yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (129)
  • medya (20)

  129. instagram'da kendi l'oreal türkiye hesabında ve alt markaları olan garnier, maybelline, kiel's(gizlinot: sadece benim gördüklerim) hesaplarında gönderilerinin altı eleştirilerle dolunca her yoruma teker teker kopyala yapıştır cevaplar atan (bkz: işsizlik) saçma sapan bir politika izlemeye başlamıştır. "1989'dan beri deney yapmıyoruz" diye saçmalık(gizlinot: aslında düpedüz başka bir şey de neyse) akan gönderiler paylaşıyorlar, yorumlarda bunu soranlara "özelden dönüş yapıldı"(gizlinot: neden?) yazıyorlar, haklı olarak inanmayıp üsteleyenlere de çin'i yıllardır ikna etmeye çalıştıklarını yazıyorlar. buradaki çelişkiyi görmeyen yok zaten. işin komik tarafı bu, kimse inanmıyor söylediklerine çünkü aşırı bariz bir şekilde çelişiyorlar kendileriyle ama çok affedersiniz nasıl götleri tutuştuysa herkese tek tek dönmeye de devam ediyorlar. hatta bir yorum gördüm "neden herkese özelden dönüyorsunuz açık açık yazacağınıza" diye, ona da "sayın x hanım size de özelden dönüş yapıldı" yazmışlar. ödüm kopuyor bu girdinin altından da fırlayıp aynı şeyi yazacaklar diye.

  bu arada garnier'nin sertifika alması ve tüm cruelty free bloggerların bayılmasalar bile takdir edip cf listelerine almaları markaya bir an sıcak bakmama neden olmuştu ama garnier de utanmadan aynı 1989'dan beri saçmalığına katıldığı için, nyx gibi sonradan satın alınmış ve başından beri cruelty free olmuş bir markayla onu bir tutamıyorum. o nedenle garnier boykotum devam edecek sanırım.

  gerçekten ben bu şirket grubundan iğreniyorum. her fırsatta dile getirirdim bunu ama save ralph akımından sonra yaptıkları beni bile şaşırttı. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, bu ne kendini bilmezlik, bu ne pişkinlik? nyx yazdım yukarıda ama l'oreal bünyesinde satılan hiçbir markaya kolay kolay elim gitmeyecek artık, çünkü bu olay cruelty free boyutunu aştı. o kadar nefret ediyorum ki bir kuruşum gitsin istemiyorum bu gruba. pazarlama tek başına kötü bir şey değil ama arkasında dağlara taşlara sığmayan bir fırsatçılık olduğu zaman, nerede bir akım olsa oraya damlayan kötü niyetli bir fırsatçılık olduğu zaman işte insanın o ekmeğe yağ süresi gelmiyor. bu kafa yapısındaki pazarlama anlayışı günü kurtarmaktır çünkü. sls zararlı diye duyulduğunda yılların sls'li şampuan pazarlayan şirketi en başında gelir "green beauty" etiketli şampuan çıkaranların. onun da içine sles koyar. sonra o duyulur sles içermez diye hop yenisini yapar. yılların en büyük hayvan zulümcüsü bir belgesel çıkınca dünyanın en büyük hayvan hakları savunucusu olur.

  ama bir değil iki değil, l'oreal artık bu tüketici bilinçlenmesinden pazarlama malzemesi çıkarma olayını sistematik bir hale getirmiş durumda ve insanlar artık yemiyor bunları. ve bu sefer l'oreal kaybetti gibi geliyor bana. politikası günü kurtarmak olan her şirketin pili bir yerde biter. bunların günü kurtarma anlayışı da tüketicinin bir sonraki bilinçlendiği ana kadar, kandır kandırabildiğin kadar. bu olay bu kafa yapısıyla firma yöneten, başka bir deyişle cin olmadan adam çarpmaya kalkan tüm yöneticilere çok güzel bir ders olur umarım.

  22 nisan 12:21 22 nisan 16:54

  128. lash paradise gibi hayatımın maskarasını çıkaran markadır ama benim için tüm zalim politikalarından dolayı bitmiş şirket mi firma mı mafya mı artık bilemedim ama neyse odur.. hem savunmasız canlılar olan hayvanlara hem de çalışanlarına yapmadığı fiziksel ve psikolojik işkence yoktur.

  hayatımıza o kadar yerleşmiş ki sabunundan tut parfümüne kadar ele geçirmiştir her şeyi.

  bünyesine aldığı güzel designer parfümleri bile mahvetmiştir. ele geçirdiklerini bile mahvediyor :d.

