sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (25)
 • medya (0)

1. genellikle çok fazla ürün sahibi olanların çektiği bir video türü. çekmeceler kutular dolusu ürünü ne ara kullanıp da bitirecek bozulmadan diye düşündürür insanı...

27 nisan 2014 23:52

2. konusu genelde blogger ve vloggerların makyaj ürünlerinin ne kadar çok, çeşitli ve güzel olduğu hangilerini beğendikleri ve nasıl muhafaza ettikleri olan youtube'da yüz binlerce tık almış video çeşidi.

25 dakikayı bulan videolar beni sıkıyor, ne kadar büyük bir makyaj stoğu olursa olsun kanımca 10 dakika iyi ve yeterlidir. bilmem ne markasının bilmem ne serisi rujlarından hangi renklerin orada olduğunu teker teker açıp göstermelerine gerek yok. çok isteniyorsa bir de ruj videosu çekilebilir. belki de ben ürünlerden çok muhafaza şekillerine meraklı olduğumdan böyle düşünüyorum.

neyse benim bu entriyi yazmaktaki asıl amacım onlarca kişiye ömür boyu yetecek, ederi on binlerce lira eden bu malzemelerin çok iyi bir şeymiş gibi sunulmasına isyan etmek. bu videoları çekenler mahcup oluyormuş gibi gülümseyip eh bu da benim hobim diyorlar. bu hobi değil bence savurganlık, israf ve tüketicilik. içten içe durumla gurur duyanları hayretle karşılıyorum. zaten bu malzeme stoğuna "koleksiyon" demek baştan sakat. zamanla kullanılmaz hale gelen, değeri düşen, bir arada saklanmasıyla bilgi veya kültür aktarılmasına vesile olmayan bir şeyin koleksiyonu nasıl yapılabilir? ifade kolaylığı açısından koleksiyon deniyor olabilir. benim isyanım bir markanın bir serisinden alınan dört allığın yanına beşinciyi de ten rengine uymadığı halde alma nedeni olarak "koleksiyonuma eklemek istiyorum" denmesi. zaten dikkat ederseniz flormar koleksiyonu yapan veya dolaplar dolusu essence ve altera malzeme biriktiren yok, hep chanel hep dior... işte bunlar hep (gbkz: kapitalizm).

özetle, kimsenin çok miktarda "high end" makyaj malzemesinin olmasına en ufak itirazım yok. ben de benzer şeyi kitaplarda yapıyorum. amma israf boyutuna ulaşmış bir tüketim tutkusunun normal hatta özenilmesi gereken bir şey gibi sunulmasını onaylamıyorum.

6 mayıs 2014 15:52

3. Türk vloggerların çok da devasa olmayan koleksiyonları bir nebze çekilir de anam o yabancılarınkiler ne. bir tane izledim bir mağazadan farksız hatta daha fazla ürün vardı. şöyle söyliyim bir markanın her ürünü var ama her ürünü :/ ve birçok markada bu tekrarlanmış. aklıma tek bir soru geliyor kaç ömür gerekir bunları bitirmeye? hadi makyöz falan olsa tamam dicem de yok değil...

7 mayıs 2014 14:44

4. bir sürüsünü izlediğim ve sonunda ikea'ya gidip o 9'lu alex çekmecelerinden almamı sağlayan videolar. pişman değilim ve size de öneririm

9 mayıs 2014 14:14

5. emek neydi, artı değer neydi, peki bunlardan bize neydi? şimdi ekonomik sistemlerden bahsedecek değiliz. bahsetseydik de kimse okumazdı. bir maybelline falsies maskara kadar heyecanlı değil bu konular. benim küçük, minicik bir önermeyi hatırlatma kaygım var. "her arz kendi talebini yaratır."

şimdi bu pıtırcık, sevimli vloggerlar; bu ay bitirdiğim ürünler, temmuz favorileri ya da en korkuncu (ve en uzunu) makyaj koleksiyonu videoları çekiyorlar ve bunların ne kadar aptalca olduğunu belirtmek de tüketiciyi sinir ediyor ya hani. o yüzden bu önermeyle başladım.

kadın boş boş oturmuyor, mis gibi parasını kazanıyor. hem de bizleri bilgilendiriyor. üstelik bunu da "çok istek geldiği" için yapıyor.... yani siz öyle diyorsunuz. öyle diyince her taş yerine oturuyor çünkü. evet istek gelmesi çok normal. çünkü fazla bir arz var ve o arz kendi talebini illa ki yaratacak. bakalım o arz nasıl çıktı ortaya;

-işsiz ve zengin kokonamız parayı gömdüğü makyaj malzemelerini kimseye gösteremeyecek olmasına çok üzülmektedir.

-madem bir makyaj vlogu var, o halde neden koleksiyonunu sergilemesin ki?

