yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

  21. görsel açıdan lensi tercih ederim ama bilgisayara bakarken sorun yaratmayan bir lens bulamadım daha. o yüzden çalışırken gözlük, dışarı çıkacaksam lens.

  23 mayıs 02:49

  20. 14 senedir miyop olmam nedeniyle düzenli bir gözlük kullanıcısıyım. lens kullanımını bir kaç kez denedim. en fazla 2 ay boyunca düzenli lens kullanabildim. ancak göz kuruluğum ve alerjik rinitim nedeniyle uzun süreli lens kullanımını gözlerim kabul etmiyor. bu nedenle gözlüklerimle hayatıma devam ediyorum. ikisini karşılaştırırsam, lens gözünüzün önünde fark edilebilir bir katman oluşturmaması nedeniyle gerçekten çok kullanışlı geliyor bana. yağmur kar deniz zamanlarında da harika oluyor. düğünüm gibi çok özel zamanlarda hala kullanmaya devam ediyorum ayrıca. ancak dediğim gibi uzun süreli değil bu kullanımlar. göz kuruluğum göz damlasının yetersiz kalabileceği seviyede. klimalı ortamlarda sürekli suni göz yaşı damlası elimde oluyor. yoksa gözlerim batmaya ve tik gibi sürekli kırpışmaya başlıyor. gözlüğe gelirsek ben çok uykucu bir insan olduğum için uykum mu geldi lens gibi acaba bir şey olur mu endişesi taşımadan uyuyabiliyorum. evet yağmur kar ve deniz zamanlarında da büyük dezavantaj. ancak o kadar uzun süredir kullanıyorum ki varlığına alıştım. bir de astigmat olduğu için görüş netliğim gözlük ile daha kolay ayarlanabiliyor. bu arada 14 yıldır gözün bozuk niye ameliyat olmuyorsun derseniz hiç bir zaman göz numaram sabit kalamadı. 0,50 ile başladığım gözlük yolculuğum gözlük numarasının artması ve ilerleyen zamanlarda astigmatın da ortaya çıkması ile bana ameliyat için o güveni veremedi. bir de korkuyorum. valla gözlerime bir şey yapılacak olması hissi bile beni ürpertiyor. yani ben gözlük taraftarıyım. belki ileride lens değil de ameliyata razı gelebilirim.

  22 mayıs 10:01

  19. 10 yıllık gözlük 1 yıllık lens kullanıcısıyım.

  Lensi disarda tercih ediyorum. uykusuz günlerde, evde gözlük takıyorum. Ikisinin konforu ayrı.Lens açık ara alır, yüzün tek parça durması bir nimet.

  (corona günlerinde ise gözlük tavsiye ediliyor).

  21 mayıs 21:18


  18. 9 yıldır miyopum, gözlüğü 9 yıldır lensi de yaklaşık dört yıldır kullanıyorum. Açık ara lensi seçerim.

  Gözlüğü bir türlü sevemedim onu kullanırken rahatsız hissediyorum. Sürekli temizle, yağmurda karda ıslansın, özel cam yaptırmana rağmen buğulansın, makyaj yaptığında kirpiklerin gözlüğün camına yapışsın üstüne üstlük en rahatsız olduğum şey de güzelim burnunun şeklini bozsun... Kendisini o yüzden sevemiyorum.

  Lense gelecek olursam evet daha maliyetli, evet zararları var ama kendini gözde yokmuş gibi hissettirmesi, daha konforlu ve kullanımının kolay olması, renkli seçeneklerinin bulunması benim için bir artıdır. Uzun vadede göz sağlığı için zararlı olabilir ama evde gözlük dışarıda lens şeklinde dönüşümlü kullanıyorum, bakımını güzel bir şekilde yapıyorum o yüzden benim için hiç sorun yaratmıyor.

  Lazerle gözümü çizdirene kadar favorim olarak kalacaksın lens ❣️

  21 mayıs 15:25

  17. benim için gözlerim tolere ettiği müddetçe lens.

  yaklaşık 11 yıldır kullanıyorum, arada kuruluk ve batma yapmıyor mu, evet yaptığı oluyor fakat çoğu zaman vücudumun bir parçasıymış, orada değilmiş gibi varlığını bile hissetmiyorum.

  lenslerinize iyi bakarsanız enfeksiyon riskini azaltırsınız. "iyi" ile kastettiğim, mesela ellerinizi yıkadıktan sonra dokunursanız, kutusunu steril tutarsanız vs. ayrıca günlük değil de aylık lens kullanıyorsanız uyurken çıkarmanızı öneririm.

