yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (57)
  • medya (2)

  57. aynı tampon gibi menstrüasyon kabının da oldukça dikkatli kullanılması gerektiğini hatta mümkünse kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. havuza, denize girilecekse birkaç saatlik tampon kullanımı tamam, ki o bile riskli ama saatlerce vajen içinde pamuk ya da silikon bir madde olması bakteri kolonizasyonunu arttırabilecek bir faktör. istediği kadar antiallerjen, antibakteriel, fda onaylı vs vs olsun sonuçta yıllardır kullanılan bir şey değil bu kaplar. tampon yıllardır kullanılmasını rağmen günümüzde tampona bağlı gelişen toksik şok sendromunda hala insanlar ölüyor. ölmezlerse yaşanan senaryo ise çok daha vahim bence. öyle korkunç ve hızlı ilerleyen bir tablo. youtube'dan toksik şok sendromuna bağlı tüm uzuvlarını kaybetmiş insanların videolarını izleyebilirsiniz. bir gün birisi aynısını menstrüasyon kabıyla yaşasa çok mu şaşırtıcı olur? bence hayır. ayrıca pediniz ıslandığında, çok kan geldiğinde bir rahatsızlık hissi yaratıyor. bu da pedi zamanında değiştirmeyi sağlıyor. hem rahatlığımız hijyenimiz hem de kaymasın, bir şey akmasın diye vakitlice değiştirebiliyoruz pedi. tampon ve menstrüasyon kabında ise bir şey hissetmiyor olduğunuz için, bütün gün sanki adet olmuyor gibi rahatsınız. konforu daha yüksek. ama yine bu sebepten birkaç saat erteleyebilirsiniz tamponu ya da kabınızı değiştirmeyi. bu da yine beraberinde bir felaketi getirebilir. ayrıca her kullanımdan sonra yıka, sterilizasyonunu sağla, temiz tut.. bu basamaklardan birini eksik ya da kusurlu yapsanız, direkt kendiniz mikrobu yerleştirmiş oluyorsunuz kan dolaşımınıza.  oldukça riskli diye düşünüyorum. günümüzde tek kullanımlık pedlere ulaşımın bu kadar kolay olduğu yerlerde ped kullanımına devam edilmesinin daha sağlıklı olduğu kanısındayım. (link: https://www.suslusozluk.com/menstrüasyon-kabı?i=493892 ) (yazar: babelisk) in yukarıdaki yazısını  da çok faydalı buldum. denemek kullanmak isteyenler bu yazıyı da okumalı. en mantıklısını yapıp süslüden girdi okuyup karar vermek yerine işin uzmanları olan kadın doğum uzmanlarına  danışmış. 

  17 ekim 21:24 17 ekim 23:05

  56. yeni kullanmaya başladığım silikon terane.

  amerikadan biri küçük biri büyük 2 li setini aldım, taşıma çantası ve dezenfekte etmek için kutusu da var. şimdilik sadece küçük olanı kullandım. ürün kalitesi vb çok önemli değil, ürün şekli burada sizi etkiliyor. ben yine fda onaylı medikal grade silikon olanlardan tercih ettim.

  ilk takma denememde becebildim mi tam emin olamadım, birkaç denemede uzmanlaştım, ilk seferinde bile doğru takabilmişim. taktıktan sonra ilk paniğim de nasıl çıkaracağım oldu, biraz ıkınıp çekince fırt diye geliyor. takılıyken hiç bir şey hissetmiyorsunuz, hiç yok gibi.

  benim kullanım süremde başıma hiç bir taşma ya da sızdırma olayı gelmedi, söylendiği gibi, en yoğun günlerde dahi 8-10 saat rahatlıkla kullanılıyor. koku kesin sıfır. daha önce hem ped (10 yıl) hem tampon (8 yıl) kullanmış biri olarak bu kabın en temiz yöntem olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. kaydı mı, taştı mı derdi yok. çamaşır hep tertemiz.

  kullanmayı düşünüp kafasında soru olan herkesi mesaj kutuma beklerim. hiç denememiş insanların olumlu ya da olumsuz yorumlarını okumamanızı tavsiye ederim

  17 ekim 13:02

  55. 4-5 regl dönemi olmuştur sanırım kullanmaya başlayalı. bilmiyorum benim kullandığım üründe mi sıkıntı var yoksa bende mi, ama o kadar denememe rağmen hala tam yerleştiremiyorum. birkaç kez yerleştirdim, zaten açıldığı zaman içeride açıldığını hissediyorsunuz ama ben her seferinde acaba bu sefer yapabilir miyim diye düşüne düşüne takıyorum.

