yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (40)
  • medya (0)

  40. Başlığı görünce anılarım canlandı.Ben seneler önce 1998 ya da 1999 yıllarında,Türkiye de belki de ilk lazer göz ameliyatı olanlardan biriyim.Çok araştırmıştık o zamanlar,Ankara da Türker Eryüksel adında bir doktora ameliyat olmuştum.

  20 yıl sonra durum nedir derseniz;o zamanlar yöntemin adı eximer lazer diye geçiyordu.Benim gözlerim 9 derece miyoptu;ki çocukluğumdan beri.Şimdi nasıl bilmiyorum ama o zamanlar gözü tam sıfırlamıyorlardı.Gözün uyum sağlaması için 2 derece falan bırakmışlardı sanırım.

  Sonuç olarak bugun de hayatımı gözlüksüz ve bana göre görme sorunsuz geçiriyorum ama muayene olduğumda 2 derece miyop çıkıyorum.Görmek için gözüme yaklaştırmam gerekmiyor ya da alt yazı falan okumakta sorun yaşamıyorum ama uzak mesafeden küçük yazılarla ilgili sorunum var.9 derece miyoptan sonra,senelerdir gözlüksüz hayatımı devam ettirmek benim için başarılı bir ameliyat yorumu için yeterli.İleri derece miyop olanlar ne

  demek istediğimi çok iyi anlar.Ben sabah uyandığımda gözlüğümü el yordamıyla bulurdum.

  Ameliyat sonrasını çok hatırlayamıyorum şu anda ama bir problem yaşamadığımı söyleyebilirim..

  11 eylül 09:27

  39. 1 yıl kadar önce Dünyagöz-Etiler’de Bozkurt Şener tarafından yapıldı ameliyatım. Gözlerimde kuruluk olduğundan Smile lazer uygundu bana. Zaten youtube’dan 62526 kere izlemiştim o yüzden pek bi korkum yoktu. Her göze 10’ar saniyeden 20 saniye falan sürdü diyeyim. Bir şey yapıştırıyorlar gözlerine bant ameliyat sırası temizleme derken içerde max 5 dk kalmışımdır. Zerre acı hissetmedim ameliyat sırası ama yarım saat sonra bir yanma sulanma başladı aman yarabbi yani acı değil ama sanki gözünü 3 saat kırpmamışsın gibi bir yanma. 4-5 saat siyah bi gözlük takıyosun zaten. Belli damlalar kullandım belki sürelerle. 5-5 küsur miyop 1 küsur astigmatla girdim şu an 0.25-0.50 gözlerim çok şükür. Düşünen herkese tavsiye ederim.

  11 eylül 03:04

  38. 22 ağustos saat 16:00 da acıbadem altunizade op. dr umut gökler'e olduğum ameliyat. numaralarım bayağı yüksekti, ilasik yöntemi ile oldum. iyice toparlayınca detayları yazacağım buraya.

  edit: şuan gözlerim daha iyi durumda anlatmaya başlıyorum

  önce gözünüz / kornea kalınlığınız lazer için uygun mu, lazer olduktan sonra numaranız tekrardan çıkacak mı diye test yapıyorlar. benim kornea kalınlığım 570 civarı ve gözlerim lazere çok uygundu doktorun söylediğine göre

  ameliyattan önce göz kuruluğu testi tekrar muayene ve ölçüm yapıyorlar son kez

  14 senedir gözlük 10 senedir de lens kullanmakta idim, 7 yaşından beri gözlerim bozuk şuan 21 yaşındayım artık lens takmakta çok zorlanıyordum.

  aslında lazer ameliyatına hep karşı bi insan olmama rağmen canıma tak dedi ve kafama yatmaya yatmaya bu operasyonu oldum.

  sağ göz 6.25 miyop 0.75 astigmat, sol 4.00 miyop, 1.25 astigmattı.

