yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (42)
  • medya (0)

  42. 2019 Mart ayında smile tekniği ile istanbul, batıgöz hastanesinde yaptırdığım ameliyat.

   

  12 yıldır lens kullanıyordum (miyop). aslında beni çok fazla rahatsız eden bir durum olmamasına rağmen sürekli lenslere bağımlı olmak canımı sıkmaya başlamıştı. 

   Ameliyat kısmı kolaydı. Ben genel anlamda heyecanlı ve panik bir yapıya sahip olduğum için ameliyatta kullanılacak aleti gördüğümde gerildim ama gerçekten korkulacak hiçbir şey olmadığını çıktıktan sonra anladım.

   Asıl zorluk ameliyattan çıktıktan sonra başladı. Sizi, aynı gün, büyük camlı bir gözlükle hastaneden uğurluyorlar. İlk başta hafif bulanık görüyordum ama zaman geçtikçe ışık hassasiyeti ve batmalar arttı ve gözümü açamaz hale geldim. Eve geldikten sonra gözlerim acı verdiği ve sürekli aktığı için hemen yattım. Birkaç saat sonra uyandığımda biraz hafiflemişti ve giderek acısı azalmaya devam etti. ameliyatın ertesi günü sorunsuz bir şekilde görebiliyor hale gelmiştim.

   Lens veya gözlük kullanmamak bir lüksmüş. Bundan bir iki ay öncesine kadar hala bazı sabahlar uyanıp etrafı net gördüğümü idrak ettiğimde, bir an lensleri gözümde unutmuşum düşüncesine kapıldığım ve sonradan "bi dakika ya ben lens kullanmıyorum ki" diyip kendi kendime sevindiğim oluyordu :)

   

  Yaptırmayı düşünen herkese tavsiye ederim!

  9 ocak 16:28

  41. selam süslüler,

  2018 kasım ayında İzmir Net göz hastanesinde ilasik yöntemi ile Dr. Behram Yıldırım Şimşek e ameliyat oldum.yaptırmak istediğim ama korktuğum, sürekli ertelediğim bir operasyondu.eşim yıllarca yaptır şunu kurtul diye diye başımın etini yiyordu.13 yaşımdan beri gözlük, yaklaşık 20 yaşımdan beridir lens kullanıyordum. bu ameliyatı olduğumda 33 yaşındaydım.keşke daha önce yaptırsaydım dediğim, gerçekten de kendime şu yaşıma kadar yaptığım en büyük yatırım diye düşünüyorum. (inşallah ileride tam tersini düşünmem:)

  3,25 / 2,75 miyop, ve 1,25 / 0,75 astigmatım vardı.okul yıllarımda gözlük kullanmaktan hep nefret ettim.sonra ege üniversitesinin göz kliniğinde muayene olup lens e geçiş yaptım ama lens kullanmanın da o kadar zorluğu vardı ki benim için.yazın deniz kenarında lensi takamazsınız, tv karşısında uyuyakalırsınız gidip uykulu gözlerle küfrede küfrede lensinizi çıkarısınız, sabah o lens bi türlü gözünüze girmez vs. vs..

  internette, forumlarda çok araştırma yaptım ve bu ameliyatı olmaya karar verdim.Doktorum Behram hoca nın da yorumları çok iyiydi.kendisinden randevu aldım.hastaneye ilk gittiğinizde gözünüzü bir takım testlere sokuyorlar (kornea kalınlığı ölçülüyor vs.) bir de şöyle bir dipnot geçeyim,ben ilk randevu almak için aradığımda lens kullandığımı ve ameliyat olmak istediğimi söylediğimde bana test yapıcaz sizde uzun süredir lens kullanıyormuşsunuz.mümkünse 1 hafta- 10 gün lens kullanmayın gözlük takın dediler.ben bu şekilde gittim.kornea kalınlığım lens kullanmama rağmen, belki de o 10 gün boyunca takmadığım için fark etti sanıyorum. ameliyat olabilir seviyesinde çıktı. işlem yukarıdaki arkadaşlarımın anlattığı gibi gerçekleşiyor. ben saat 17:30 a randevu almıştım. 15-20 dk sonra operasyona alındım.18:30 da evimdeydim.yemek yedim, eşim damlalarımı damlattı ve direk uyudum (doktorum uykudayken nekahat sürecini daha kolay atlatacağımı söylemişti. gerçekten de öyle oldu) çok çok rahat bir süreçti benim için. 

