sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (24)
  • medya (1)

  24. hiçbiri zaruri ihtiyaç olmayan, her biri giyim kuşam içn yapılmış taksitlerden ibaret olan, aylardır ödemekten gına gelmiş, aylık taksidi 500 tl yi bulunca aydınlanma yaşadığım kredi kartı ekstrem tam olarak bugün +3 tl bakiye ile geldi. bu bir başarının öyküsüdür arkadaşlar. +3 tl nasıl oldu derseniz o da şudur; geçen ay bir heves denemeden ve çok düşünmeden aldığım ve hatta 1 taksidini ödediğim parçaları gidip iade etmiştim. onların iade ücreti karta yansıyınca bu ay ödemem gereken 1-2 taksit tutarını karşılamış oldular. hatta +3 TL daha alacağım var görünüyor. Dönem borcunda + değer görmek de biraz lüksmüş gerçekten. ben bu duyguyu çok sevdim. bu ay kredi kartı taksidine gidecek paramla paşalar gibi yatırımımı yaparım. artık hep söylüyorum. para kazanmak kolay olsa bile para biriktirmek hiç kolay değil. kaldı ki para kazanmak da kolay değil. her halükarda para biriktirmek daha önemli.

  ayrıca öğrendiğim bir şeyi de paylaşmak istiyorum. paranın bir enerjisi olduğu düşünülüyor. ve kredi kartlarına taksit yaparak geleceğe borçlanmanın parayı kaçırdığına inanılıyor. yani siz taksit yaptıkça paranın bir kaçağı oluyor, geldiği gibi gidiyor. o nedenle paranız varsa tek seferde alın, yoksa almayın diyorlar. bu ara bu felsefeyi uygulamaya gayret edeceğim.

  8 şubat 09:49

  23. Bugün itibariyle iki kredi kartımdan birini kapatıp sıfırlamış bulunuyorum. diğerinin de yarısını ödeyip büyük çoğunluğundan kurtuldum. Toplamda 1000 lira borcum vardı ama bir öğrenci için oldukça büyük meblağ oluyor. Kabuslarıma giriyordu :d Hatta geçen sene bu zamanlar borç borç diye ağlıyordum allahıma şükür ödeyebildim^^ darısı tüm ihtiyaç sahibi borçlulara .

  18 temmuz 2017 22:29

  22. Bana olmayan parayı harcamak gibi geldiği için kendisinden çok korkuyorum. Taksit falan derken insan bir anda kendini kötü yola düşmüş bulabiliyor. ha kullanmıyor musun derseniz rabbime şükür bu ay da limitimi doldurdum alnımın akı ile haciz bekliyorum.

  7 eylül 2016 14:44

  21. oldukça aktif ve bilinçli kullandığım borçlandırma sistemi..

  bende bir, eşimde bir olmak üzere evimizde iki kredi kartı var.. biri money bonus, diğeri world card..

  alışverişlerimizde puan ve taksit seçeneği konusunda hangisi o an daha avantajlıysa onu kullanıyoruz.

  (gbkz: bonus flash) uygulamasını indirdik, oradan çok faydalanıyoruz. şöyle ki; son kampanyayla migrostan farklı seferlerde yapılacak 4 sefer 100 liralık alışverişte 60 lira money veriyor.. biz ne yaptık: ihtiyaç listesini çıkardık ve alışveriş sırasında cep telefonunun hesap makinasıyla toplaya toplaya gittik. 100 liraya ulaştığında kasaya gittik, bu şekilde zaten her gün önünde geçtiğimiz markette bütün ihtiyaçlarımızı 4 güne yayarak hem ihtiyaçlarımızı gideriyoruz hem 60 lira kazanç sağlamış oluyoruz.

  aynı şekilde petrol ofisinden de farklı günlerde 400 liralık yakıt alışverişinde 40 lira bonus kazanıyoruz, aynı sistemi burada da uyguluyoruz..

  süreler de makul olunca bir buçuk aylık market ve yakıt alışverişi bize totalde 100 lira kazandırmış oluyor ^_^

  umarım işinize yarar bir bilgi vermişimdir :)

  7 eylül 2016 10:59 7 eylül 2016 11:08

  20. bataktır arkadaşlar kadınlar özellikle bulaşmamalı bence. çünkü ne görsek o bizim olsun istiyoruz. 3-5 derken dağ gibi birikiyor o borçlar. sonra gel de öde.

