girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

6. Hastasıyım. Kremalilari da var ama en guzeli normal limoncello. Denemeyenler icin onerim sicilya etna dagina giderken nicolosi kamp bolgesinde ormanda durup gunesin batisini agaclarin arasindan izleyerek shot atmalaridir. Ozledim seni sicilya...

13 ocak 07:14

5. dijestif kategorisinde bir içkidir. limon likörü deyip geçebiliriz. kokteyl vs. değildir yani, tek başına bir içkidir limoncello.alkol oranı %20'lerden 40'lara kadar çıkıyor. yapılırken şeker ekleniyor, hiç eklemeyen de var. limonun suyu değil kabuğu kullanılıyor esas.

italyanların dijestif sevdası var gerçekten. yemek öncesi, yemek sonrası, bir içki-yemekten ötekine geçerken bol bol tüketiyorlar. ismi gibi bunların sindirime yardımcı falan değil tabii amaç aslında. maksat hafif içkiler olsun. bir içkiden ötekine geçerken ağız nötrleme konusundaysa ekmek-yağ ikilisi varken kalkıp limoncello içeceğimi sanmıyorum.

italya'da son derece ucuz ve bir sürü çeşidi var haliyle. genel olarak iki çeşit bunlar, ya tatlı ya ekşi oluyor. ben şahsen çok ekşi olanlarını sevmiyorum. tatlı olanlarsa kimine çok şekerli gelebilyor. kendi bardaklarında servis edilir genelde. soğuk servisi tercih edilse de normal sıcaklıkta içileni de var.

ben bunu aklıma esince yemek üstüne tatlı niyetine falan içiyorum. eşimse hastası, meşrubat gibi tüketiyor eksik olmasın. bana kalırsa bununla yapılan karışımlar şahane oluyor özellikle yazın. sek versiyonuna tercih ediyorum ben. kendimiz de yaptık ancak söylenmiş zaten, italya'da bol bol evde yapsalar da bizde git votka al falan çok gerekli değil bence.

tatlılarda mükemmel oluyor gerçekten. ben zaten limonlu tatlı hastasıyım. tartları, (gbkz: semifreddo)'su, pastası, sorbesi, kremalısı şusu busu şahane oluyor.

kokteyl olarak beyaz şarap sangriasına eklemek harika oluyor mesela.

genel olarak ıhlamur, adaçayı, kekik, biberiye gibi şeylerle birleştirip bol buzlu hafif içkiler şeklinde seviyorum ben. bol bol tarif var bakabileceğiniz. şöyle (link: https://i.pinimg.com/736x/9c/8e/29/9c8e29bcee5c1ec429e9a91568a9e0a9--smoothie-drinks-tea-drinks.jpg shotlar )yapabilirsiniz örneğin. kırmızı meyvelerle de birleşimini seviyorum. başka bir alkol karıştıracaksam da (link: http://s3.amazonaws.com/finecooking.s3.tauntonclud.com/app/uploads/2017/04/18131958/051105040-01-limoncello-gin-cocktail-main.jpg cin )seviyorum. cinin aromaları, nötr tadı olan votkadan çok daha fazla yakışıyor limoncello'ya. prosecco karışımını da seviyorum. yani özetle bir limon sever olarak onunla bununla karıştırmayı seviyorum.

türkiye'de keglevich markası bulunuyor kolayca. bana bu girdiyi yazdıran(yazar: turbo beauty lover) luxardo aldım dediydi,güzel seçim (gizlinot: swh). tadı benim için dengeli oldukça. tatlı ama aşırı değil, kaliteli gerçek bir limoncello. bazılarını çok meşrubata çeviriyorlar çünkü. villa massa da çok güzel. luxardo 93 tl olmuş. güzel her şey gibi bu da pahalı memlekette.

12 ocak 18:17 12 ocak 18:18

4. harika bir İtalyan limon likörü...

İtalya'dan alma veya aldırma imkanınız varsa aldırın. ben İtalya'ya giden tanıdık birine rastlarsam mutlaka istiyorum, gittiğin bölgede hangi marka varsa olur diyorum. farklı marka ve çeşitlerini deneme imkanım oldu böylece. hepsi de ayrı ayrı güzeldi doğrusu.

2 yıldır Türkiye'de ve free shoplarda da bottega markası var, İtalya'ya gitme imkanım olmadığından bunu alıyorum, o da güzel...

limoncelloyu kendiniz yapabilirsiniz şeklindeki tariflere bence prim vermeyin. çünkü bir şişe votka kullanmanız gerekiyor ki, astarı yüzünden pahalıya geliyor, manasız. limoncello pahalı bir içki değil nihayetinde :)

alkol seviyorsanız mutlaka bir tadın, sevmiyorsanız da tadın :) bunu alkol harici bir içecek kategorisinde sevebilirsiniz...

1 mart 2016 16:06


3. benim içtiğim kötüydü belki bilemiyorum ama bana göre limon kolonyasının biraz daha geliştirilmiş hali olan italyan içkisi.

20 şubat 2016 01:55

2. geleneksel italyan dijestiflerinden biri. kardeşi de grappa.

özellikle güney italya'da üretilir, sorrento'dan çıkmış olsa da bence en güzeli amalfi'den capri'den gelir.

tüm dijestifler gibi küçük bir bardakta, hatta özellikle soğutulmuş bir bardakta servis edilir, kısa içilir.

20 şubat 2016 01:21

1. short drink diye geçen kategoridendir. yıllar önce bir restoranda hiç bir fikrim olmamasına rağmen söyleyip denemiştim. öyle ağız buracak kadar ekşi değil ama aynı zamanda limonata kadarda şekerli değil. daha sonra eski erkek arkadaşım italya'dan getirmişti. büyük bardakta içilebileceğini pek düşünmüyorum zaten şişeleri de genelde ince uzun oluyor yani standart olanının. kokteylere de karıştırılabiliyor.

limon, votka ve şekerle evde de yapabilirsiniz. ben yapmayı hiç denemedim ama bir yerde tarifini okumuştum çokta zor görünmüyordu.

(link: http://www.sorrentoluxuryvillas.com/public/img_big/h1x6e9j.jpg görsel)

ukte: (yazar: makyaj dukkani)

20 şubat 2016 01:11