sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
3.7
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (66)
 • oylar (24)
 • medya (3)

66. Fondötenimi bitirdiğime göre artık yorum yapabilirim.

Öncelikle bu fondöteni nemsiz, kuru, egzamalı veya yağlı ciltler tercih etmemeli. Sağlıklı cilt fondöteni olduğunu düşünüyorum. Bu fondöten cildinizdeki nemi tüm gün korumayı sağlarken kendi teniniz gibi durması ile meşhur olmalı bence.

Eğer cildiniz nemsiz ve kuruysa kabuksu görüntüye sebep olabilir. Yağlı ise yağ kontrolü yapmadığı için kusma yapabilir. Kısacası sağlıklı olan cildinizi makyaj yapmak istediğiniz durumlarda da cilt renginizi eşitleyerek daha sağlıklı görünmenizi sağlıyor. Karma ciltliyseniz yağ kontrolü yapan bir baz ile kullanmak mümkün. Benim alnım nadiren yağlanır ve rahatsız etmez onun için rahatlıkla kullanabildim. Ne zaman bu fondöteni kullansam sanki cildimin nem dengesine zarar vermiyormuş gibi geliyordu. Ama güzel olan her şey gibi bu da bitti. Severek kullandım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Pozitif: kadifemsi/sağlıklı ten, renkli toz ürünlerinin çok doğal durması ve renk seçeneğinin olması.

Negatif: yağlı veya kuru ciltte kullanmasının zorluğu.

6 ocak 23:07

4

65. Hayatımda bu markadan ilk ve tek seferliğine alışveriş yaptığımda deneme boyunu gönderdikleri fondöten. Birkaç defa kullanabildim ve hiçbir olumsuz tarafıyla karşılaşmadım. Sağlıklı bir parlaklık vermesiyle birlikte silene kadar yüzümden uçup başka yerlere bulaşmamıştı. Düşük fiyatlı olsaydı bitirdikçe alacağım bir fondöten olurdu. Kozmetik ürünlerine rahatça bütçe ayırabilenler buna da şans verebilir diye düşünüyorum.

6 ocak 19:35

4

64. bir kaç sene önce taurus mac mağazasında şu an adını hatırlayamadığım bir mua'nın önerisiyle edindiğim, kuru cildimde çok çok iyi duran fondöten. o zamanlar mac'ten hiçbir ten ürünü almamıştım, dolayısıyla ne cildime iyi geliri geçtim cilt rengim hakkında bile bir fikrim yoktu. mua'nın önerisine gözüm kapalı güvendim yani, iyi ki de öyle yapmışım diyorum.

nc20 rengini kullanıyorum ve uygulamada ıslak sünger kullanıyorum. cildimle çok iyi bütünleşiyor, çoğu fondötende yaşadığım pul pul görüntü problemini kesinlikle yaşamıyorum. tek sıkıntım, kapatıcılığı bende pek yeterli olmuyor. alnımın ortasından şerit şeklinde geçen kırmızı bir doğum lekem var. zaten belirginken sinirlendiğimde, heyecanlandığımda vs. daha belirgin hale geliyor ve waterweight fondöten bunu kapatmakta yetersiz kalıyor. bu yüzden ne zaman kullanacak olsam (bkz: mac pro long wear concealer kapatıcı) ile birlikte kullanıyorum. cildi benim gibi kuru olanlara ve yüksek kapatıcılık aramayanlara öneririm.

8 aralık 2018 22:57

63. mac'in her cilt tipine uygun bomba fondöteni. öncelikle belirteyim, karmadan yağlıya dönük cildimde özellikle soğuk mevsimlerde, pudralamak koşulu ile gayet uzun saatler dayanmakta. okside değil de bir süre sonra rengin oturduğunu gözlemledim. cildim pürüzlü ve gözenekli, özellikle belirginleştirmiyor ancak saklamıyor da.

ortaya yakın transparan bir örtücülüğü mevcut ve kesinlikle cilt gibi duruyor. (bkz: mac face & body fondöten)'e yapısı çok benzese de biraz daha mat diyebiliriz. ayrıca face&body'den farklı olarak spf 30 içeriyor. yağlı ciltli olup bu tip su bazlı transparan fondötenleri seviyorsanız ve face&body çok parlak geliyorsa, waterweight'i kesin seversiniz. face&body'den nefret ediyorsanız kesinlikle almayın. bu yapıda ürünleri ya çok seversiniz ya nefret edersiniz, arası olmaz genelde.

