yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (517)
  • medya (11)

  517. en az haftada bir defa beyaz sabunla mutlaka yıkarım. Temizlik en önemli unsur. Onları sonuçta yüzümüze değdiriyoruz ve kirli bi fırça yüzümde olmamalı. Bebek şampuanları da verim arttırıyor lakin ben onu kullanmaya kıyamıyorum. Dove sabun en sevdiğim. Stressli olduğumda kulaklık takarım ve yıkamak işkence haline gelmez.Temizlemeyi unutmayalım bu önemli bir ayrıntı.

  23 aralık 2019 14:25

  516. genelde insanların hiç sevmediği bir etkinlik ama ben fırça yıkamaya bayılıyorum ve düzenli olarak da hepsini yıkarım. geniş bir kaba sıcak su koyup yanıma da bebek şampuanlarının beyaz sabun şeklinde olanlarından alıp bilgisayar karşısında bir şeyler izleye izleye yıkıyorum, sonra hepsini gidip duruluyorum. neden bilmiyorum ama beni aşırı rahatlatan bir etkinlik.

  23 aralık 2019 13:15

  515. birçok yöntemini deneyip, en sonunda kremli şampuanla yaptığım türünde karar kıldığım hafta sonu ritüelim.

  her duygduğumu deneme meraklısı biri olarak, son yöntem hariç, daha çok nasıl makyaj fırçası temizliği yapılmaz konulu bir girdi yazacağım. denediğim yöntemleri kötüden iyiye sıralıyorum:

  -zeytinyağı + bulaşık deterjanı: kaçın. bunu, yöntemi ballandıra ballandıra anlatan bir youtuber'da görmüştüm. her doğal yağın yüze sürülebileceğini düşündüğüm zamanlardı, "ne zararı olabilir ki makyajı da yağla çözüyoruz" diye düşünüp yaptım. o zeytinyağını arındırana kadar kaç defa sabunlu suda beklettim fırçalarımı bilmiyorum. formu kalıcı olarak bozulan fırçalarım da oldu. özellikle doğal kıl fırçalarda arınmama ve form bozulma problemini daha çok yaşadım.

  -bebek şampuanı: istediğim kolay temizleme perfomansını alamadım. fazla uğraşılırsa güzel sonuç veriyor.

  -yüz temizleme köpüğü: cildime iyi gelmeyen himalaya ve nivea temizleme köpükleriyle denemiştim, köpüğü bir plastik tabağa sıkıp. temizleme performansı güzel, fırçalar da sertleşmedi ama sırf bunun için bu köpüklerden alınmaz. çünkü çok fazla köpük gidiyor, masraflı. elinizde kullanamadığınız yüz temizleme köpüğünüz varsa bu şekilde değerlendirebilirsiniz belki.

  -beyaz sabun: çok pratik bir yöntem, temizleme performansı da iyi, ama özellikle ince kıllı olan fırçalarımı istediğim yumuşaklıkta bırakmadı. çok iyi durulanmadığı taktirde, hafif yapışkan bir his veriyor fırça kıllarına. yine de sırf o temiz kokusunun hatrına bile üşenirsem kullanırım.(gizlinot: bali çeker gibi beyaz sabun koklayan biriyim neticede.) ayrıca makyaj süngerleri için kullandığım daimi yöntem bu.

  -kremli(gizlinot: 2si bir arada) şampuan: bu yöntemi sevmediğim bir şampuanı değerlendireyim derken denedim ilk kez. morfose'un mor renkli 2si bir arada keratin şampuanını kuru saçlarım için almış, nem vermesi hoşuma gitse de temizlenme hissini yaşayamadığım için sevmemiştim. çok az köpüren kremli bir şampuan bu. yine plastik bir kaba bu şampuandan sıkıp fırçaları sürterek yaptım yıkama işlemini. hem fırçalarımdaki boyayı kolayca akıttı, hem de sertleştirmedi, fırçalarda sabunun bıraktığı gibi kalıntı da bırakmadı. kolayca durulandı. 500 ml şampuan, 9 lira gibi bir fiyatta yüzde elli indirimde. her hafta fırça yıkasanız 2 yılda anca tükenir diye düşünüyorum. elde başka kremli şampuanlar varsa da değerlendirilebilir pek tabii.

  22 aralık 2019 23:51


  514. Beyaz sabun hem fırçalar hemde süngerler için çok iyi bir temizleyici.sadece fırçalar için kullandığım beyaz sabunu fırçaları sürtüp sonra elime dairesel hareketlerle sürtüyorum.duruluyorum.

