yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  9. avrupa'da da ayni standart takip edilir.

  (link: ornegin burada https://www.hollandshop24.com/calve-fritessaus_1) gene calve mayoneze bakabilirsiniz. hollanda'da satiliyor, ki kendileri de bir hollanda markasi. icindekiler kisminda ne yazmis? "Voedingszuur" flemenkce'de "gida asidi" anlamina gelir. peki hangisi varmis? sorbik asit ve laktik asit bulunuyormus. bizde de 2 farkli asit var. neden? bir ustteki girdimde bahsettim cunku, ulkeden ulkeye malzeme farki olabilir onemli olan ayni standardin yakalanmasi. bir diger urune bakalim. (link: https://www.worldwideholland.com/food/sauces-herbs/cold-sauces/calve/calve-spicy-samba-sauce-215-ml calve acili samba sos) ne kadar enteresan, hollanda gibi onemli bir avrupa ulkesinde bu urunde de asit var! aman tanrim! hem de hangisi dersiniz? "E330", e330'un kodu da "citroenzuur" yani, "sitrik asit". cok masum bir sey, ama icinde asit var oyle degil mi canim yav? limon tuzu aslinda, sitrik asit ama... neyse. gidalarin bircogunda asit var, kullaniliyor. ulkeden ulkeye asidin cesidi degisebilir. sitrik asitle x birimde yapacagi isi hidroklorik asitle x/3 birimde yapar marka, gene de sana urunu ayni tatta ayni standartta getirir. daha fazla yoramayacagim kendimi :(

  18 ocak 16:19

  8. Yok bunlar gıda endüstrisinde normal de, miktarı az da ne olacak da diyenler yüzünden çer çöp tüketir oldu Türkiye maalesef. Birçok uluslararası ürünün içeriği Avrupada Türkiyedekinden farklı. Bebek mamaları, sütleri bile. Madem o kadar normal ve sağlığa kesinlikle zararlı değil bu mayonezde kullanılan şey, neden Avrupadaki ülkelerde yok? Calve mayonezin içeriğine üşenmedim baktım, hidroklorik asit baktığım iki ülke içeriğinde de yok. Daha ucuza üretip, insanlara kalitesiz içerikleri kakalamak sadece Türkiyede yapabildikleri birşey de o yüzden.

  17 ocak 23:42 17 ocak 23:44

  7. Tuz ruhu olarak bilinen hidroklorik asit çözeltisi yüksek derişimdedir bu yüzden güçlü bir temizlik malzemesi olarak kullanılır. Bunu yanında her hidroklorik asit çözeltisine tuz ruhu demek doğru değildir. Zira marketten alınan tuz ruhunun etkilerine sahip değillerdir. En basit örneği de bu. Gıdalarda da, yüz temizleyicilerinde de, sabunlarda da görebilirsiniz hcl & naoh ikilisini. Genellikle içerik listesinin sonlarında bulunurlar çünkü formülizasyondaki payları çok düşüktür ve genellikle asitlik & bazlık düzenleyici olarak kullanılır. Tuz ruhu değildir o, tuz ruhu olsa ölürüz :))

  17 ocak 22:55


  6. (bkz: gıda dedektifi)

  17 ocak 10:27

  5. yok kezzap attilar!

  hidroklorik asit gida endustrisinde sikca kullanilan bir asit cesididir.

  hidrolize bitkisel protein elde etmek icin kullanilir mesela en basitinden. asit duzenleyici olarak da kullanilir.

  yapay tatlandiricilarda, misir surubu uretiminde de kullaniliyor. daha bir suru alan vardir kullanildigi, gida muhendisi olan arkadaslar daha iyi bilirler.

  ayrica, sadece "icindekiler" kismini okuyarak gida dedektifi falan olmazsiniz. icindekiler kismi, sizi bilgilendirme amacli yazilmistir. zaten sana bile bile sagligini tehdit edecek seviyelerde asit yedirecek firma onu oraya yazmaz, oyle degil mi?

  (midendeki hcl, mayonezin icindekinden cok daha keskin bu arada)

  ayrica icme suyunda da bulunuyor bu hcl (hidroklorik asit) denen arkadas. neden? ph degerinin dengelenmesinde rol oynuyor cunku. ph degerinin ne oldugunu bilmiyorsan zaten asit-baz gibi konular hakkinda konusmak dogru olmaz.

  burada en cok kizdigim, gercekten bilgisi olmayan insanlari da yalan yanlis bilgilendiriyor olmaniz. insanlar zannedecek ki yemek firmalari bize tuz ruhu yediriyor, hepimiz mide kanseri olacagiz.

  cehalet en buyuk dusman...

  buraya baslik acip okumadan once google'da "hidroklorik asit ve gida endustrisi" diye aratsan zaten bir ton baslik cikar ne amacla kullanildigina dair.

  (link: https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/123040/mod_resource/content/1/6.%20hafta%20asitlik%20d%C3%BCzenleyiciler.pdf ankara universitesi gida katki maddeleri)

  sekizinci sayfada basliyor "hcl"yi anlatmaya. okumaya usenecekler icin soyle siralayayim:

  - Kuvvetli korozif etkili bir asit ama seyreltik halde kullanılır

  - Asidik tadı vermediği için tercih edilir

  - Gıda formülasyonuna asitliği yükseltmek ve protein hidrolizi gibi durumlarda

  kullanılır.

