sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (120)
  • medya (5)

  120. sağ kulağımda iki, sol kulağımda 5 adet delik var. sol kulağımda sıra sıra üç tane bir tane ortada bir tane de kıkırdakta.

  14-15 sene önce deldirmiştim. hiç acı ya da ağrı hissettiğimi hatırlamıyorum. hepsini tabancayla deldirmeme rağmen (hatta hemşire kıkırdağı bir kere delmişti yerini beğenmemiş daha yukarda istediğimi söylemiştim. o küpeyi çıkarmıştı tekrar delmişti.) hiç iltihap vs. toplamadı.

  ama şimdiki aklım olsa deldirmezdim. ya da deldirirdim ama keşke artık kapansalar. çünkü eski küpe merakım kalmadı. devamlı küpe takmıyorum.

  22 mayıs 15:51

  119. Orta 3’den, lise başına kadar bir kulağımda 5, bir kulağımda 3 delik vardı. Hatta o zamanlar ilginç bir cesaretle güzelce dezenfekte edip 2 deliği kendim delmiştim. Eczanede deldirdiklerimin ne kadar iyi bakmama ramen iltihap kapıp kapanmasına karşın benim deldiklerime birşey olmamıştı. (gizlinot: Yinede siz yapmayın. Zaten o kadar acıya değmez, kendi deldiklerim delerken çok acımıştı. Eczanenin deldikleri delerken acımamış, deldikten sonraki 2-3 saat sızlamıştı.) ama bence uğraşlıydı. Toplam 8 küpeyi her gün çıkart, temizle, kulağı temizle vs derken antrenörümün de “hiç değilse buraya gelirken takma ninastia. Allah korusun o küpenin olduğu yerin tam arkası şah damar, top gelir birşey olur, çıkar onları.” Demesi mantıklı gelmişti. Birkaç ay takmamıştım. Herkeste olan 1. Delik harici hepsi kapandı. Şu aralar yokluğunu hissetmiyorum ama en üsttekinin kapanmasına izin vermeseydim iyi olurmuş.

  22 mayıs 15:45

  118. Yalova-Çınarcık'ta yazlığımız var. İlk deliklerimi 10 yaşında orada bir gümüşçüde deldirmiştim. hiç sıkıntı yaşamadım. sonrasında 13 yaşımda onların yanına bir delik daha açtırdım. yine aynı yere deldirdim. yine hiçbir sıkıntı yaşamadım. yaşamadım dediysem iyi de baktım o deliklere. kremledim vs.

  sonra lise 1de kadıköy 9 gümüşte sağ kulağımın kıkırdağını deldirdim. uzun araştırmalar sonucu karar verip bi gün annemle gittim. başta zonkladı evet ama sonrasında hiçbir sorun yaşatmadı bana. yine terramcyn kremle 1 hafta boyunca küpenin üstünden güzelce bakımını yaptım.

  veeee..

  son olarak birkaç ay önce yine sağ kulağımın kıkırdağını deldirdim. ilki en tepedeydi bu kulağın daha ortasında. yine 9'da deldirdim. bu sefer süreç yine sorunsuzdu fakat öncekilere göre daha ağrılı ve zonklamalıydı. 10-15 günde iyileşti. şimdi hiçbir sorunum yok. sol kulağa geçmeyi düşünüyorum (gizlinot: swh)

  herkese tavsiyem olan eylemdir. eğer iyi yerlerde,tecrübeli insanlara deldirirseniz ve bakımını da güzelce yaparsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

  22 mayıs 15:31

  117. geçmiş zamanların birinde okuduklarımdan hatırladığıma göre, kulağın her bölgesi vücudun bir bölgesini temsil ediyormuş ve bu bölgelere yapılacak müdahalelerin, kulağın o bölgesinin temsil ettiği vücut bölümündeki sorunları tetiklemesi söz konusu olduğundan kulak deldirmek biyolojik dengeyi bozan bir eylemmiş. tam kaynağını hatırlamasam da nedense bende bir çekince yaratmış olan bir eylemdir bu kulak deldirme işi.

  edit: çocukken yapılan iki kulak deliğim var fakat fazlasına cesaret edemiyorum...

  22 mayıs 14:22 22 mayıs 14:44

  116. eskiden eline delme tabancası alan herkese kasap misali yaptırılabilen kıkırdak bükücü. kulak memesi yine bir derece ancak bunların kıkırdak dokusuna verdiği zarar tarif edilemez. neyse ki 2019’a geldik, gayet steril şekilde çalışan işinin ehli piercerlar var, bu konularda farkındalık da arttı sanıyorum. 

