sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (58)
  • medya (0)

  1. Ayla’nın yapımcısının Müslüm Gürses’in hayatını anlatan yeni filmi. Yapımcı beni tereddüte düşürse de trailer’ı güzel görünüyor. Özellikle müslüm gürses’in gençliğini oynayan oyuncu bende merak uyandırdı.

  Filmin başrolü ise (bkz: Timuçin Esen) ‘miş.

  (link: https://m.youtube.com/watch?v=9JEGDO2Er2g Müslüm)

  9 ocak 2018 20:39 9 ocak 2018 20:42

  2. dün vizyona giren ve koşa koşa gittiğim, müslüm gürses’in hayatını anlatan film. uzun zamandır izlediğim en güzel filmdi diyebilirim, timuçin esen harika oynamış. üzücü bir hayatı olduğunu biliyordum ama bu kadarını bilmiyordum. herkese gidilmesi şiddetle önerilir, en uygun vaktimde tekrar gideceğim! seviliyorsun baba

  27 ekim 2018 09:22

  3. Müslüm baba'yı Gerek karakteri gerek müziği açısından çok sever ve saygı duyardım. Filmi izleyince çoook daha fazla sevdim ve saygı duydum. Yaşadıklarını bilmeme rağmen izlerken çok fazla etkilendim. Kendimi tutmuş halimde bile titreyerek ağlıyordum mesela :d her anlamda uçlarda yaşanmış bir ömrü beyaz perdeye son derece içten bir şekilde aktarmışlar. Acıyı da, mutluluğu da, sevgisizliği, de sevgiyi de, yokluğu da, varlığı da sonuna kadar hissediyorsunuz filmde. Bir de gerçek bir aşka tanık oluyorsunuz, vefayı ve sadakati öğreniyorsunuz. en sonunda ağlamaktan yorgun ama "ne hayat be" diyerek ayrılıyorsunuz salondan. Teknik detaylara gelirsek de oyunculuklar çok başarılıydı özellikle şahin kendirci genç müslüm rolünde tek kelimeyle döktürmüş. Timuçin esen vokal olarak başarılıydı, yer yer baba'ya fazlasıyla benzese de onun eşsiz yorumunun tadını elbette vermedi. Kısacası izleyin efendim, pişman olmazsınız.

  28 ekim 2018 00:27

  4. Gala gösteriminde izlediğim film. İzlerken duygulanmamak elde değil. Müslüm Gürses'i severdim, filmden sonra ona olan sevgim daha da arttı. Yaşamının acılarla yoğrulduğunu bilirdim ancak bu kadarını hiç tahmin etmemiştim. Meğer fazlası varmış. Nasıl dayanmışsın be Baba. Gönül telimizi titretmesi, milyonların Baba diye haykırması tesadüf değilmiş. Şarkılar şimdi daha bir anlam kazandı. Film adeta Müslüm Gürses'i sevenleriyle tekrar buluşturan bir hediye. Ne kadar özlediğinizi fark ediyorsunuz. Başta Timuçin Esen olmak üzere tüm oyuncular rollerinin hakkını vermiş. Senaryoda öyle hoş detaylar var ki, şunu not alayım da unutmayayım diyor insan. Ülkemizde böyle kaliteli bir biyografi filminin (hele ki Müslüm Baba gibi bir ikonik karakter) çekilmesi ayrıca mutluluk verici. Bu topraklarda çok hikaye var. İşinin ehli kişilerin elinden çıkması ümidiyle darısı diğer hikayelerin başına.

  28 ekim 2018 17:15

  5. müslüm gürses’in hayatını anlatan film. filmin başından sonuna kadar tüylerim diken diken, gözlerim dolu bir şekilde izledim. doğumdan ölüme kadar hep acılarla dolu bir yaşam sürmüş. ama o acılara rağmen o kadar içten gülüyordu ki müslüm gürses, kimse bu kadar acı çektiğini tahmin edemezdi o içten gülümsemeden dolayı. kesinlikle gitmenizi şiddetle önerebileceğim bir film. diğer hayranları gibi benim gözümde de müslüm babaydı o. seni seviyoruz be baba.

