girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (98)
  • medya (14)

98. başlamak için ortalığın biraz durulmasını beklediğim dizi. Bir ara kafamı nereye çevirsem “aaabii la casa diyoruuum” tribi vardı. bence güzel dizi. efsane mi, değil. Ama oyunculuklar güzel, bazı bölümler fazla durağan, diyaloglar iyi, yönetmen açı ve fotoğraflama anlamında mastermind gibi birşey zaten. 

Buradan sonrası spoiler gibi. 

Berlin. Ah Berlin. Böyle bir karakter karizması, tulumla bile seksi olabilme, mimikler ve jestler, ayrıca orta yaş seksiliği. olgun erkek fantezilerimi körükledi resmen. bir gün şayet başıma birşey gelir de evlenirsem bu adam gibi olsun, yaşlanmam bence. yarattığı karakter de bence dizinin en güzel oturmuş karakteri anlamında denver’la berabere denebilir. 

Helsinki ve Oslo kardeşlerde inceden bir hodor tadı aldım, kafası kızdırılmamalı gereken sevimli dev gibi birşey ikisi de. 

Denver bence kocaman bir kedi. Salak gibi kahkahasından ısırdığım ya. 

Moskova, sen ne baba adamsın. resmen Türkiye’deki oğlu it kopuk olmuş çilekeş baba profili.

nairobi’de tam bir “mahallenin harbi kızı Hatice” havası var, o sebepten ayrı bi sevdim kendisini. 

rio, ayran gönüllü ergen. Salak biraz. Başka birşey demiyorum. 

Tokyo. dizide açık ara en nefret ettiğim, en bencil, en kaypak, en güvenilmez karakter. Berlin’e güvenirim de sana güvenmem. Suya götürür susuz getirir bu yelloz. 1. sezon 10. bölümdeyim, bu kadın birilerinin başını yakacak bu pervasızlığıyla ama hadi bakalım. 

profesör, hani ilkokulda derler ya “zeki ama çalışmıyor” diye, bu arkadaş çok çalışıyor ama zeki değil. yada oynayamıyor. Heyecanlanması gereken sahnelerde elimi laptopa sokup “kendine gel” dedikten sonra tokatlayıp geri çekilesim geliyor. bir oyuncu heyecan sahnesini hiç mi oynayamaz ya rab? Raquel’le yaşadıkları bu tuhaf şey resmen ateşe barutla falan değil atom bombasıyla yaklaşmak yani. 

Son olarak, dizideki aşklar olayı zora sokuyor. az çükünüze kukunuza sahip olsanız, herşey çok güzel olacak. zengin olduktan sonra kime atlarsanız atlayın kardeşim. Sanki aşklar da biraz bu sebepten yazılmış gibi. mesela profesörle raquel’in aşkı mı diyim ne diyim artık her neyse, rio-tokyo ikilisininkinden daha inandırıcı geliyor. 

21 mayıs 23:01

97. bu kadar olay olunca izledim ama izlemeye yanaşmadığım türk dizilerinden hallice bir dizi.

spoiler değil ama yine de

Her şeyden önce İngiliz Büyükelçisinin kızı Alison Parker ismini İspanyollar gibi dümdüz okuyor. aynen, kesin öyledir. buna mı takıldın derseniz, evet takıldım. Raquel daha yeni tanıştığı Profesör'ün operasyonun yürütüldüğü mekana girmesine izin vermesi... öff asla benlik bir dizi değil. açıkçası dizinin Bella ciao ile karışık mesajları da aşırı yüzeysel.

12 mayıs 15:47

96. prison break izlemiş birini çok etkilecegini düşünmüyorum. klasik hollywood klişelerinden nasibini almış.

11 mayıs 03:15


95. müsait bir zamanımda böyle "çok toplumcu" diziler çeken, belgeselleri fonlayan netflix'in çalışanlarını ne koşullara maruz bıraktığını, taşeron sistemini nasıl yaygınlaştırdığını, yarı işlenmiş sanat eseri niteliğindeki çevirileri nasıl usulsüz kullandığını, zaten üç kuruşa çalışan insanları dünyanın dört bir yanında daha da ucuza çalıştırmak için nasıl yöntemler izlediğini uzun uzun anlatacağım...

o nasıl olacaksa sürekli bir "toplumcu şirket" imajı çizmeye çalışıyorlar fakat işin arka planında çalışan kimse hakkını alamıyor, hakkını arayanın da başına gelmedik kalmıyor...

10 mayıs 15:54

94. Senaryosunu karl marx yazmış deseler inanırım. Faşist geçmişe sahip ispanya’nın komünist ideaları göklere çıkardığı dizi.

+ soygunun ispanya’nın merkezinde bulunam darphanede yapılması (gizlinot: marx reis der ki bir devrim olacaksa bunu işçi sınıfı, şehir merkezlerinde yapacak )

+ zenginin üretim araçlarının yoksullara ve işçilere geçmesi (gizlinot: aslında burada soygunu yapan kişiler marx’a göre lümpen sınıfında yer alıyor. Bu nedenle marx öğretisine tam da uygun değil gibi geliyor insana ) (gizlinot: ancak paraları basanlar ve 1 milyon euroya işbirliğini kabul eden rehineler o darphanenin işçileri. Durum böyle olunca marksist akıma göz kırpmış denebilir )

+ psikolojik ve stratejik numaralarla rehineleri iş birliğine davet edip soyguna ortak etme (gizlinot: bu da lenin’in benimsediği bir siyasa. işçilerin bir şeyler öğrenebilmesi, elitlerin propaganda ve eğitimleriyle olmalıdır. )

+ tabi ki de çav bella... iyi ki dilimize de çevrilmiş vakti zamanında  

ideolojik değerlendirmelerimden sonra diziye gelmek istiyorum şimdi de. 

