yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  1. Diğer tüm girdileri eleştirdiği biçimde olan yeni yazar süslümüzün haklı bulduğum isyanı.

  Gerçekten de böyle girdiler yazan yazarların sözlüğe faydası nedir ki? İçerik olarak girdiler çoğunlukla bilgi içermiyor, Türkçe dilbilgisi kuralları zaten hak getire. Bazı Yazarlar neden bilmiyorum ama i,ş,ü,ö gibi karakterlerden nefret edercesine kaçıyor. Çoğu girdi birbirinin aynısı, hatta cümleler bile neredeyse aynı. Ayrıca akışta en çok dikkatimi çekenlerden biri yazılanların anlam bütünlüğü yok ve çoğu girdi de mesaj formatında, bilgi vermekten ziyade sanki bir forumda yazılmış mesajlara benziyor. 

  Mesela bakın yeni yazarlara, üstünkörü yazılmış 5 girdi ile yazarlığı kabul ediliyor. Bu sürenin ekşi sözlükteki gibi olması, şuanda var olan bu tip girdiler yazan yazarların da önce konuk yapılması, devam ediliyorsa eğer yazarlığı iptal edilmeli diye düşünüyorum.  

  12 ağustos 2019 19:27

  2. Neden bilmiyorum ama bu başlığa yazma ihtiyacı duydum.

  Aşağıdaki süslümüze (yazar: p wagon) öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Birçok şeyi değerlendirmiş, kendi düşüncelerini yazmış. Yazdığı olaylarla ilgili moderatörler ve kıdemli süslüler bu durumdaki sorunları çözmek için çabalıyor. Bir kıdemli süslü olarak ben de çabalıyorum. Eminim diğer kıdemli süslüler de çabalıyordur.

  İçeriklerin çoğunun boş olduğu söylenmiş ama biz değerlendirirken hepimiz tek tek okuyup onları onaylıyoruz. Gerçekten kısa, tek cevap olan şeyleri onaylamıyoruz. Ama şöyle bir durum var ki çok saçma şikayetlerin olduğunu görüyorum. Örneğin x ürünü için 6-7 süslü formülasyonu çok güzel yazmış. Bu girdilerden birisi şikayet edilmiş çünkü bir önceki girdiyle çok benzermiş. Objektif olarak soruyorum. Sözlük yazarı değilsiniz. Gittiniz Gratis'e, Watsons'a ya da Sephora'ya. X ürününü almayı planlıyorsunuz. Yazdınız internette sözlük yorumları çıktı. İnsan şunu der önce. 6-7 kişi bu ürün için formülasyonu güzel demiş. Bu kadar insan memnun olduğuna göre demek ki gerçekten alınabilir bir ürün. Nokta. Yani aslında benzer yorumların yapılması bazı noktalarda iyi bir şey.

  Bir başka konu da şu. Bazı yazıların çok fazla mesaj formatında olması. Öyle yazıların şikayetlerini onaylıyoruz. Türkçe yazım hatalarına dikkat ediyoruz. Mesela bir süslü bir şey yazmış, özne-yüklem-nesne hepsi bir tarafta. Neyi savunduğu neyden bahsettiği bile belli olmuyor. Bu yüzden imla kuralları önemli. Ama sözlüğü çok resmileştirmek de hoşuma gitmeyen bir şey. Eğer her başlıkta subjektif değerlendirmeler olmasaydı burası Süslü Sözlük değil Süslü Wiki olurdu. Her başlıkta sadece tek bir bilgi yazmak çok mantıksız. Arada yorumların da katılması önemli bir durum.

  Eksilenme konusuna gelirse o konuda biz kıdemli süslülerin de elinden gelen bir şey yok. Bazı eksilenmelere anlam veremiyorum cidden. Uzun uzun yazı yazmış içeriği gayet de güzel olan girdilere bile hayret verici eksilenme görüyorum. Üstelik bir konu hakkında yazılmamış olmasına rağmen. Sadece bir ürün değerlendirmesine. Ek olarak sözlükte artılanma isteği de çok fazla. X youtuber'ının sayfasına girin (ki bu hangisi olursa olsun) hepsinin altında eleştiriden ziyade yerme içerikli girdiler var. Hepsi de bir sürü artılanma almış. Ee anacım bu kadar yeren varsa bu hatunu kim, niye, neden izliyor? Başka bir sayfaya bakıyorum yine bir ürün içeriği, aynı yazar Youtuber'ın başlığı altında yazmadığını bırakmamışken orada "X Youtuber'ından görüp aldım. Oldukça da memnunum" yazmış. Ee hani izlemiyordun, hani senin için çok şımarıktı? Ben de bunda bir artniyet ararım açıkçası. Başka bir yerde takdir görmek için yazdığın girdiyle bari öteki uyumlu olsun. Seviyorsan sev ya da hiç sevme.

  Sonuç olarak biz girdilerle oldukça ilgileniyoruz. Ama içeriklerin kaliteli olmasını istiyorsak eğer, herkes kendine bir öz eleştiri yapmalı. Şu zamana kadar bu sözlüğe ne kattım, buranın nasıl olmasını istiyorum gibi. İnsan değişimi önce kendisinden başlatmalı. Yazar alımının süresini değiştirmek, zorlaştırmak buna bir engel değil. Kurunun yanında yaşı da yakarsınız. Gerçekten sözlüğe katkısı olacak insanların önünü kesmiş olursunuz. Kaldı ki sınavla girilen bir platform da değil. Yazılan 5 girdinin onayı bize kalıyor işte. Baktık düzgün biz de onaylıyoruz. İlk sözlüğe girilen 5 girdinin de mükemmel olmasını beklemeyin, ortalamanın üstünde, belli kurallara uymuş olması gerekiyor. Sonuçta uzun süre herhangi bir sözlükte yazar olmayan insan o kalıbı ilk başta kendine oturtamaz. Mükemmel olması beklenseydi zaten ne ben ne başkası ne o ne şu hiç kimse sözlüğe alınamazdı. Ben bile eskiden yazdığım bazı girdilerimi okurken öz eleştiri yapıp düzeltiyorum. Zamanla edinilecek şeyler.

  Bu arada, bu girdiyi okuyan herkese sözlük kurallarını tekrar ve tekrar okumalarını tavsiye ediyorum. En çok yapılan hatalar imla hataları, ölçüsüz smile kullanımı (bir tane smile bile ölçüsüz sayılıyor gülücük ve özellikle emoji kullanmayın) ve ölçüsüz argo kullanımı. Bunlar kabine gönderilir. Reklam yapma ve bu diğer hataların sürekli tekrarlanması sonucunda hesabınız askıya alınır. Lütfen bunlara dikkat edelim.

  Make Süslü Great Again

  Edit: Yanlış anlaşılabilecek bazı noktaları düzenledim.

  13 ağustos 2019 12:30 13 ağustos 2019 12:36

  3. Başlık açıcaktım! Ekonomimiz çöküyor diye mi böyle oluyor! High end'ler hayal oldu! Ne olacak böyle! :'(

  19 temmuz 2020 01:58