  aklınıza takılan sorular için seve seve yardımcı olurum

  9 ocak 11:50

  40. Prk yöntemiyle göz lazeri oldum. Doktorum sonrasında bu kadar ağrım olacağını söylememişti. Gerçekten de felaket bir ağrıydı. Zaten 3 gün boyunca gözlerimi hiç açamadım ve sürekli musluk gibi yaşlar akıyordu. Uzanamıyordum, gözlerim kapalı olduğu için ruhum daralıyordu ve koltuk başına dayanıp, oturarak uyuyordum. On gün geçti görüşüm daha netleşmedi. 1 ay kadar sürecekmiş bu.

  Neden diper acısız yöntemle olmadığıma gelirsek.. buna doktorumun kendisi karar verdi. Prk daha düşük derecelere yapılıyormuş ve izsiz bir yöntemmiş. Görüşüm netleşince burayı editleyeceğim..

  15 aralık 2019 23:29


  39. Başlığı görünce anılarım canlandı.Ben seneler önce 1998 ya da 1999 yıllarında,Türkiye de belki de ilk lazer göz ameliyatı olanlardan biriyim.Çok araştırmıştık o zamanlar,Ankara da Türker Eryüksel adında bir doktora ameliyat olmuştum.

  20 yıl sonra durum nedir derseniz;o zamanlar yöntemin adı eximer lazer diye geçiyordu.Benim gözlerim 9 derece miyoptu;ki çocukluğumdan beri.Şimdi nasıl bilmiyorum ama o zamanlar gözü tam sıfırlamıyorlardı.Gözün uyum sağlaması için 2 derece falan bırakmışlardı sanırım.

  Sonuç olarak bugun de hayatımı gözlüksüz ve bana göre görme sorunsuz geçiriyorum ama muayene olduğumda 2 derece miyop çıkıyorum.Görmek için gözüme yaklaştırmam gerekmiyor ya da alt yazı falan okumakta sorun yaşamıyorum ama uzak mesafeden küçük yazılarla ilgili sorunum var.9 derece miyoptan sonra,senelerdir gözlüksüz hayatımı devam ettirmek benim için başarılı bir ameliyat yorumu için yeterli.İleri derece miyop olanlar ne

  demek istediğimi çok iyi anlar.Ben sabah uyandığımda gözlüğümü el yordamıyla bulurdum.

  Ameliyat sonrasını çok hatırlayamıyorum şu anda ama bir problem yaşamadığımı söyleyebilirim..

  11 eylül 2019 09:27

  38. 22 ağustos saat 16:00 da acıbadem altunizade op. dr umut gökler'e olduğum ameliyat. numaralarım bayağı yüksekti, ilasik yöntemi ile oldum. iyice toparlayınca detayları yazacağım buraya.

  edit: şuan gözlerim daha iyi durumda anlatmaya başlıyorum

  önce gözünüz / kornea kalınlığınız lazer için uygun mu, lazer olduktan sonra numaranız tekrardan çıkacak mı diye test yapıyorlar. benim kornea kalınlığım 570 civarı ve gözlerim lazere çok uygundu doktorun söylediğine göre

  ameliyattan önce göz kuruluğu testi tekrar muayene ve ölçüm yapıyorlar son kez

  14 senedir gözlük 10 senedir de lens kullanmakta idim, 7 yaşından beri gözlerim bozuk şuan 21 yaşındayım artık lens takmakta çok zorlanıyordum.

  aslında lazer ameliyatına hep karşı bi insan olmama rağmen canıma tak dedi ve kafama yatmaya yatmaya bu operasyonu oldum.

  sağ göz 6.25 miyop 0.75 astigmat, sol 4.00 miyop, 1.25 astigmattı.