  Bazen bebek şampuanı kullanarak temizliyorum.

  16 kasım 2019 10:09

  513. Sabun olsun, şampuan olsun ve hatta özel fırça temizleyiciler olsun temizlemede kullanılan ürünü arındırmanın bir ömür almasından ve bazen ne kadar yıkarsanız yıkayın fırçanın kazık gibi kurumasından yıldığımdan en ucuz misel suyla fırçayı ovalayıp çeşmede duruluyorum. Ne kadar hijyenik bilemeyeceğim ancak eyeliner ve fondöten fırçası dahi temizleniyor ve fırçayı durulamaya çalışırken yarım saat köpürme ha bitti ha bitecek diye beklemiyorsunuz. Tabi bir de tam hah köpüklü su gelmiyor artık kurulayım dediğinizde fırçanın tekrar köpürmesinin verdiği psikozlardan kurtulmak da bonusu. Doğal kıllarda da sorun yaşamadım bu arada.

  10 kasım 2019 11:25

  512. aynı fırçayı aynı makyajda farklı renk farlar için kullanacaksam genelde havlu kağıdın pütürlü yüzeyine sürterek temizliyorum, bu işlem için ekstra bir temizlik malzemesi kullanmıyorum.

  1 hafta boyunca makyaj için kullandığım tüm kirli fırçaları ve süngerleri bir kap içerisinde biriktirip haftalık toplu temizlik yapıyorum. fırça ve sünger yıkama yöntemim ise kısaca şöyle:

  derinlemesine temizlik için de eskiden tüm fırça ve süngerlerimi beyaz kalıp sabuna sürterek köpürtür ve avucumda yuvarlaya yuvarlaya durulayarak yıkardım. beyaz sabunun fırçaları sertleştirdiğini fark edince aynı işlemi dove nemlendiricili sabun ya da otacı zeytinyağlı defne sabunu ile yapmaya başladım ve bu iki sabun ile fırçalarımın sertleşmediğini fark ettim. eğer seyahatteysem ve fırçalarım az sayıda ise oteldeki küçük el sabunlarını fırça temizliği için kullanıp sonrasında fırça kıllarının sertleşmemesi için çok az saç kremi ile ovalayıp öyle duruluyorum. fırçaların nemini yumuşak bir el havlusu ile alıp yine başka bir kuru bir el havlusu üzerinde sererek kurutmaya dikkat ediyorum.

  süngerler ya fondöten fırçaları üzerindeki yağlı lekelerin tam çıkması için bazen bunları yıkamadan önce yves rocher pure camille makyaj temizleme yağı sıkarak kirlerini akıtıyorum. daha sonra yoğunca misel su eklenmiş bir kabın içerisinde 10-15 dk bekletip yine sabuna sürterek temizliyorum. bu şekilde fondöten lekeleri ve fırça diplerindeki yağlı makyaj kalıntılarından tamamen kurtulabiliyorum.

  8 kasım 2019 11:37 8 kasım 2019 11:44

  511. Bim'de satılan makyaj temizleme aparatı ve kullanmadığım şampuan veya kalıp sabun iş görüyor. Far fırçaları için değil de fondöten fırçaları için bu tarz bir aparat şart. Hem köpürtürken hem de durularken aparatı kullanıyorum güzelce arınıyor hem makyaj hem köpük kalıntılarından.

  8 kasım 2019 08:57


  510. Önceden fırça yıkama jeli alıyordum, sonra süngeri beyaz sabunla temizlerken fırçaları da temizleyeyim dedim ve harika oldu. Sadece beyaz sabun bu yüzden. Suyunu sıktıktan sonra (kibarca) bi havlunun üzerine seriyorum kurumaya bırakıyorum. Çok sık kılları varsa kalorifer ılıkken üzerinde bekletiyorum azıcık 

  8 kasım 2019 00:31

  509. Antibakteriyel sabunla yıkıyorum. Bazen de bi an önce bitmesini istediğim bi şampuanla. 

  8 kasım 2019 00:22

  508. Bebek şampuanı, makyaj temizleme suyu ve azıcık da saç kremi kullanarak yaptığım işlemdir. (gizlinot: bu şekilde ekstra yumuşak oluyorlar :) ) Rossmann’da satılan for your beauty markasının fırça temizleme aparatı bu konuda iyi iş görüyor. Temizleme işim bittikten sonra fırçalara koruyucu fileler geçirip kağıt havlu üzerinde yatay şekilde kurumaya bırakıyorum.  

  8 kasım 2019 00:17