yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (57)
  • medya (2)

  57. ne süredir kullanıyorum hatırlamıyorum ama ömrümün sonuna kadar artık pede dönmeyeceğimi biliyorum. kullanmayı öğrendiğinizde bundan rahatı yok. tek eksisi kullanmayı kendi başınıza öğrenecek olmanız. ben lunette kullanıyorum.(gizlinot: gencim henüz yurtdışına çıkmadım çıkacak param da yok. ülkede ulaşabileceğim en güvenilir marka buydu. normalde lena istiyordum lale şekilli. şekli daha sağlam gelmişti ileride fırsatım olursa alırım artık.) kanamam başladığında kesesinden çıkarıp bir bardakta kaynar suda en az 5 dk bekletiyorum. Sonra soğuk suyla durulayıp dışarıya akan kanı temizleyip takıyorum. ilk iki gün üç-dört diğer günler iki kere değiştiriyorum. değiştirmek için çıkardığımda önce soğuk suyla yıkıyorum (gizlinot: soğuk su kanı çıkarmakta iyi olduğu için) sonra hem ısıtmak hem de mikrop öldürmek için sıcak suda yıkıyorum.

  Çoğu kadının endişesi kabın içine kaçmasıymış. serviks diye bir yapı vardır rahim ağzında. parmak bile giremez deliğinden. onun varlığında kabın daha ileriye gitmesi söz konusu bile değil. serviksi parmağınızla hissedebilirsiniz hem vajinanızın derinliği hakkında bilgi sahibi olursunuz. çünkü kap uyurken en derine iniyor,aman sabah kalp krizi geçirmeyin.

  20 mart 05:41 20 mart 05:45

  56. Artıları ve eksikleriyle derinlemesine bir yorum geliyor hazır olun süsler. Eeen büyük derdini söylüyorum, alışmak. 5 ay oldu ve bu dönemimde sonunda düzgün kullanabilmeye başladım. Kendime uygun katlama stilini bulana, taktıktan sonra hah bu oldu diyebilmeyi öğrenmek için şekilden şekle girmek de cabası. Alışma dönemi dışında zor olan iki nokta var benim için. İlk olarak, eğer yoğun bir gününüzdeyseniz ve dışarıda değiştirmeniz gerekiyorsa çok zor. Ama suya erişiminiz kısıtlıysa, yani dışarıda bir tuvaletteyseniz ıslak mendiller hayat kurtarıcı. Ben alışkanlık haline getirdim. Bir ıslak mendili cebimde tutuyorum. Eğer bir rahatsızlık hissedersem anında temizleyip yerleştiriyorum bu sayede. Önemli not, ıslak mendil diyorsam kendi özel mendilleri, çakallık yapmaya müsait bir konu değil bu. Diğer problem de, yorgunum daha dolmamıştır diye oyalanır geciktirdikçe geciktirirseniz kabı boşaltmayı, bir koku durumu oluyor çıkardıktan sonra. Sonra suyla daha bir iyi yıkama, kendinizi daha bir temizleme ihtiyacı duyuyorsunuz ama çok kolay giden bir koku. Üstelik pedde ya da tamponda olduğu gibi çirkin yan etkileri yok, değiştirmeyi geciktirirseniz. Ancak bu konu yüzlerce kez dile getiriliyor her kaynakta.

  Şimdiii gelelim güzel yanlarına. İlk olarak, birkaç gün önce en yoğun günümde 6 saat şehirler arası yolculuk yapıp arkadaşımda kalmış biri olarak, o konfor başka bir alternatifle olamazdı. Ne olur ne olmaz diye yola çıkmadan önce kontrol ettim ve varlığını unuttum. Tren tuvaletinde ped kontrol etmeye çalışmak gibi bir iğrençlik var, yaşadım, önermem. Hele hele değiştirmeye çalışmak çin işkencesi... Sonraaaa mesela pedleri fazla takarsam, reglden sonra güvenli olsun diye biraz daha kullanırsam anında hava geçişini engellediği için bir tepki alıyorum vücudumdan. Bunda bakıyorum 1 2 gün kalmış, takıyorum kabımı arada bir temizliyorum, üstelik bu bahaneyle vücudum hakkında da ilginç şeyler fark ediyorum. Aynısı bitişe yakın da oluyor tabi...