  28 ekim 2018 19:01

  6. Filmden çıkalı 4 saat oldu nasıl ağladıysam başımın ağrısı hala geçmedi. biyografi filmi olduğumdan çok kaliteli olacağını düşünmemiştim, fakat yanılmışım. Film gerçekten müthişti, hiç beklemediğim şekilde Şahin Kendirci oyunculuğuyla dök-tür-müş. Timuçin Esen'i de o kadar çok gürses'e benzetmişler ki -özellikle yakın plan çekimlerinde- korkudan irkildim. Filmin tek pürüzü, keşke şarkıları müslüm gürses'in okuduğu şekilde koysalardı. Sesi kötü değildi ama şarkıları Timuçin Esen sesinden değil de onun sesinden dinleseydik daha iyi olurdu sanki. Playbacki bu kadar destekledim ilk defa. a'dan z'ye Çok güzeldi, herkesin emeğine sağlık. içim çıka çıka izledim filmi, baya hıçkıra hıçkıra ağladım. giderken peçete almakta ve makyaj yapmamakta fayda var.

  ne hayatmış be diyerek çıktım filmden. O nasıl bir zor hayatmış, dert edindiğimiz şeylere üzüldüm yahu. ve muhterem hanım'la olan aşkını gördükten sonra günümüz aşklarına lanet ettim. Toprağın bol olsun baba, umarım gittiğin yerde bulmuşsundur huzuru.

  28 ekim 2018 23:00

  7. Dün izlediğim ve iyi ki izledim dediğim film. Ben Müslüm gürses’i genel olarak arabesk kültürüne damga vurmuş, sonra milenyumun yeni popülerlik kıstasları çerçevesinin dışında kalmış, sonrasında özellikle murathan Mungan ile yaptığı işbirliği sayesinde yeni nesil tarafından tanınıp sevilmiş, tüm o güzel şarkıları farklı altyapılarla yine yeniden sevdirebilmiş naif bir sanatçı olarak tanımıştım. Filmi izlemesem pek çok tarafı eksik olan tanımlamam tamamlanmazmış kafamda. 

  —-spoiler—-

  Öncelikle oyunculuklar hakkında yorum yapmak isterim. Oyunculukların tümü çok iyiydi. Timuçin esen, Zerrin Tekindor, Şahin kendirci, Ayça Bingöl, turgut tunçalp, Erkan Can. Hepsi ayrı ayrı çok iyi oynamışlar. Timuçin esen’in yalnızca sahne tavırlarını biraz abartılı buldum. Bunun dışında şarkıları okuma biçimine kadar gayet beğendim belli ki çok çalışmış role. 

  Bunca acının içinden geçmiş bir adamın özellikle alkol probleminin arkasındaki sebepleri güzel işlemişler. “O içmesin de ben mi içeyim bu kadar derdin içinde” dedim izlerken. Gürses’in Babasının kendi eşi ve bebeğini öldürdüğü sahnede kanım dondu. Yutkunup kaldım. Bir insan böyle bir olaya şahit olup ömrünün geri kalanını nasıl böylesine dervişçesine bir affedicilikle geçirebilir ki? Buna babası da dahil. Kaza sahnesinin çekim tekniklerini çok beğendim bir de. Çok gerçekçi ve o hissi vermede başarılı buldum. Konser sahneleri de keza öyleydi.

  Eşi ile yaşadıkları aşkın hikayesi de güzel aktarılmış; neden çocukları Yok sorusuna da cevap veriyor film. Muhterem Nur da aileden yana şanssızmış, birbirlerine derman olmuşlar. 

  Genel olarak “bu adamın acılarından nasıl nemalanırız” gibi değil de, bu ülkenin genel sosyolojik yapısı içinde yetişmiş, birçok çocuğun, gencin yaşadığı aile içi şiddeti dip boyutta yaşamış bir adamın televizyondaki genel portresinin arka yüzünü anlatmışlar. “Mağarada doğdum” ajitasyonundan farklı bir felsefesi olduğuna inandığım bir adamın hikayesini de böylece öğrendim.