  şuan ikisi de 0'lanmış doktor yüzde yüz görüyorsun dedi. evet görüşüm oldukça iyi ama sol gözüm daha iyi görüyor

  sol gözüm sağ gözümden hep daha iyi gördü zaten, sağ göz ile sol arasında bayağı numara farkı olduğu için sağ gözdeki kasların bazıları ölmüş örneğin sağ gözümü tek kapatıp açamıyorum oldum olası. doktor bu durum normal dedi.

  operasyona gelecek olursak ilk aşama 10 -15 dk falan sürüyor ilk olarak gözünüzü sterilize edip daha sonra yuvarlak bi aletle göz kapağınızı sabitliyorlar. yüzünüze de bir örtü örtüyorlar. diğer gözünüzü de kapatıyorlar. ben başkasına damla damlattırırken irkilen bi insan olmama rağmen bu işlemden rahatsız olmadım. sonra doktor incecik bi neşter ile gözün flebini kaldırıyor ( bana gözümü sildiğini söyledi korkmayayım diye ama ben ameliyatı önceden izlediğim için ne yaptığını anladım tabi :d ) neyse flep yukarı kalkınca görüntü gidiyor doktor telaş etmememi söyledi. zaten sıfır paniktim. daha sonra gözünüze baskı yapan bi alet var siz göremezken o aleti çalıştırıyorlar. sonra tekrar görüntü geldi. aynı işlemi diğer gözüme de uyguladılar. 10 dk dinlemeniz için ara vericez deyip beni diğer odada bi koltuğa oturttular. sol gözüm acımıyordu ama işlem ilk olarak sağ gözüme yapıldığı için anestezinin etkisi geçmiş biraz yanma hissettim.

  10 dakika geçtikten sonra, gözümü sabitleyip tekrar sterilize ederek yıkadılar. lazer işlemine geçtik. kırmızı bi ışık var ona dikkatli bakmanız çok önemli yoksa makine gözünüzü tanımıyor. odak noktanızı kaybetmemelisiniz. benim sağ gözüm mükemmel geçti sonlara doğru yorulduğum için sol göz odağını kaybetti makine gözümü tanımadı falan. 2 dk sonra bakışımı düzelttim. sağ gözüme 50 saniye sola ise 30 saniye kadar lazer tuttular. ve koruyucu lenslerimi koyup antibiyotik sürüp işlemi sonlandırdılar.

  ameliyattan sonra 1 saat lobide oturduk, gözünüz ışıktan rahatsız olmasın diye siyah bir gözlük veriyorlar her yanı kapalı.

  1 saatin sonunda eve gittim eve taksiyle dönmeme rağmen ışık gözlerimi çok rahatsız ediyordu gözlüğü hiç çıkarmadım. eve gelince saatte 1 damla damlatmaya başladım. yemek yiyip uyudum baya bi. rahat uyuyabildim,

  ertesi sabah koruyucu lenslerimi çıkarttırmak için tekrar hastaneye geldik. doktor 2 damla daha ekledi bunları saatte bir dönüşümlü kullanıyorum. koruyucu lensler çıkınca görüntü baya bi netleşti bu arada lensler bulandırıyormuş meğerse.

  sağ gözüm iyileşti sayılır fakat sol gözümde sanırım odağı kaybettiğim için daha fazla hasar oldu işlem sırasında, sol gözüm baya bi kanlı ve yanıyor acıyor hala.

  şuan oldukça net görüyorum umarım zamanla görme daha da iyi olur . beynin de yeni duruma alışması zaman alıyormuş.

  fakat ışığa bakamıyorum gözlerim sulanıyor.

  dikkat edilecek hususlar şunlar; gözünüzü ovuşturursanız işlem bozulur herşey maholurmuş, gece de koruyucu gözlüğü takıyorum hala uyurken gözüme birşey değmesin diye. gözünüze su değirmek 7-10 gün yasak. dışarı çıkarken normal güneş gözlüğü takılabilirmiş. damla saatlerine de dikkat etmelisiniz tabi

  gözlerimi ovuşturmamak için olağanüstü çaba sarf ediyorum çünkü damlalar, sulanması vs kaşındırıyor. su değmeme olayı da sıkıntı hergün yüzünü yıkayan bi insan olarak suratım yağlandı resmen. şu verdikleri koruyucu gözlüğe de sinir oluyorum ama gözlerim sulanıyor çıkarınca takıyoruz mecburen :d

  ben toplam 2 göz için 6.500 tl ödedim.