  şuan ikisi de 0'lanmış doktor yüzde yüz görüyorsun dedi. evet görüşüm oldukça iyi ama sol gözüm daha iyi görüyor

  sol gözüm sağ gözümden hep daha iyi gördü zaten, sağ göz ile sol arasında bayağı numara farkı olduğu için sağ gözdeki kasların bazıları ölmüş örneğin sağ gözümü tek kapatıp açamıyorum oldum olası. doktor bu durum normal dedi.

  operasyona gelecek olursak ilk aşama 10 -15 dk falan sürüyor ilk olarak gözünüzü sterilize edip daha sonra yuvarlak bi aletle göz kapağınızı sabitliyorlar. yüzünüze de bir örtü örtüyorlar. diğer gözünüzü de kapatıyorlar. ben başkasına damla damlattırırken irkilen bi insan olmama rağmen bu işlemden rahatsız olmadım. sonra doktor incecik bi neşter ile gözün flebini kaldırıyor ( bana gözümü sildiğini söyledi korkmayayım diye ama ben ameliyatı önceden izlediğim için ne yaptığını anladım tabi :d ) neyse flep yukarı kalkınca görüntü gidiyor doktor telaş etmememi söyledi. zaten sıfır paniktim. daha sonra gözünüze baskı yapan bi alet var siz göremezken o aleti çalıştırıyorlar. sonra tekrar görüntü geldi. aynı işlemi diğer gözüme de uyguladılar. 10 dk dinlemeniz için ara vericez deyip beni diğer odada bi koltuğa oturttular. sol gözüm acımıyordu ama işlem ilk olarak sağ gözüme yapıldığı için anestezinin etkisi geçmiş biraz yanma hissettim.

  10 dakika geçtikten sonra, gözümü sabitleyip tekrar sterilize ederek yıkadılar. lazer işlemine geçtik. kırmızı bi ışık var ona dikkatli bakmanız çok önemli yoksa makine gözünüzü tanımıyor. odak noktanızı kaybetmemelisiniz. benim sağ gözüm mükemmel geçti sonlara doğru yorulduğum için sol göz odağını kaybetti makine gözümü tanımadı falan. 2 dk sonra bakışımı düzelttim. sağ gözüme 50 saniye sola ise 30 saniye kadar lazer tuttular. ve koruyucu lenslerimi koyup antibiyotik sürüp işlemi sonlandırdılar.

  ameliyattan sonra 1 saat lobide oturduk, gözünüz ışıktan rahatsız olmasın diye siyah bir gözlük veriyorlar her yanı kapalı.

  1 saatin sonunda eve gittim eve taksiyle dönmeme rağmen ışık gözlerimi çok rahatsız ediyordu gözlüğü hiç çıkarmadım. eve gelince saatte 1 damla damlatmaya başladım. yemek yiyip uyudum baya bi. rahat uyuyabildim,

  ertesi sabah koruyucu lenslerimi çıkarttırmak için tekrar hastaneye geldik. doktor 2 damla daha ekledi bunları saatte bir dönüşümlü kullanıyorum. koruyucu lensler çıkınca görüntü baya bi netleşti bu arada lensler bulandırıyormuş meğerse.

  sağ gözüm iyileşti sayılır fakat sol gözümde sanırım odağı kaybettiğim için daha fazla hasar oldu işlem sırasında, sol gözüm baya bi kanlı ve yanıyor acıyor hala.

  şuan oldukça net görüyorum umarım zamanla görme daha da iyi olur . beynin de yeni duruma alışması zaman alıyormuş.

  fakat ışığa bakamıyorum gözlerim sulanıyor.

  dikkat edilecek hususlar şunlar; gözünüzü ovuşturursanız işlem bozulur herşey maholurmuş, gece de koruyucu gözlüğü takıyorum hala uyurken gözüme birşey değmesin diye. gözünüze su değirmek 7-10 gün yasak. dışarı çıkarken normal güneş gözlüğü takılabilirmiş. damla saatlerine de dikkat etmelisiniz tabi

  gözlerimi ovuşturmamak için olağanüstü çaba sarf ediyorum çünkü damlalar, sulanması vs kaşındırıyor. su değmeme olayı da sıkıntı hergün yüzünü yıkayan bi insan olarak suratım yağlandı resmen. şu verdikleri koruyucu gözlüğe de sinir oluyorum ama gözlerim sulanıyor çıkarınca takıyoruz mecburen :d

  ben toplam 2 göz için 6.500 tl ödedim.

