girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (108)
  • medya (1)

108. Yukarıda bir süslünün dediği gibi makyaj kanallarına konuk olan pek çok ünlüde görülen durum. BİR kere hiç inandırıcı değil, her gün yüzüne makyaj yapılan insan hiç mi bakmaz yüzüne ne sürüldüğüne? Dersin gözlerini bir kapıyorlar, bitene kadar açmıyorlar. En fazla bildikleri, he evet duymuştum ben onu. Aşırı çocuksu hallerle, aa o ne, hmm öyle mi, aa ben onu bilmiyordum, aa bundan sonra ben de alayım bundan, ya o şey değil mi hani kaşımıza sürdüğümüz, değil mi evet biliyorum onu ben... ben de ekran karşısında kendilerine, ya bırak allasen ilk defa görmüşmüş, diye yüzümü buruşturuyorum. Oyunculuk sıfır, o kadar yapmacık bir bilmemek. Ellerine ne geçiyor onu da anlamıyorum. Makyaj bilmek ayıp mı geliyor acaba? Yoksa makyöze saygılarından, bildiklerini saklıyorlar mı? İkisi de saçma. 

dün 15:25 dün 17:13

107. Bir tür özentilik halidir. Makyajdan anlamama ya da yapmamaktan bahsetmiyorum. Bilmeme gururundan bahsediyorum.

 Üniversiteye giden kuzenimin Full gece makyajı çıkaracak kadar fırçası, far paletleri, aydınlatıcıları falan vardı. Geçen gün video izliyoruz, fondöten için diyorki “ ay ben yabancı kaldım bu şey fondöten miydi?” 4 ayda ‘ay ben makyaj yapmam/anlamam’a evrildi. Kendisi bana makyaj yapardı geçen sene.Gidip gelip sende şu var mı bu var mı diye de soruyor, gerekli olanları kullanıp gidiyor. Kendi elindekileri dağıtmış. Arkadaş çevresi böyle, makyajdan anlamayız kişileri. Maksat makyaj malzemesine sahip olmamak. Neden böyle maksatlarınız var?

14 temmuz 22:40

106. tam olarak medyaya eklediğim gururdur.

ilgili medya:
1
14 temmuz 21:23


105. Gurur duyulacak bir tarafı yok bence. Ben makyaj yapmaya üniversitede başladım ve o zamanlar oldukça düşük bir seviyedeydim. Göz kalemi gözün içine mi dışına mı sürülmeli hiçbir fikrim yoktu. Fondotenden annem bir kezzapmış gibi bahsettiği için yüzüme sürersem cildimin bozulacağını falan zannediyordum. Bloggerlar, drugstorelar vs olmadığı için Tekin acar, mac ve sephora çalışanları da konuşmak için resmen para istediklerinden doğru düzgün kendimize uygun makyaj malzemesi bile bulamıyorduk. Böyle anlatınca yüz yaşında gibi geliyor ama on yıl önce malesef biraz böyleydi makyaj işleri. Şimdi etrafta bu kadar kaynak varken makyajdan anlamamak gurur olamaz bence. Bilinçli bir şekilde yapıldığı sürece gayet kendimizi mutlu hissetmenin bir yolu diye düşünüyorum. Fakat bilinçli olmak, doğru malzemeleri kullanıp doğru şekilde arındırmak çok önemli.

Yıllardır eyeliner kullanıyordum artık sürmekten sıkıldım ama o görüntüye de alıştığım için kalıcı eyeliner yaptırdım ve sonuçtan çok memnun kaldım. Kaşlarım zaten çok kalın olduğu için düzgün şekil verecek bir yeri baya çabalayarak buldum. (benefit barları asla tavsiye etmiyorum) Kirpiklerim için lifting yaptırıyorum ve kaş göz kısmını bu şekilde çözdüm. Ne kadar aydınlatıcı kullanırsam kullanayım beğendiğim kızlardaki gibi aydınlık bir görüntü elde edemiyordum. Onu da çok elmacık kemiği dolgusu yaptırarak çözdüm. Meğer hiç yanağım yokmuş benim ondan allık da aydınlatıcı da hakkını vermiyormuş. Sonra dişlerime çok hafif bir uygulamayla gülüş estetiği yaptırdım. Yıllarca makyajla mesafeli olmanın acısını çıkarıyorum resmen ama artık 30 olduğum için zamanı geldi bence. Botoks için ise hala bekliyorum doktorum da benimle aynı fikirde olduğu için rahatım. Özetle makyaj yapmak da estetik müdahaleler de bizi mutlu etmek için var. Bilinçli ve düşünerek yaptığınız müddetçe herhangi bir sıkıntı göremiyorum. Bu devirde bundan anlamamak ya da deli gibi kaçmak daha büyük sıkıntı bence. 

