yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. (yazar: femme) uktesi

  geçtiğimiz ay 2 kredi kartından kurtularak başardığım eylemin kampanyaya dönüşesi hali. şahsen ben kredi kartını birinden borç alarak onu bunu almak, ödemek olarak kabul etmedim uzun süre. sanki havadan para geliyor gibi cırt 2 taksit cırt 4 taksit diye işin bokunu çıkardım afedersiniz. 2 ay üst üste büyük meblağlar ödeyerek kartlarımı kapattırdım. çok zorlandım, parasız kaldım ama şu an sülalem raad modundayım sevgili süslüler. borçsuz olma hissiyatı çok güzel.

  7 şubat 2017 23:29

  2. Harcarken sanki aldıklarım bedavaymış hissiyatına sokup hesap kesim tarihi geldiğinde ya ben bu kadar alışveriş ne zaman yaptım ? Bir yanlışlık olmasın diye düşünmekten ömrüm çürüdü.neyse ki bu ay kapatıp kurtuldum ve verdiği hafiflik paha biçilemez,..

  7 şubat 2017 23:38

  3. Her ay, aman ali rıza bey tadımız kaçmasın diye diye ödediğim asgariler... kurtulamıyoruz şu illetten. Yapıştı kene gibi münafık :( (gizlinot: eğer bir gün kredi kartlarımdan kurtulursam burayı editlerim, tüm süslülerime de benden çay ısmarlarım :d)

  edit: bu girdiyi yazalı 4 sene olmuş. beğeni gelince tekrar girip okudum ve benden ne köy olur ne kasaba süslüler. hala borç gırtlakta ahahahah

  8 şubat 2017 01:48 10 aralık 2021 21:12


  4. Bugün bi instagram hesabında gördüğüm ve dikkat çeken bir post'u anlatmak istiyorum. Kadın alışveriş yapmış, resmini koymuş işte, altına da yorum klasik. yazılanlar şu "Gratis indiriminde içimdeki ses kalk x kişisi, gratise git alışveriş yap dedi. Ve ben de gittim bissürü şey aldım, tabii ki hepsi ihtiyaç !" Yaklaşık 3 tane ruj, iki adet pudra ve allık ? Ne kadar da bir ihtiyaç alışverişi. Kozmetik birinci derece ihtiyaç mı yeaaa diyecek halim yok kimine göre ihtiyaç kimine göre değil. Fakat, bunlar zaten ihtiyaç deyip kendimizi kandırarak nasıl sonsuz ve sınırsız bir alışveriş yaptığımızın farkında değiliz. İşsiz kaldığımdan beri 4 pantolon 4 gömlek ile yıkayıp ütüleyip aynı ürünleri giye giye öğrendim ki hiç bi şey aslında çok da öyle ihtiyaç falan değil. Evet bir yere kadar tamam ama sonrası bize zarar. Henüz kredi kartına bulaşmışlığım yok ama bırakmak isteyenler için de belki tetikleyici olur diye yazmak istedim. İnsan kendi yarattığı şeyin kölesi oluyor ya, olmayın. Hele bu kadar krizde iken hiç olmayın. Hepinize sevgiler.

  8 şubat 2017 02:22 ed.8 şubat 2017 17:59

  5. Bu ay bir kredi kartımdan daha kurtulmamla elimde yalnızca bir tane kredi kartı kaldı. Ondan da kurtulma Planım yok açıkçası. Hem internet alışverişimde kolaylık sağlıyor, hem de taksit seçeneğim oluyor. Düzenli ödersek ve en önemlisi ayağımızı yorganımıza göre uzatırsak o kadar da kötü bir şey olmadığını düşünüyorum.

  8 şubat 2017 02:47

  6. Ben bazı durumlarda gerekli olduğu için tamamen kurtulamadım ama evde hepimiz limitlerini düşürdük. Bu bile çok işe yarıyor.

  8 şubat 2017 13:30

  7. Evlenirken limitim 9bin liraydı. Fulldü tabiiki. Onu al bunu al o lazım bu eksik.. Neyse ödedik ama taksitlerin ardı arkası kesilmedi. Şimdi durum şu 2kredi kartım var. Birini asla ödemiyorum ki yapılandırmaya çıksın bankadan da uzaklaşayım. Diğerinin limiti zaten dolu o da bana ait değil birçok harcama. Yoksa geçimsizlikten ölücem!

  23 haziran 2018 23:26


  8. bende işe yarayan taktikleri vereyim;

  1- daima tek çekim. Tek çekim yapacak limit yoksa ya da para yoksa, ihtiyaçlar ertelenir.

  2- daima önce nakit para. cebimde nakit para varsa önce onu harcarım, çünkü kredi kartı başkasının parasını harcıyormuşum gibi rahat hissettiriyor. bu verdiği sahte güven duygusu mahvediyor insanı.

  3- daima "ne gerek var?" diye düşünmek. eğer sağlık sorunu, uçak bileti gibi acil alınması gereken bir harcama değilse asla kredi kartından çekim yapmıyorum.

  4- kredi kartını evde unutmak. çantada olmazsa kullanmıyorsunuz.

  ekleme 5- daima önce bütçeyi düşünmek. eğer benim bütçem, taksitle alabileceğim ancak tek çekim alamayacağım lüks bir ürünü karşılamaya yetmiyorsa, kendimi şımartmak için dahi o lüks ürünü almıyorum. örneğin Yves Saint Laurent çantam ya da chanel rujum olmasa da olur.

  24 haziran 2018 01:08 24 haziran 2018 01:13

  9. 5 farklı bankanın kartından kurtularak yaptığım eylem.

  An itibariyle kredi kartim yok

  Birkaç ay yaşamak icin gerekli minimum ile geçinip once hepsinin alt limitini ödedim.

  Sonra kendime bir kart seçip yavaş yavaş borcunu kapattım.

  Sırasıyla hepsine uyguladım.

  Bende işe yarayanlar kartı evde bırakmak, online alışverişi kesmek, telefona güncel borç durumumu günlük kaydetmek oldu. Aylık maaşımı ve borcumu günlük takip etmek beni gereksiz alışveriş yapmaktan da uzak tuttu.

  24 haziran 2018 02:23