yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (71)
  • medya (3)

  71. Toplu hayvan katliamının yapıldığı bayram(!) amaç yardım etmekse aç olan insana bunu erzak, para gibi yollarla yapılabilir. Bu sene insanlara erzak yardımı, hayvanlara da toplu mama bağışı yaparak geçirdik.

  Bunun yanında her bayram olan çevre kirliliğini de saymıyorum bile. Sözde müslümanların şekil olsun diye yaptıkları "ibadetleri" yine başkalarının haklarına girerek yapıldı

  22 temmuz 14:20

  70. Bendeki Tanımı: yıllık et stokçuluğu.

  Ben bu konuda veganlar hariç kimsenin tepkisini ciddiye alamıyorum. Bunun dışındaysa dediğim gibi artık işin "fakir fukara et yesin" kısmı bitmiş, maksat yıllık et stoklamaya dönmüştür.

  Bendeki İkinci tanımı ise doğa katliamı olabilir. Zira kaçak kesimlerle birlikte İstanbul'un çeşmelerinden kan akmış bugün. Niye? Çünkü Müslüman vatandaşlarımızın bazıları, devletin, belediyeler nezdinde gösterdiği alanlar haricinde kaçak kesim yaparak, hayvandan geriye kalan leş kısımları nehirlere salıvermiş. Ne sevap dimi ama? Suyun giderek azaldığı bı ülkede kul hakkına girerek edilen bir ibadet..

  Benim ise kurban kesecek gelirim var, çok inançlı da biriyim. Ancak ne rabbimin benim ona keseceğim hayvana ihtiyacı var ne çevremde eti ulaştirabileceğim birileri var ne de buna ayıracak vaktim var. (gizlinot: Vaktim var da buna ayırmayı sevmiyorum çok net.)

  Allah'ın bana nasip ettiklerini, ihtiyaç sahipleriyle başka yollarla paylaşmayı daha akılcı ve kıymetli buluyorum. Belli başlı güvenilir yerlere yapılan bağış gibi. Herkesin kendi tercihine saygı duymakla birlikte artık bunun bir nebze de kültür haline geldiğinden devam ettiği kanaatindeyim. Yani ayiplanma ihtimali, parası yok derler denme ihtimali vb.

  Hayvana acı çektirmeden, usulüne ve de en önemlisi amacına uygun biçimde yerine getirenlere de saygı duyuyorum.

  21 temmuz 15:37

  69. Toplumun her bireyi istediği miktarda et yiyemiyor maalesef. Kurban bayramında insanların bu bireylere et vermesi toplumsal dayanışma-yardımlaşma açısından kıymetli .

  Fakat her şey usulüne uygun olmalı. Kurbanı profesyoneller kesmeli, çocuklara bu gösterilmemeli, bu kurban kesim mekanlarında gerçekleştirilmeli, hijyen kurallarına uygun olmalı. En azından bu şartlar gerçekleştirilmeli. Herkese iyi bayramlar :)

  21 temmuz 14:39


  68. herkesin dini de örfü de adeti de eleştirmeye hakkı vardır ama bu girdi bununla alakalı olmayacak. üstteki süslüye katılıyorum. düzenli hayvansal gıda yiyen, hayvandan elde edilmil giysi ve eşyalara sahip olan, hayvanlar üstünde test edilmiş ürünler kullanan insanın kurban bayramını eleştirmesi çok riyakarca bence. siz kendinize nasıl açıklarsanız açıklayın ama tür seçemezsiniz. 

  tanım: sadece diyet değil yaşam tarzlarıyla da vegan olmayanların hakkındaki eleştirilerini ciddiye almadığım bayram.

  imza, neredeyse her öğünde hayvansal gıda tüketen bir erzurumlu.

  21 temmuz 12:04

  67. sabahtan beri birkaç kişinin 'kurban cinayettir' temalı hikayelerini zaplamakla meşgulüm.