  olur da tam yerleştirirseniz, dünyada sizden mutlusu yok onu söyleyim. gerçekten ince bir sızlama dışında karın ağrınız dahi olmuyor, sanki hiç regl değilmişsiniz gibi. ama yerleştiremezseniz, benim gibi hem günlük ped, hem adet kabı kullanırsınız. tahmin edersiniz ki bu da pek çevreci olmuyor maalesef. tabii bir de, acaba çok sızdı mı endişesi de cabası.

  doğru yerleştirdiğim zamanlar da dahil olmak üzere çıkarmada hiç sıkıntı yaşamadım. ama yerleştirmek... her seferinde aynı tantana...

  o yüzden youtube'da konuyla ilgili birkaç video izledim, daha cok bir maket üzerinden göstererek anlatmaya çalışıyorlar. serviksin derinliği ve konumu bu hususta çok önemliymiş. regl dönemine yalın bir zamanda önce bunu açıklığa kavuşturup ondan sonra yerleştirmeye çalışmak daha doğru sanırım. bir de bana hep punc down fold yöntemi ile takmak daha kolay gibi geliyor ama içeride açılması sıkıntı yaratıyor olabilir.

  iki adet döneminden sonra alııyorsunuz diyenlere gıpta ile bakıyorum, çünkü ben hala inşalla bu sefer olur diye diye uğraşıyorum. açılsa dünyada sizden rahatı yok ama açılmıyor kızlar :(

  edit: evet, insanın vücudunu tanıması gerçekten çok önemli. regl donemimdeyim, bu sefer serviksimi kontrol ettim. benimki çok derinde değil, o yüzden daha içeri itmeye çalıştıkça oturtamadığımı fark ettim. ben bunun ayrı bir girdide ayrıntılı bir şekilde anlatmalıyım. o yüzden çok detaya girmeden burada bırakıyorum.

  26 eylül 17:05 11 ekim 11:14

  54. plastikten değil medikal silikondan üretilir. hani memeye falan takılan silikonun benzeri. bu yüzden yabancı madde endişesi taşımanıza gerek yok hiç.

   yıllar önce mooncup markasının küçük boyunu deneyip memnun kalmıştım, ne yazık ki kaybettim. şimdi selena cup orta boy kullanıyorum, 15 euro civarıydı. türkiye rossmannlarında satılıyor mu bilmiyorum ama facette markasının 9 euroluk bir ürünü de var.

  temizliği  (sirkeli de olabilir) suda kaynatılarak ya da özel kabında mikrodalgada dezenfekte edilerek yapılıyor. 

  bence takip çıkarması zor değil. tampon kadar derine itmeye gerek yok. bir iyi yanı da tam olarak kanama miktarınızı görebilmeniz. 

   tr gibi hijyenik pedlerin pahalı oldugu bir ülkede iyi yatırım. en azından evde oldugunuzda kullanabilirsiniz.

  çevreye olumlu etkileri zaten malum.

  20 eylül 00:00 20 eylül 01:08

  53. Beni bunun reklamlarına koysalar hiç durmadan yarım saat anlatırım. Böyle bir güzellik yok arkadaşlar. Başlıyorum.

  Gece uyurken aman sızdı mı, yatağa geçti mi derdi yok. Adet ağrısı yok. Yazın o yapış yapış olma derdi yok. Pişik derdi yok. Koku derdi yok. Kaşıntı yok. Duşa girerken 10 kere düşünme derdi yok. Adet olduğumu unutuyorum resmen. Ben ...... markasını almıştım hem ucuz hem sağlığa zararlı madde içermediği için. Allah bulandan razı olsun.

  İlk 2 ay alışamazsanız korkmayın, 3-4 de alışılıyor. Sorusu olan çekinmeden sorabilir. Herkes bu özgürlüğü tatmalı.

  Edit. Bunun neden eksilendiğini anlamadım. Marka vermiştim heralde reklam yapıyorum sanıldı. Markayı sildim.

  17 eylül 09:44 17 eylül 10:55

  52. İlk defa kullanmakta olduğum, henüz pek alışamadığım ürün. Tampon yerleştirmekte hiç sıkıntı çekmiyorum ama bunu yerleştirirken zorlanıyorum. Bir iki kere doğru yerleştirmeyi başardım ve çok rahattı gerçekten ama beceremediğim için sızdırdığı da oldu.

  Benim buna geçmekteki motivasyonum biraz daha çevreci nedenler. Çünkü düşünsenize her ay milyonlarca kadın tampon ve ped atığı çıkarıyor. Doğayı çok fazla yıpratıyoruz bence.. Ekonomik avantajı da cabası. O nedenle bir regl döngüsü daha şans tanıyacağım, eğer olmazsa başka bir markadan bir tane daha alıp denemeyi düşünüyorum. Umarım "alıştım, çok memnunum" diye güncellerim bu girdiyi.

