yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (40)
  • medya (4)

  40. Lise zamanında ben de çok heves edip kulaklarımı delik deşik ettim. Toplamda 12 kez falan deldirdim galiba. Bunların birkaçı zamanla kullanmamaktan kapandı. Şu an 9 tanesi duruyor. O zamanların cahilliği ile eemaann nolacahh yağğ diye gümüşçüye gidip kıkırdağımı bile tabancayla deldirdim (gizlinot: 2si sol 1i sağ olmak üzere 3 kere ). Şansıma hiçbir sorun yaşamadım, ne iltihap kaptı, ne deldirmeden sonra ağrı yaptı. İltihap kaparsa Terramycin sür diyip yolluyorlardı bi de (gizlinot: gerçekten işe yarıyor mu bilmiyorum). Sonradan anladım ki kıkırdağı tabancayla deldirmek çok riskli. Kıkırdağı çatlayan çok kişi gördüm. İlle de yaptırmak isterseniz paraya kıyıp iğneyle temiz bir yerde deldirmeyi tercih edin. Zaten bence kıkırdağa 1 piercing gayet hoş ve yeterli duruyor. Tabi kişinin kendi bileceği iş. Ben uzun zamandır 1 tanesini kullanıyorum.

  ilgili medya:
  1
  22 aralık 2019 14:10

  39. tavsiye anlamına gelmesin, siz yine piercingcinizin önerilerini dinleyin ancak kıkırdağımda 3 piercing bulunuyor, biri üniversite ilk yıllarında tabancayla diğerleri intraket dediğimiz iğneli yöntemle delindi. piercingciler her ne kadar titanyum kullanıyorum dese de bence hepsi çelik.

  Üçünde de ne zaman piercing küpesini çıkarıp kendi küpemi taktım hepsi çok çabuk iyileşti. taktıkları küpelerin gereğinden fazla kalın olduğunu düşünüyorum, ayrıca küpeyi çok sıkmamak da yine sizin elinizde.

  16 aralık 2019 09:21 16 aralık 2019 11:33

  38. 2 ay önce deldirdim helix. çok da mutluydum ama 3 gün önce bir uyandım deliğin hemen yanında bulgur tanesi kadar bir şişlik, sertlik var. iltihap zannettim ilaç sürmeye devam ettim. zaten batikon ve ilacı belirli aralıklarla hep sürüyordum ama galiba bu böyle olabiliyormuş. adı keloid imiş. geçirebileniniz var mı? internete baktım tuzlu su, çay ağacı yağı, diş macunu, aspirin, bal filan sürenler olmuş ama hangisini yapsam napsam bilemedim. büyürse diye korkuyorum offf.

  edit: altın küpe taktım. tuzlu suyla pansuman yaptım kendi kendine geçti.

  15 aralık 2019 22:48 7 şubat 13:26


  37. piercing isimlerine hiç hakim değilim. burdaki isimleri anlamak için google'dan bakmam gerekiyor(gizlinot: swh). sağ kıkırdağımı seneler önce yanlış hatırlamıyorsam lise birinci sınıftayken tabancayla deldirdim. hatta yan yana iki delik deldirdim(gizlinot: cesarete bak). bunlardan bir tanesi seneler içinde kapandı, diğerini geçen gün küpeyle azıcık zorladığımda açıldı. ben buraya ince halka küpeleri çok yakıştırıyorum. ama uyurken çıkarmak gerekiyor çünkü tam katlanan yerde olduğu için, acıtıyor o tarafa kafa yaslayınca. deldirdiğim zaman hiç acımamıştı, sadece uyurken kulağa yaptığı baskı sıkıntılıydı. kapanan deliği yeniden deldirmek niyetindeyim bu ara, heveslendim.

  3 aralık 2019 15:13

  36. Kulağa ve göbeğe takılan piercinglerin her zaman hastası olmuşumdur. Bundan mütevellit, yaklaşık bi 6 sene önce bir gaza geliş hikayesi ile 4 kız arkadaş kadıköyde bir arkadaşın önerisiyle bir piercingciye gidip iki kişi (biri ben) helix, iki kişi de burun olmak üzere hepimiz iğne ile piercinglerimizi deldirdik.

  Gelgelelim buruna yaptıranlara alerji yaptı çıkarmak zorunda kaldılar. Benimki ile çok mücadele ederken, diğer helix yaptıran arkadaşınki hemen iyileşti. Ben bir sene mücadele ettim. Bir sene sonra iyileşti, hiç değiştirmedim kendisini. 2 senenin bitiminde olanlar oldu. Şu meşhur kabarcıklardan çıktı. Ama sanırım bendekiler çok da meşhur değilmiş. Piercing in hem giriş hem de çıkış noktasında iki adet kabarcık oluştu. Aylarca yok olmadı. Ben de doktora gittim hayırdır diye. Doktor ikisini de almamız lazım dedi. Ama ikisini de aynı anda almanın tehlikeli olduğunu söyledi. İlkini aldırdım, bir hafta sonra dikişler alındı, ikinciyi 3 ay sonra aldırdım, onun da 1 hafta sonra dikişleri alındı.

