yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. 'bir kitap okudum ve hayatım değişti.' Tamam belki bu çok abartılı bir cümle ama her kadının mutlaka okuması gereken bir kitap.

  ukte: (yazar: curlypig)

  26 mayıs 2017 15:03 26 mayıs 2017 15:03

  2. internetten alışveriş yapmayı becerebilirsem yakın zamanda okuyacağım kitaptır kendisi. Okuduktan sonra burayı editleyebilirim, şimdilik tanıtım bülteninden:

  İnsanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadınların durumunu sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan ele alan çok sayıda inceleme yapıldı. Her inceleme, kadınları “tanımlama ve çözme” açısından farklı yöntemler önerdi. Bu önermelerin ne ölçüde kadının doğasına ilişkin isabetli tespitler yaptığı ve alternatifler sunduğu ise tartışmalı bir konudur. Clarissa P. Estés, Kurtlarla Koşan Kadınlar’da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor; kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. 19. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. Kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: masallar! İnsanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığıyla kadın psişesinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak masal tadında terapiler uyguluyor. Estés’e göre, kurtlarla kadınlar arasında, vahşilikleri, zarafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik vardır. Kurtlar ve kadınlar arasındaki bu benzerlik, Vahşi Kadın arketipinde ortaya çıkar. Estés’in ilginç örneklerle betimlediği bu arketip, doğayla bağlarını koparmamış ve seçimlerini yaparken duygularını temel alan kadınları içeriyor. Kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor. Örneğin Afrika kökenli bir öykü, kadının ikili doğasını yansıtıyor; Ortadoğu’ya ait bir masal, sıradan bir kilim gibi görünen büyülü bir halının toplumun önyargılarını ve görünüşe ne kadar kolay aldandığını ortaya koyuyor. Yayımlandığında büyük övgüler almış bu sıradışı kitap, okuru kadınları vahşi derinliklerine doğru heyecanlı bir yolculuğa çağırırken, kadın psişesinin bugüne dek hazırlanmış en büyük sözlüğü olarak da okunabilir. Kurtlarla Koşan Kadınlar, kadınlarla vahşi bir noktada buluşmak isteyen erkekler için de vazgeçilmez bir rehber özelliği taşıyor.

  “Gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. Genital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. Sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yaşayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. Kutsaldır; çünkü fazlasıyla iyileştiricidir. Şehevidir; çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. Cinseldir; çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. Tek boyutlu değildir; çünkü gülme insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. Bir kadının en vahşi cinselliğidir. ”

  19 şubat 2018 09:27 19 şubat 2018 09:27

  3. Birce akalay'ın instagram hikayesinde paylaşımını güzel bir alıntıyla yaptığı kitap. Bende merak etmiyor değilim hani. Elimdeki bir kaç kitabı bitirirsem almayı düşünüyorum. Fakat yorumlara bakılırsa sakin bir kafayla okunması gereken bir kitap olduğu için bu aralar uzak durmam gerek. Sakinliği bırakın derslerden kitap okumaya zaman ayırmak oldukça zor. Bir kaç tane daha böyle sindire sindire okumam gereken kitaplar olmuştu ama ne yazık ki hepsini ya yarıda bıraktım ya da okumaya cesaret edemedim. Ama aklımdasın kurtlarla koşan kadınlar. Okuyacağım seni. Okuduktan sonrada editlerim burayı.

  19 şubat 2018 12:49


  4. Hayatımda okuduğum bir kitabı ilk defa yorumlayarak anlatamıyorum. Kitabın kategorisi konusunda da yayınevi karar verememis. Eşi benzeri türü olmayan cok ilginc bir kitap. İçeriği o kadar dolu ve farklı ki türünü tasvir edemiyorsunuz. Kaldi ki ağır roman olduğu konusunda herkes hemfikir.

  Üzerinden uzun bir zaman gecmesini bekledim yazabilmek icin. anladığınızı, sindirdiğinizi düsündüğünüz zaman bile aslında tam anlamıyla oturmuyor cünkü kitapta da bahsedilen bir erginlenme durumu var. Mesela gecen yaşadığım bir olay ile hic aklımda yokken kitapta ki bir bölümün vermek istediği mesajın ne olduğunu anladım. Kesinlikle hayatın icinden derinlerinden geliyor anlatılmak istenen.

  Bölümler şeklinde olduğundan birbirinden bağımsız okunabilir ve kesinlikle yeni bir bakış acısı kazandıran sahici bir roman.

  Kitapta sadece sonlara doğru bir sayfada yazan bir konuyu otutturamadım. Hatta çeviriden kaynaklı olduğunu düsündüğümden kitabın orijinal dilinden kontrol etmek istiyorum.

  Kısaca Kadınlığı anlamak ve daha bir cok konu icin entellektüel bir kadının basucu kitabı olması gerektiğini söyleyebilirim. Rehberlik eden bir kitap. Yazarın emeğine sağlık.

  21 şubat 2018 20:59

  5. üçüncü okuyuşuma başladığım kitap, buralar editlenecek.

  1 temmuz 2018 19:34