  2 gündür hisse senedi de düşmüş. şaşırmadım. 2021'de yaşıyoruz, çıkarı olan insanlar protesto etmese de değişen bir dünya düzenindeyiz. duyarlı insanlar çoğalıyor ve çoğalacak. kendilerini daha çok batıracaklardır.

  18 nisan 01:16

  127. şurada “eczane ürünü” diye güvenip kullandığımız neredeyse her ürün bunlara aittir: la roche posay, cerave, skinceuticals, biotherm, vichy...

  küçük bir hesap yaptım. evde şu an 2.270 ₺ değerinde l’oreal ürünü var. hepsini de kullanıyoruz. 

  ancak bugün itibariyle, save ralph’ın da desteği sağ olsun, bir daha ürünlerini eve sokmamaya gayret edeceğim. 

  save ralph gündemde olunca, evde hayvan deneyi yapan firmaları bir ayırayım dedim. içim acıyarak la roche posay’in güneş kremi ve toleriane nemlendiricisi kullanıyorum çünkü aynı fiyat/performans ekseninde bir alternatif bulamadım (neutrogena hydroboost nemlendirici ve nivea koruyucuya geçmeyi düşünüyordum ama cruelty free değillermiş). 

  save ralph’ten girip cerave’den devam edip skinceuticals’da dinlenip nestle’den çıktım. 

  tüüüm bu ürünlerin 30%’si nestle adlı şeytani şirkete ait. 

  nestle... nereden tutsanız elinizde kalan bir şirket. yabancılar bile adamlara “evil corp” diyormuş. özellikle fakir ve gelişmekte olan ülkelerde anne sütü yerine mama pazarlaması yapan, normal kadınları hemşire gibi giydirip doğum yapmış veya hamile kadınların evlerine ziyaret edip bu kanser mamaları ilk başta hediye eden ve sonra annelerin sütü kesildiğinde nestle’ye bağımlı bırakan, içme suyuna ulaşımın bir insan hakkı olmadığını iddia eden avusturyalı bir ceo’ya sahip olan, pakistan’da sütün litresini kırk küsür cente alıp iki küsür dolara onlara geri satan, etiopya’ya dakikada kazandığı para orada kaldı diye dava açan (altı milyon dolar için. ve kazanamamış) ve daha nice sayamadığım türlü pisliği yapan bir şirkete para kazandırmaktansa onurumla sivilceli, pürçekli, sabun kokulu kalırım (yine onlara ait diesel’den ve saint laurent’den parfüm siparişim vardı. artık yok) daha iyi. 

  o kadar çok şey boykot ediyorum ki, sonunda kendi yaptığım kuru ekmekle kendi yaptığım yoğurdu yiyip ömrümü geçireceğim diye düşünüyorum. 

  yine de... ben üstüme düşenip yapmaya çalışıyorum. demin yazdım, şimdi de yazacağım: hz. ibrahim’in ateşine su götüren karınca misali. benim gibi düşünen bir kişi işe yaramayabilir. benim gibi düşünen bir milyon kişi belki onları biraz gergin eder. ama benim gibi düşünen bir milyar kişi onları çökertir. 

  binlerce alternatifimiz var diyoruz ya, aslında yok. binlerce marka olsa dahi yolun sonunda ağaç dallarının tek bir köke sahip olması misali, tüm firmalar birkaç büyük firmanın sahip olduğu markalar. 

  dikkatli olmazsak yapacağımız boykotlar, boykot edilen firmanın işine bile gelebilir veya karlılığını arttırabilir (lrp’yi boykot edeceğim derken cerave’ye kayarım mesela. cerave’nin karlılık derecesi daha yüksektir ve ben de buna tuz biber ekerim vs.). 

  sabahın bu saatinde bunu neden yazdığımı bile bilmiyorum. öfke doldum, bir kişiyi bile bilgilendirebilirsem çok şey başarmış olurum diye yazdım belki de. 