  Yani tabancayla deldirmeyin herhalde kıkırdağınızı da, iğneyle oldu diye de bir şey olmayacak diye bir durum yok. Oluyor işte. Baya da maddi manevi zararı oldu bana. Hala da özeniyorum ama önce doktorun, doktordan önce benim kesin kararımdı herhangi bir şekilde vücuduma piercing yaptırmamak. Bu durum da hala güncelliğini koruyor.

  3 aralık 2019 02:34

  35. Küpe takmayı çok severim kulak çevresinde piercinge de çok özeniyordum ancak girdileri okuduktan sonra vazgeçtim. Yaşlanmışım, gözümde büyüdü...

  2 aralık 2019 23:18

  34. öncelikle tragus, helix, reverse helix, conch ve son olarak da rook piercinge sahip olduğumu belirtmek isterim. kıkırdak adı altında bulunabilicek her yerimi deldirdim. bunlardan ilki, lise 1'e gittiğim zamanlarda yaptırdığım helix piercingiydi. o zamanlar bilmiyordum kıkırdağın tabancayla deldirince zararlı olabileceğini. deldirdim annemden- babamdan gizli gizli. sonra hevesimi aldım bir süreliğine. aradan bi 8 sene geçtikten sonra üniversitedeki sınıf arkadaşımlarımdan birinde tragus piercingi görene kadar devam etti. i̇lk bi tragusu deldirdim baktım acımıyor, sonra sırasıyla rook, reverse helix ve conch şeklinde ilerledi. bu kadar çok piercingden sonra bu konuyla ilgili bir kaç şey söylemek isterim.

  kesinlikle intraketle deldirin, tabancaya sakın bulaşmayın. kulak memenizi deldirecekseniz bile. deldirdikten sonra 1 gün hiçbir şekilde suya değdirmeyin, mümkün olduğunca darbelerden uzak tutun. enfeksiyon olmasını önlemek için bendeki en etkili şey fucicort krem oldu.eczaneye danışarak kullanmaya başaldım. (fucidin de olur (sadece antibiyotik) ama fucicort daha etkili fakat içerisinde antibiyotik ve kortizon bulunyor.) yaklaşık 1.5-2 hafta kullandıktan sonra hassasiyetim azaldı ve kullanmayı bıraktım, sızlama ve kızarma olduğunda yeniden başladım. özellikle conch piercingde iyileşme sürecim gerçekten uzun sürdü. çok kalın bir kıkırdak bölgesi olduğu için uzun zaman aldı. acı kısmına gelirsek, benim için rook>conch>reverse helix>tragus>helix sıralama bu şekilde. tek pişmanlığım piercing küpesinin fiyatları. o kadar çok kaybettim ki, o parayla 3 tane daha piercing yaptırırdım. şuana kadar kullandığım en dayanlık piercing, aliexpressten 1.5 dolara aldığım (link: https://tr.aliexpress.com/item/32968203725.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4a514c4dEabfz7 şu) piercing oldu.(crown olan, concha takıyorum)

  edit: sol kulağımdan conch ve rook, sağ kulağımda helix,tragus ve reverse helix bulunuyor.

  2 aralık 2019 23:16 2 aralık 2019 23:18


  33. helix ve tragus deldirdim. hiç tahmin etmediğim şekilde en hızlı iyileşen üstüne yatmakta zorlanmadığım iltihap olmayan tragus oldu. ben çok seviyorum şahsen, tavsiye ederim. deldirirken acı hissetmedim (benim acı eşiğim yüksek) ama lütfen temiz işini bilen birine deldirin ve tabancayla deldirmeyin.

  2 aralık 2019 21:38

  32. Bir yıl önce tragus deldirdim. Delerken hiç acı hissetmesem de piercing i taktıklarında biraz acıdı. (gizlinot: İğneyle deldirmenizi tavsiye ederim.) Şu an tamamen iyileşti diyebilirim ama ne olur ne olmaz yatarken üzerine çok basınç uygulamamaya dikkat ediyorum. Ayrıca en önemlisi takılan piercing in gerçekten çelik olup olmadığı. Çoğu yer ne yazık ki bu konuda insanları dolandırıyor. O yüzden tanıdığınız bir yerde deldirmeniz sizin için daha iyi olur. (gizlinot: Herhangi bir enfeksiyon yoksa sürekli krem sürmeyin. Yeni delinen bir yerin çok fazla ıslak kalması sakıncalı.)

  2 aralık 2019 19:48

  31. aynı gün iğne ile 3 tane (helix , lower helix , tragus)deldirdim. yaptığım çok cesur bir şeyd çünkü kulak memelerim yıllar geçmesine rağmen arada iltihaplanır. Deldirdikten sonra hafif sızı oldu her gün antibiyotikli krem sürdüm ve üzerinden 1 ay geçti maaşallah hiç bir sorun yok aynı gün sırt üstü yatmak zorunda kaldım ama ertesi gün bir sıkıntı kalmadı.

  2 aralık 2019 18:43