  Evet sevgili süslüler, sizinle aşırı bahsedilmeyen ve benim dile getirmemin faydalı olacağını düşündüğüm şeyleri derledim. Sözlerime burada son vermeye yaklaşmışken bir takım ekstralara girmezsem olmaz.

  İlk olarak ellerinizin temizliğine fazladan önem göstermek önemli. İkinci olarak bağırsak tembelliğiniz varsa ya da tuvalette zorluk yaşamaya meyilliyseniz, kabı çıkarıp işinizi görmekte fayda var. (bunu bir videoda duydum ve en büyük korkum haline geldi) ve vücudunuzdan iğrenmeyin, parmağınızla kap yerine oturmuş mu diye kontrol etmekten çekinmeyin.

  Corona boşluğu editi:

  yazının ilk kısmında eklememişim lunette kullanmaktayım aslında. Ama ülkemize alternatifleri de geliyor mu diye sık sık araştırma yapıyorum. Ben aldığımda lunette ve canack vardı. Canack anladığım kadarıyla bir türk firmasının ürünü ve piyasadaki alternatiflerine göre daha uygun fiyatlı. Ancak yurtdışına açılmayı başarmış markalar kadar çok sertifikasyonu yok. Medikal silikondan olduğunun garantisini veriyorlar bu da sağlığınızı riske atmayacak anlamına geliyor ama silikonun sertliği dayanıklılığı esnekliği vs üzerine pek bilgi bulmak zor.

  Buna alternatif olarak always gibi yine çok ucuz birbirlerine benzer kalitede kaplar da buldum. Onların ucuza olma sebebini de söyleyeyim. En alt segmente hitap eden, genellikle üreticilerine aliexpressten ulaşıp çok ucuza alabildiğiniz kaplar. Bunlar anladığım kadarıyla işlevini yerine getirse de arada kendilerini hissettirerek, konforsuz bir deneyim yaşattırıyorlar.

  Lunette hakkında pek bir şey söylemiycem. Benim burada yazabileceğimden çok daha ayrıntılı pek çok inceleme hem de Türkçe mevcut.

  Şu anda bunlara ek olarak hem organicup girdi piyasaya hem de benim çok daha ilgimi çeken intimina. Organicup o kadar çok reklam verdi ki onu da bilmeyen kalmadı gibi ancak işte, intimina nedense baya sessiz. Ben lunetteten memnun olduğum için ikinci bir menstrual kap almasam da ziggy cupı zaten merak ediyordum uzun zamandır, derken ülkemizde satışının olduğunu gördüm. olumlu olduğu kadar olumsuz da yorumları var diye çekindiğim bir ürün aslında. Şimdi evden çıkamadığıma göre bir sıkıntı olursa da zaten evdeyim deyip sipariş ettim. Onun nasıl durduğuna girersem konudan çıkamayabilirim ama türkçe hiç hakkında yazılıp çizilmemiş. 1 hafta içinde deneme fırsatım olacak, o zaman eklerim buraya.

  Unutmadan editi: herkes benim gibi düşünmekte sanırım çünkü her gün bir kişi de olsa beğeniyor, trafiği fazla gibi bu başlığın. İstediğinizi sorabilirsiniz, yardımcı olurum veee korkulacak iğrenecek bir şey yok. Hem vücudunuzu öğreniyorsunuz ki bu ülkenin kadınlarının gerçekten önemsemesi gereken bir konu bu. Hem çekinceleriniz varsa özellikle daha tutucu bir çevredeyseniz bazı şeylerin sandığınız kadar tabu olmadığını görüyorsunuz. Bir bakıma kişisel gelişim de diyebiliriz deneyin denetin efenim. (gizlinot: Swh)

  Son edit: evde kullanmayı denememe rağmen menstrual diski boşaltmak gerçekten zahmetli bir iş imiş. Kabın aksine bir vakumlama durumu olmadığı için kenardan da ufak sızıntılar oluyor. Artıları var belki ama günlük kullanım için boşverin diski, kap yine en iyi tercih

  11 şubat 20:38 30 mart 11:22

  55. evet uzunca bir süre sonra az da olsa konu hakkında bir şeyler yazabileceğim bir zamanım oldu. vakit kaybetmeden konuya gireyim;

  yerleştirme problemi;

  arkadaşlar, eğer benim gibi daha önce ped dışında hiçbir şey kullanmayan biri iseniz, şundan emin olabilirsiniz, ilk kullanımlarda sızıntı olacak. ilk zamanlar asla tam olarak yerleştirip yerleştirmediğinizden emin olamayacaksınız.