  - bunlardan birisi her hafta sonu arkadaşlarıyla mangal yapan bir erkek,

  - diğeri açtığı şarabın yanına çeşit çeşit peynirlerden bir tabak yapıp sunum görsellerini paylaşan bir kadın,

  - bir başkası ise daha yeni 'cicilerim geldiiiii :)' diye mac'ten aldıklarının kargosunu paylaşan birisi.

  girdi bu kadar.

  20 temmuz 20:08

  66. bir ibadet şekline 'katliam' diyorsanız once iki şeyi sorgulamanız gerekiyor. birincisi bunu dine mi soylüyorsunuz yoksa veganmısınız. vegansanız asla et,süt herhangi birşey tüketmiyorsunuzdur ona saygım sonsuz.eleştirmek haddim değil.

  et (beyaz et,kırmızı et , balık) ve süt ürününü hayatında kullanmış bir insan bana gelip de 'katliam' derse yaptığı şeyin farkında değildir. markete o etler zembille inmiyor cünkü. o sütü inekler doğum yapmadıkları zamanda tüketemiyor. yani kısaca o ictiğiniz sütler yediğiniz etler bir canlının hormonlarıyla oynanarak erken olmesine yada etini kullanmak icin yetiştirilip kesilmesiyle oluyor. ne yediğinizin hangi evrelerden gectiğini bir oğrenin.

  dini eleştirmeye hakkınız da haddiniz de yok zaten. dini yaşayan milyonlarca insan var. ben nasıl başka dinleri, ateistiği , deistliği sorgulamıyorsam yada eleştirmeye had gormüyorsam sizde goremezsiniz.

  ben normalde boyle girdiler pek yazmam fakat yaşadığı hayatın farkında olmayıp ahkam kesenlere tahammülüm yok.

  12 ağustos 2019 01:33

  65. normal vakitlerde hapır hapır et yiyenlerin kurban bayramında kesilen canlar için yorum yapmaması gereken bayram. ikiyüzlülük dışında bir şey değil çünkü bu.

  11 ağustos 2019 23:56


  64. Bazı süslüler için yazıyorum;

  Nusret’e gidip antrikot yeseniz sizden havalısı yok ama kurban bayramına gelince ‘yaaa hayvan katliamııı’ komiksiniz be kızlar. 

  11 ağustos 2019 23:32

  63. (yazar: minikartanesi) yazarımıza katılıyorum. Madem 21. yüzyıldayız ne hak ile inananların ibadetine karışabilirsiniz? Asıl akıl almaz olan budur. Her Allahın günü sosyal medyada ayrıştırmamayı, birleştirmeyi tavsiye eden bir çok yazı var. Bari Türkiyede yaşayan bir çoğu için bu kutsal günlerde sabote etmeyin insanları ve inançlarını.

  ilgili medya:
  1
  11 ağustos 2019 23:20

  62. kimimiz inanıyor, kimimiz inanmıyor... inanmayanlar nasıl saygı bekliyorsa, inananlara da saygı gösterilmesi lazım. Ve bu çerçevede,doğal olarak, inananların ibadetine “katliamdır”, “ akıl almazdır” gibi söylemleri doğru bulmuyorum. ne yüzyıl ne de başka bir şey insanların ibadet etmesini engelleyebilir. 21. yüzyıldayız ne namazı yahu diyor muyuz? o da ibadet, bu da. yemek masasında yediğiniz etler ağaçtan toplanmıyor, bu katliam olsun. biraz saygı. saygı göstermiyorsanız da böyle şeyler sarfetmeyin. iyi bayramlar.

  edit: “markette halihazırda kesilmiş etler” mi? evet gökten öyle düşüyorlar. çoğu insan et yemek için kurban bayramını bekliyor, durumu marketteki hali hazırda kesilmiş etlere yetmediği için. kimse bunun bir katliam veya keyfi bir et kesme bayramı olduğunu söyleyemez. kesilen etler ihtiyacı olanlara gidiyor sonuçta.

  11 ağustos 2019 21:04 12 ağustos 2019 12:57