yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (1)

  12. Dünyada bu kadar mental hastalıklarla boğuşan insan varken kendimi bu özelliğim daha doğrusu takıntım yüzünden mahvedip bir de beni bu kadar etkilemesine ve üzmesine izin verdiğim için kendime çok kızıyorum son zamanlarda tek düşündüğüm bu özelliğimi nasıl kontrol edebileceğim. Mükemmeliyetçilik öyle bir şeydir ki yaptığınız işi elinizden gelenin en iyisini yapmanızın imkanı yoksa günler boyunca yapamazsınız ilham gelmedi zaten yapamam beceremem deyip var olan potansiyelinizi yok etmenizi sağlıyor. Bence hayatta en çok başarısızlık yaşayan insan mükemmeliyetçilerdir çünkü kendilerine hata yapmalarına izin bile vermezler. Ama o 500 başarısızlığın üstüne bir kez denediler mi eşi görülmemiş başarılara da imza atabiliyorlar.

  3 mayıs 15:20

  11. Kimi zaman övündüğümüz, iş başvurularında ( ehehe benim de zayıf yönüm mükemmeliyetçilik) diyerek kendimizi kandırdığımız düşünce biçimi. Ben mükemmeliyetçiliğin özellikle kadınlarda çok yaygın olduğunu dolayısı ile bizi güvenli bir alana hapsettiğini düşünüyorum. En iyi arkadaş, en iyi notlar, en iyi sevgili, kimisi için en iyi anne, en iyi iş kadını, en iyi beden, en genel kültürlü (?)...Mükemmeliyetçiliği manipülatif bir partnere, bir parazite benzetiyorum. Hiçbir şey yeterli olmuyor, o gerçek hayatla mükemmeliyet dünyası bir türlü çakışmıyor.Sizi sürekli sömürüyor, kısıtlamalar getiriyor. Kimi zaman iyi olduğunuz alanlara hapsediyor, risk alamıyorsunuz. Sırf bu yüzden üniversitede ders seçerken notu yüksek olanı seçiyoruz, yeni bir hobide ''yeterince'' iyi değilsek pes ediyoruz. Bir işe başlamak için sürekli bir şeyi şart koşuyoruz, sonunda o işe başlayamıyoruz ya da bazen o ödev bitmiyor.Ben vasat olmanın harika bir şey olduğunda karar kıldım. Bir kere özgür bırakıyor, kimseye bir şey borçlu değilsiniz, batırsanız kime ne, neye ne. İnsanların kendine sırf bu yüzden kötü davranmasını anlamıyorum, bir işte başarılı değilseniz bu sizin suçunuz değil ki...başarılı olmak varken başarısızlık butonuna mı bastınız? daha önce ilham verilen ted konuşmalarındaki iki konuşma (link: https://www.suslusozluk.com/ilham-veren-ted-konuşmaları?i=1162970 bu) tam da bu iki konudan bahsediyor, bakmadıysanız bakınız efenim. Reddedilmenin, berbat olmanın keyfine varın.

  18 temmuz 2020 22:36 18 temmuz 2020 22:38

  10. Kardit-habitlab'ın yazısıyla beraber durumun ciddiyetini anladığım konu. (link: http://kardit-habitlab.com/mukemmeliyetcilik/ Yazının linki)

  Yazıyı okumaya Başladım anlatılanların bir çoğu bende bulunmasına rağmen içimi rahatlatmak için yok yeaa o kadar kötü durumda değilimdir diyerek gevşek gevşek güldüm. Ama en sonda yer alan testi çözdüğümde en yüksek puan 20 iken 16 puan (gizlinot: aslında 18 puan almam gerekiyordu ama kendimi çok kötü hissetmemek için iki soruya 0 puan verdim) (gizlinot: Durumu tahmin edin artık ) aldığımı görünce gerçekler yüzüme sağlı sollu tokat atmış oldu.

  Dozunda olmadığı zaman çok kötü bir özellik hayat kalitenizi yerlerde süründürüyor. Gece gündüz, uyurken uyanıkken hep aklınız yapmanız gerekenlerde hiçbir şeye yetemiyor hissiyle yaşıyorsunuz, bu his bataklığına saplanınca yapabileceklerinizi yapmak normalden çok zamanınızı alıyor, elinizde olmadan herkesi kontrol etmeye çalışıyorsunuz. Açıkca fikirlerimi söyleyebileceğim bir arkadaşıma çocuk sahibi olmak istememenin en büyük nedeninin çocuğun tüm çevresini kontrol edemeyeceğim olduğunu söylediğimdeki şok ifadesini unutamıyorum mesela.

