yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (351)
  • medya (0)

  351. Hayatımda ilk kez geçen hafta izmir mavibahçe şubesine gittim. soru sorduğum kadın çalışan o kadar ilgisiz ve saygısız tavırlarla davrandı  ki bi ara şikayet etmeyi düşündüm. Sorduğum ilk soruya başka yerlere bakarak cevap verdi, ikinci soruyu sorarken bildiğiniz arkasını yürüyüp gitti. O sırada erkek çalışan kendisinin gittiğini gördü ve yanıma geldi, yardımcı oldu. Bir daha asla gitmeyi düşünmüyorum. 

  3 aralık 2019 22:27

  350. Pek çoğu çok nazik, anlayışlı ve makyaj konusunda hemen her şeye hakim kişiler bence. özel günlerde vaktim varsa en yakınımdaki mac’te makyaj yaptırıyorum böylece hem almak istediğim ürünleri alıyorum hem de profesyonel makyaj deneyimi yaşıyorum. Şimdiye kadar makyaj yaptırdığım çoğu mua (8-10 farklı muanın elinden geçmişimdir) cilt tipimi ve tonumu çok doğru tanıyıp isteklerim doğrultusunda çok temiz makyajlar yaptı. ayrıca öyle makyaj süresine, tipine takılıp kasan, onu yapamam bunu yapamam moduna giren kimseyle karşılaşmadım. Eğer bekleyen makyaj müşterisi yoksa gayet rahat oluyor. 

  3 aralık 2019 20:12

  349. Çalışanları yüzünden hiçbir şekilde alışveriş yapmadığım yer. Açıkçası sadece mac değil, çoğu üst orta seviye kozmetik mağazasına girmemeye çalışıyorum.

  Bir kere makyaj alışverişi yapacaksam özellikle makyajsız giderim, sonuçta denemem lazım. Çok paspal da bir giyinişim yok ama avm'ye düğüne gider gibi de gitmiyorum. Makyajsız, fönsüz ve süssüz isem çalışanların hepsi mağaza sahibi. Eğer ezkaza bir toplantıdan ya da fuardan çıkıp uğramışsam, o burnundan kıl aldırmayan tipler başka bir şeye dönüşüyor. Her şeyi denemem için dört dönüyorlar.

  Üst segmentteki markalarda bu uygulama yok. Çünkü çalışan paranın kimde olduğunun anlaşılamayacağının farkında. O kadar deneyimi var. Ancak orta segmentten üste çıkma çabasında olan markada hızlı bir çalışan devri var, tecrübe kazanıp bu ayrımın farkına varacak seviyeye gelemeden işten çıkıyorlar. Anladıysa daha iyi bir markaya, anlamadıysa benzer bir firmaya geçiş yapıyor.

  3 aralık 2019 17:04


  348. Mağaza görevlisi olmanın yanı sıra mua olan; hatta bazıları hem mua hem kaş tasarımcısı olan çalışanlardır. Ankara'da yaşıyorum eğer ki fiziksel mağazadan ürün alacaksam sadece Armada MAc'i kullanıyorum. Ayşe hanıma bayılıyorum, kendisi hem nişan hem düğün hem de çekim makyajımı yaptı. Muazzam yetenekli. Düğünümde kaç kişiyi öptüm kaçını sevdim bilmiyorum ama makyajım ne aktı ne bozuldu. Ayrıca bilen bilir makyaj yaptırdığınızda tutar kadar ürün seçiyorsunuz. Ayşe Hanım çok güzel yönlendirdi, hem uzun vadede severek kullanacağım hem de tenime yüz şeklime giden ürünlerden alarak kendimi mutlu ettim. Arada diğer çalışanlarla da minik sohbetler yaptık gayet pozitif ve kibardılar.

  Kısacası bendeki etkileri çok olumlu.

  P.S: 1000'e yakın personelinin bulunduğu bir zincirin birkaç mağazasını gezip de burada yok cahil, yok kültürleri az gibi tuhaf suçlamalar da bulunmanın yersiz olduğunu düşünüyorum. Ben yılda en az 20-30 şehir geziyorum hepsinde de koşa koşa mac'e gidiyorum en az 5 saat kalıp kültür seviyelerini ölçüyorum diyorsanız o ayrı tabi.

  Edit:imla*

  3 aralık 2019 16:34 3 aralık 2019 17:20

  347. çalışana göre mağaza seçip ya da sitesinden nefret etsem de bazen online alışveriş yapmak durumunda bırakan çalışanlardır. bilgi, beceri ve ilgi anlamında kesinlikle bir nars çalışanı değildir benim için. nars'a gittiğimde alışveriş yapmasam bile ayaküstü bir sohbet edip, bu şekilde gerek ürünler, gerekse uygulama konusunda bir şeyler öğrenip fikir edinme imkanı bulabiliyorum çalışanlarıyla, ama mac için aynı şey geçerli değil. zamanla sevdiğim çalışanları olmuştur, ama genele yayarsam bu çok düşük bir oran olur. burada bir sürü insan benzer şeyleri düşünüyorsa eğer, mac'in bu konuda artık bir şeyler yapması gerektiği sonucu çıkıyor kesinlikle. gereksiz yere gergin bir ortam yaratıp, üzerlerindeki negatif enerjiyi insanlara yansıtmaları bir süre sonra marka imajını da zedeliyor çünkü. hepimiz insanız zaman zaman sıkıntılı dönemlerimiz olabilir bunu anlarım. çalışanlar da robot değil elbette hak veriyorum, ama paramla hizmet satın almaya gittiğim bir yerden, ki renkli kozmetik alışverişi birçoğumuz için başlı başına bir zevktir, gergin ve memnuniyetsiz bir şekilde ayrılmayı kimse istemez.

  ben denk gelmedim bugüne kadar böyle bir uygulamaya, ama sephora ve gratis gibi alışveriş sonrası anket uygulaması yapılması, en azından bir fikir verebilir firmaya müşteri memnuniyeti konusunda diye düşünüyorum.