  7 eylül 2016 10:54

  19. Her harcamamda kapatıcam artık diyerek kendimce karar alıyorum sonra bi bakmışım yine limit dolmuş. Öğrenciyim iki adet 500 tllik kartım var ve ikisi de dolu. Bu yaz en 600 lira yatırmışımdır halbuki. İşe girdim borcumu ödemek maksadıyla ödedim gene harcadım :/. İndirimler dışarda yemek yemek çok cazip geliyor ne yazıkki. Kartım cebimde olunca amann yiyiveriyim ne olcak diyorum. Ya da bir ürün 20 lira falansa hiç acımadan alıyorum hemencecik. Ama bi defayla bitecek bir iş değilki bu. Ve toplu bir şekilde ödeme yapılmadığı sürece yani asgari yatırıldıkça tekrar harcıyosunuz. Harca yatır harca yatır kısır döngüsünün içine girmiş bulunmaktayım. Ama artık bu kez kesin olarak bir dur diyeceğim. Kozmetikte ihtiyacım kalmadı kıyafet desen çok düşkün sayılmam . Hem aldığım ürünün borcunu düşünmekten tadını çıkaramıyorum ki. Aldığım ürünü nakit alıp yediğim yemeği paramla yemek istiyorum. Kendime tüm borcumu temizlemek için 6 ay veriyorum. Başardığım vakit editleyeceğim. Şans dileyin kızlar <3

  Edit: birini kapattım diğerinini de azar azar ödüyorum <3

  7 eylül 2016 10:48 9 temmuz 2017 02:53

  18. Doğru kullanmayı bilen için bence cennetten indirilmiş bir ödeme vasıtasıdır.

  1- sizi ele muhtaç etmez. Paranız yoksa veya acil durumlar için nakit ayırmanız şartsa sağa sola param yok diye ağlamak yerine ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar.

  Dikkat! İhtiyacınız olan şeyi almanızı sağlar. Yani siz of o ruja hastayım ama param yok diyip elinizde avcunuzda para yokken gidip alışveriş yaparsanız kredi kartı ekstrenize hüzünlü bir bakış atabilirsiniz.

  2- taksit yapar. Örneğin kış alışverişinizi tek seferde yaparsınız. 12 aya değil de makul bir biçimde 3'e böldürürsünüz. Böylelikle kış boyu giyeceğinizi giyer borcunuzu da kapatırsınız. Bahar geldiğinde borcunuz bittiği için yine aynı şekilde toplu alışveriş yapabilir, taksit taksit ödeyebilirsiniz.

  Dikkat! Uzun taksitler sırtınızda yüktür. Ucuz şeyi taksitle almak da yüktür. Giyecek alıyorsanız senede kaç ay giyecekseniz o sayıya böldürün. Gerçekten işe yarıyor.

  3- o parayı yine siz ödeyeceksiniz. Benim prensibim cebimdeki para kadar kredi kartıyla alışveriş yapmaktır. Yani taksitle de olsa toplam borcum cebimdeki parayı aşmaya başlamışsa alışverişime nokta koyarım.

  4- kredi kartı paranızı cebinizde sonsuza kadar tutmaz. Yalnızca bir süre daha paranızı cebinizde taşıyarak güvende olmanızı sağlar. İşler ters giderse borcunuzu ödemeyebilir (ya da asgarisini ödeyebilir) bir ayı çok sıkıntı çekmeden atlatabilirsiniz.

  Dikkat! Bu yalnızca çok zor durumlarda geçerli. Kredi kartı borcunuzu bir kez ödemezseniz sonraki ayın borcuyla birleşip hiç ödenmeyecek duruma geliyor.

  5- bankalar kredi kartı borcuna sadık müşterilere daha kolay kredi veriyor. Bunu bizzat bir bankacıya sordum. Yanı sıra ödemelerinizi aksatmazsanız limitinizi yükseltiyorlar.

  6- mesafeli satışlarda ödeme kolaylığı yaşıyorsunuz. Ekstrenizde kalem kalem ne harcadığınız görüldüğü için saçma sapan şeylere ne paralar gittiğini fark edip alışveriş yaparken oturup düşünmeye başlıyorsunuz.