  venevidi göz'de doçent doktor yarı fiyatına yapıyor keşke ona olsaymışım diyorum fazla araştırmadan aceleci davrandım siz iyice araştırın

  acı vs minimum zor bir ameliyat değil. benim kafama takılan ilerisi için ne olacağı? kornea kalınlığını incelten göze direkt lazer tutulan bi işlem sonuçta. olacak arkadaşlara doktorunu ve hastaneyi çok çok iyi araştırmalarını tavsiye ediyorum. bi de küçük numaralar için bu ameliyatı olmazdım ben, dediğim gibi 14 yıldır bu kadar ileri numaralarda olduğu için gözlerim canıma tak etmişti artık. herkese acil şifalar diliyorum

  11 eylül 2019 01:20

  37. 2 gün önce femto lasik yöntemiyle ameliyat oldum, göz numaram 3,75 miyoptu 0,50 astigmattı. Ameliyattan çıktığımdan beri güzel görüyorum 1 günlük koruyucu lens kaldı gözümde o çıktıktan sonra her şey daha net oldu. Doktor daha da iyileşeceğini söyledi ölçülmesini istedim sol 0 sağ 0.25 çıktı. Ağrı çekmedim gibi bir şey sadece eve geldiğimde ortalama 3 saat kadar soğan yakması gibi bir sızı vardı ama lens batmalarına alışkın olduğum için sorun olmadı. 2 tane saatte 1 damlatılan, 2 tane 2 saatte 1 damlatılan ve 2 tane de günde 3 kere damlatılan damlalarım var. Rahat bir süreç geçiriyorum umarım herkesinki rahat geçer. Fiyatı merak edenler için ben izmir ekol hastanesinde oldum 6bin dendi 5bine oldum bunun dışında karşıyaka göz hastanesine sorup muayene olmuştum o da aynı fiyatı vermişti.

  6 eylül 2019 20:37

  36. sağ gözüm doğuştan %10 görüyor tedavisi yok. Sol gözümle görüyorum sadece o da miyoptu 8,25 numaraydı.. artık gözlük takmak bir işkence haline gelmişti, yüzüm taşıyamıyordu, lens ise göz kuruluğu yapmaya başlamıştı. 

  sonra ben bu ameliyatı araştırmaya başladım.

  tek gözüm olduğu için her doktor yapmaya yanaşmıyordu. sonra Erhan Sarışın isminde bayağı köklü bir doktor buldum. Kendisi önceden Beyoğlu Kuledibi Göz Hastanesi'nin baş hekimiymiş, sonradan bırakıp kendi muayenehanesini açmış. bir Erhan Bey, bir de Sinan Göker Göz Grup'taki Buket Ayoğlu bu ameliyatı yapabileceklerini söylediler (kornea kalınlığım buna uygundu). Zaten birbirlerini de tanıyorlarmış. bayağı tecrubeli doktorlar. Ben ikisine de güvendim, 

  ve ameliyatı Erhan Bey yaptı (istanbul cerrahi hastanesinde yapıyor ameliyatları, muayenehanesi Fatih'te).

  bana başlarken dedi ki

  "şimdi bildiğin bütün duaları oku".. 

  tek göz, çok korktum bi taraftan.. işlem sonuçta yapılan. ama 25 saniye sürdü. sağ salim atlattık. 8,25 numara gözüm sıfırlandı. 1,5 ay oluyor. muhteşem görüyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kesinlikle çok profesyonel bir doktordu Erhan Bey. kendisi de belli ediyor. Buket hanım da keza öyle.

  ameliyata tek gözüm için 3300 tl ödedim (euro ile ücret belirleniyor bu arada).

  eğer benim gibi over bir durumu olan varsa Erhan Bey'e danışmasını tavsiye ediyorum.

  Bu arada Medipol'de Aylin Kılıç'a da göründüm, zerre ilgilenmedi benimle 'olmaz' dedi çıktı, 9 numara gözlük yazdı gönderdi 5 dk bile durmadım odasında. Çok ayıptı yani.. o kadar muayene ücreti ödemişim deva arıyorum, bir de gözüm 8,25miş 9 değil yani, tabi bakmadı ki doğru düzgün..