  venevidi göz'de doçent doktor yarı fiyatına yapıyor keşke ona olsaymışım diyorum fazla araştırmadan aceleci davrandım siz iyice araştırın

  acı vs minimum zor bir ameliyat değil. benim kafama takılan ilerisi için ne olacağı? kornea kalınlığını incelten göze direkt lazer tutulan bi işlem sonuçta. olacak arkadaşlara doktorunu ve hastaneyi çok çok iyi araştırmalarını tavsiye ediyorum. bi de küçük numaralar için bu ameliyatı olmazdım ben, dediğim gibi 14 yıldır bu kadar ileri numaralarda olduğu için gözlerim canıma tak etmişti artık. herkese acil şifalar diliyorum

  11 eylül 01:20

  37. 2 gün önce femto lasik yöntemiyle ameliyat oldum, göz numaram 3,75 miyoptu 0,50 astigmattı. Ameliyattan çıktığımdan beri güzel görüyorum 1 günlük koruyucu lens kaldı gözümde o çıktıktan sonra her şey daha net oldu. Doktor daha da iyileşeceğini söyledi ölçülmesini istedim sol 0 sağ 0.25 çıktı. Ağrı çekmedim gibi bir şey sadece eve geldiğimde ortalama 3 saat kadar soğan yakması gibi bir sızı vardı ama lens batmalarına alışkın olduğum için sorun olmadı. 2 tane saatte 1 damlatılan, 2 tane 2 saatte 1 damlatılan ve 2 tane de günde 3 kere damlatılan damlalarım var. Rahat bir süreç geçiriyorum umarım herkesinki rahat geçer. Fiyatı merak edenler için ben izmir ekol hastanesinde oldum 6bin dendi 5bine oldum bunun dışında karşıyaka göz hastanesine sorup muayene olmuştum o da aynı fiyatı vermişti.

  6 eylül 20:37

  36. sağ gözüm doğuştan %10 görüyor tedavisi yok. Sol gözümle görüyorum sadece o da miyoptu 8,25 numaraydı.. artık gözlük takmak bir işkence haline gelmişti, yüzüm taşıyamıyordu, lens ise göz kuruluğu yapmaya başlamıştı. 

  sonra ben bu ameliyatı araştırmaya başladım.

  tek gözüm olduğu için her doktor yapmaya yanaşmıyordu. sonra Erhan Sarışın isminde bayağı köklü bir doktor buldum. Kendisi önceden Beyoğlu Kuledibi Göz Hastanesi'nin baş hekimiymiş, sonradan bırakıp kendi muayenehanesini açmış. bir Erhan Bey, bir de Sinan Göker Göz Grup'taki Buket Ayoğlu bu ameliyatı yapabileceklerini söylediler (kornea kalınlığım buna uygundu). Zaten birbirlerini de tanıyorlarmış. bayağı tecrubeli doktorlar. Ben ikisine de güvendim, 

  ve ameliyatı Erhan Bey yaptı (istanbul cerrahi hastanesinde yapıyor ameliyatları, muayenehanesi Fatih'te).

  bana başlarken dedi ki

  "şimdi bildiğin bütün duaları oku".. 

  tek göz, çok korktum bi taraftan.. işlem sonuçta yapılan. ama 25 saniye sürdü. sağ salim atlattık. 8,25 numara gözüm sıfırlandı. 1,5 ay oluyor. muhteşem görüyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kesinlikle çok profesyonel bir doktordu Erhan Bey. kendisi de belli ediyor. Buket hanım da keza öyle.

  ameliyata tek gözüm için 3300 tl ödedim (euro ile ücret belirleniyor bu arada).

  eğer benim gibi over bir durumu olan varsa Erhan Bey'e danışmasını tavsiye ediyorum.

  Bu arada Medipol'de Aylin Kılıç'a da göründüm, zerre ilgilenmedi benimle 'olmaz' dedi çıktı, 9 numara gözlük yazdı gönderdi 5 dk bile durmadım odasında. Çok ayıptı yani.. o kadar muayene ücreti ödemişim deva arıyorum, bir de gözüm 8,25miş 9 değil yani, tabi bakmadı ki doğru düzgün..

