadar harcamıştım.

babamında bana ders vereceği tuttu. o kartı ödeyene kadar geçirdiğim stres dolu günleri hiç unutmam.

şimdi, daha bilinçliyim tabi ki. kendimi kontrol etmeyi öğrendim. gereksiz şeyler için kullanmıyorum. ekstre tarihimin son gününü asla geçirmiyorum.

olmazsa olmaz değil tabi ki ama ödeyebileceğiniz kadarını kullanmanız bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabiliyor.

27 temmuz 2015 08:49

6. Banka çalışanlarının almanız için kapınızda köle olduğu/olmaya mecbur bırakıldığı, benimse Sahip olmaktan korktuğum borçlanmaya teşvik aracı.

ben arkadaşıma borçlansam uykularım kaçıyor koskoca bankaya nasıl borçlanayım? Çok şükür ki şu zamana kadar krediye ya da kredi kartına ihtiyaç duymadım çünkü zaten tek başıma yaşamıyorum. Bir yerde kafam rahat. Tek başına hele ki büyük şehirde yaşam savaşı verenler için maalesef ki mecburiyet olmuş durumda.

Evlilik müesesesi de borçsuz olmuyor neticede. Yakında korkularımın üstüne gitmek zorunda kalacağım. Belki de battı balık yan gider diyerek iflah olmaz bir krediciye dönüşürüm, kim bilir. "Gençsiniz, nasılsa ödersiniz" diyen aile büyüklerini de kefil gösteririm, mis.

Bu arada şaka bir yana, kredi kartımın olmamasının tek dezavantajı kapıda ödeme yapamadığım internet alışverişleriydi. Ama onu da sanal kartla çözdüm. Alışveriş yaptığınız site bu kartı kredi kartı gibi algılıyor ama aslında kredi kartı değil. Kendi hesabınızdan para aktarıp harcama yapabileceğiniz kart görünümlü bir hesap. Normal zamanlarda içinde para bulundurmadığım için kredi kartından daha güvenli üstelik. Benim gibi kredi kartı kullanmak istemeyip internetten alışveriş yapmak isteyenlere duyurulur.

27 temmuz 2015 12:21 27 temmuz 2015 12:23

7. HALA SAHİP OLMADIĞIM VE NASIL KULLANILACAĞINI BİLMEDİĞİM, AMA YÜKLÜ ALIŞVERİŞLERDE İŞE YARADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜM ŞEYTANIN TORUNU.

28 temmuz 2015 11:54

8. babamın "öööeef yeter artık" diyerek elimizden aldığıdır.

bilinçli kullanılınca gerçekten büyük nimet. taksit şansının olması çok daha iyi. kredi kartı gidince her şeyi çotanak diye nakit ödemek aşırı koyuyor yalnız. fatura peşinde koş falan derken kıymetini anladım valla. bir de internetten alışverişte çoğu site kredi kartı istediği için ben elimde banka kartımla " ama ben ? kapıda ödesem ? " şeklinde kalıyorum.

28 temmuz 2015 15:58

9. kredi kartına cep telefonu alışverişinde taksit yasağından beri, küsüm kendisine.

istediğim telefon piyasanın en pahalı telefonu taksitle alma şansım olurdu ama şimdi sadece hayallerimde..

20 eylül 2015 17:11

10. Kredi kartı bütün kötülüklerin babasıdır. Kullanmayın kullandırtmayın

20 eylül 2015 21:45