  Erhan Bey'e anlattım, 'bu ameliyatı yapan birsürü doktor var ama gerçekten iyi diyebileceğimiz 10-15 doktor anca vardır' dedi. 

  neyse artık geçti bitti, mükemmel bir şeymiş gözlüksüz lenssiz görmek, yaşam kalitem yükseldi gerçekten :)

  aklında soruları olup, bilgi almak isteyen süslüler varsa yazabilirler :)

  sevgiler..

  4 kasım 2018 14:06


  35. 29 eylülde oldum. bence artık hakkında girdi yazacak kadar uzun zaman oldu, önerilerimi ve süreci paylaşacağım.

  öncelikle birkaç yıl gözetimde olmanız gerekiyor. yani 4-5 yıldır numaranızın sabitlenmesi ve büyümemesi lazım. benim son 6 yıldır iki gözüm de 4.25. astigmat yok. bu yüzden artık doktora sorduğumda evet yapabiliriz dedi.

  çok büyük endişelerle gittim ameliyata. oturduğumda bile acaba kalksam mı, gözlük lensle devam ederim ne olacak falan idye düşündüm. bu korkumun en büyük sebebi ameliyattan önceki hafta sürekli olarak ameliyat videolarını izlememdi bence. eğer karar verdiyseniz videoları izlemeyin boş yere insanı geriyor.

  toplam süreç maksimum yarım saat sürmüştür. ben çok gergindim, rahatlamam için on dakikadan fazla konuştuk. her bir aşamada doktor ne yaptığını anlatıyor zaten. bir de çok kısa süren bir işlem, bakın ameliyat diyesim bile gelmedi lokal anestezi çünkü. kesinlikle lensle gözlükle uğraşmaya değmez.

  ameliyattan sonra annemle beraber eve döndük. yanınızda biri mutlaka olsun. akşam gözüm çok ağrıdı. çok farklı ama dayanılmaz bir ağrı değil, ağrı kesiciyi içtim yattım.

  sabah uyandım, hayatımda ilk defa lenssiz gözlüksüz tavandaki pürüzleri görebildim. çok şükür bir sıkıntım olmadı bugüne kadar. sanki hiç gözlük kullanmamış gibi hissediyorum o derece alıştım. şüphesi olan süslüler mutlaka doktorla konuşsunlar ama asla ve asla ameliyat videolarını izlemesinler. herkese mutlu günler diyerek yazımi bitiriyorum. :)

  fiyat konusunda ve ameliyatla ilgili daha detaylı sorular aldım, ben yurt dışında olduğum için yanlış bilgilendirmek istemedim. özelikle kurlardan dolayı çok pahalı gözükecekti, bu yüzden o konuları yazmıyorum. ameliyat isimleri farklı olabilir bunu da yanlışlık olmasın diye söylemedim. karşılaştırmak doğru olmaz diye düşünüyorum.

  17 ekim 2018 14:09 17 ekim 2018 14:22

  34. Bu entry'i elimden geldiğince net olarak yazabilmek için 1 aydır bekliyorum. Evet, 1 ay önce smile lazer tekniği ile ameliyat oldum. İşlem o kadar basit o kadar konforlu ki ameliyat demek bile garip kaçıyor. şurada (link: https://www.youtube.com/watch?v=Xjt-JXWk0K4 ) genel hatlarıyla anlatılıyor ve ilasık'e göre avantajlarından bahsediliyor. Öncelikle, smile olabilmeniz için bir takım testler yapıyorlar. Göz uygun mu değil mi bakıyırlar. Kornea kalınlığı önemli. Testlerin sağlıklı sonuç verebilmesi için minimum 10 gün boyunca lens takmamış olmak gerekiyor. Kornea kalınlığınız ve diğer tetkikler uygunsa ameliyata alınıyorsunuz. Ameliyat tamamen acısız. Süreç boyunca uyanıksınız ama zerre korkunuz olmuyor. Benim doktorum okadar tatlıydı ki toplamda 5 dk süren işlem boyunca hem bana bilgi verdi hem sohbet etti. Biter bitmez nispeten net görebiliyorsunuz. Tabii biraz blurlanmış şekilde, sanki lensiniz kaymış da flulaşmış gibi. İlk 3 saat gözde sulanma ve biraz batma oluyor. Yalnızca 3 saat. Ameliyat olduğunuz gün bilgisayar ekranına vs bakmanız sıkıntı olabilir ama rahatlıkla dışarı çıkabilirsiniz, öyle anlatayım size. Ertesi gün görüntü netlik kazanıyor ve şükretmelere doyamıyorsunuz. Ameliyatınızın ertesi günü fitnessa gidebilirsiniz istediğiniz sporu yapabilirsiniz. Havuza veya denize girmeden önce 2 hafta beklemeniz gerekiyor. Ben iki hafta dolduğu gün havuza girdim hiçbir sıkıntı yaşamadım. 

