sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (209)
 • medya (3)

209. Daha önceki girdimi saç üzerine yazmıştım ama bir de manükür ve pedikür olayına değinmek isterim. Kendi aldığım, bileylettirdiğim orijinal Solingen et makaslarına bakıp "ben bunlarla çalışamam, kendiminkini kullanacağım" diye sterilize edilmemiş makas çıkaranlar da fobi oluşturdu bende. Ve neredeyse hepsi bunu yapıyor. Hadi makası beğenmedin, Solingen törpünün nesini beğenmiyorsun da 100 kişiye değmiş törpüyü kullanmaya çalışıyorsun. Etleri sadece itin dersin, bir bakmışsın yine kesiyor, keserken kanıyor. Lütfen daha nazik davranın, kanıyor diye belirtirsin "etler ince" der ve etleri deşmeye devam eder. Şişmiş etler ve kuru kan yerine manikürsüz eller daha tercih edilesi. İyi ki nailbar kavramı geldi diyoruz ama onların da şimdiye kadar bir tanesinin gerçekten temiz ve kaliteli olduğunu deneyimledin.

dün 16:04

208. Bu fobi sayesinde 10 yıldır saçlarımı kendim boyuyorum. Turunculaşan ya da küllü olacağına grileşen oryal yüzünden oluk oluk dökülen saçlar yok. Deneme yanılma yöntemiyle en iyi boyaları zamanla buldum. Kuaför malzemeleri satan yerden fön makinesi aldım fönümü kendim çekiyorum. Sadece saç kesimi için yılda 1 kere gidiyorum o süre içinde bile çok bilmişliklerine zor katlanıyorum.

dün 15:16

207. Çok ciddi bir tavırla saçınızın kesilmesini istediğiniz maksimum miktarı cm bazında ifade etmeniz durumunda kuaförde oluşacak fobidir. Hepsi çok kreatif (!), Çok başarılı (!) Kuaförler ya, bildiğini okumaya meraklı. Yahu estetik cerrah bile oturup 1 saat sizinle olur-olmazı tartışıyor. E be kuaför kişisi, sen kimsin de müşteri adına karar veriyorsun?

dün 00:10


206. Kuaförlerin yaratıcılıklarına ve bakış açılarına saygım var ama bırakın da biraz bizim istediklerimizi olsun. Küllü bir ton istiyorum dediğimde sana o renkler gitmez diyip saçımı turuncuya döndürmek hoş mu? Bana o tonun gidip gitmeyeceğine benim karar vermem gerekmez mi? Bir de bunun en tipik örneği sıkça karşılaşılan saçımı az kes diyip kuaförden kısacık saçlarla çıkma sorunsalı. Bir de işlemlere çokça para saçılıyorsa son evreyle beraber fobi adımına merhaba denir ve isyan moduna geçilir. 

dün 00:03

205. Bu mesleği icra edenler tarafından oluşturulmuş fobidir.

İşini iyi yapanları tenzih ederek sıralı tam listemi paylaşıyorum.

1. “sadece uçlardaki kırıkları aldırmak istiyorum.” = saçlar en az 6 cm kısaldı, geçmiş olsun. Oradan bir soğuk su lütfen.

2. “biraz küllendirmek istiyorum, kızıllar küllensin.” = tebrikler artık gri saçlara sahipsiniz. güle güle kullanın. buna yanıt olarak da “ama gri şu an çok moda!” dendi. (based on a true story.)

3. “biraz kat yapabilir miyiz önlere?” = vay canına melekler şehri’ndeki (gbkz: meg ryan) oldunuz, çok yakıştı. toka derdiniz de kalmadı.

4. “uçlara hafif ombre istiyorum.” = yanık mı o? saçlarım mı kopuyor? burada ağlama efekti olacak.  

5. “hafif dalgalı fön istiyorum, doğal dursun.” = düğünde gelinin kız kardeşi derneği anma günü. simleri getirin.

6. “dağınık topuz olsun, olabildiğince doğal bir model lütfen.” = safiye soyman bunu beğendi.

17 aralık 22:30

204. Bu fobi yüzünden 4yıl saçımı kendim kestim. Sonra kısaltma kararı aldım bir cesaret gittim kuaföre. Resim gösterdim dedim ki çene hizamda ve dümdüz kesim istiyorum. 

Sonuç: arkası daha uzun önü daha kısa saçma sapan bir kesim. 

Dedim ki benim hatam düzgün bir yere gitmedin. ertesi gün duyulmuş bir yere gittim dedim şunu düzeltin gözünüzü seveyim. Kat istemiyorum dümdüz bir kesim istiyorum Dedim. Yetmedi iki resim gösterdim bunu istiyorum, bunu istemiyorum diye. 

Sonuç: bunu istemiyorum dediğim Victoria modeli önler uzun arka milyon katlı ara makaslı model. Şimdi uzadı ve berbat görünüyor. Yine gideceğim bakalım bu sefer neye benzetecekler beni. 