  22 mayıs 13:37

  115. sağ kulağımda 4 sol kulağımda 2 delik var ve bir kıkırdak kullanıyorum benim deliklerim kolay kolay kapanmıyor ancak imitasyon küpe taktıktan sonra günlerce ağrı ve iltihaplanma yapıyor bepanten kullanıyorum ama bir kaç saat küpe kullanıp bir hafta acı çekmek saçma geliyor bana bol bol dinlendiriyorum kulaklarımı ayrıca kıkırdak bir kez bile iltihap yapmadı ona çok şaşırıyorum

  22 mayıs 11:16

  114. 90 'larin başında küçük bir ilçede komşu teyze dikiş iğnesi ile deldi evet bildigimiz dikiş iğnesi .ucundaki ipi de bagladi ki küpe oldu o ip.teyze kulak memesini tuzla ovusturdu önce .kulak memesindeki yanmayı yeni olmuş gibi hatırlarım hâlâ.

  22 mayıs 10:46 22 mayıs 10:48

  113. vücudum piercingleri ne kadar kolay kabul ettiyse küpe konusunda da o kadar sorun çıkardı:(

  ilk deliklerim ben 6 aylıkken delinmiş biri ben yerimde durmadığım için kulak memesinin en yanağa yakın tarafında, diğerinin yeri güzeldi. ama sonra zamanla yara olmuş bişeyler olmuş annemler çıkarmışlar. güzel delinen delik kendimi bildim bileli kapalı ama yamuk olan oraya hiç küpe takmadığım halde ne hikmetse 19 yıldır varlığını koruyor. 

  sonra büyüdükçe sürekli küpeye özendim sürekli deldirmek istedim her seferinde de delen kişi bana “1 hafta sonra değiştirebilirsin” dedi ben de dediği gibi 1 hafta sonra çıkardım küpeyi ama delik iyileşmediği için yeni küpeyi takarken hep canım acıdı annem de kıyıp takamadı küpeyi canım acıyor diye. öyle öyle 6-7 kere deldirdim kapandı bir daha deldirdim bir daha kapandı. en son 10. sınıfa başlamadan dedim ki bu sefer ne olursa olsun bu delikleri tutturucam. gidip tek seferde beş tane deldirdim üç sol iki sağ olacak şekilde ve abartmıyorum 1,5 yıl aynı küpelerle gezdim artık nasıl canıma tak ettiyse swh

  sonuç olarak bu sefer başardım ve artık çok uzun süre küpe takmasam da deliklerim kapanmıyor sadece biraz küçülüyor. 

  22 mayıs 01:08

  112. 20sinden sonra kulak deldirmeye merak sarmış biri olarak yazıyorum. İlk deliklerim 6 yaşlarımda kendi isteğimle olmustu ama çocuk aklı bakamadım iltihaplandı kapandı sonra 2 3 senelik periyotlarla düzenli deldirdim ve hepsinin sonu aynı oldu kapandı, orta sona dek. O zaman deldirdim ve artık aklımında ermesiyle iyi baktım hala kullanıyorum. İkinci deliklerimi ise bir kaç ay önce daha yeni deldirdim, umarım onlarda kapanmaz.

  bu olayı ben ortaokuldayken arkadaşlarım yapıp bitirmişti oysaki ama ben o zamanlar anlamsız gözlerle onlara bakıyordum niye bir sürü delik deldiriyorlar diye. Onlar şimdi tragus falan deldiriyorlar bense üçüncü deliğim her iki kulakta mı olsa tek kulakta mı olsa diye düşünüyorum, ayrıca önerilerinizi de beklerim.

  22 mayıs 00:43

  111. İlk deliklerim bebekken deldirildiği için çok mutluyum. Kim deldiyse çok da düzgün yapmış. Küçükken bir çift taşlı altın küpe, bir çift de altın top şeklinde minik küpeler takıyordum; hiç sıkıntılarını da çekmedim. Ama bir gümüşçüde sonradan tabancayla deldirdiğim 3. Ve 4. Deliklerimden bir tanesi hem yamuk oldu hem de bebekken delinen deliğe çok çok yakın oldu. İstediğim 2 tane küpeden çoğunu yanyana takınca birbirine yapışık duruyor. (gizlinot: Çok minimal olmaları gerekiyor.)Bu yüzden delen adama çok sinirliyim. (gizlinot: Evet, takıntım var biliyorum.) Sırf bu yüzden birer tane daha deldirmekten çekiniyorum. Arada kapanır gibi oluyorlar, yamuk olan zorluyor ama biraz iteleyip tekrar kullanabiliyorum. (gizlinot: Çekiniyorum dedim ama başlığı görünce canım çekti şimdi. Bir kulakta 3. Diğerinde kıkırdak fena olmazdı.)

  22 mayıs 00:30