girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

12. Zamanında cannes film festivalinde hitler’i anladığına dair sözler söylediği için “persona non grata”(gizlinot: istenmeyen adam) ilan edilerek cannes’dan banlanmıştı. peki bunun üzerine ne yaptı dersiniz? olaydan bir kaç yıl sonra berlin film festivaline üzerinde cannes film festivalinin logosu bulunan ve altında “persona non grata - official selection” yazan bir tişörtle katıldı... 

tanım: delilikle dahilik arasındaki ince çizginin üzerinden deliliğe göz kırpan aşmış yönetmen.

30 ağustos 13:26 30 ağustos 13:28

11. az önce okudugum habere göre belli ki yine cannes'da ortaligi karistirmis; the house that jack built filminin galasinda, yüzün uzerinde kisi, bazi sahnelerin asiri vahset icermesi sebebiyle dayanamayip gösterinin ortasinda salonu terk etmis.

daha da meraklansam mi yoksa kacsam mi, bilemedim.

16 mayıs 00:48 16 mayıs 00:53

10. sayesinde shia labeouf u hollywood filmlerinde görmez olduk.

11 mayıs 03:40


9. Hiçbir filmini ikinci kez izlemeye cesaretim yok, kalbim kaldırmaz.

10 mayıs 22:15

8. Son filmi the house that jack built i sabırsızlıkla beklediğim yönetmen

Teaserda house of the rising sun ı da duydum kalp kalp

10 mayıs 19:35

7. ilginç filmlere imza atmış danimarkalı yönetmen. Dogma 95 hareketinin öncüsüdür. Sanırım bu yönetmenin en sevdiğim filmi dogville oldu benim için. Filmde asla mekan yok ve tüm film bir mekanda geçiyor. Aslında filmde tüm mekanda geçtiğinin bir tek siz farkındasınız. Oyuncular film boyunca çizilmiş olan bir haritada yaşıyorlar ve filme de “gerçek mekan” anlayışını hissettiriyorlar. Film ilk başladığında “noluyo ya” diyen ben film ilerledikçe mekanı özümsemiş ve hayali kapanan bir kapının kapandığını varsaymıştım. Diğer bir kaç filmini de izledim ama en çok beğendiğim bu film oldu. Her açıdan sinemasal olarak farklı bir filmdi. Sinema anlayışı ve filmleriyle diğer yönetmenlerden farklı bir yönetmen. O yüzden ya çok seviliyor ya da nefret ediliyor. 

12 şubat 15:11

6. danimarkalı yönetmen ve senarist. başarılı yönetmenliğinin yanı sıra sebep olduğu tartışmalarla da adından söz ettirmektedir. aynı zamanda sinemada öyküye dayalı gerçekçiliği savunan ve filmi doğallıktan uzaklaştıran sahnelerin ve efektlerin kaldırılmasını hedefleyen Dogma 95 akımını başlatan ve öncülüğünü yapan 2 yönetmenden biridir.

kendisi dönem dönem takılı kaldığım yönetmenlerden biridir (evet belli dönemlerde bir yönetmene takılırım ve bütün filmlerini izleyip yeniden analiz etmeden rahata kavuşamam). ben sinema dilini çok sevsem de herkesin kaldırmayacağı derecede açık ve gerçekçi bir anlatımı vardır özellikle seks ve şiddet sahneleri bazen gerçekten insan psikolojisini zorlayabilecek derecede sert olabiliyor. Ancak bu dil trier'i trier yapandır. ayrıca kendisi bir başka hastası olduğum yönetmen Bela Tarr'dan çok fazla ilham alır bu da trier'i benim gözümde bir kat daha yükseltir.

8 ekim 2017 02:16


5. Dogma 95 hareketinin öncülerinden, Danimarkalı yönetmen.

En sevdiğim yönetmenler listesinde ilk onda yeri vardır. Benim en sevdiğim filmleri : Epidemic ve Europa.

Europa hala tadı damağımdadır. Sinefiller, bulunuz, izleyiniz.

31 ocak 2017 01:26

4. Bu adamın yaptığı yönetmenlikse diğerlerinin yaptığı ne diye sorgulatan adam. Resmen sanat resmen harikalar yaratmak yaptığı iş. Zaman geçsinlik filmler asla değil bir de filmin ruh halini damardan verir gibi verdiği için etkisinin geçmesi uzun süreler alır.

14 temmuz 2016 17:27

3. uçak korkusu olduğu için (hâlâ) dünyanın her yerine kara-deniz-demiryolu ile ulaşım sağlayan yönetmen. hayatımın yönetmeni. hastasıyım.

5 kasım 2015 23:09