17 aralık 20:46

203. Bakınız diş doktoru koltuğuna korkusuzca otururken kuaför koltuğuna oturamamak. Cumartesi günü belimde olan saçımı kestirmeye gittim mahalle arasında bir kuaförde değil lüks bir semtte tanınmış bir kuaför. Adama omuzlarımdan biraz uzun ve katlı olsun ayrıca ara makas istemiyorum dedim. O koltuktan kalktığımda saçlarım omuzlarından kısa ve düzdü ayrıca ara makas da atmıştı. Şimdi cinnet geçirmelik bir durum değil mi bu? Madem hiçbiriniz istediğim saçı yapmayacaksınız artık mahalle kuaförlerine gidip hiç yoktansa giden parama üzülmeyeceğim. Kuaförde yapılan profesyonel adı altındaki makyajlara değinmek istemiyorum bile.

17 aralık 20:02


202. saç kesimi için söylüyorum: nasıl modeller yaptırıyorsunuz da memnuniyetsiz ayrılıyorsunuz çok merak ediyorum. bir seferinde saçım belime yakındı, oradan victoria beckham modeli kestirdim o zaman bile kuaför sorunu yaşamadım. ne istediğimi bilerek ve güzel tarif ederek gittiğim kuaförler beni yanıltmadı. sadece bir kere bir kuaföre bıraktım, o zaman pişman olmuştum ancak fobi oluşmadı. bu konuda eleştiri yapmak istemezdim ama gerçekten aklım almıyor.

30 kasım 02:09

201. Ben bu fobiden teslim olarak kurtuldum. Anlatayım: şimdiye kadar kuaförden "saçlarım istediğim gibi olmuş" diyerek hiç çıkmadım. En iyisinden, mahalle kuaförüne kadar denedim, olmadı.

Ben de bu fikre teslim oldum. "Şimdi kuaföre gideceğim, saçımı yine kötü yapacak. Ama kökü bende, 3 yıkamaya rengi atar ya da 1 haftaya modeli oturur" diyerek kendimi ikna ediyorum.

Böylece çok üzülmüyorum artık.

29 kasım 19:49

200. Benim fobim kaşlarla ilgili bi mevzu yüzünden özellikle .Lise 1 deyken artık daha fazla bu kapkalın ve simsiyah kaşlara dayanamayacağımı anlamıştım. Evimin hemen altında bi kuaför vardı. Yabancı kizlar çalışıyordu. Arap olabilirler. Kaşlarimi sadece toplatmak istediğimi kenarini köşesini aldırmak istediğimi asla şeklini bozmak istemediğimi yari türkçe yari ingilizce anlattım ve tam istediğim gibi oldu. Yani müthişti. Çok güzel şekle girmişti özgüven tavan. Bi kaç ay gidip geldim sonra bi geldim o kizlar yok işten çıkmışlar. Yerine başka bi kadın. O da kuaförün eşi. O kızlar iple tıkır tıkır alıyorlardı ve tertemiz oluyordu. Bu kadın hadi gel falan dedi. Ben de bilemedim iple alıcak sanıyorum bi anda cımbızla girdi işin içine. Nasil canımı yakıyor anlatamam. Zaten alınacak yerler belli cimbizla ben de alırdım. Teşekkür edip çıktım. Evimin az daha ilerisinde başka bi kuaför var oraya gittim. Kadın iple alacağını söyledi sevindim. Ve ona da aynı şeyi anlattım lütfen incelme olmasın bakın zaten şekli belli oralardan gidin. Tabii tabii dedi. İlk gidişim gayet iyiydi sonra bi kaç sefer daha gittim ve 3-4 ayın sonunda tahmin edildiği üzere Adile Naşit olmuştum. Her gidişimde inceltiyormuş meğersem ama ben bunu fark edemiyordum yani nasıl desem birden bire hepsini yapmadığı için anlayamadım gözüme normal gözüküyordu. Sonra fotoğraflara baktıkça anladım. Korkunçtu. Başka bi kuaföre gittim ama bu yaşadığım şehirde değildi. Gezideydim ve gitmem gerekliydi. Kadın dediki yavrucum senin yaşın daha ne bu kaşların hali ne kim yaptı bunu sana anlattım. Dedi bak simdi ben sana söyleyeceğim buraları buraları aldırma bırak uzak biraz falan gösterdi. Ordan memmun bi şekilde ayrıldım. Ve dediği gibi yaptım kalınlaştırdım kaşlarımı. Allah o kadından razi olsun keşke benim şehrimde olsaydı hep giderdim ama maalesef. Artık evde kendim alıyorum gerçi. Baya bi düzene soktum. İple alabiliyorum ustleri. Olmayanları cımbız artık mecbur. Diyeceğim o ki o kaşlarımı çok güzel olan hanımlar yabancıydı ve beni yarım yamalak konuşmamla çok iyi anladılar ama kaşlarımı ipince yapan kadın Türktü ve derdimi anlatamadım gerçekten. Cımbızla dalan kadın hele. Kırmış bütün kaşlarımı batıklar batıklar. Siz istediğiniz kadar anlatın karşıdaki anlamamak için direttiği sürece bi fayda olmuyor.

29 kasım 14:57