Muh-te-şem...

Özellikle ilk sezonu çok çok çok beğendim. sadece 2 günde bitirdim hatta. Okulum olmasaydı 1 günde de biterdi. Karakterler, kurgu, senaryo, mekanlar her şey o kadar iyiydi ki. Dizide kime gıcık olduysak, kimi sevdiysek bilin ki oyunculukların mükemmelliklerindendi. 

Elbette senaryoda mantıksal hatalar da vardı. 

-spoiler-

Tokyo’nun motorla darphaneye yeniden dönmesi ve tek bir sıyrık bile almaması. 

Müthiş eğitimli polislerin, profesör tarafından zınk diye bayıltılması. 

 Berlin’in gerçek kimliği öğrenildikten sonra aile geçmişinin araştırılmaması (gizlinot: profesörle kardeş olmaları da içimi parçalıyo ya elveda berlin 😢 )

Çatı hiç korunmuyordu. Polisler çatıdan sızabilirlerdi bence. 

Moskova :( Bütün kurşunlar Tokyo’yu es geçerken Moskova’un vurulması ühühüh :(

Angel’in gözlüğündeki mikrofonun fark edilemeyişi

 Eczane soygunundan sonra angel, profesörün bindiği motoru gördüğü halde plakasını almadı, arabayla takip etmedi vs

-spoiler-

Ama bunların hiçbiri dizinin güzelliğine gölge düşüremedi. Bir sonraki hamleleri, kurguyu tahmin edemediğim tek dizi diyebilirim hatta. Her sahnesi, her bölümü sürprizlerle dolu.  Hiç Bitmesin istiyorum ühühüh :(

Polisiye, aşk, gerilim ve hatta dram sevenler kesinlikle kaçırmamalı bu diziyi. 

Alt metinleri ve esas anlatılmak isteneni ayırt etmek çok güç değil. Berrak bir zihinle izlediğiniz takdirde dizi kimlere nasıl göndermeler yapabilir çok iyi anlaşılıyor. Bu nedenle dizi yalnızca klasik bir “soygun dizisi” olarak ele alınmamalı. 

Favori karakterim bile yok ya hepsini o kadar çok seviyorum ki çocuklarım gibi ahajskd :d 

Hemen izleyin süslüler. Asla pişman olmazsınız <3

10 mayıs 15:28 10 mayıs 15:34

93. diziyi öyle aşırı sevdim diyemem ama nairobi karakterine bayılıyorum! aurası müthiş bence ve çok idealist bir kadın valla sırf onun için izliyorum diziyi.

1 mayıs 17:24

92. -Spoiler(siz) yorum-

Bende herkes gibi beklentimi yukseltip izledim ama umdugumu bulamadim acikcasi. Bu diziyi sevenler ikiye ayriliyor; balon diyenler, dunyanin en mukemmel dizisi diyenler...Balon falan diyemem ama son bolumlerde her sey cok hizli olunca bir takim mantik hatalari beni uzdu acikcasi. Konusu mukemmel ve cok orjinal bir yapim ama sosyal medyanin sisirdigi kadar muazzam, kusursuz, dunyanin en iyi dizisi falan degil.

Yinede izlenebilecek guzel bir dizi fakat yeni sezonu nasil isleyecekler, yeni bir kapitalizm darbesi mi planlayacaklar cok merak ediyorum. Umarim sacmalamazlar.

Diziye 'istanbul' isimli bir türk oyuncu girecegi dedikodulari da bana 'türkler diziyi bu kadar şişirdi bari bir kiyak yapalim' diye dusundurmedi degil.

30 nisan 17:41


91. Nesrin haberi harika değil mi bence harika

Açıkcası kendisini çok begenirim, ayrıca ispanyolca öğrenmiş daha onceden bence güzel bir seçim olmuş Tebrikler başarılar

24 nisan 11:37

90. nesrin cevadzade'nin türkiye'deki yoğun ilgiye jest olarak istanbul karakteriyle diziye dahil olacağı konuşuluyor. olur da kadroya dahil olacak kişi nesrin cevadzade ise ursula corbero (tokyo) ile seksapellerinin çekişmesini izleyebiliriz:d nihayetinde iki cambaz bir ipte oynamaz. ama bence diziye dahil olacak türk karakter erkek olabilir, fakat erkek olursa kim olur hiçbir fikrim yok.

Not: Aynı girdiyi tekrar yazıyorum cunku aksam yazdigim girdide fark etmeden spoiler vermisim. Spoiler yiyen tum arkadaslardan cok cok ozur dilerim, fark etmeden yazmisim spoiler ibaresi de koymamisim. Cok ozur dilerim hepinizden :(

24 nisan 00:14

89. an itibariyle (gbkz: nesrin cevadzade)'nin istanbul karakteriyle dahil olduğu konuşulan dizi.

23 nisan 20:08 23 nisan 20:08