  Erhan Bey'e anlattım, 'bu ameliyatı yapan birsürü doktor var ama gerçekten iyi diyebileceğimiz 10-15 doktor anca vardır' dedi. 

  neyse artık geçti bitti, mükemmel bir şeymiş gözlüksüz lenssiz görmek, yaşam kalitem yükseldi gerçekten :)

  aklında soruları olup, bilgi almak isteyen süslüler varsa yazabilirler :)

  sevgiler..

  4 kasım 2018 14:06

  35. 29 eylülde oldum. bence artık hakkında girdi yazacak kadar uzun zaman oldu, önerilerimi ve süreci paylaşacağım.

  öncelikle birkaç yıl gözetimde olmanız gerekiyor. yani 4-5 yıldır numaranızın sabitlenmesi ve büyümemesi lazım. benim son 6 yıldır iki gözüm de 4.25. astigmat yok. bu yüzden artık doktora sorduğumda evet yapabiliriz dedi.

  çok büyük endişelerle gittim ameliyata. oturduğumda bile acaba kalksam mı, gözlük lensle devam ederim ne olacak falan idye düşündüm. bu korkumun en büyük sebebi ameliyattan önceki hafta sürekli olarak ameliyat videolarını izlememdi bence. eğer karar verdiyseniz videoları izlemeyin boş yere insanı geriyor.

  toplam süreç maksimum yarım saat sürmüştür. ben çok gergindim, rahatlamam için on dakikadan fazla konuştuk. her bir aşamada doktor ne yaptığını anlatıyor zaten. bir de çok kısa süren bir işlem, bakın ameliyat diyesim bile gelmedi lokal anestezi çünkü. kesinlikle lensle gözlükle uğraşmaya değmez.

  ameliyattan sonra annemle beraber eve döndük. yanınızda biri mutlaka olsun. akşam gözüm çok ağrıdı. çok farklı ama dayanılmaz bir ağrı değil, ağrı kesiciyi içtim yattım.

  sabah uyandım, hayatımda ilk defa lenssiz gözlüksüz tavandaki pürüzleri görebildim. çok şükür bir sıkıntım olmadı bugüne kadar. sanki hiç gözlük kullanmamış gibi hissediyorum o derece alıştım. şüphesi olan süslüler mutlaka doktorla konuşsunlar ama asla ve asla ameliyat videolarını izlemesinler. herkese mutlu günler diyerek yazımi bitiriyorum. :)

  fiyat konusunda ve ameliyatla ilgili daha detaylı sorular aldım, ben yurt dışında olduğum için yanlış bilgilendirmek istemedim. özelikle kurlardan dolayı çok pahalı gözükecekti, bu yüzden o konuları yazmıyorum. ameliyat isimleri farklı olabilir bunu da yanlışlık olmasın diye söylemedim. karşılaştırmak doğru olmaz diye düşünüyorum.

  17 ekim 2018 14:09 17 ekim 2018 14:22

  34. Bu entry'i elimden geldiğince net olarak yazabilmek için 1 aydır bekliyorum. Evet, 1 ay önce smile lazer tekniği ile ameliyat oldum. İşlem o kadar basit o kadar konforlu ki ameliyat demek bile garip kaçıyor. şurada (link: https://www.youtube.com/watch?v=Xjt-JXWk0K4 ) genel hatlarıyla anlatılıyor ve ilasık'e göre avantajlarından bahsediliyor. Öncelikle, smile olabilmeniz için bir takım testler yapıyorlar. Göz uygun mu değil mi bakıyırlar. Kornea kalınlığı önemli. Testlerin sağlıklı sonuç verebilmesi için minimum 10 gün boyunca lens takmamış olmak gerekiyor. Kornea kalınlığınız ve diğer tetkikler uygunsa ameliyata alınıyorsunuz. Ameliyat tamamen acısız. Süreç boyunca uyanıksınız ama zerre korkunuz olmuyor. Benim doktorum okadar tatlıydı ki toplamda 5 dk süren işlem boyunca hem bana bilgi verdi hem sohbet etti. Biter bitmez nispeten net görebiliyorsunuz. Tabii biraz blurlanmış şekilde, sanki lensiniz kaymış da flulaşmış gibi. İlk 3 saat gözde sulanma ve biraz batma oluyor. Yalnızca 3 saat. Ameliyat olduğunuz gün bilgisayar ekranına vs bakmanız sıkıntı olabilir ama rahatlıkla dışarı çıkabilirsiniz, öyle anlatayım size. Ertesi gün görüntü netlik kazanıyor ve şükretmelere doyamıyorsunuz. Ameliyatınızın ertesi günü fitnessa gidebilirsiniz istediğiniz sporu yapabilirsiniz. Havuza veya denize girmeden önce 2 hafta beklemeniz gerekiyor. Ben iki hafta dolduğu gün havuza girdim hiçbir sıkıntı yaşamadım. 