(bkz: smashbox camera ready bb water spf 30) ve estee lauder Double Wear Nude Water Fresh Makeup SPF 30 ile birebir aynı formüle sahip. söz konusu tüm markalar zaten estee lauder'a ait. diğerlerinde renginiz net uymuyorsa, mac'te renginizi uydurmak daha kolay ve bildiğim kadarıyla mac diğer ikisine göre daha ucuz. smashbox'a sahip değilim, ancak mac'in dw nude fresh'ten daha iyi olduğunu söyleyebilirim. dw nude fresh gün sonunda çizgilere dolabiliyor, mac'te bu durumla karşılaşmadım.

artık silikon bazlı ağır kapatıcı ürünlerden çok sıkıldığım için bu cilt gibi duran su bazlı fondötenleri çok seviyorum. bu tarz ürünlerden elimde face&body, waterweight, dw fresh nude, (bkz: dior diorskin nude air fondöten serum) (bu tam su bazlı olmayabilir) ve (bkz: flormar stay true face & body fondöten) (yapısı çok güzel olsa da baya silikon içeriğe de sahip) var. bunlar arasında bitince alacağım kesinlikle waterweight.

5 aralık 2018 14:57 5 aralık 2018 15:00

62. Pürüzsüz ve gözeneksiz bir cilt istiyor kesinlikle, lekeleriniz olması bile o kadar mühim değil ama pürüzlüyse...Tam bir facia duruyor.Geçen sene çok severek almıştım ama şuan mayın tarlasına dönen suratımda kullanamadığım fondötenim...

6 eylül 2018 02:17

1

61. Mua tavsiyesiyle almıştım, o sürdüğünde aşırı sağlıklı bir cildim var gibi göstermişti. Hala ilk sürdüğümde çok guzel görünüyor cildim fakat parlama yapmasını geçtim, herrr yere bulaşan bir fondöten. Mecburen üzerine pudra kullanıyorum, o da üzerine çok garip yapışıyor böyle balçık gibi bir görüntü oluyor. Ben bu fondötenden memnun kalmadım üstelik çok da pahalı sevgili süslüler, alacaksınız da muhakkak üzerine bir pudrayla deneyip görün bence çünkü pudrasız kullanmak biraz zor.

17 ağustos 2018 05:46

60. Çok seviyorum. Gerçekten adı gibi hafif  bir fondöten. Kapatıcılığı yok denecek kadar az ama cilt tonunu eşitlemesi benim için yeterli oluyor. Fresh hissettiriyor. Çok tatlış, içten gelen(?) bir parlaklık veriyor. Hayatımdan çıkması durumunda üzüleceğim ilk 10 şey listesinde kendisi. 

2 ağustos 2018 11:49

59. İlk şişesini sonuna kadar bitiren biri olarak, yapısı oldukça ince. Hatta baya su gibi. Face and body’den daha kapatıcı olduğunu söyleyebilirim. Fakat benim cildim oldukça kuru. Ne yaptıysam yüzüme bir türlü yediremiyorum. Bir kaç saat sonra yüzüm fondoteni kusmaya başlıyor. Açıkçası fiyatını hak ettiğini düşünmüyorum. Renginizi bulabilirseniz drug storelarda aynı performansı verecek çok daha uygun fiyatlı muadillerinin bulunabileceğini düşünüyorum. 

26 temmuz 2018 20:40

58. tavsiyeler üzerine aldım. bin pişmanım. o kadar para vermeye değmiyor. kapatıcılığı çok az. fazlasıyla parlama yapıyor. bana kalırsa sadece özel günlerde, bir profesyenel tarafından kullanılmalı. günlük makyaj için vakit harcamanız gerekiyor. çünkü öyle sadece fondoteni sürdüm çıkayım gibi bir şey yok. pudrasını sürmek gerekiyor bir kat.

25 temmuz 2018 12:58

57. Mac'te makyaj yaptırdığım bir zaman tam da fondötenim yokken bana makyaj yapan mua nın tavsiyesi ile almıştım.

Lakin azıcık pişmanım. Birincisi iddia edildiği gibi "hafif ama kapatıcı" değil. Ne o kadar hafif, ne de o kadar kapatıcı.

İkincisi Her ne kadar "waterweight" olsa da bence karma cilde pek uygun değil. Sürünce bağırıyor azıcık parlıyorum ben parlıyoruuuum diye.

Üçüncüsü transparan pudrasız resmen kullanamıyorum. E o zaman macten fondöten almanın ne anlamı kaldı? O derece pahalı bir ürünün kendi başına işlevini görmesi gerekmiyor mu komple?

Acemi ve kötü bir mua ya denk gelmişim demek neyse. Ama dediğim gibi, karma cilde uymuyor bence.

24 temmuz 2018 18:44