yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  2. dün dermatolog alev eken'in yaklaşık 2 sene önceki canlı yayınını izledim. bilindik önerilerin dışında maske kullanırken, maske ile yanağınız arasında (ya da sorunlu bölge neresiyse) bariyer oluşturacak şekilde pamuklu peçete koymayı önerdi. tüm maskeye değil sadece sorunlu kısma, nefes almanızı engellemeyecek şekilde. makyaj pamuğu ya da bebek pamuğu(gizlinot: hatta gazlı bez) da kullanılabilirmiş. ve bu konuda çalışma yapıldığını, etkili bulunduğunu belirtti. denensin diyorum.(gizlinot: swh) örneğin(link: https://www.hepsiburada.com/lux-disk-kare-bebe-pamuk-40-li-pm-HBC000004L4IL şu t)arz ürünlerden bahsediyorum, selpak falan da olur dedi.

  28 ocak 17:57

  1. Bir diğer deyişle “acne Mechanical” Virüsten korunmak amacıyla kullandığımız Maskelerin kullanımına bağlı oluşan yenil nesil aknedir. Bilimsel araştırmalar Artık bunun bir halk ağzı terim olmaktan daha gerçek, somut bir problem olduğunu ve nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda bir takım çalışmalar ortaya koymuş. Aynı zamanda maske kullanımına bağlı tek büyük sorun sivilce de değil. Egzama, mantar gibi bir çok sorun maske kullanımı sonucu oluşabilecek rahatsızlıklardan.Bundan birçok süslünün Muzdarip olduğunu düşünerek bir şeyler karalamak istedim. 

  Pandemi sürecinin başında önce eve kapandığımız için makyajı bırakmamızdan ötürü sivilcelerimiz artmıştı, şimdi ise hayat yavaş yavaş akmaya başladı, yaz mevsimi geldi Temmuz Ağustos sıcağı yüzünden terleme ve yağlanma had safhaya çıktı. Bu terleme ile uzun süre maskeye maruz kalan cilt hava alamadı. Aynı zamanda tekrar insan içine çıkmanın gerekliliği ile yaptığımız makyajın da üzerine maske örtülünce cildin hava alması neredeyse imkansızlaştı. Aynı zamanda sürekli maskenin cilde sürtünme, değmeSi sonucu çok fazla tahriş ve bakteri üretimi gözlemeye başladık.

  Uzun lafın kısası cildimiz yine mahvoldu havasızlıktan terden, nemden. Şahsım adına Ağustos ayı tekrar cildimde bir sivilce kusma dönemi oldu ve makyaj ile kapatmaya çalıştıkça günden güne kötüleşen bir hal aldı. Güneş koruyucuyu ihmal ettiğim bAzı günlerin acısı olarak da yüzüm karardı. Biraz internette bununla ilgili ne yapılabilir bulabildiğim tavsiyeleri paylaşmak istedim. 

   maskne, Maskeyi taktığımız alt yanak, çene, burun gibi yerlerde görülse de  kistik veya hormonal aknelerden Farklı tutulması gerekir. Çünkü burada sivilcelerin konumu hormonlarla değil maskenin temas ettiği yerlerle ilişkilidir. Ona uygun müdahaleler gereklidir.

  * Öncelikle şunu anladım ki, cildinize gerçekten önem veriyorsanız ped değiştirir gibi maske değiştirmelisiniz. Bir tane maskeyi alıp parçalanana kadar kullanmayın lütfen, yapıyoruz bunu biliyorsunuz. Maske kirli, yıpranmış görünmese de çöpe gitmek zorunda. makyaj yapmıyorsanız günlük, yapıyorsanız iki defa değiştirmeye çalışın. Ben makyaj yapmama, üzerinde fondöten izlerini görmeme rağmen Aynı maskeyi ertesi gün takma ihmalinde bulundum ve şimdi suratım hiç iyi durumda değil. Kutu halinde satılan 50li 100lü maskelerden alırsanız maddi olarak size çok yük olacağını sanmıyorum.

  * maskenin üretim materyali de elbette önemli. Sık dokunmuş, yumuşak pamuklu kumaştan yapılmış tek kullanımlık maske seçimi Daha doğru olacaktır. Tek kullanımlık olmayan kumaş maskeler nem ve teri daha fazla tutacağı için cilde zarar verebilir. Yıkayıp yıkayıp kullandığınız süslü bez maskeler zararlı hanımlar.

  * maskenin yüzünüze tam oturduğundan emin olun. Sürekli sağa sola kayan maske yüzde siz farkına bile varmadan sürtünme ile tahriş edici etki yaratır.

  * yüzünüze kullandığınız temizleyici ürün seçiminizi bakteri oluşumunu önleyici ÜrünlerDen yana yapmalısınız. Korendy blog Bu konu ile ilgili bir yazı yazmış ben ordan kopyalamıyorum bilgileri ama bu kavramı orda gördüm ve araştırdım. Salisilik asitli temizleyici sanırım bu sorun için uygun ama Orada onların pr amaçlı önerdiği her ürüne aldanmayın, bence bu dönemde dermokozmetik Markaların temizleyicilerinİn antibakteriyel özelliğine güvenebilirsiniz. (Bkz: cerave’s acne foaming face wash) 

  Kullandığınız nemlendiriciler yağsız ve kolay emilen türde kremler olsun ki emilmeden üzerine maske takılan krem yüzünüzde bulaşıp bakteri sahası olmasın.

  * zor, biliyorum, zor ama makyaja ara vermemiz lazım tekrardan. Her yerde aynısını okudum. Olabildiğince tabaka tabaka binen ürünlerden kaçmamız lazım. Fondöten, pudra unutun. Hele primer bence kesinlikle gözenekleri tıkayarak en çok zararı veren makyaj ürünü. Bence güneş korumalı bb kremleri sürüp çıkmak, maskeye değmeyen göz altını ufak kapatmak ve bir rimel, allık dokunuşundan ileriye gitmemek en iyisi. 

  * masknelerin üzerine akşamları uyumadan önce sivilceyi kurutmak için bölgesel tedaviler uygulayabilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun müdahale edilmeyen sivilceler iz bırakabilir ve çoğalabilir. Bölgesel kurutucu jeller, çay ağacı yağı, sivilce söndürme bantları gece rutininizde yer alabilir.

  * güneş koruyucu kullanın demiyorum bile Artık öğrendik diye düşünüyorum.

  Başka önerileri olan varsa makbule geçer, 

  Görümce bültenden bu kadar. 

  18 eylül 2020 09:59