  Kendimi ya her şeyi yapabilir ya da hiçbir şey yapamaz gibi hissederken yıpranıyorum. Ya hep koşuyorum ya duruyorum asla yavaşlama izni vermiyorum kendime. Yukarıdaki girdilerde de yazıldığı gibi ya en iyisini yap ya da hiçbir şey yapma özetliyor bu durumu.

  Arkadaşımın dedikleri geliyor aklıma "atomic sen bir şeyleri hep iyi yapacaksın ama 30 yaşına geldiğinde tükenmiş olacaksın"

  Tükenmeme 7 yıl kaldı.

  -bu girdi bir noktada iç dökme yazısına dönüştü ama çok dolmuşum galiba sizi de darladığım için üzgünüm-

  30 ocak 2019 14:30


  9. Psikolojik Danışmalarım için süpervizyon alıyorum. Süpervizörüme, danışanım mükemmeliyetçi dediğimde böyle bir etiketleme yapmamalısın, mükemmelliyetçilik olumsuz bir durumdur demişti. (gizlinot: Oysa ben olumlu ve olumsuz olmak üzere mükemmeliyetçiliğin 2 boyutu olduğunu biliyorum. ) Yani demem o ki süslüler siz de kendinizi ben mükemmeliyetçiyim şeklinde etiketlemeyin. Bu insanı biraz atıl bırakıyor. İşlerinizi bitirememenizin, sonuçlandıramamanızın ve verimsizliğinizin belki de nedeni kendinizi bu şekilde etiketlemenizdir.

  20 aralık 2018 17:15 20 aralık 2018 17:16

  8. Şu hayatta harekete geçmekte zorlanmamın yegane sebebi.

  Ne işe başlarsam başlayayım hep bir huzursuzum,en iyisi olmaması ihtimali tüm motivasyonumu alıp götürüyor ve o iş ne ise  yarım bırakıyorum.Yetişkinlikte,sorumluluklar ağırlaştıkça bu şeyi ayağımda pranga gibi hissetmeye başladım.Gerçekten ortalama bir kişilik olmak istiyorum artık,yaptığım işlere de aynı şekilde yaklaşmak tabi. 

  Yoksa mükemmeliyetçiliğin gerçekten hayatı mükemmelleştirmek gibi bir işlevi yok.

  ilgili medya:
  1
  20 aralık 2018 10:24

  7. kendimde olduğunu düşündüğüm durum.

  insanı aşırı yıpratır.

  30 haziran 2016 17:13

  6. yaygın psikolojik problem. her şeyi kafamıza takıp dünyada daha kötü hiçbir şey yokmuş gibi davranmamızın nedeni. sürekli boş şeyler için çabalayıp kendimize zarar veriyoruz. oysa salsak şöylee bi. mükemmel olmasalar da rahat olsak, mutlu olucaz zaten.

  9 haziran 2016 01:18


  5. iş görüşmesi sırasında en kötü özelliğin nedir klişe sorusuna verdiğim cevap. üstüne de sesli gülmüştüm. mülakatı yapan psikolog o kadar ciddiyetsizdi ki bunu bile önemsemedi ama ben çok eğlendim.

  not: işe alınmıştım. sanırım kendisinin bu süreçte bir etkisi yoktu.

  ayrıca alternatif için (bkz: işkoliklik)

  8 haziran 2016 14:49

  4. Hepimiz mükemmel olmak için parçalıyoruz ruhumuzu oysaki kimsenin umurunda olmayan iyi kalpli olmak hem stressiz hem çok kolay.

  8 haziran 2016 14:04 8 haziran 2016 14:05

  3. Mükemmeliyetçilik deyince aklıma başak burcu kadını gelir. Konuyu direkt burçlara bağlamış gibi oldum ama iş hayatımda tanıdığım bütün mükemmeliyetçi, takıntılı, titiz kadınlar başak burcu ve ben dağınık ve savruk bir terazi olarak çoğunlukla mağdurum :)

  dezavantajları kendilerini sürekli dizginlemek zorunda kalmaları. Çünkü mükemmeli ararken hem çevreyi inanılmaz bunaltıp gerilim yaratıyorlar hem de süreli işlerde ayrıntıda boğulup yetiştirememe durumuna düşüyorlar. Bu yüzden tavizler vermek zorunda kalıyorlar kendilerince bu da onların içlerine sinmiyor ve mutsuz oluyorlar.

  Psikolojik bir sıkıntı neticede. Temeline inip nedenlerini çözümlemeleri lazım biraz olsun gerilimsiz bir hayat yaşabilmeleri için. Yoksa sal gitsin demeyi ben de bilirim ama salamıyorlar işte.

  22 eylül 2015 07:54