yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

  1. Meme muayenesi, herkesin evinde yapabileceği oldukça basit ve etkili bir yöntemdir.

  Öncellikle yapmamız gereken , kendimize bir gün belirlemek. tercihen adet dönemininizin ilk gününden 14. gününe kadar olan günlerden birini kendimize seçiyoruz ve her ay o gün meme muayenesi yapıyoruz neden mi ? Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir ve erken aşamada yakalandığında kurtulma olaslığı çok yüksektir.

  Dİyelim ki adetin 10. gününü kendimize seçtik. Duşa girmeden aynaya güzel bedenimize bakıyoruz . Memelerimizi gözlemliyoruz, sonra kollarımızı yukarı kaldırıp tekrar bakıyoruz , ellerimiz ensemizde olacak yalnız. Sonra ellerimizi belimize koyup memelerimize tekrar bakıyoruz, herhangi bir şekil değişikliği var mı, selülit görüntüsü var mı , meme başında çekinti var mı bunları gözlemliyoruz. Meme başında akıntı varsa , ağrı varsa da bunları not ediyoruz.

  sonra duşa giriyoruz ve sabunlanırken elimizin 3 parmağıyla yumuşak hareketlerle kitle var mı yok mu mememizi kontrol ediyoruz. Aklımızda herhangi bir şüphe varsa hemen doktora gidiyoruz.

  Bir ayda sadece 5 dakikanızı ayırarak meme muayenesi yapabilirsiniz.

  5 dakika, belki hayatınızı kurtaracak.

  Utanılacak hiçbir şey yok .

  8 ekim 2016 12:39

  2. özellikle 50 yasından sonra yılda bir yapılan mamografileri de aksatmamak gerekir.

  risk faktörlerinden bahsetmek gerekirse;

  5 yıldan uzun doğum kontrol ilacı kullanmak,

  her türlü hormon tedavisi (tüp bebek v.s.),

  12 yasından önce adet görmeye başlamak,

  ilk doğumun 30 yasından sonra yapılması veya doğum yapılmaması,

  ve belkide en önemlisi ailede meme kanseri olan birinin olması. aile derken kimi kastediyorum? 1. ve 2. dereceden aranızda an bağı bulunan akrabalarınızı. ve eğer yine bu akrabalarınızda meme kanseri olmasa da kist benzeri şeyler olsa da yine de kontrollere gitmek gerekir.

  UNUTMAYALIM meme kanserinde erken tanı ve tedavi çok önemlidir. erken tanıda yara izi bile olmadan bu işten kurtulabilirsiniz.

  8 ekim 2016 23:44

  3. Erkek arkadaşımın Anneannesinde tani koyuldu bu ay ve ileri evre kotu prognozlu ameliyat kemoterapi yuz guldurmeyen bir surec.. memede yillarca bekleyen 2 bucuk santimlik tumor.. yavas buyudugu goz onune alinirsa yillar once tani koyulabilcek lenf noduna metastaz yapmadan yakalanabilcekti

  .. agrisiz kitlelerden korkun korkutun eline geldiyse kitle ihmal etme 1.derece yakinlarinda varsa 25 yasindan sonra duzenli kontrollere git.. kendinizi ve ailenizi muayene etmekten ettirmekten cekinmeyin genclik saglicakla kalin...

  10 ekim 2016 12:05


  4. ben beni büyüten annem gibi gördüğüm kişiyi meme kanserinden kaybettim. son evresindeydi ve sırf kızını düğün telaşında üzmemek için söylememişti. sonra kızı fark edip doktora götürmüştü. 64 yaşında ve çok aşırı zayıf olduğundan kemoterapi yapılamıyordu. kalbine zarar verdi ve kalp kirizi geçirdi 3. gün yoğum bakımdayken kalbi durdu. 15 gün sonra kendine geldi. normal yaşantısına devam etti. 1 yıl kemoterapi hiç alamadı. daha sonra vücudunun farklı organlarına metastaz yaptı. ufak ufak kaldırabildiği kadar kemoterapi aldı. çok halsiz kaldı ama işe yaramadı. tam gerekli tedavileri alamadığı için.

  en son çok şiddetli karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gittiğinde bağırsaklarına sıçradığı öğrenildi. gece acil ameliyata alındı. ameliyattan sonra da 72 saati atlatamayarak yoğum bakımda vefat etti. dün de yedisiydi ve aynı zamanda doğum günüydü. bunu buraya sadece sizi bilinçlendirmek için yazdım. kontrollere gidin ve yakın çevrenizden saklamayın. onların desteği sizi daha iyi hissettirecektir. sağlıklı günler dilerim.