  Bildiğim kadarıyla smile lazer sadece dünyagöz hastanelerinde yapılıyor. Ben ankara tunus şubesinde oldum. Herşeyiyle son derece memnun kaldım. Ameliyat olmadan önce göz derecem 5,50 miyop ve aştığmattı. Son zamanlarda lens allerji yapıyordu. Şu anda çok rahatladım çok şükür. Demem o ki eğer yaptırmayı düşünüyorsanız güvendiğiniz bir doktor ve hastane de bulursanız yaptırmaktan çekinmeyin. Ayrıca belirtmek istiyorum ki işlemin konforu dolayısı ile profesyonel sporcular, pilot ve askerler vs bu işlemi tercih ediyorlar çünkü iyileşme süreci inanılmaz hızlı.

  25 temmuz 2018 18:00

  33. İLasik olanını 4 ay önce yaptırdığım ameliyat. 

  İlkokul 5. Sınıftan beri gözlük kullanan biriydim. Gözlük yüzünden ne istediğim göz makyajını yapabiliyor nede kahkül kestirebiliyordum. Hatta gözlüksüz adım bile atmam mümkün değildi. Arkadaşlarımla çıktığım bir şehir dışı gezisinde gözlüklerimi kaybettiğimde 2 gün güneş gözlüklerimle (numaralıydı) gezdiğimde aklıma dank etti. Artık yaşım gelmiş (18den sonra yaptırmanızı öneriyorlar) ve gözlüklerden kurtulma zamanımdı. İyi bir araştırmanın sonucunda İstanbul Bağcılar Medipol mega’daki aylin hanımdan randevu aldım. Aylin hanımın verdiği güven duygusu sebebiyle 2 gün sonrasına randevu alarak işlem gününü bekledim. Randevu aldığım gün gözüm çeşitli muayenelerden geçti. Bunlar göz numaram ve gözümün iLasik’e uygun olup olmadığıyla ilgiliydi. İşlem günü annem,arkadaşım ve arkadaşımın annesi gittik. Bizi kalabalık bir odaya aldılar. Ameliyat çok kısa sürdüğü için aynı gün içerisinde birden fazla ameliyat yapıyormuş aylin hanım. Beni içeriye çağırdıktan sonra ameliyat önlüğü giydirdiler. Sonra aylin hanım yanına çağırdı. korkup korkmadığımı sordu biraz korkuyorum diyince sakın olmamı sadece bir süre makineye bakmam gerektiğini bu sırada istersem hasta bakıcının elini tutabileceğimi söyledi. Uzanıp söylediği gibi makineye baktım. 10 dakika sonra iki gözümünde işlemi tamamdı. Siyah bir gözlük verip takmamı söylediler. 15 dakika kadar dinlenip hastahaneden çıktık. Yaklaşık 45 dakika sonra gözlerim tamamen kapandı ve hiçbirşey göremiyordum. Eve gidip o akşamı yatarak geçirdim. Ertesi sabah kalktığımda gözlerim tamamen açılmıştı ve görebiliyordum. O gün tekrar muayene gittim Aylin hanım operasyonun başarılı geçtiğini şimdi sadece 2 ay boyunca ilaç kullanmam gerektiğini söyledi. 1 ay sonra tekrar kontrole gittim ve herşey yolundaydı. Verdikleri ilaçlarıda açıkçası 2 ay boyunca kullanmadım. Hem doktorumdan hemde iLasikten inanılmaz memnun kaldım. İyiki ameliyat olmuşum. Düşünenlere tavsiye ederim. 

  Not: bir gözüm kısık bakmakta fakat bunun normal olduğunu söylediler. Ayrıca duştan sonra gözlerim buğulanıyor buda normalmış. 