  Not: harcama konusunda kendinize güvenmiyorsanız asla bulaşmayın. Ancak nakit paranızı dahi kontrollü harcıyorsanız bir iki ay içinde kartı nasıl kullanacağınızı anlıyorsunuz ve paranızın sınırını aşabileceğinizi görüyorsunuz. (Örneğin kış boyu işe gidip gelen hiçbir ekstra harcaması olmayan, olamayan biriyseniz yaz tatilinizi taksitli almak size nasıl bir zarar verebilir?) Fazla dahi olsa nakit paranız bir biçimde eriyorsa, ki eriyor, taksit size o parayla en azından somut bir şey alma imkanı sağlıyor.

  Bu entry aylık 250 tl limitli kredi kartını yönetmekte zorluk çeken ev arkadaşımın yeni kredi kartı başvuruma tepki vermesi üzerine yazılmıştır. 1000 tl limitli kredi kartım var (500 idi, banka yükseltti). Şimdi de başka bir bankadan kart alıyorum. Bir kez olsun aksatmadım ödemelerimi, 4 yıllık kullanıcıyım. Önyargılarınızı yıkın derim. Ancak gerçekten kendinize güveniyorsanız yıkın. Yoksa banka icra avukatları o maaşları bütün gün oturdukları için almıyorlar.

  Edit: 1000 lira limitimle ne çok konuştum hahah. Daha çok öğrenci arkadaşlarıma yönelik bir yazı oldu. Öperim.

  30 ocak 2016 20:22 30 ocak 2016 20:29

  17. ilk kullandığım zaman anneannem kredi kartı sayesinde ürünlere para ödemediğimi düşünmüştü. geri mağazaya gidip ürünlerin parasını vermeye kalkmıştı sonra açıkladığımda nasıl da şaşırmıştı.

  hala pek anlam veremiyor her kullandığımızda şimdi biz para ödemedik mi diye soruyor. bende eskiden öyle sanırdım:)

  mantıklı kullanıldığında güzel bir şey, teknolojinin bir nimeti ancak insanoğlu sonuçta arzu ve istekleri olan bir canlı olduğundan bağımlılık yapıp hep daha fazlasını aldırtıyor insana. ben şahsen eğer kullanmasaydım her indirim döneminde internetten nasılsa taksitle öderim diye alışveriş yapmayacağımı düşünüyorum. limitimi dahi hiç doldurmama rağmen her ay bir şeyler istiyorum ve kredi kartıyla fiyatı düşük bile olsa daha sonra gerek olmadığını düşündüğüm şeyler alıyorum.

  eğer kredi kartı kullanmasaydım her an istediğimi hemen alamayacağım için düşünecek ve belki ihtiyacım olmadığına karar verebilecektim. ancak bağımlılık işte.

  21 aralık 2015 19:27

  16. İnsana gereğinden fazla para harcattığını düşündüğüm bir değiş-tokuş aracı. Yeni bir kararla geçtiğimiz ay kullanmayı bıraktım sadece her ay gelen borcunu ödüyorum. Normalde de zaten asgarisini ödeyen biri değilim, her ayın başında bütün borcunu ödüyorum. Limitim de gelirimden yüksek değil ama kartı kullanmadığımda elimde daha çok para kalacağını fark ettim. Bir ay sonrasında kazanacağım parayı harcamış oluyorum. Nasılsa taksit yapılıyor diye de erteleyebileceğim her şeyi alıyorum. Elzem durumlar için az bir limit bırakacağım ve hayatımdan tamamen çıkaracağım.

  21 aralık 2015 10:42

  15. kullanımı konusunda halk arasında bir yanlış anlaşılma olan ürün, taksit limitten gitmiyor diye. bal gibi de gidiyor efendim. banka denen kurumun açığa para vereceğini mi sandınız? Eğer 400 liralık bir ürünü 4 takside böldürdüyseniz ve kredi kartı limitiniz de 1000 liraysa, ilk anda 600 TL limitiniz kalır. sonra her ay ödedikçe limit tek tek 700-800-1000 şeklinde çözülür.

  taksitleri yaptırıp yaptırıp pos makinesinde provizyon red alınca "ama benim limitim vardıı" diye denete denete insanların vakti boşa harcanıyor.

  21 aralık 2015 10:39