  —-spoiler—-

  Son olarak, belli ki  büyük emek, zaman ve para harcanmış filme. Sinemanın gelişebilmesi ve yatırımının güçlenebilmesi adına sinemalarda izlenmesini tavsiye ederim. 

  29 ekim 2018 14:44 29 ekim 2018 14:46

  8. Hakkında çok şey yazmak istediğim ama zihnimi toparlayamadığım için yazamayacağım film.

  Film olarak bakmak gerekirse başarılı buldum. Oyunculuklar dolu dolu, Timuçin esen gerçekten çok çalışmış, büyük emek. Çocuk Müslüm Harika bir cast olmuş, daha uygun bir çocuk oyuncu var mıdır bilemiyorum sanki adamın çocukluğunu bulup koymuşlar gibi. Bence film “anlatabilmiş.”

  Şimdi biraz daha sosyolojik bakmak istiyorum, spoiler kullanacağım.

  Müslüm gürses’in Travma dolu aile yaşantısından haberdardım. Haberdar olduğum için gerilimle izledim bıçaklama sahnesine kadar olan kısımları. Ve biz bu filmde, Müslüm gürses’in Şahsında şiddet denen şeyin içselleştirilmesini ve iliklere kadar ne biçim de sızdığını görüyoruz. Türkiye gerçeği olan aile içi şiddet, bu şiddetin getirdiği travmalar ve sonunda şiddeti içselleştirerek şiddetin nesnesi değil öznesi haline gelmek. Alkol etkisi altındayken çok sevdiği muhterem nur’u Babasının annesini dövdüğü gibi dövmek. Kaburgalarını kırmak, saçlarından tutup duvara vurmak. Uyandığında hiçbir şey hatırlamamak çünkü şiddetin bilincin çok farklı kıvrımlarına sinsice sızmış olması...

  Beni çok üzen bir Türkiye gerçeğini bu film tekrar gösterdi. Ağladım mı, evet. Şiddet sahnelerinin hepsi tanıdık olduğu için. Kendi travmalarım(ız)ı yeniden hatırlattığı için.

  Spoiler bitti. 

  Dünya, acılarla dolu. Gerçek acılarla. Çok tanıdık, çok bildik. Ben bu yüzden bu tarz filmleri çok önemsiyorum, bize gerçek acıların biz onları görmezden gelsek de yaşandığını ve yaşanmakta olduğunu gösterdikleri için.

  29 ekim 2018 18:35

  9. İnternete düştüğü an rakı masası kurup tekrar izleyeceğim film. Oyunculuklara tek kelime yok mükemmeldi hepsi ve canlandırılan gülhane konseri sanki gerçek konser gibi değil miydi? Özellikle o hayranların davranışları. Uzun süre etkisinden çıkamayacağım bu filmin sanırım. huzur içinde yat müslüm baba.

  Edit: şarkıları oyuncunun söylemesi güzel olmuş fakat ben yine de 2006 harbiye konserinde müslüm gürsesin kısa süreli bir cümlesini göstermelerini değil de gerçek konserinden bir şarkı dinletmelerini isterdim. Filmi müslüm gürsesin gerçek sesinden bir şarkıyla bitirmek daha etkileyici olurdu diye düşünüyorum.

  29 ekim 2018 18:55 29 ekim 2018 19:06

  10. Dün izleme fırsatı bulduğum muhteşem filmdir.Ben hayatımda bu kadar etkilendiğim, tüylerimi diken diken eden bir film daha izlemedim.Ne yaşamış olabilir ki? Dedim filme girmeden önce.Neticede biyografi filmiydi.Ama daha ilk sahneden beni saran sarmalayan bir film olmuş.Özellikle timuçin esenin müthesem oyuncluğu ve zerrin tekindorun,ayça bingölün , erkan canın ve hatta şahin kendircinin oyunculuları mükemmeldi.Mutlaka gidilip izlenmesi gereken bir film.

  29 ekim 2018 21:22 30 ekim 2018 01:47