sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (307)
 • medya (1)

307. Şu an 25 yaşındayım, 23 yaşıma kadar fazla makyaj malzemem yoktu. Ruj, rimel, fondöten, eyeliner o kadar. Zaten makyaj benim için arada yapılan bişeydi. 23 yaşımdayken kuzenimin düğünü vardı. O zaman kapatıcı, far, pudra gibi ürünler aldım ama sonra baktım ki çok zevkli birşey devamı da geldi. Sürekli yapmaya başladım. Videolar izledim, neyi nasıl yaparım diye, sık sık deneyerek, kendime neyin yakışıp neyin yakışmayacağını anlayarak, nasıl gece makyajı yapılır nasıl günlük makyaj yapılır falan. Benim başlama yaşımın uygun olduğunu düşünüyorum ama bana kalırsa lise zamanı ufak tefek makyaj yapılabilir, göz kalemi, rimel, nude ruj olabilir. Ama şimdi bir görüyorum üstünde forma lisede belli, yüzünde allıktır, sivilceleri kapatmak için fondöten, kapatıcı (ki daha kötü hale getiriyor farkında değil) sürmüş liseli kızlar. O yaşta yüzlerini mahvediyorlar. Ama tabi bunda son yıllarında trend olan makyaj yapma videolarının, vloggerların etkisi çok.

13 ocak 14:28

306. Makyaja tam anlamıyla lisede başladım üniversiteye geçince de doğru bildiğim yanlışlarımı farkettim. Ama liseden öncesini düşünürsek fondöten kullanmasam da ruj kullanıyodum. Taaa bebekken de annemin makyaj malzemelerini parçalıyodum sbdbdk Çok küçüklükten gelen bir tutku bu...

13 ocak 13:28

305. 17 yaşında "makyaja" başladım. yaptığım da göz kalemi çekmek, pudrayla yağlanmayı kontrol etmek ve nivea cherry sürmekten ibaretti.

32 yaşındayım, eni konu makyajı 2 yıldır yapıyorum diyebilirim ki o da her gün değil. cildim sapıttığında kaşımı gözümü düzeltip ruj sürüyorum o kadar. makyaja ilk başladığım zamanlardaki kadar renk eşitsizliğini, cildimin iyi durmayışını ve bu nedenle her gün makyaj yapmaya çalışmayı önemsemiyorum, yani yaşlanmanın gözünü seveyim bu anlamda. (gizlinot: swh)

13 ocak 01:25 13 ocak 01:26

304. cilt bakımına başlama yaşı ile doğru orantılı olmalıdır. makyajı iyice temizlemedikten ve bakım yapmadıktan sonra makyaj yapmak yüzü zehirlemek.

13 ocak 01:17

303. ben üniversitede başladım göz kalemiyle. sonra yavaş yavaş devamı geldi. farı 23'te falan kullanmaya başladım mesela yani bir anda değil de hep adım adım oldu.

lisede makyaj yapmayan tek kişiydim, cildim çok temizdi harikaydı da diyemeyeceğim ama. yani şu an bir fark yok ben geç başladım diye ama ileriye yansır mı bilmiyorum.

doğru yaşı bilmiyorum ama lisede cilde zarardan da ziyade genel olarak uygun gelmiyor bana. sanki üniversiteymiş gibi yaşı.

12 ocak 21:10

302. en az 18 diyorum. (gizlinot: Benim 22-23 tü )

cildin oturması kendini bulması başlıca neden. Ancak benim için önemli olan kadının kendini değiştirmeden önce kabullenmesi o şekilde sevmesi gerekir. kusurlarımız var hepimizin. kafamıza o değişimi yerleştirirsek kendimizi kabullenmekte sevmekte zorlanırız diye düşünüyorum. kusurlarımızı kabul etmeliyiz. sonrasında daha mutlu olunacaksa saç da boyatılmalı makyaj da yapılmalı. 

hatta sanıyorum ki olgunlaştıkça çoğu kadın makyajı azaltıyor, doğal saç rengine dönüyor.

12 ocak 20:05

301. lisedeyken renkli lip balmdan öteye gitmedi.18 yasında fondötenle makyaja basladım çünkü yüzüm hep sivilce ve leke içindeydi.demir eksikliğinden kaynaklı solgun, hortlagımsı yüzümün üstünde kıpkırmızı bölgeseler kızarıklıklar ve akne izleri oldugu için fondöteni nötrlemek için kullanıyordum.yine de sivilce ve sivilce izlerim tam kamufle olmuyordu o ayrı mesele.

12 ocak 16:47

300. 24 yaşında geç başladım makyaj yapmaya oda avon satan iş arkadaşımın ısrarıyla kahverengi bir ruj almıştım hiç unutmam çok sevmiştim şimdi o renk yok malesef ama şu an 20 den fazla rujum var neyseki 

12 ocak 14:22 13 ocak 21:04

299. lisede sadece göz kalemi sürüyordum gözümün içine. ince bir çizgi olarak ama. bir de belki ruj. bu da sanırım lise 2 gibiydi yani 16 yaşındayken.

ilk defa üniversiteyi kazandığımda bir makyaj çantam oldu, çünkü farklı bir ili kazandım ve dolayısıyla bir makyaj çantası oluşturduk annemle.

profesyonel anlamda ise sanırım son 3-4 yıldır makyaj yapıyorum. kendi çocuğuma da üniversiteye kadar profesyonel makyaj yaptırtmak istemem. yok efendim fondötenmiş, kapatıcıymış, sabitleme pudrasıymış. kullanmaya bir kere başlandı mı bırakılmıyor, ayrıca kimyasallarla bu kadar iç içe olmamak gerek.

12 ocak 03:33

298. 18’de başladım, 25 de bıraktım. günlük hayatta işe giderken makyaj yapmıyorum. erkek arkadaşımla buluşacaksam vs. hafif bir makyaj yaparım genelde. 

11 ocak 21:04