  6 haziran 2018 17:53

  32. Ondort yasimdan beri gozum bozuk. Miyopum. Lazer icin muayene

  Oldum ve cok iyi bir doktordu. Bana “senin kornean cok ince, simdiki teknolojiyle cok riskli olur, belki ilerde olursun ama

  Su an cok tehlikeli” dedi. Istanbul goz de calisiyordu. Soradan cikmis ordan diye duydum. Turgaydi adi, soyadini unuttum. Once koc un hastanesine gitmis. Sora izini kaybettim. 

  Bi de korneantraslamasi seklinde yapilani ilerde katarakt ameliyatinda sorun yasatiyormus. Bu ihtimalleri sorarak ameliyata karar vermekte fayda var

  8 mayıs 2018 11:09 8 mayıs 2018 11:10

  31. Açılın ameliyat olalı iki hafta oldu her şeyi yazıyorum. iki gözüm de 5 derece miyop 0.75-1 derece de astigmatlıydı.

  1. dünya göz için hep paragözler vs. denildiği için önyargımdan oraya gitmedim.

  2. doktorsitesi, doktortavsiyesi gibi sitelerden doktorların yorumlarına baktım. bu aşamada forumlarda da dolaşıp ismi geçen doktroları tekrar googlelayabilirsiniz.

  3. hem oturduğum yere yakın hem de iyi yorumları olan bir doktordan randevu aldım muayeneye gittim. ameliyat düşündüğümü söyledim. onun için de gerekli olan testleri yaptılar. gittiğim hastane biraz pahalıymış toplam 800tl gibi bir miktar ödedim (özel sigortamdan geri alacağım). sgk için de sordum 200tl gibi bir fark ödüyormuşsunuz sadece sgknız varsa.

  4. doktor ölçümlere göre lasek ve lasik yöntemlerini olabileceğimi söyledi. bunların farkları şöyle lasek'te korneayı traşlayarak lazer yapılıyormuş, bu yüzden acı daha uzun sürüyormuş (geçen sene bir arkadaşım bu yöntemi yaptırmıştı ve 2-3 gün bayağı acı çekmişti), görüşün netleşmesi 1 haftayı buluyormuş ve darbelere karşı daha dayanıklı olduğu için genelde sporculara yapıyorlarmış. bunun fiyatı 3500dü.

  lasik'te ise kornea üzerinde lazerle bir kapakçık kesiliyor, sonra lazer işlemiyle göz düzeltiliyor ve kapakçık geri kapatılıp kendi kendine yapışması bekleniyor, acı sadece 3-4 saat sürüyor, görüş ertesi sabah tamamen net oluyor ancak bana doktro söylemedi ama internette okuduğuma göre sert top çarmpması gibi şiddetli darbe durumunda kesilen kapakçığın tekrar kalkma riski varmış uzun süre geçse bile. bu da 5500tl.

  5. ben direkt acısız olması için lasik seçtim ne yalan söyleyeyim. doktorum 1 hafta lens takmamamı ve makyaj yapmamamı söyledi. ve bir hafta sonraya ameliyat için randevulaştık.

  6. ameliyatın hazırlık aşaması dahil her şey 15-20dk içinde bitiyor. benim yöntemim femtolasikti (normal lasikte kapakçığı doktor elle keserken femtoda onu da lazer kesiyormuş yanlış anlamadıysam). göze anestezik damla damlatılıyor ve ameliyat boyunca damla sürekli yenileniyor. saçlara bone takılıyor, üstüme önlük giydirmediler. daha sonra ameliyat odasına girip yattım. önce kırmızı ışıkla bir şeyler ölçüldü, bilgisayara numaralarım girildi. sonra gözlerimin açık kalması için kıskaç gibi bir şey yerleştirildi ve kesim işlemine geçildi. makinenin altında gözler açık yattım, yeşil nokta vardı ona bakmam söylendi, baktım bir süre, sonra gözümün üstüne vakum denen bir şey koydular 5 saniyeliğine gözüm karardı sonra açıldı, iki göz de yapıldıktan sonra lazere geçildi. lazerde de başka bir makineye çeviriyorlar yattığınız koltuğu. yine bu sefer kırmızı ışığa bakıyorsunuz ve 20 saniye kadar tık tık tık atış sesli bir lazer uygulanıyor. bu esnada saç yanığı gibi bir koku geliyor. o bitince doktor eline minicik bir spatulaya benzeyen bir şey alıp kesilen kapakçığı yerine koyuyor ve düzeltiyor. bu aşamaları gözler açık olduğu için görmüş oluyosunuz o biraz rahatsız edici. dediğim gibi aralarda damla sürekli yenileniyor ve su gibi bir şeyle göz sürekli yıkanıyor. çıktığımda saçlarım bayağı ıslanmıştı. son olarak gözlerden kıskaçlar çıkarılıyor ve voila! ameliyathaneden biraz sisli ama net görrerek çıkıyorsunuz.

