yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (36)
  • medya (0)

  1. sevgili (yazar: lillian) ukte verip, doldurmam için önermiş. :)

  makeup shaming en basit tabir ile bir bireyi makyaj yaptığı ya da bu süreçten(gizlinot: konu üzerine vakit harcamak, makyaj alışverişi yapmak, yorumları okumak vs.) hoşlandığı için eleştirme, suçlu hissettirme, hatta ve hatta aşağılama durumudur. esasında tamamen cinsiyetçi bir eylemdir; kadın, kendi bedeni üzerinde aldığı karar yüzünden "değersiz" hissettirilir. aynı şekilde makyaj yapan bir erkek, makyaj yaptığı için "kadına benzemek" ile suçlanır, toplum içindeki rolünü bırakıp "kadınlaşmaya" çalışmıştır zira.

  makeup shaming aynı zamanda benim süslü sözlük'e geç katılma nedenlerimden biri. burada uzun süredir okuyucuydum; sürekli fondötene atılan diss'leri görmek, "ben asssssla sürmem, sadece kapatıcı, bb krem, allık, pudra...... sürerim ;)"(gizlinot: ee ne farkı kaldı?) yazıları, high-end ürün kullanan insanları "o para harcanır mı makyaj için?" diye yargılamak... beni uzun süre üye olmaktan soğuttu. ha kimse bir şey kaybetmedi ben yazar olmayınca da(gizlinot: swh), buradaki makeup shaming'in bazı insanları rahatsız ettiğini bilmek gerek.

  benim karşılaştığım birkaç makeup shaming örneği:

  * "bu tam bir "false advertising"! başka birine dönüşüyorsun, insanları kandırıyorsun!"

  ben bir ürün değilim. dünya'ya alıcısını beklemek için sunulan bir madde de değilim. kimse için belirli kurallara uymam, benden beklenen şekilde "etrafta dolaşmam" gerekmiyor. ne yapıyorsam kendi mutluluğum ve rahatlığım için. yüzümdeki pigment beni başka bir şey haline dönüştürmüyor, benim değerimi belirlemiyor.

  * "makyaja bu kadar para verilir mi? böyle boş şeylere para harcayana kadar neler yaparsın!"

  burada ek olarak kişilerin maddi kararlarına karışmak da var, ne güzel. bakın, serbest piyasa ekonomisinde her ama her ürünü uçlarda fiyatlandırılmış bir halde bulabilirsiniz. makyajı geçtim, biz mahalle fırınından 1 liraya ekmek alırken şu an bir kişi sicilya'da bir şefin elleriyle hazırladığı ekmeğe 30 euro veriyor. bu karşılaştırma bitmez. eh herhangi bir araba da beni istediğim yere atar, ben şimdi dışarıda lüks araba kullananların yanına tek tek gidip "bu parayı verene kadar neler yaparsıııın" diye darlayayım o halde? yani ben çalıp çırpmış mıyım, neden başkasının aldığı ekonomik kararlar size konuşma malzemesi oluyor. vallahi bu ilgiyi politikacılara gösterseydik taş üstünde taş bırakmazdık şimdiye.

  * "özgüvensiz olduğun için makyaj yapıyorsun. doğal ol, herkes seni böyle daha çok sever. :))"

  ya buna cidden sinirlenip diyecek bir şey bulamıyorum, makyaj yapıp özgüvenli hissediyorsam da kime ne? şu hayatta herkes bir şeyler konusunda kendini kötü hissedebilir; ameliyat izi gözükmesin diye kolsuz üst giymeyeni de var, kulağının şeklini beğenmeyip saçıyla kapatan da. sorun ne? ben hayatımı birilerinden onay almak, onların sevgisini garantilemek için mi yaşayacağım?

  * "böyle boş işlerle aptal kızlar uğraşır, ben onlardan değilim. zaten en yakın arkadaşlarım hep erkek, anlaşamıyorum abii ;)"

  sahneyi special snowflake'ler için boşaltalım lütfen. en cool sensin, makyaj yaptığım için başka hiçbir konu üzerinde bilgisi olmayan, konuşamayan boş bir bireyim evet. (bkz: internalized misogyny)

  24 mayıs 2017 20:56 24 mayıs 2017 21:07

  2. Çok güzel şeyler yazmışlar ama bu konuda birkaç kelam etmek istiyorum.

  Son zamanlarda gördüğüm kadarıyla bir makyaj yapmak tü kaka modası çıktı.

  Neymiş efendim doğal gezmek iyiymiş, gözümüzün altını kapatmak zararlıymış,tedavi olmak gerekirmiş bla bla.Bak bak ablamız olayı çözmüş ya biz de o kadar salağız ki gidip göz altına dolgu yaptırmayı düşünemedik.Ya pardon da kadınların karışmadıkları neyi kaldı acaba? Sor bakalım ben doğal olmak istiyor muyum?Herkes aynı olmak zorunda mı? Sanane ister bir gözüme mor bir gözüme yeşil far sürerim canım istemezse hiç makyaj yapmam.

  Buna birileri bana dikte ettiği için değil kendim istediğim için karar veririm.

  Evet cildimize tabi ki zararlı kimyasal uygulamamalıyız sağlığımız için ama yalnızca makyaj malzemeleri değil soluduğumuz hava,içtiğimiz su,yediğimiz sebze,meyvenin içerisindeki katkı maddeleri ve en önemlisi insanlar arkadaşlar insanı kanser eden.

  Tabi yüzüme dolgular,işlemler yapan estetik cerrahı bir kocişim olup,doğallık en güzeli diye gezeceğim zamana kadar eyyorlamam bitti.

