sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (7)
 • medya (0)

1. Kendilerine dayatılan insanlık dışı çalışma şartlarına, mobbinge, yaşadıkları adaletsizliğe karşı bir araya gelmeye çalışan işçilerin isyanıdır.

(link: https://patronlarinensesindeyiz.org/2018/11/09/madam-coco-iscilerinden-aciklama-artik-yan-yana-geliyoruz/ Basın açıklaması burada. )

12 kasım 2018 12:33 12 kasım 2018 12:37

2. devletten bize mucizeler yaratmasını beklemek yerine, kendi devrimimizi kendimiz yaratmalı, hakkımızı aramalıyız, grevlerinde işçinin yanında olmalıyız.

her gün devlete isyan etmeyi bilen insanlar, yeri gelince işçiye destek olmasını da bilmeli. bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık oynayan da zahmet edip hiç devlete yermesin. başınızda en iyi, en eşitlikçi devlet de olsa, kimse sizin hakkınız olanı sizden iyi arayamaz.

12 kasım 2018 13:55

3. a101 in benzeridir. ama bize dayatılan arabesk kültürden biat etmeyi okadar benimsemişizki isyan denilen şey son noktada çıkıyor.umarım hakkınızı alırsınız ve bu gibi markalar azalarak biter.

12 kasım 2018 17:06

4. (link: https://eksisozluk.com/entry/83242514 ekşiden) haberdar olduğum duyuruyu burada da paylaşıyorum;

"basına ve kamuoyuna

madam coco çalışanlarının açıklamasıdır

özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar madame coco’yu iyi bilir. bizler, her bir avm’de, büyük caddelerde, meydanlarda karşınıza çıkan bu ev tekstili mağazasında sizleri her zaman güleryüzle karşılamak zorunda olan madame coco işçileriyiz. “güleryüzle karşılamak zorunda” diyoruz çünkü, gün içinde işyerinde yaşadıklarımız aslında hiçbirimizde gülecek hal bırakmıyor. madame coco mağazalarının sıcak ve samimi ortamının arka yüzünde günler geceler boyu çalışmak zorunda kalıp, fazla mesai ücretlerini dahi alamayan, mobbing ve baskıyla karşı karşıya kalan, uzun çalışma saatlerinde neredeyse hiç mola kullanamayan, öğle yemeğini dahi beş dakikada yemek zorunda kalan işçiler, yani bizler varız.

tıpkı markanın adı gibi, oluşturulan ortam da bir yanılsamadan ibaret… bilmeyenler için ekleyelim, madame coco bir fransız markası olmadığı gibi, sahibi de adanalı ilhan tanacı…

çoğumuz asgari ücretle çalışıyoruz. üstelik müşterilerin mağazada dolaşırken yanlışlıkla kırdığı ürünlerin parası bile çoğunlukla bizlerden kesiliyor. madame coco maliyeti yüksek olur diye, ürünlere alarm dahi koymuyor ve hırsızlıklar nedeniyle oluşan açıklar da bilin bakalım nasıl karşılanıyor? elbette yine önemli bölümü bizlerin üç kuruş ücretinden…

mağazalarda eksik personelle çalışıyoruz. müşteriyle ilgilenmekten vakit bulduğumuz zamanlarda mola yapmak yerine ya depoya koşmak zorundayız, ya temizlik yapmaya. kimi mağazalarda tuvaletleri dahi bizler temizliyoruz. üstelik ekonomik kriz döneminde, ürünlerin fiyatlarının hızla yükseltilmesi iş yükümüzü daha da artırdı. değişen fiyatlara uygun etiketleri takmaya dahi yetişemedik. ürünlerin üzerindeki etikete göre yapılan ödemeler nedeniyle çıkan açıklar da yine önemli ölçüde bizlere yükleniyor.

“bunca sorun vardı da, bu güne kadar neden sustunuz” diye sorabilirsiniz. çünkü tek başımıza bulabildiğimiz çözüm, işi bırakmak oldu. pek çok arkadaşımız bu yoğun iş yükü ve ödenmeyen hakları nedeniyle işi bıraktı, başka yerlerde işe girdi. bizler ise istifa edip gitmeyeceğiz. bunun yerine bir araya geldik ve hakkımızı arıyoruz.

büyük bir fabrikanın işçileri değiliz. her bir mağazada sadece birkaç kişi çalışıyoruz. yaşanan sorunlara karşı sadece bir mağazanın çalışanları olarak sesimizi çıkarsak, açık ki ya kovulur ya rotasyon adı altında sürgün edilir ya da istifaya zorlanırız. yönetim de buna güveniyor ve hukuk dışı pek çok uygulamayla karşı karşıya kalıyoruz. zannediyorlar ki, bunca mağazada çalışan işçiler olarak birbirimizi bulamayız, sorunlarımızı konuşamayız. zannediyorlar ki, hepimiz birbirimizi rakip görüyoruz, bir araya gelemeyiz, hakkımızı ortak biçimde arayamayız.

yanılıyorlar. tek başına sorunları çözemeyeceğinin bilincinde olan madame coco işçileri artık yan yana geliyor. çünkü artık bu çalışma koşulları canımıza yetti. bizler pek çok mağazadan madame coco çalışanları bir araya geldik ve yasal haklarımızı talep ediyoruz. aynı sorunları yaşayan madame coco işçisi diğer arkadaşlarımıza sesleniyoruz. bizler mağazalarda yaşananları teşhir etmeye ve bir arada durmaya devam edeceğiz. sizler de (link: https://patronlarinensesindeyiz.org/ patronların ensesindeyiz ağı )

üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz. unutmayın ki, birlikte güçlüyüz ve ancak birlikte hareket ederek kazanabiliriz.

6/11/2018

(link: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=1910054342445797&id=301730729944841 farklı mağazalardan madam coco çalışanları)

13 kasım 2018 15:28

5. nisan 2018'de, markaya ait acımasız çalışma koşullarını içeren bir (link: https://eksisozluk.com/entry/75605126 açıklama) paylaşılmış. Anlaşılan o ki pek gündem oluşturmamış, patronlar kendilerini sorgulamamış. bu sefer farklı olur umarım.

13 kasım 2018 15:43

6. Sonuna kadar haklı olan ve sonuna kadar desteklenmesi gereken isyandır. Gözü paradan başka bir şey görmeyen, insancıl en ufak emare taşımayan patron zihniyetine karşı sömürünün olduğu tüm alanlarda yapılması gerekendir.

14 kasım 2018 00:19

7. Çok haklılar..Geçtiğimiz Nisan ayından beri bu mağazaya girmiyorum. Ki her önünden geçtiğimde mutlaka girerdim.. Çalışanların koşulları düzelmedikçe bedava verseler girmem

14 kasım 2018 23:15