14 temmuz 18:20 14 temmuz 18:25

104. Geçenlerde arkadaşımla alaçatıdayız. Arkadaşım çok iyi ve güzel bir kız ama ben doğalım makyajdan anlamam gibi şeyleri ön plana çıkarmayı maalesef çok seviyor. Yanımızda iki tane normal erkek arkadaşlarımız var, güzel hoş giyimli makyajlı bir kız da kafede yakınımıza oturdu. Erkeklerle o kızın ne güzel kız diye muhabbetini yaptık, arkadaşım da ben de böyle makyaj yapıp elbiseli kızlar gibi bir gün gezincem nasıl bir duygu hiç bilmiyorum, ben makyajdan anlamam hiç bana göre değil vs gibi bir şeyler zırvaladı inanın ben de dahil, erkekler de olmak üzere antipatik bir hava oldu arkadaşıma karşı, güzel bir kızın önüne ben doğalım makyajdan anlamam gibi savlarla böyle ön plana çıkmaya çalışınca komik olunuyor.

Şimdi sanatçı nedir herkes elma resmi çizer ama sanatçı ona bir yorum katar üzerine bir şeyler koyup güzelleştirir. Makyaj yapanlar da bir insandaki yüz güzelliğini ön plana çıkararak ya da kusurları kapatarak daha bakılası güzel bir görünüm yaratır.

Ben de üniversitedeyken makyaj yapmazdım ama kimseyi de eleştirmezdim. Sonuçta herkesin kendi tercihidir, şimdi makyajı sevmeye başladım o zamanlar gözaltlarım koyu olduğundan çoğu zaman yorgun görünüyorsun derdi insanlar, şimdi ufak tefek kusurlarımı makyajla kapattığm için çok mutluyum. İş hayatında bakımlı bir kadın her ne olursa olsun daha iyi bir intiba bırakır, tartışmaya açık ama kimse itiraf edemese de bu böyledir, cinsiyetçilikten bahsetmiyorum hafif doğal makyaj ve şık giyimden bahsediyorum yanlış anlaşılmasın. Ben de genel olarak doğal bir insanım ama makyajdan da hoşlanıyorum. Eşimin yanında makyaj yapıp güzel giyinince onun da hoşuna gidiyor. Güzellik mi doğallık mı desen çoğu insan içgüdüsel olarak güzellik der.

14 temmuz 14:54

103. Burada ağzına geleni saydırmış herkes ama ben ömrümde böyle birine hiç rast gelmedim. Aynı şey beyaz ten gururu için de geçerli, gururu geçtim beyaz teniyle barışık biriyle bile karşılaşmadım ben dahil. Yeterince arkadaşım olmaması da söz konusu olamaz çünkü okuduğum lisenin ve üniversite bölümümün neredeyse tamamı kızdı. Esmer teniyle gurur duyanı gördüm, esmer olduğu halde beyaz olduğuna yemin edenini gördüm(gizlinot: Hiç de anlam veremedim), cillop gibi eyeliner çekmekle övüneni gördüm mesela. Ben de yeni yeni makyaj yapmaya başladım çünkü canım öyle istedi. makyajdan anlamıyorum diye hiç gurur duymadım muhtemelen yapınca da gurur duymayacağım. Üstelik övünsünler ne var yani ha benim tosunuma deyin geçin. Ben biraz kompleks sezdim bu başlığın altında.

14 temmuz 14:48

102. Son 2 yıldır makyaj yapmaya başladım. Ondan önce sadece rimel kullanırdım. Öncelikle söyleyeyim ciddi bir cilt problemim yok, yani makyajı cilt sorunlarımı kapatmak için değil, daha iyi hissetmek için yapıyorum.

Benim çevremde de ben makyajdan anlamam ki yaa diyen insanlar var. Evet her insan makyaj yapmayı bilmek zorunda değil. İlgisini çekmiyodur, canı istemıyodur bir sürü sebep olabilir. Ama makyaj yapanı aşağılamayla birlikte gelen benim makyaja ihtiyacım mı var fikri can sıkıcı.

Ben seviyorum, yapıyorum. Renklerle oynamak, silip tekrar sürmek beni rahatlatıyor, mutlu oluyorum. Kimseyi neden benim sevdiğim bir şeyi sevmıyorsun diye aşağılamıyorum, makyaj yaptığım için de gurur duymuyorum. Çünkü kimseyi ilgilendirmiyor.

14 temmuz 14:43


101. Bazı yazarların başlığı yanlış anladığını düşünüyorum. Burda bahsedilen makyaj yapamıyor olmak, tercih dahilinde yapmayı bilse de yapmıyor olmak, makyajla ilgilenmiyor olmak değil. Makyajdan anlamam “gururu” günlük hayatta sıkça karşılaştığımız “benim makyaja ihtiyacım yok, senin olduğu için öğrenmişsin” imalarıdır. Aynı gurur bazen  estetik yaptırmış kişilere benim estetiğim yok sen estetik güzelisin imalarıyla yapılır. Benim açımdan ciddiye alınmayacak kadar fesat kimselerdir.

14 temmuz 14:31

100. Makyajdan ve cilt bakımından iyi anlıyorum ve bununla gurur duyuyorum. Şuan bütün arkadaşlarım kozmetik ya da cilt bakımı alışverişlerinde bana danışmadan birşey almıyorlar.

14 temmuz 14:23

99. Gururlanacak bir şey yok. Anlasam da gururlanmam; anlamasam da gururlanmam. Bence daha çok egolar konuşuyor bu tarz başlıklarda.

14 temmuz 13:59