  öncelikle, bu aleti yerleştirmenin çeşitli yolları var, size uygun olanını zamanla keşfediyorsunuz. (link: https://www.youtube.com/watch?v=lwnK8J8fQxk buraya) yerleştirme şekilleri ile ilgili bir video bırakıyorum.

  size uygun şekli bulduktan sonra, içeride açılıp açılmadığından emin olma hususu var. kızlar şu husus gerçekten çok önemli (damada bağladım resmen); vajinanızı tanımak ve kendinize dokunmaktan çekinmemek!

  biraz sabırla çözülmeyecek bir problem değil, bugün milyonlarca kadın belki de adet kabı kullanıyor ve herkesinki sızdırsa, böylesi küresel bir kullanım olmazdı sanırım.

  neyse sadede geliyorum, ben hep iki yolu denedim, c fold ve punch down fold. c fold yöntemini asla açamadım içeride, o yüzden hep benim için en kolay olduğunu düşündüğüm punch down yönteminden gittim. ilk kez son regl döneminde, içeri parmağımla girip, serviksimi buldum ve onun çok derinde olmadığını fark ettim. bu yüzden ben derine itmeye çalıştıkça sızıntı olduğunu fark ettim.

  sonra, içeride açma mevzuuna gelirsek, hep daha içeri itmeye çalıştığımdan, punch down yönteminde alttan destek vererek açmaya çalıştığım kısım tam tersine içine bükülüp, içimde c fold şeklini alıyordu. ve her şeyi başa alıyordum.

  şimdi kolay açıldığından emin olduğum bir yöntemim var, benim serviksim zaten dışarı yakın olduğu için, punch down yöntemi ile kabı vajinamın girişinde sadece yarısına kadar sokuyorum. dışarıda kalan kısmının ise kabı içine büktüğüm yerin altından baskı uygulayarak açılmasını sağlıyorum ve o esnada kegel egzersizi ile biraz daha yukarı çekiyorum. sonra da parmağımla kabın etrafından yukarı çıkarak, kabın serviksi tamamen kapatıp kapatmadığını kontrol ediyorum. bu sayede son adet dönemimi, normal zamanlardan farksız atlattım.

  yazarak anlatmak zor olabilir, konuyla ilgili (link: https://www.youtube.com/watch?v=KAq4aZyh4tM&t=574s şu kanaldaki) kızlar çok yardımcı videolar hazırlamışlar. gerçekten gerek görsel, gerek anlatım olarak bana kendimi tanımamda çok yardımcı oldular.

  son reglimden bu yana önüme çıkan her kadını durdurup, adet kabı kullanın diye omuzlarından tutup sarsasım var.

  30 ekim 2019 16:02


  54. yeni kullanmaya başladığım silikon terane.

  amerikadan biri küçük biri büyük 2 li setini aldım, taşıma çantası ve dezenfekte etmek için kutusu da var. şimdilik sadece küçük olanı kullandım. ürün kalitesi vb çok önemli değil, ürün şekli burada sizi etkiliyor. ben yine fda onaylı medikal grade silikon olanlardan tercih ettim.

  ilk takma denememde becebildim mi tam emin olamadım, birkaç denemede uzmanlaştım, ilk seferinde bile doğru takabilmişim. taktıktan sonra ilk paniğim de nasıl çıkaracağım oldu, biraz ıkınıp çekince fırt diye geliyor. takılıyken hiç bir şey hissetmiyorsunuz, hiç yok gibi.

  benim kullanım süremde başıma hiç bir taşma ya da sızdırma olayı gelmedi, söylendiği gibi, en yoğun günlerde dahi 8-10 saat rahatlıkla kullanılıyor. koku kesin sıfır. daha önce hem ped (10 yıl) hem tampon (8 yıl) kullanmış biri olarak bu kabın en temiz yöntem olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. kaydı mı, taştı mı derdi yok. çamaşır hep tertemiz.