  3 aralık 2019 14:20

  346. Ben sadece indirim dönemlerinde alışveriş yapıyorum ve genellikle akasya avm şubesinden alıyorum. Orada iki tane kız belirledim. Hangisinin vardiyasına denk gelirsem ona gidiyorum. Gayet yardımcı oluyorlar. Bir kız daha var, onunla yıldızım barışmadığı için sadece o varken mağazaya girmiyorum. Kanyon mağazasında da bana tutturulması gereken hedef objesi olarak yaklaşan bir kadın vardı. Çok deli dolu hareketleri var. O varken de mağazayı pas geçiyorum.

  3 aralık 2019 14:04

  345. Ben ankara armada ve kentparkta karşılaştığım birkaç tanesinin alakasına müteşekkirim. Kırılan ya da panından ayrılan farlarım pudralarım vardı. Onları ne şekilde preslemek lazım, alkol ya da kolonya kullanılabilir mi diye sadece akıl danışmaya gitmişken, siz getirin biz burada yaparız dediler. Alkolle preslemenin de yapısını bozacağını söylediler. Sağolsunlar herhangi bir ücret almaksızın her ikisini de düzelttiler. Hepsi karşılaştığınız kötü örnekler gibi olmayan çalışanlar yani.

  3 aralık 2019 14:04


  344. ilgili gratis çalışanı gördüm, ilgili watsons çalışanı gördüm hatta tester vermek isteyen sephora çalışanı bile gördüm ama 1 tane bile bana tepeden bakmayan mac çalışanı görmedim. (gizlinot: dediklerim türkiye mac ve sephoralar için geçerli)

  tanım: tahminimce çalışma alanlarının türlü vlogger blogger tarafından işgal edilmesiyle işlerini yere göğe sığdıramayan bu sebeple insanlara nasıl davranacağını şaşıran çalışanlardır. başka neden böyle olabilirler gerçekten bilmiyorum çünkü.

  3 aralık 2019 13:41

  343. Yüzde 20si çok kibar ve ilgili yüzde 80i ilgisiz ve bilgisiz. Çalışanlarınıza makyaj yapmak istiyorum nasıl yapılır görsünler. Çektikleri eyeliner eyeliner değil sürdükleri ruj ruj değil. Önce kendilerinden başlamalılar doğru ürün seçimine

  3 aralık 2019 00:50

  342. Buradaki girdileri hep okurdum ama daha önce herhangi bir Mac mağazasına girmemiştim. Hiçbir mac ürünüm de yok. Benim bütçem için ürünleri biraz pahalı geliyor ama rujları çok meşhur olduğu için geçenlerde istmarina avmdeki mağazada ruby woo rujunu denemek istedim. Çok övülen bir kırmızı rujdu ve beğenirsem küçük boyunu alacaktım. Hayatımda ilk kez o "tepeden bakan çalışan" nasıl bir şeymiş görmüş oldum. Daha önce hiçbir mağaza çalışanından böyle bir tavır görmemiştim. Herkesin kötü deneyim yaşadığını söylediği Sephoralarda bile büyük bir kibarlıkla karşılanmıştım. Mağazaya girdim, kibarca ruby woo testerı varsa denemek istediğimi söyledim. Siyah saçlı, ağır makyajlı bir kadın beni şöyle bir süzdükten sonra gözlerini devirerek ruju bulup adeta elime fırlattı. Yüzü düştü resmen beni görünce, somurtmaya başladı. Ben mağazaya para kazandırabilecek olan potansiyel bir müşteriyken bana nasıl bu tavırla davranabildi anlamadım. Ruju hiçbir şekilde steril etmedi. Hiç yardımcı olmadı. Ruju verdiği gibi döndü arkasını gitti arkadaşı ile sohbete başladı. Dudağımda halihazırda bulunan ruju çantamdaki ıslak mendilimle sildim. Sonra da o çok merak ettiğim ruby woo ruju şöyle bir pıt pıt değdirdikten sonra çıkıp gittim mağazadan. Çok beğensem de almazdım zaten o tavırlardan sonra. Satış elemanlarını hangi kriterlere göre işe almışlar gerçekten merak ettim. Benim bildiğim satış elemanı güler yüzlü olmalı, müşteri ile ilgilenmeli, her konuda yardımcı olmaya çalışmalıdır. En basitinden yves rocher ya da flormar mağazasına girseniz bile size hemen prensesmişsiniz gibi davranırlar. Onlar da biraz darlıyor insanı kabul ama burada amaç müşteriye kendini özel hissettirip ona ürün sattırmaktır zaten. Tamamen bir pazarlama stratejisi. Asgari ücrete çalışan bir satış elemanının bunları yapmıyor olması için ya çok denetimsiz merdivenaltı bir yerde çalışıyor olması ya da yürek yemiş olması lazım diye düşünüyorum.

  3 aralık 2019 00:22