  (bu kadar gömdük, biraz da övelim saati: skinceuticals’a ağlayarak verdiğim parayı bir haftada manevi tatmin ile çıkarmış firma. yine de alınmayacaklar listesinde. benim sivilcelerimin gitmesi, bir tavşanın hayatından değerli değil.) 

  ekleme: bu yazıya çok güzel tepkiler içeren mesajlar geldi. dönemediklerim olabileceği için ingilizce bir makale bırakıyorum buraya: (link: https://www.zmescience.com/science/nestle-company-pollution-children/ link)

  bu firmadan uzak durduğunuz sürece birden insülin direnciniz kırılıyor sanki. birden cüzdanınız para doluveriyor ve en güzelinden de: çikolatada kullanılan kakaoyu toplarken parmakları kesilen köle çocukların parmakları yediğiniz her nestle çikolatada size bir yük oluşturmuyor. 

  ülke olarak zaten zengin bir ekonomimiz yok, bari olan paramızı da bizi kanser, diyabet etmeye uğraşıp sonrasında bunun ilaçlarını satan bir firmaya (nestle health science) yedirmeyelim.

  17 nisan 10:33 17 nisan 13:59


  126. Ayşenur Yazıcı'nın 7 ay önce paylaşmış olduğu bir videoya denk geldim. l'oreal yaş uzmanı kağıt maskelerin üzerinde yer alan yaş ibareleri sahteymiş. maskenin üzerinde yer alan yaş ibaresinin etiketini kaldırdığınızda altında başka bir yaş yazıyormuş.

  ayşenur yazıcı'nın aldığı maskenin üzerinde de 50 yaş yazıyor fakat etiketi kaldırdığında 55 yaş ibaresi görülüyor. (link: https://youtu.be/oYjJUhVQH0g video linki)

  dünya devi markaların türkiye'deki satışları tamamen türkleri kazıklamaya yönelik zaten. bazısı bir ürünü yurt dışında farklı türkiye'de farklı içerikle satarken bazısı da ürünlerini kur bahanesiyle fahiş fiyatlara satıyor. l'oreal'in maskelerini bu şekilde satışa sunması da dolandırıcılıktan başka bir şey değil.

  14 mart 19:58 14 mart 20:02

  125. sol üstte raklamı çıkan trendyol reklamında "hediye etmelik setler"e bir bakayım dedim. 3 parça ürün (allık, kapatıcı, ruj) 179-TL. hem de 299 TL'den (evet 300 lira yani) inmiş. loreal. makyaj malzemesi, 3 malzeme evet. çok değil birkaç sene önce mac bu fiyatta değil miydi ben mi yanlış hatırlıyorum? ortada bir trendyol çakallığı varsa o da ayrı mesele.

  24 aralık 2020 16:29

  124. Türkiye ayağı berbat bir markadır. Ucuz hesaplara girisecek kadar düşüktür. Gratisin dehlemesine şaşırmamali, kalitesiz satış politikalari müşteriyi biktiran cinste.

  20 kasım 2020 14:11

  123. Ülkeden çekilse hiçbir eksiklik hissetmeyeceğim marka. Alt markaları da dahil hiçbir cilt bakım ve makyaj ürününü kullanmıyorum neredeyse. Cerave foaming gel'i bilmeden satın almıştım, sözlükten l'oreal'e ait olduğunu öğrendim sonradan. Onun da muadili illa ki bulunur.

  Gratis'ten çekilmesine de sevindim ne yalan söyleyeyim. Her kozmetik mağazasında stand işgal ediyor. Farklı şeyler görmek istiyoruz artık.

  5 eylül 2020 17:14


  122. çekilmesi imkansız olan marka çünkü lancome, ysl, khiels, the body shop, la roche posay, vichy, biotherm, cerave, nyx, maybelline ve aklıma gelmeyen birçok marka l'oreal'e ait. gratis zaten en son adı sanı duyulmamış markalar satmaya başladığı için oradan çekilmesine şaşmamalı.

  5 eylül 2020 15:21 5 eylül 2020 21:31

  121. lorealin çekilmesi demek nyx, estee lauder, mac cosmetics hepsinin toptan çekilip gitmesi demek, hepsi loreale bağlı. böyle bir şey olduğunu zannetmiyorum. gratis türk bir kozmetik marketi olduğu için kur fiyatlarında anlaşılamamış olabilir.

  Edit: mac ve estee lauder elca cosmeticse bağlıymış. Lorealin şirketleri: lancome, kerastase, kiehls gibi uzayıp giden bir liste. (yazar: blondiecurlyfries) nickli yazara uyarısı için teşekkürler

  5 eylül 2020 14:49 5 eylül 2020 16:47

  120. Sadece gratis'ten çekilecek olan markadır.

  5 eylül 2020 12:44