  kullanmayı düşünüp kafasında soru olan herkesi mesaj kutuma beklerim. hiç denememiş insanların olumlu ya da olumsuz yorumlarını okumamanızı tavsiye ederim

  17 ekim 2019 13:02

  53. 4-5 regl dönemi olmuştur sanırım kullanmaya başlayalı. bilmiyorum benim kullandığım üründe mi sıkıntı var yoksa bende mi, ama o kadar denememe rağmen hala tam yerleştiremiyorum. birkaç kez yerleştirdim, zaten açıldığı zaman içeride açıldığını hissediyorsunuz ama ben her seferinde acaba bu sefer yapabilir miyim diye düşüne düşüne takıyorum.

  olur da tam yerleştirirseniz, dünyada sizden mutlusu yok onu söyleyim. gerçekten ince bir sızlama dışında karın ağrınız dahi olmuyor, sanki hiç regl değilmişsiniz gibi. ama yerleştiremezseniz, benim gibi hem günlük ped, hem adet kabı kullanırsınız. tahmin edersiniz ki bu da pek çevreci olmuyor maalesef. tabii bir de, acaba çok sızdı mı endişesi de cabası.

  doğru yerleştirdiğim zamanlar da dahil olmak üzere çıkarmada hiç sıkıntı yaşamadım. ama yerleştirmek... her seferinde aynı tantana...

  o yüzden youtube'da konuyla ilgili birkaç video izledim, daha cok bir maket üzerinden göstererek anlatmaya çalışıyorlar. serviksin derinliği ve konumu bu hususta çok önemliymiş. regl dönemine yalın bir zamanda önce bunu açıklığa kavuşturup ondan sonra yerleştirmeye çalışmak daha doğru sanırım. bir de bana hep punc down fold yöntemi ile takmak daha kolay gibi geliyor ama içeride açılması sıkıntı yaratıyor olabilir.

  iki adet döneminden sonra alııyorsunuz diyenlere gıpta ile bakıyorum, çünkü ben hala inşalla bu sefer olur diye diye uğraşıyorum. açılsa dünyada sizden rahatı yok ama açılmıyor kızlar :(

  edit: evet, insanın vücudunu tanıması gerçekten çok önemli. regl donemimdeyim, bu sefer serviksimi kontrol ettim. benimki çok derinde değil, o yüzden daha içeri itmeye çalıştıkça oturtamadığımı fark ettim. ben bunun ayrı bir girdide ayrıntılı bir şekilde anlatmalıyım. o yüzden çok detaya girmeden burada bırakıyorum.

  26 eylül 2019 17:05 11 ekim 2019 11:14

  52. plastikten değil medikal silikondan üretilir. hani memeye falan takılan silikonun benzeri. bu yüzden yabancı madde endişesi taşımanıza gerek yok hiç.

   yıllar önce mooncup markasının küçük boyunu deneyip memnun kalmıştım, ne yazık ki kaybettim. şimdi selena cup orta boy kullanıyorum, 15 euro civarıydı. türkiye rossmannlarında satılıyor mu bilmiyorum ama facette markasının 9 euroluk bir ürünü de var.

  temizliği  (sirkeli de olabilir) suda kaynatılarak ya da özel kabında mikrodalgada dezenfekte edilerek yapılıyor. 

  bence takip çıkarması zor değil. tampon kadar derine itmeye gerek yok. bir iyi yanı da tam olarak kanama miktarınızı görebilmeniz. 

   tr gibi hijyenik pedlerin pahalı oldugu bir ülkede iyi yatırım. en azından evde oldugunuzda kullanabilirsiniz.

  çevreye olumlu etkileri zaten malum.

  20 eylül 2019 00:00 20 eylül 2019 01:08

  51. Beni bunun reklamlarına koysalar hiç durmadan yarım saat anlatırım. Böyle bir güzellik yok arkadaşlar. Başlıyorum.

  Gece uyurken aman sızdı mı, yatağa geçti mi derdi yok. Adet ağrısı yok. Yazın o yapış yapış olma derdi yok. Pişik derdi yok. Koku derdi yok. Kaşıntı yok. Duşa girerken 10 kere düşünme derdi yok. Adet olduğumu unutuyorum resmen. Ben ...... markasını almıştım hem ucuz hem sağlığa zararlı madde içermediği için. Allah bulandan razı olsun.