  7. ameliyat sonrası: hastaneden görerek çıktınız, damlalarınız verildi 2 tane saatte bir, 1 tane sabah akşam. hala daha göz anstezinin etkisinde olduğu için acı vs. yok. yaklaşık bir saat sonra başlıyor ama acı da dediysem öyle pek değil. gözleriniz daha önce enfeksiyon kaptıysa bilirsiniz. açmaya çalışırsın açılmaz, yaşlar boşalır falan öyle bir acı. ama kendim tuvalete falan gidebiliyordum yani öyle hiç göz açtırmayacak bir acı yok. ben akşam 6 gibi ameliyat olduğum için ışık hassasiyeti çok yaşamadım zaten hava kararmak üzereydi. sonra da yatıp uyudum. ancak ben hep yüzüstü yatmaya alışkın biri olarak sırt üstü yatmak o kadar zorladı ki beni resmen ameliyatın başından beri en zorlandığım nokta bu oldu. gözler henüz iyileşme aşamasında olduğu için ilk hafta hep sırt üstü, ikinci hafta biraz dikkatlice yanlara da dönerek uyudum. ikinci haftam biterken şu an bayağı rahat hareket ediyorum artık yatakta.

  8. ertesi gün: sabah net görüşle uyandım. ağrı-acı-sulanma yoktu. ışık hassasiyeti çok çok azdı yani odanın direkt güneş vuran kısmında değil de biraz kuytuda kalan yerinde oturdum. öğleden sonra kontrole gittim. doktor vaktı sol gözünü biraz ovuşturmuşsun gibi dedi. yok hiç ellemedim dedim ama heralde biraz sorun olmuş çünkü hafif kan oturmuştu kesilen kapakçığın bir bölgesine. ama birkaç güne geçti o da. 1 hafta yüzümü yıkamadım, kafamı ıslatmadan banyo yaptım. 10.günde tekrar kontrole gittim ölçümler yapıldı astigmat sıfırlanmıştı, miyopum ise 1 derece hipermetropa dönmüştü. bunu daha önce internette kuduğum için endişelenmedim. başta herhalde göz hızını alamayıp miyopu geçip hipermetropa dönüyormuş ama sonra o da gerileyip normal hale geliyormuş. doktorum da bir-iki hafta içinde 0-0.50 arası miyop olacağını söyledi. 0.50ye kadar olunca %100 başarı sayılıyormuş. bir ay sonra tatile gideceğim, denize girmem sorun olur mu diye sordum, ohoo o zamana kadar hiçbir şey kalmaz çok rahat girersin dedi. makyaj da 10.gün kontrolünde artık yapabilirsin dedi ama ben temizlerken ovuşturmaktan korktuğum için biraz daha bekleyeceğim.

  9. sık sorulanların cevapları:

  - sürekli güneş gözlüğü kullanmam gerekmiyor, ışık hassasiyetim yok denecek kadar az.

  - gözüm ameliyattan önceki ölçümlerde çok kuru çıkmıştı. şu anda da kuruluktan kaynaklı batmalar oluyor. sürekli gözyaşı damlatıyorum.

  - ilerde katarakt ameliyatı olunabiliyormuş, hatta tekrar miyopum çok ilerlerse bu ameliyatı bile 3 sefere kadar tekrar olabiliyormuşuz.

  - hangisi daha iyi sırası doktora göre gözlük>ameliyat>lens şeklinde. lens gözü çok fazla dış etmenlere maruz bıraktığı için en zararlıymış.

  - dediğim gibi astigmat da gidiyor.

  8 mayıs 2018 09:41 22 şubat 08:52