yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (84)
  • medya (0)

  84. (link: https://www.suslusozluk.com/kyk-borcu?i=1245314 zaman ne hızlı)

  sonunda bitti. 

  10 haziran 00:14

  83. Gördüğüm kadarıyla insanın belini büken eğitim borcu 

  Üniversiteye ilk başladığımda catır catır herkes gidip başvuruyordu. Durumu olmayanlar değil tanıdıgım herkes başvuruyordu. Bir aksilik oldu bir ben başvuramadım. O dönem bu duruma çok üzülmüştüm. Fakat ilerleyen zamanlarda iyi ki olmamış dedim. Borcu olanlara da sabır ve para diliyorum. 

  1 nisan 07:22

  82. 2019 yılında asgarî ücret ile çalıştığım işyerinde biriktirdiğim para ile 11 bin gidip yatirdigim kredi ve o zamanlar tüm altın 1800 falandı.. şuan olmuş 3070 falan.. anladınız siz onu . Geriye kalan 3 bin liradan da 2 binini geçen aylarda yatırdım. Şimdi düşününce tak diye verip kurtuldum diyorum ama gerçekten asgarî çalışan biri için zor bir ödeme.. ben borcumu ödedim ama şuan kredi borcunu silinmesi gibi bir yaşa çıksın isterim sonuçta öğrenci insanlar eğitim en doğal hakkımız ama bunu bile borç içinde yapıyoruz gerçekten zavallı şekilde yaşıyoruz. Darısı kardeşlerimin ve diğer ödemek isteyen süslülerin başına

  31 mart 22:00


  81. beni gerçek anlamda batıran borç... bitmesine daha 3 yıl var asgari maaşlı biri için 700 tl aylık çok zorluyor beni yıllar içinde aylık taksit düşüyor son taksitler 500 tl falan ama 1 yıldır 700 ödüyorum daha çeyreği anca ödendi ailemin yanında kalıyorum harcamam yok kendi hayatımı kurmak istesem en büyük engelim

  31 mart 15:54

  80. geçen sene verilen yapılandırma ile yapılandırıp ödemeye başladım. ailem ev için kredi öderken kardeşim ile beraber okudum, bana çok yardımcı oldu kredi. ödemeleri 2 ayda bir oluyor, biraz zorluyor ama yapacak bir şey yok, işim var da ödeyebiliyorum diye düşünüyorum sadece.

  kredi çekmek istemeyen var ise ben okurken ayrıca anadolu vakfı'nın bursuna başvurmuştum, geri ödemesiz bir burs. kyk kredisi 400 iken anadolu vakfı bursu 325 Tl idi, güncel miktarını bilmiyorum. sayesinde son sınıfta kpss dersane ücretimi ödüyordum.

  31 mart 12:18

  79. Mezun olalı 5 yıl oldu, bu yıl yarısını yapılandırıp ödedim. İnşallah seneye kalan yarısını ödeyeceğim. Ben kyk bursu sayesinde çok şeyler yaptım. Ailemin yanında yaşarken maalesef bana destek olmadılar. Ben de mecburi olarak kyk aldım. Biriktirip yurtdışına gittim, ehliyet aldım. Harçlığım oldu. Öderken de üzülmüyorum. Üniversitede yaptıklarımı düşünüp mutlu oluyorum. Herkes umarım ödeyebilir ve bitirir..

  31 mart 10:48

  78. 2007-2011 yılları arasında üniversitede eğitim gördüğüm sırada alıp bu yıl ocak ayında kapattığım borçtur. Öyle de istikrarla öderim borcumu yani. Şaka bir yana geri ödemesi tamamlandığında hapisten yeni çıkmış insan hissiyatı oluşmuştu bende. 

  30 mart 21:59


  77. Eh bizim de var üç beş tabii 10 bin teleğ eksi ile başlıyorum bu yolculuğa. Neden 10 bin diyeceksiniz tuhaf bir sayı, ilk sene aman burs çıkmaz diye başvurmadım. İkinci sene başvurdum burs çıktı, üçüncü sene ortalamam 2 altı diye krediye döndü. Artı yılımda zaten kestiler hepten ben de çatır çutur yediğim 10 bin lira ile kaldım.

  Bana kalırsa borçtan korkularak alınmayacak para değil. Tabii alıp altın alırsınız, roket yaparsınız, belki araya mozarella koyar yersiniz size kalmış ama bence edinilmesi çok da kötü olmayan bir borç. En azından kafam rahat oluyordu ayın 6'sında mis gibi 500 lira bankada yatıyor. Ailenin eline bakmaktan çok daha iyi bu.

  Beni tek üzen devletin parasını ağız tadıyla bir yıl yiyebilmek oldu, devletin parası dediğim annemin babamın kat ve kat fazlasıyla ödediği vergi ama yine de hazzı başkaydı. Aptallığıma mı yansam bilemedim 500 lira verip yaz okulunda bir dersi alsam ortalamam 2 üzerine çıkacak 10 bin lira borcum olmayacak okul da bir sene uzamayacaktı. Pişman değilim ama insan bir sebebi neydi ki diye sorguluyor.

  30 mart 00:28

  76. 2017 eylülde başlayan ama benim 2018de yapılandırıp taksitlendirdiğim borcum. eve tebligat geldiginde kötü hissetmişim, borçlu olma hissi iyi değilmiş yaşamış oldum. Şimdilerde 3 taksidi kaldı, bin lira. bittiğinde hafiflemiş hissedeceğime eminim. 

  29 mart 23:32

  75. Malesef lisans okurken başarısızlıktan krediye döndü bursum. İhtiyacım vardı ve almak durumundaydım. Sonra mezun oldum ödeme zamanı geldiğinde ilk yıl aldığım bursun ceza olarak krediye döndüğünü borcumun öyle hesaplandığını farkettim.

  Sonra yüksek lisans yaparken de kredi aldım onuda yedim. Ve sonuç olarak toplamda 33 bin lira borçlandım. 1 senedir ödüyorum 17 bin borcum kaldı. Alırken alınıyor ama ödemesi çok zor, koyuyor insana. Benim lisans borcum 9 bindi faizle 13 bin oldu, y lisans ise 17 bindi 20 bin oldu. İnşallah önümüzdeki ocakta bitecek. Bittiği günde yazacağım buraya. (gizlinot: :()

  29 mart 19:11