  İlk 2 ay alışamazsanız korkmayın, 3-4 de alışılıyor. Sorusu olan çekinmeden sorabilir. Herkes bu özgürlüğü tatmalı.

  Edit. Bunun neden eksilendiğini anlamadım. Marka vermiştim heralde reklam yapıyorum sanıldı. Markayı sildim.

  17 eylül 2019 09:44 17 eylül 2019 10:55


  50. İlk defa kullanmakta olduğum, henüz pek alışamadığım ürün. Tampon yerleştirmekte hiç sıkıntı çekmiyorum ama bunu yerleştirirken zorlanıyorum. Bir iki kere doğru yerleştirmeyi başardım ve çok rahattı gerçekten ama beceremediğim için sızdırdığı da oldu.

  Benim buna geçmekteki motivasyonum biraz daha çevreci nedenler. Çünkü düşünsenize her ay milyonlarca kadın tampon ve ped atığı çıkarıyor. Doğayı çok fazla yıpratıyoruz bence.. Ekonomik avantajı da cabası. O nedenle bir regl döngüsü daha şans tanıyacağım, eğer olmazsa başka bir markadan bir tane daha alıp denemeyi düşünüyorum. Umarım "alıştım, çok memnunum" diye güncellerim bu girdiyi.

  Edit: Zaman içerisinde alıştım gerçekten de ve memnunum. Yanlış yerleştirdiğim zaman artık anlıyorum ve hemen düzeltebiliyorum. Temiz tuvalete ve tuvalet kağıdına erişiminiz olduğu müddetçe sıkıntısız kullanılabiliyor. Yanımda ped, tampon var mıydı, yok muydu derdi olmadan hareket etmek güzelmiş :)

  15 ağustos 2019 00:09 14 ocak 21:39

  49. ilk kez tampon kullandığımda mucitlerine şükretmiştim. Şimdi ise menstrüasyon kapları keşke daha önce icat edilseymiş diyorum.

  Menstrüasyon kaplarının varlığını bilsem de türkiye'de satıldıklarını bilmiyordum. Tampon stoğumun ve paramın bittiği bir adet döneminde karşıma çıkan bir makale sayesinde ilk fırsatta almaya niyet ettim ve türkiye'de satılan ve makul fiyatlandırılmış canack markasını buldum; ilk fırsatta da iki ayrı boyu içeren seti aldım.

  Kanamam yoğun olduğu için büyük boyu kullanırım sanıyordum ama ilk denememde küçük boyu kullandım. Takması kolaydı, çıkarması biraz zorladı ilk sefer, ama birkaç kez boşaltıp takınca alıştım. Adetimin ikinci gününde kanama artınca büyük boyunu kullandım. İkisi de varlığını hissettirmiyor. Sapları bazen kendilerini hissetirse de daha ilk kez kullandığım için kesmeye cesaret edemedim. Ama daha ikinci günden alıştım. Hiç doğum yapmadığımı ama tamponla epey pratik yaptığımı belirtmem gerek sanırım. 

  Bu çok ekonomik ve ekolojik çözüme bu kadar kolay alışacağımı sanmıyordum. Yoksa varlığını öğrenir öğrenmez yurtdışından falan sipariş ederdim.  

  2 haziran 2019 19:03 2 haziran 2019 19:04

  48. Varlığından haberdar olduğum ilk andan itibaren beni, rahatlık pratiklik yönü bi yana sağlık açısından düşündüren kap. Ben ki toksik şok riskinden çekindiğim için tampon kullanmaya cesaret edemiyorum, bu kap da benzer riskler oluşturabilir diye düşünüyordum ki az önce bi süslünün girdisinde, 3 jinekologa sorup onların sağlık sebebiyle temkinli yaklaştığını yazdığını okudum. Evet ped harika değil olumsuzluğu fazla ama vajinanın hava almasını sıfıra indirmiyor ve gerekli değiştirme aralıklarına sadık kalındığında çok büyük risk oluşturmuyor.

  11 mayıs 2019 23:39