  25 mayıs 2017 20:08

  3. Mr selfirdge adında diziyi izlerken görüp şaşırdığım olayı aklıma getirdi; dizideki olaylar 1900lerin başında selfrdiges aldı mağaza üzerinden geçiyor (İngiliz -dizisi) o dönemin İngiltere'sinde parfümler el altından satılıyor ortalık yerde çıkarılmıyor , makyaj malzemeleri çoğu kadın kullanıyor pudraları falan ama kocalarında ve çevredeki insanlardan gizli yapılıyor -ped almaya çekinen ama kulanan çoğu hemcinsim -gibi .şimdi bu başlığı görünce aklıma o geldi . Arkadaşlar 20 yy da mı yaşıyoz neyin kafası bu isteyen istediğini sürer makyaj ayıpmış yada kötü birşeyimş gibi algılamanız . Kim bilinçaltınıza sokuyo böyle şeyleri yapmayın . Kusura bakmayın ama çevremde makyaja karşı olan manifestolar yapan arkadaşlarım var onlar her konuştuklarında onların siyah noktalarını yada dişlerini fırçalamadan gelmeleri benim için asıl "Shaming" tir .

  25 mayıs 2017 22:20

  4. genelde makyajdan anlamayan kişiler tarafından yapılır.

  ya allah aşkına makyajdan, cilt bakımından habersiz tipler deyince deli oluyorum zaten. yüzünü sadece makyaj yaptıktan sonra yıkanır zannedip yüzündeki fondottne laf etmesi çok komik oluyor bu tiplerin. nemlendiriciden habersiz tipler bunu dediği an bende bi yükselme oluyor ki sorma gitsin.

  25 mayıs 2017 22:21

  5. Size makyaj güzeli derler ne gerek var burda makyaja derler kendilerince onlar makyaj yapmayarak cool yapanlar ilgi manyağı (yazar: beyazsirke) 'nin girdisine sonuna kadar katılıyorum en komik tarafıda her konuda yapacak yorumları vardır ama bir halttan da anlamazlar.

  26 mayıs 2017 11:28

  6. bunu yapan şey değil mi ya **caps lock açık** elvin levinler **caps lock kapalı**

  26 mayıs 2017 12:31

  7. Açıkça makyajı küçümseyen,bilhassa değerli (yazar: vanilladreams) in çok güzel ifade ettiği gibi aslında "kadına ait olanı" küçümseyen sözlere değinmiyorum bile. Ama eleştiri yapılıyormuş veya öneri sunuluyormuş havalarında yapılan makeup shaminge bir gün çok fena patlayacağım. (gizlinot: hakikaten ben de katılıyorum, en çok makyajdan zerre anlamayanlar yapıyor bunu)

  No-makeup-makeup'ı beğenmediğimden değil ama son dönemde bunun popülerleşmesi yüceltilmesi de bence makeup shamingle bağlantılı. Kadın hem doğursun kutsal meryem ana olsun hem seksiliğinden bir şey kaybetmesin.Hem çalışsın hem evi çekip çevirsin.Ama tavırlarına bakınca asla yorgun olmasın,hep gülsün ama kahkaha değil ha tebessüm.kendinden emin davranmasın,güçlü dişli durmasın,erkeği övüp gölgeye çekilsin.Adetin adı geçmesin doğursun.Ağdanın adı geçmesin tüysüz olsun.Sporun diyetin adı geçmesin fit olsun.estetiğin adı geçmesin barbi bebek olsun.kuaförün adı geçmesin sarışın olsun.veee...Makyajın adı geçmesin o makyajlı görünüme sahip olsun! Kadının adı geçmesin sadece hizmetiyle,emeğiyle,verdikleriyle,manzarasıyla var olsun.

  Makyaj kendini pazarlama aracı değildir ilgi alanıdır.makyaj düğün veya sahne dekoru değildir sanattır.makyaj sahtecilik değildir kendini ifade etme şeklidir.makyaj özgüvensizlik değildir kendini mutlu etmektir.

  26 mayıs 2017 12:36

  8. Tam anlamıyla benim kuzenim. Kız baştan aşağı ironi zaten, anlatıyorum şimdi, ben makyak yapmazdım eskiden. bu yapardı ve kesinlikle karışmazdım çünkü banane. neyse işte tamamen suratına uygun olmayan makyajı yapıyor kendine özensiz falan. hatta o makyajla uyuyor ertesi gün işe gidiyor falan. sonra bi ara bi yerde karşılaştık ben makyaj yapıyorum ama yüzümü tanıyorum ve makyajim ona göre. neyse bu o gün makyaj yapmamış , " ben bıraktım artık makyajı, cildimi rahat bırakmaya karar verdim siz ne yapmışsınız öyle resmen kendinize eziyet " vb. cümlelerde bulundu ve ben sessizce uzaklaştım. Ben bakımlı olmayı seviyorum , seni bir gram ilgilendirmez sayın kuzen.

  26 mayıs 2017 12:58

  9. İstedikleri kadar eliştirsinler doğallıktan bahsetsinler ben temiz fırçalarımı makyaj malzemelerimi alıp ayna karşısında makyaj yapmaktan büyük keyif alıyorum evet mutlu oluyorum terapi gibi bişey benim içim rahatlıyorum resmen.

  Doğal güzellik konuşmaları da beni artık baydı okey sen doğal ol bişey dediğimiz yok .

  Bide doğallık ayrı doğal güzellik ayrı her makyaj yapmayanda doğal güzelim triplerine girmese keşke .

  26 mayıs 2017 14:55

  10. siz de onlara (link: https://www.instagram.com/p/BUjPJnNgJU7/?taken-by=hudabeauty şöyle ) yapın sevgili süslüler.

  26 mayıs 2017 17:05