  21 mayıs 14:58

  16. kendinize yakışan güzel bir gözlük seçtiğinizde (metal çerçeveleri ya da çerçevesiz olanları kastetmiyorum daha aksesuar gibi olanlar), gözlük iyi bir seçenek oluyor. hem cool bir hava katıyor hem de daha sağlıklı.

  ben lise 2den beri lens kullanıyorum. (16yaş) üniversiye kadar sadece gece yatarken çıkarırdım. üniversitede oda arkadaşım "bence odaya geldiğinde çıkarmalısın" demişti. mantıklı bulduğum için odada gözlük kullanıyordum ama 3.sınıfta final haftasında manik atak geçirmiştim. ilk atağımdı. tam o dönem gözlüğüm kırılmıştı bir de aksi gibi. lensle yattım kalktım. zaten finallerin de bi kısmına girmedim akıl bir karış havadaydı her neyse konuyu dağıtmayalım. (bkz: bipolar bozukluk) o dönem sırf bu yaptığım hatadan ötürü gözlerim epey zarar gördü. büyümememesi gerekirken büyüdü ve sanırım retinası da zarar gördü çünkü eskisi kadar uzun süre takamıyorum lens. ünideki o dönemden sonra yüzüme giden gözlükler aldım ve gözlük kullanımımı arttırdım. moduma göre bi lens bi gözlük kullanmaya başladım. taa ki geçtiğimiz yıllara kadar. şimdiyse (yaş32) ne zaman lens taksam maks 1-2 saat dayanabiliyorum batma yapıyor. o yüzden genellikle düğün vs o tarz davetlerde falan lens kullanıyorum. hatta bi sonraki sefer lenslerimi aylık değil günlük olanlardan almayı planlıyorum artık.

  yani o yüzden benim için gözlüğün alacağı versus. zaten gözlüğü lensli halime göre daha çok yakıştırıyorlar bana. belki de öyle alıştıkları için amaaan bilmiyorum :)

  benim için gözlük işite.

  edit: imla

  21 mayıs 12:05 21 mayıs 12:09

  15. Lisede başlayıp sonrasında da devam eden lens serüvenim yaklaşık 10 yıl sonra yani geçen sene son buldu. Sen o kadar yıl lens kullan sonra git keratit geçir. Neden oldu, nasıl oldu asla anlamadım ama daha lensin paketini açalı 2 gün olmuşken  gözümde mi lenste mi bilmiyorum neyse sen bakteri gel orda üre. Bende gözüm batıyo normal bir batmadır ( lens kullananlar bilir o lens illa bi ara batar yani ) diye sallamadım. Sonra acılar ve görme kaybıyla hastaneye zor attım kendimi. 10 gün hastanede yatmış olmakla birlikte yüzde 20 görme kaybı ve gözlüğümle hayatıma devam ediyorum. 

  21 mayıs 02:13 21 mayıs 02:14


  14. Göz konforu açısından gözlük, estetik açısından saydam lens. Millet diyor oh gözlüğü bıraktım oh lensi hiç hissetmiyorum falan filan o iş öyle değilmiş lens kullanınca anladım. Benim gözlerde mi sıkıntı var bilmiyorum. En kaliteli en pahalı en ince lensleri kullandım. Batma yapmayan bir tanesine rastlamadım. Göz batmasıda çin işkencesidir mübarek. Şimdi karantina bitince annem söz verdi iyi bir fiyata güzel marka bi gözlük alıcam bide lens. Lensi özel günlerde kullanıyorum sadece 5-6 saatliğine gözüm ona bile zor dayanıyor. Gözlük ise forever. 

  Not: miyop ve astigmat hastasıyım.

  20 mayıs 21:10

  13. Lens.. tabi ona da zam yolda.

  20 mayıs 18:34

  12. gönlüm lensten, aklım gözlükten yana. lens pratik kullanım sağlıyor ama sağlık açısından daha riskli durumlara yol açıyor. gözlüğün pek pratik olmadığını kabul etmeliyiz ama en azından enfeksiyon riski daha az.

  20 mayıs 17:52