-koleksiyon videosu çeker. şukuları toplar. (etraf işsiz güçsüz insan dolu. onu beğenmesinler de ne yapsınlar?)

-bu takipçiler artık boş durmaz. başka vloggerlara da bulaşır. "canım bir de koleksiyonunun videosunu çeksen?"

-tebrikler arzı yarattınız. diyalektik böyle böyle işliyor hep. "bu videoyu aslında çekmeyecektim ama çok istek aldı." başlangıcıyla kendi koleksiyonlarını sergileyen yeni vloggerlar var artık.

ve bu saçmalığı eleştirdiğinizde bu kadar sert olmamanızı, onların sadece işlerini yapan insanlar olduğunu söyleyen bir alay takipçi de katıldı sisteme.

ahh ne kadar tahmin edilebilirsiniz. kendini çok enteresan sanan, ortaya emek koyduğunu iddia eden, buna meslek diyen bir alay kadın... neye hizmet ediyorsunuz, değiyor mu gerçekten yarattığınız bu kirliliğe? her mesleğe saygı duymak gerekmediğini de böyle böyle öğreneceğiz işte.

5 temmuz 2014 00:02

6. zamanında bu makyaj koleksiyonu videolarının etkisiyle gidip gereksiz bir çok makyaj malzemeleri almıştım. Sonra o far paletleri, rujlar, allıklar, fondotenler çoğunu arkadaşlarıma vermiştim. Neden mi, o makyaj malzemesi dolu çekmeceleri açtıkça içim daralıp kafam karışıyordu, 20 tane coral rujdan hangisini sürsem diye en az 10 dakika düşünüyordum. Hangimiz 50 farın hepsini hergün kullanıyoruz ya da 10 tane benzer renkteki allığa ihtiyacımız var mı? Ben seçimimi yapıp bilinçli bir tüketici olmaya karar verdim ve inanın bu kararımdan dolayı çok mutluyum. Şuan sadece iki far paletim bir kaç tane tekli farım, 3 allığım ve 6 tane rujumla mutlu mesut yaşıyorum. Hem hepsinin hakkının vermiş oluyorum hemde saatlerce düşünmüyorum hangisini sürsem diye. Sadate gelirsem bu tür makyaj videolarını sakıncalı ve gereksiz buluyorum. İnsanları ihtiyacı olmadıkları halde özendirip daha çok makyaj malzemesi almya şevk ediyorlar.

1 ağustos 2014 15:32

7. izlemesi çok eğlenceli videolardır. e normal hayatımda milletin dolabını karıştıramıyorum, hanım kızımız da dünden razı dolabını göstermeye ben de keyfini çıkarıyorum. (gizlinot: swh )

21 ağustos 2014 22:25 21 ağustos 2014 22:26

8. Dostum o ürünleri öğün niyetine mi yiyorsunuz nasıl bitiyor anlamıyorum.

Hayır ben de ürün alıyorum. Bazen begenmiyorum haliyle kullanmiyorum ama tutmuyorum ki. Ben bu ürünle anlasamadim istersen sen bir dene diyorum ve dağıtıyorum.

21 ağustos 2014 22:55

9. İzlemesi en zevkli videolar lakin o kadar makyaj malzemesinin hepsini birden nasıl kullanıyorlar merak ediyorum.

Bende videolar çekiyorum, sürekli makyaj yapan bir insanım ve evet benimde çok makyaj malzemem var ama o videolar ile karşılaştırılınca çeyreği kadar ürün varmış bende diyorum ki buna rağmen çoğu far paletim çekmecelerde yatıyor hep.

22 ağustos 2014 00:55

10. 5 dakikadan uzun videoları darlandığım için izlemediğimden pek izleyebildiğim bir video çeşidi değildir. ancak eğer seviyorsanız elbetteki temptalia'nın koleksiyonunu mutlaka izlemelisiniz, sanırım işin son noktası (gerçi onun gerçekten işi bu olduğu için normal vloggerlarla kıyaslanamaz diye düşünüyorum.) (link: http://www.temptalia.com/category/features/makeup-collection videoları ilk ve ikinci sayfada)

bir de çok sevdiğim (bkz:klaire de lys) 'in koleksiyonu kendini diğer youtuberlardan ayırıyor. zira normalde görmeye alışık olduğumuz süslü, göze hitap eden bir sistem yerine tamamen amaca yönelik devlet dairesindeki dosya dolaplarına benzer çekmeceli dolaplara doldurmuş. ama kendisini zaten oldukça sade olup inanılmaz yaratıcı makyajlar yaptığı için çok seviyoruz. o da (link: http://www.youtube.com/watch?v=y4E7XAZUBfQ burada) ve (link: http://www.youtube.com/watch?v=0F2oPfOj8YE burada)

18 kasım 2014 22:11