  - Endüstriyel olarak tuzdan sentezlenmektedir

  bunun yaninda, sulfurik asitin de kullanildigini belirteyim.

  yukarida verdigim ankara universitesi sitesinde bulunan sunumun kaynagi:

  (Ed.)Altuğ, T. 2009. Gıda Katkı Maddeleri. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü, 268 s

  edit: avrupa ulkelerindeki yiyeceklerde de hcl kullaniliyor. zaten yiyeceklerde hcl kullanmayi bulan biz degiliz. avrupa birligi ortak tarim ve kirsal kalkinma komisyonu'nun (ipard) yayinladigi raporda da hidroklorik asidin gidalarda kullanildigini (link: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/food-farming-fisheries/farming/documents/final-report-etop-food-iv_en_0.pdf gorebilirsiniz) (organik gidalarda kullanamazsiniz. zaten organik gida uretiminde bizde de kullanilmiyor hcl. katki maddesi cunku.) hala daha cehalete devam ediyorsunuz yok avrupada neden yokmus da bilmemneymis.

  bunun 2 sebebi olabilir. 1- avrupalinin damak tadi farklidir, oradaki yiyecekler daha farkli formulize edilir. 2- avrupa'da tuza ulasim daha kolaydir, daha ucuzdur veya farkli bir madde ile ayni etkiyi veriyorlardir fiyat olarak daha ucuzdur onu kullanirlar. asidik duzenleyici olarak sulfrik asit belki avrupa'da daha ucuz? turkiye'de de hcl daha ucuz? avrupa'da da serbest ve gidalarin icinde kullaniliyor (yukaridaki resmi linkte de gorebileceginiz uzere).

  ek olarak hidroklorik asit zaten bilesik halde bir element, dogada kendi basina bulunur. evet biz de uretebiliyoruz ancak dogada da bulunuyor. sirke ve limon yediginiz zaman midenizdeki hidroklorik asit miktari artar ornegin. ama limonun icinde asit var! bizi kanser etmeye calisiyorlar! tabiat ana limonu ucuza mal etmek icin icine asit koymus

  kloridler, avrupa birliginde Annex II ve III (EC) No 1333/2008 ile regule edilmis. (link: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2008/1333/oj aha surada bulabilirsiniz). ayrica siradan bir avrupali yetiskin gida katki maddelerinden gunde 2mg/kg ile 42mg/kg arasinda asit aliyormus vucuduna.

  avrupada'da yok diye insanlari kandirmayin, yalan yanlis bilgi vermeyin.

  17 ocak 01:07 18 ocak 08:37

  4. Linki açmadan önce kendine “gıda dedektifi” diyen cahilin saçmalığı olduğunu tahmin etmiştim ki yanılmamışım. Bu kadar ilgileniyorsa bu arkadaşı en yakın gıda mühendisliği bölümünün toksikoloji ya da eczacılık fakültesinin farmakoloji dersine misafir edelim. Reaksiyon kinetiği dersi de biraz kafasını açar. Kendisine yazıp üniversiteme davet edeceğim hatta kfgmf. 

  16 ocak 20:00

  3. endüstriyel gıda üretiminden bihaber, yarım bilgiyle ortalığı velveleye vermeye bayılan, kendini topluma çok faydalı bir şey yapıyor zannedip iyice şirazeden çıkan sosyal medya hesaplarının son bombası.

  gıdada denetim inanmazsınız ama türkiye'de bile tahmin ettiğinizden oldukça sıkıdır. kaldı ki endüstriyel ölçekte gıda üretebilmeniz için evde yaptığınız tarifleri kullanamazsınız. avrupa'da, amerika'da ve bunlarla paralel türkiye'de gıda kodeksi kullanılabilecek tüm katkı maddelerini, kullanılabileceği gıda sınıfına göre miktarlarıyla birlikte sınırlandırır. merdiven altı firmaları bilemem ama global firmalardan bu sınırların dışına çıkma riskini alacak kimse yoktur, zira attıkları taş ürküttükleri kuşa değmez.

  kendi bedenimiz de dahil, dünya üzerinde temas ettiğimiz her şeyin bir "kimyasal bileşim" olduğunu anlamadan, sadece ezberden her şeyin en doğalının en iyisi olduğunu kabul edenleri anlayamamakla birlikte bu kişilere kendi evlerinde de rahatlıkla mayonez yapabileceklerini ve bu ürünleri satın almaya mecbur olmadıklarını yeniden hatırlatmak isterim.

  edit: gıda denetimlerinin sıkı olduğunu rüyamda görmedim, bizzat sektörün içinden birisi olarak konuşuyorum. gerçekten haberler de türkiye'de ne olup bittiğine dair en iyi kaynak zaten. bu arada canım istediğinde de çer çöp yemeye bayılırım. (gizlinot: swh)

  16 ocak 15:45 16 ocak 20:24


  2. Bir alltaki yazara katılıyorum, oranını, dozunu bilmeden atılmamamız gereken bir konu.

  İnsan sağlığını etkileyecek, toksik bir dozda ise şikayetçi olmalıyız. Fakat temizlik malzemesinin de içinde bulunuyor diye bir kimyasalı eser miktarda tüketmenin sağlıksız olduğu çıkarımını yapamayız. Doğru olmayabilir.

  Sonuçta sağlıklı, doğadan direk olarak aldığımız kimyasallar da yüksek dozlarda bizim için ölümcül olabilir. Şikayetçi olmadan önce daha derinlemesine bakalım demek istiyorum sadece.

  16 ocak 02:01

  1. Ben gıda mühendisi falan değilim de düz mantık düşününce bu şeyden midemizde de var. Bir yerden klor diğer yerden hidrojen gelip yediklerimizi sindiriyorlar. Ha bu demek değil ki barsaklarımızda bok var o zaman onu da mayoneze katalım falan. İlaçla zehiri birbirinden ayıran dozdur. Oranını bilmeden konuşmamak, atlamamak lazım diye düşünüyorum.

  16 ocak 00:04