girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

1. Okulu bitmeye yaklaşmış bir mühendis adayı olarak eğitim hayatımda öğrendiğim naçizane tecrübeleri paylaşmak ve siz mühendis süslülerden fikir almak için bu ukdeyi doldurmayı görev bildim.

Ukde: (yazar: sidika) 

Öncelikle yabancı dilin şart olduğunu yazmama bile gerek yok diye düşünüyorum :d imkanınız varsa okul bitmeden ingilizcenin yanına 1-2 dil daha eklemeniz faydalı olacaktır. İngilizceyi artık yabancı dilden bile saymıyorlar çünkü. Sırf az biraz almanca bildiğim için staja başvururken öncelikli kabul almıştım 2. sınıfın sonunda mesela. Şu anda da ilerletmeye çalışıyorum.

İkinci olarak çevrenizden fazla staj ayarlama imkanınız varsa sektör fark etmeksizin değerlendirin. Farklı alanlarda çalışmayı tecrübe etmiş oluyorsunuz. Ayrıca iyi bir staj yeri için not ortalaması da önemli. En azından benim yaptığım yerlerde çok önemliydi. İlerde çalışmak istediğiniz bir firma varsa örn (bkz: aselsan) burada staj yapmanız iş başvurusunda öncelikli olarak değerlendirilmenizi sağlayacaktır. torpiliniz yoksa bu tip büyük firmalar için yine başarılı bir okul hayatı gerektiğinin altını çizmek isterim :d

Son olarak, çalışmak istediğiniz sektörü belirlediyseniz ona yönelik programlama kursları, eğitimler, seminerler, yazılım dilleri.. aklınıza gelebilecek şeyleri Değerlendirmeye çalışın. Bazı sektörlerde kullanılan belirli programlar vardır mesela, iş başvurularında da belirtilir. Onlardan 1-2 tanesini öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Diğer süslülerimizden de tavsiyelerini bekliyoruz :)

14 mart 18:08 14 mart 18:08

2. geçenlerde soru-cevapta kimya mühendisi öğrenci  bir arkadaşımız sormuştu, ona yazdığım cevabı buraya da kopyaladım. hepinize çalışma hayatınızda başarılar dilerim süslüler.

meslek sektörünün kullandığı paket programları mutlaka temin edin ve kurcalayarak da olsa sadece genel arayüz elemanlarını bilecek kadar da olsa öğrenin. iş alımında da işe başladıktan sonra da “ben onu kullanmayı biliyorum “ dediğiniz an aranılan eleman olursunuz. özellikle avrupa’da yaygın türkiye’ye yeni gitmekte olan belki şu an sadece akademik düzeyde kullanılan programları bilin çünkü muhakkak piyasaya geçişi oluyor bu programların ve talep yaratıyor. autocad ve excel (makro yazacak seviyede) biliyor olduğunuzu varsayıyorum. kimya mühendisi bile olsanız en azından bir kimyasal tank çizimiyle bile olsa uygunluk onayı için karşılaşırsınız. autocad açmanız gerekir. excel ise formüle edilmiş makrolu programlarla her alanda yaygın kullanılıyor. bir de belki yönetim planlama kısımlarında çalışmanız istenirse primavera ya da ms project gibi yine her mühendisin bilmesi gereken iş akış ve hakediş çizelgesi hazırlamak için kullanılan programlara aşina olmakta fayda var. bir de son dönemde çok popüler alanlardan coğrafi bilgi sistemleri denen bir alan var. hangi alanda olursa olsun özellikle devlet yatırımlarında yapılan işi coğrafi yani konumsal olarak işlemek önem kazanıyor ve her mühendislik alanında da yaygın kullanım var. harita tabanlı bir konu olsa da arcgis gibi evrensel programları bilmek fark yaratacaktır. 

dil bilmeyi saymıyorum bile karşınıza çıkacak her yeni şeyin kullanım manueli bile ingilizce olacağı için teknik ingilizceniz iyi olmalı. 

bir de özgüven. her zaman akademik bilginizin yeterliliğinden eöim bir şekilde özgüvenli olun. her şeyi bilmenize imkan yok bilmediğimiz ya da hatırlamadığınız bir şeye denk gelince kitaplarınız hep eliniz altında olsun ve çalışıp araştırmak için biraz müsaade isteyip işvereninize öyle geri dönüş yapın. bu sizin “çalışma metodu” bildiğinizi gösterir. işe alınınca sa şevkli olun, sormaktan çekinmeyin ve işinizi benimseyin ve elbette mülakatta da çalışma hayatınızda da hep gülün, en azından patronlar etraftayken :)

14 mart 18:26