yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (66)
  • medya (2)

  1. kurban keserek yapılan bir ibadetin bayramı. (gizlinot: başka nasıl tanımlanır bilemedim)

  çoğu evde kavurma yapılır, akrabalar misafir edilir... her ne kadar ben kurbanlık et kokusunu sevmesem de, bayram işte.

  ukte: (yazar: beaucoup)

  4 ekim 2014 10:30

  2. sinirlerimi geren bayram.

  4 ekim 2014 15:43

  3. her yerin buram buram büyükbaş ve küçükbaş koktuğu, bayram süresince et yiyemediğim bayram.

  4 ekim 2014 18:28


  4. ooo en sevdiğim bayram. çocukken alışmak zor oldu ama sonra alıştk. korkudan mutfağa kilitlemiştim kendimi çocukken. malum orası kurban mabedi. bıçak lazım alamazlar. beni ikna etmişlerdi. sonra baktım ortam güzel. para da geliyor. şeker toplama mallığı var. bi evin kapısına 15 kişi gitmiştik de kadın korktuydu. hele bi evi hayatta unutmam. evden bi kız çıktı biz bi kaçtıık. korktuk. kız saçını kağıtla sarmış. dişlerinin arası hep aralık. oy oy çocuk kafası işte korktuk. neyse kurban ve et doğramak. ete makdül muamelesi yapıp incelemek hoşuma gidiyor. kadavra inceleme isteğimi onun üzerinden gideriyorum. ne yapcan gaardaş. ama en güzeli o eti ihtiyacı olana dağıtmak. öğrenci hayatında zordur. heryer et kokar sen yurtta kalırsın. evde annenin kavurma yediğini pek boğazından geçmez ama yine de sen ona rahatça yemesini söylersin. ne bileyim paylaşım açısından güzel bi din islam. ama yanlış tanınıyoruz.

  4 ekim 2014 23:04

  5. kurban bayramı demek, katliam demektir.

  5 ekim 2014 23:10

  6. Kurban kesmek Vacip olan bir ibadet. Yani "biz bunu yapıyoruz ama sağlam delil bulamadık, günaha da girmek istemiyoruz, farz diyemedik, vacip dedik." Diyor sevgili ulema..

  İslam akil dini derler ama aklını çalıştıran müslüman pek görmedim. Allah'ın yarattığı canlıyı türlü acılar çektirerek katledip, etini derin dondurucuya atarak nasıl bir fayda umuyorlar aklım ermiyor.

  "Ama herkes et yerken iyi de biz kesince mi kötü? "

  evet mezbahalarda kesilen hayvanların hali de iç açıcı değil, ama işin ehli olmayan kişilerin çekiştire sundüre, vura kira olmadık işkencelerle hayvanları öldürmesinin vahşetten başka açıklaması yok. Neden sadece islami terör örgütü kafa kesiyor? Hiç mi benzerlik yok kurban ritüeli ile?

  Bir de senede bir gün et yiyen fakirler geyiği var. neden senede bir gün yeşin, öyle bir misyon yüklendiysen en yakın kasaptan her ay iki kilo et alıp fakire verebilirsin, bütün sene et yemiş olur, hem daha ucuza gelir.

  Bir de sormak lazım tabi, et mi istiyorsun, çocuğuna ayakkabı mı? Anneni tedavi ettirmek mi? Meslek sahibi olmak için kursa gitmek mi? Çocuğunu dersaneye mi göndermek mi?

  Allah "aklınızı kullanın" diyor, ama müslümanlar " biz atalarımızdan böyle gördük" demeye devam ediyorlar!

  Not: annem babam ve kardeşim de dahil bütün akrabalarım kurban kesti her yıl olduğu gibi.. Aralarında odtü mezunları var, akılsızlar demiyorum, akıllarını kullanmaya cesaret etmiyorlar, din konusunda dogmaların dışına çıkmak gerçekten zor!

  8 ekim 2014 10:19 8 ekim 2014 10:40

  7. 2 gündür, 3 gün sonra Çin'de yapılacak olan ve çılgın gibi imza toplayıp engellemeye çalıştığımız sözde festivalden ne farkı var acaba diye düşündüğüm bayram.

  Canlı canlı boğazını bıçakla keserken can çekişen hayvanlardan hangisinin daha az hangisinin daha çok acı çektiğine kim karar veriyor? Biz, yani kesenler mi?

  Çin'de köpeklere yapılanların görüntülerini de, islami usullere göre yapılan kesimlerin görüntülerini de izledim dün. Canlı bir Küçükbaş hayvanı iki kişi tutup diğerlerinin üstüne koydular. Daha sonra bir tanesi boynunu kesti. Hayvan öyle can çekişirken diğerini alıp onun üstüne attılar ve onun da boynunu kestiler.

  Savunmamız ne şimdi?