  15 ağustos 00:09

  51. ilk kez tampon kullandığımda mucitlerine şükretmiştim. Şimdi ise menstrüasyon kapları keşke daha önce icat edilseymiş diyorum.

  Menstrüasyon kaplarının varlığını bilsem de türkiye'de satıldıklarını bilmiyordum. Tampon stoğumun ve paramın bittiği bir adet döneminde karşıma çıkan bir makale sayesinde ilk fırsatta almaya niyet ettim ve türkiye'de satılan ve makul fiyatlandırılmış canack markasını buldum; ilk fırsatta da iki ayrı boyu içeren seti aldım.

  Kanamam yoğun olduğu için büyük boyu kullanırım sanıyordum ama ilk denememde küçük boyu kullandım. Takması kolaydı, çıkarması biraz zorladı ilk sefer, ama birkaç kez boşaltıp takınca alıştım. Adetimin ikinci gününde kanama artınca büyük boyunu kullandım. İkisi de varlığını hissettirmiyor. Sapları bazen kendilerini hissetirse de daha ilk kez kullandığım için kesmeye cesaret edemedim. Ama daha ikinci günden alıştım. Hiç doğum yapmadığımı ama tamponla epey pratik yaptığımı belirtmem gerek sanırım. 

  Bu çok ekonomik ve ekolojik çözüme bu kadar kolay alışacağımı sanmıyordum. Yoksa varlığını öğrenir öğrenmez yurtdışından falan sipariş ederdim.  

  2 haziran 19:03 2 haziran 19:04

  50. Varlığından haberdar olduğum ilk andan itibaren beni, rahatlık pratiklik yönü bi yana sağlık açısından düşündüren kap. Ben ki toksik şok riskinden çekindiğim için tampon kullanmaya cesaret edemiyorum, bu kap da benzer riskler oluşturabilir diye düşünüyordum ki az önce bi süslünün girdisinde, 3 jinekologa sorup onların sağlık sebebiyle temkinli yaklaştığını yazdığını okudum. Evet ped harika değil olumsuzluğu fazla ama vajinanın hava almasını sıfıra indirmiyor ve gerekli değiştirme aralıklarına sadık kalındığında çok büyük risk oluşturmuyor.

  11 mayıs 23:39

  49. Bayağı kullanışlı ve alışma döneminden sonra oldukça pratik olan bir ürün. Bir yıla yakın süredir kullanıyorum. İlk üç dört ay takıp çıkarma konusunda biraz zorlandım. Doğru yöntemi keşfettikten sonra hiç bu tarz bir sorun yaşamadım.

  İki üç ay önce şehir dışına bir yere gittim. Giderken aman ne olacak bu sefer de ped kullanırım diyerek yanıma almamıştım kabımı. Tekrar ped kullanmak çok kötüydü gerçekten. O rahatlığa alıştıktan sonra pedin rahatsızlığı, hışırtısı, koku, sürekli kanla temas etme hissi dört günümü mutsuz gecirmeme sebep oldu. Adet kabı varken regl olduğumu bile unutuyordum. Ped hiç unutturmuyor sağolsun. O yüzden mümkün olduğu sürece regl dönemlerimin olmazsa olmazı.

  Edit: Kap tam dolduğu zaman, hafif hava kaçırır gibi birşey hissediyorsunuz. Mutlaka anlaşılıyor yani dolduğu. Dolayısıyla taşma sorunu yaşamak çok zor.

  Bir iki kez reglimin ilk gününde başıma geldi bu doluluk hissi. O yüzden normal boşaltma süremin arasında bir kez daha bosalttım o gün. Böylece taşma sorunu hiç yaşamadım. Kendi regl yoğunluğunuza göre kabı boşaltma sürenizi ayarlayabilirsiniz.

  11 mayıs 23:14 11 mayıs 23:25

  48. Aldığım zamandan beri kesintisiz kullanıyorum ama tam anlayamadığım bir sebepten ciddi sorun yaşıyorum kendisiyle.

  Bu nesne ilginç bir şekilde çok dolunca sızdırıyor ve ben bu sayede anladım ki benim kanamam ve regl dönemi vücudumdan atılan sıvı ve dokular çok ama çok fazla. Bir gün içinde üç dört kez tam dolu kap boşalttığım oluyor. ve buna bağlı olarak da çok fazla lekelenme görüyorum. İlk üç günden sonra regl olduğumu bile hatırlamıyorum ama ilk üç gün o kap bazen 2 saatte bile dolabiliyor. 

  Geceleri falan çok çok iyi ama bir doktora gidip kendime baktırana kadar en azından ilk 3 gün tekrar tampona dönebilirim çünkü sürekli aklımda kap olması çok stresli bir his.

  11 mart 20:56