  Bildiğim kadarıyla smile lazer sadece dünyagöz hastanelerinde yapılıyor. Ben ankara tunus şubesinde oldum. Herşeyiyle son derece memnun kaldım. Ameliyat olmadan önce göz derecem 5,50 miyop ve aştığmattı. Son zamanlarda lens allerji yapıyordu. Şu anda çok rahatladım çok şükür. Demem o ki eğer yaptırmayı düşünüyorsanız güvendiğiniz bir doktor ve hastane de bulursanız yaptırmaktan çekinmeyin. Ayrıca belirtmek istiyorum ki işlemin konforu dolayısı ile profesyonel sporcular, pilot ve askerler vs bu işlemi tercih ediyorlar çünkü iyileşme süreci inanılmaz hızlı.

  25 temmuz 2018 18:00

  33. İLasik olanını 4 ay önce yaptırdığım ameliyat. 

  İlkokul 5. Sınıftan beri gözlük kullanan biriydim. Gözlük yüzünden ne istediğim göz makyajını yapabiliyor nede kahkül kestirebiliyordum. Hatta gözlüksüz adım bile atmam mümkün değildi. Arkadaşlarımla çıktığım bir şehir dışı gezisinde gözlüklerimi kaybettiğimde 2 gün güneş gözlüklerimle (numaralıydı) gezdiğimde aklıma dank etti. Artık yaşım gelmiş (18den sonra yaptırmanızı öneriyorlar) ve gözlüklerden kurtulma zamanımdı. İyi bir araştırmanın sonucunda İstanbul Bağcılar Medipol mega’daki aylin hanımdan randevu aldım. Aylin hanımın verdiği güven duygusu sebebiyle 2 gün sonrasına randevu alarak işlem gününü bekledim. Randevu aldığım gün gözüm çeşitli muayenelerden geçti. Bunlar göz numaram ve gözümün iLasik’e uygun olup olmadığıyla ilgiliydi. İşlem günü annem,arkadaşım ve arkadaşımın annesi gittik. Bizi kalabalık bir odaya aldılar. Ameliyat çok kısa sürdüğü için aynı gün içerisinde birden fazla ameliyat yapıyormuş aylin hanım. Beni içeriye çağırdıktan sonra ameliyat önlüğü giydirdiler. Sonra aylin hanım yanına çağırdı. korkup korkmadığımı sordu biraz korkuyorum diyince sakın olmamı sadece bir süre makineye bakmam gerektiğini bu sırada istersem hasta bakıcının elini tutabileceğimi söyledi. Uzanıp söylediği gibi makineye baktım. 10 dakika sonra iki gözümünde işlemi tamamdı. Siyah bir gözlük verip takmamı söylediler. 15 dakika kadar dinlenip hastahaneden çıktık. Yaklaşık 45 dakika sonra gözlerim tamamen kapandı ve hiçbirşey göremiyordum. Eve gidip o akşamı yatarak geçirdim. Ertesi sabah kalktığımda gözlerim tamamen açılmıştı ve görebiliyordum. O gün tekrar muayene gittim Aylin hanım operasyonun başarılı geçtiğini şimdi sadece 2 ay boyunca ilaç kullanmam gerektiğini söyledi. 1 ay sonra tekrar kontrole gittim ve herşey yolundaydı. Verdikleri ilaçlarıda açıkçası 2 ay boyunca kullanmadım. Hem doktorumdan hemde iLasikten inanılmaz memnun kaldım. İyiki ameliyat olmuşum. Düşünenlere tavsiye ederim. 

  Not: bir gözüm kısık bakmakta fakat bunun normal olduğunu söylediler. Ayrıca duştan sonra gözlerim buğulanıyor buda normalmış. 

  6 haziran 2018 17:53