  10 ekim 2016 20:44

  5. ailemden uzak, üniversitede okurken annem meme kanserine yakalandı ve atlattı. çok tesadüfi bir şekilde erken teşhisle memesinin bile alınması gerek kalmadan, sadece lenf bezleri ve kitle alınıp kemoterapi ve radyoterapiyle eski sağlığına kavuştu. 10 küsur yıl oldu, düzenli kontrolleri devam etti. tekrar bir sorun yaşamadı neyse ki.

  ilk başta bana söylemişti vize dönemim var, aklım kalır diye ama çok kızmıştım o zaman. "kötü bir şey olsa yanında olmamam daha mı iyi, okul biter öyle ya da böyle.." diye. ondan sonra bir daha hiçbir şeyi gizlemedi benden.

  diyeceğim o ki; erken teşhis hayat kurtarır denmesine kulak asın, kontrollerinizi düzenli yaptırın. özellikle de ailenizde bu tip durumlar söz konusuysa daha pimpirikli olun, kontrollerinizi atlamayın. bu işin yaşı da yok, şakası da.

  11 ekim 2016 13:39

  6. farkındalık ayı kelimesini görmemle doktordan randevumu aldım.

  bu arada kadın hastalıkları bölümü değil, genel cerrahi bakıyormuş bu duruma.(gizlinot: ben de yeni öğrendim)

  ekleme: (gbkz: erken teşhis hayat kurtarır), ciddiye alın bu konuyu.

  12 ekim 2016 17:48 12 ekim 2016 20:14

  7. Erken teşhis hayat kurtarır.

  Geçen sene haziranda sağ mememde bir kitle hissettim. Ağustosta doktora gittim ve birads 2 tanısı koyuldu. Yani bir kitle varmış ama iyi huyludur dediler, 3 ay sonraya takip verdiler. 3 ay sonra gittiğimde ise şekil değişikliği olmuştu ve birads 4 tanısı koyuldu.

  Sonra ankara onkoloji hastanesine gittim ve doktor gittiğim gibi bence açıp çıkartalım dedi, korktum. Daha sonraları kendisi de emin olamadı ve bu kitlenin üstünde başka bir doku da olabilir dedi

  Radyolojiden randevu aldım ve radyoloji uzmanı kitlenin içe doğru kanadığını, sol mememde de 3-4 küçük önemsiz kitle olduğunu, 3 ay sonra tekrar gelmemi söyledi. Haziranda gitmem gerekirdi fakat hala gidemedim çünkü başka bir doktora da danışmak istiyorum.

  Benim hikayem böyle süslüler, ne çıkar bilemiyorum ama.. insanı huzursuz ettiği doğru. Şüpheleniyorsanız en yakın zamanda bir kontrole gidin. Lütfen.

  12 ekim 2016 23:31


  8. Ciddiye alınması gereken bir konu. Insan etrafında olmayınca ihtimal vermiyor ben de ilk elle kontrolümü yengemin kanser olduğunu öğrendiğimde yapmıştım. Sağ göğsümde bi kitle hissettim ultrasona gittiğimde solda da olduğunu öğrendim. Ne kadar elle tedavi ya da şekil bozukluğundan yola çıksak da bizi neyin beklediği belli değil. Geciktirilecek ya da önemsenmeyecek şeyler olsaydı keşke.

  12 ekim 2016 23:59

  9. tüm ekim ayı boyunca bileğimde pembe kurdele ile gezdiğim bir kaç kişiye bile olsa farkındalık yarattığımı düşünerek iyi hissettiğim aydır, lütfen süslüler ciddiye alalım, farkına varalım ve varılmasını sağlayalım.

  17 ekim 2016 12:50

  10. Çok önemli bir konu 45 yaşından sonra özelikle ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadınların mutlaka 2 yılda bir mamografi çektirmesi, tüm kadınların erken yaşlarda meme muayenesini öğrenmesi gerekiyor. Çevremizdeki tüm kadınları bilgilendirerek bu konuda farkındalık yaratmalıyız. Lütfen hepimiz blinçlenelim ve istiyacı olanlara destek olalım.

  19 ekim 2016 12:56