  "Ama onu allah gökten indirdi."

  Allah gökten köpek indirmiş olsaydı, bu festivali 3 gün sonra biz mi yapıyor olacaktık?

  Ekleme: "siz et yiyorsunuz, köpek yiyenlere karışıyorsunuz" dediği yok kimsenin. bu cani katliamı savunduğu da yok. beni de zerre ilgilendirmiyor kişisel olarak et mi yiyorsunuz ot mu yiyorsunuz. ne çin'de yapılana festival, ne burada yapılana bayram derim. bir canlı başka bir canlıyı öldürüyorsa orada eğlence değil zulüm vardır.

  yine ekleme: yazdığım şey sadece beni bağlar. iki durumu da düşündüğümde hissettiğim ve düşündüğüm budur.

  ve yine ekleme: dedemin nenemin evinde de mangal yemiyorum. fikirlere saygı duymayı öğrenin. berkecan için tartışan liseli değilsiniz. bana "absürd derecede hassas bakıyorsun", "dini bilgin yetersiz", "kurbanın amacı o değil, şu" diye gelebilirsiniz, dinlerim. İnce ince laf sokmaların yeri burası değil. Çok istiyorsanız sizi twitter'da #sonradedimki v.b. hashtaglere alalım.

  18 haziran 2015 16:04 18 haziran 2015 16:45


  8. insanların kışlık et stoğunu hazırladığı bayram. hani fakire fukaraya yardım? hani onların karnı doyacaktı? yardım yok varsa yoksa hayvan kesilir kesilmez mangal yakan insanlar var. açıkçası kesileni tamamen dağıtmayan insanları kınıyorum, buna ailem ve çevremde gördüğüm tanıdıklar da dahil. bir tek dedem bu konuda gayet insanlık sergilemiş, koyunu alıp direkt fakir bir aileye vermişti, kesip yesinler diye.

  ama bakıyorum da yine fakire bir şey yok yahu! durumu iyi olan evlerden et kokusu yayılırken fakirlere verilen uydur kıydır et parçaları var.

  aynı şey oruç için de geçerli. oruç tutacağına o zekat parasını ver de başkasının karnı doysun. sen zaten iftar diye 5 çeşit yemekli sofralara oturabiliyorsun. biraz da başkası sebeplensin. 21. yy'da hala nefsi konuşuyoruz ya yuh olsun.

  edit: el birliğiyle düzelttik, fitre imiş ayrıca fitre hastalar ve tutamayacak durumdaki yaşlılar için geçerliymiş. yine de insanların durumu varsa hem oruç tutup hem fitre vermede bir sorun olacağını zannetmiyorum. keşke şaşaalı toplu iftar yemeklerine harcanan parayı gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırsalar da yaptıkları ibadet tekillikten çıksa.

  18 haziran 2015 16:25 18 haziran 2015 20:15

  9. 2 gündür, 3 gün sonra çin'de yapılacak olan ve çılgın gibi imza toplayıp engellemeye çalıştığımız sözde festivalden farkı, bir inanış, dini bir gereklilik olan bayramdır. katliam değildir.

  kurban bayramında kesilecek hayvan müslümanlık gereğince tabiri caizse paşalar gibi muamele görmelidir. iyi beslenmeli, kendini mutlu hissetmeli, sevilmelidir. kesilirken de mümkün olduğunca acı çekmemesi sağlanır. en önemlisi eti fakir fukaranın doyması için dağıtılır. zevk için yapılmaz.

  tabii ki hayvanlara kötü davrananlar çıkıyor. ama bu sacede kurban bayramında değil, her zaman karşılaştığımız bir olay maalesef ki. bu yüzden spesifik olarak kurban bayramını hedef almayı doğru bulmuyorum.

  18 haziran 2015 16:29

  10. http://i.hizliresim.com/EYdllB.jpg

  http://i.hizliresim.com/j5OJJD.jpg

  http://i.hizliresim.com/2g377d.jpg

  http://i.hizliresim.com/BMQXXQ.jpg

  http://i.hizliresim.com/ZDBNNo.jpg

  http://i.hizliresim.com/VVnppj.jpg

  http://i.hizliresim.com/n76PPB.jpg

  Bu görüntülere sebebiyet verilmemesini tüm kalbimle temenni ettiğim, islamın 5 şartından biri. Asıl amacı doya doya et yemek, kışlık et depolamak, hatta bozulmasın diye sucuk yapmak değildir. Bunu islamın şartı olarak yapıyorsanız bari tam yapın.

  Edit: islamın şartı değilmiş, hatta farzda değilmiş. Bilgilendirene teşekkür ederim. Konuya ne kadar uzakmışım. O zaman gözümde hiç bir haklı tarafı kalmadı. Bende gaddarlık olduğunu düşünüyorum artık.

  18 haziran 2015 19:20 19 haziran 2015 12:03