girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (47)
  • medya (3)

47. beş ay kadar önce ınstagramda gezinirken karşıma çıkıp durması neticesinde ani bir kararla benim neyim eksik diyerek yaptırdığım ilk estetik işlemim, yüzde seksen oranında memnuniyetim var diyebilirim. yüzde yirmilik memnuniyetsizliğim de çizim aşamasından kaynaklanıyor ve sebebi de benim.

kaş yapımdan başlayayım. kaşlarımın yukarı doğru uzadığı başlangıç kısımlarım seyrekti, ancak beni asıl rahatsız eden profil görüntümü çok ağlak, mutsuz ve yaşlı gösteren kaş uçlarımın aşırı düşüklüğüydü. dolayısıyla kaşımın şeklini çok değiştirmeyecek bir şekilde kaş ucumun biraz kısaltılıp biraz da üzerine çizgi eklenerek kaşlarımı hafif yukarı kaldıracak bir müdahale istedim, oldu da. memnuniyetsizliğimin sebebi ise kaşlarımın çizim aşamasında, birinin daha kalın, daha sık ve daha düz olduğunu fark edip bunu kaşımı yapan arkadaşa ifade etmem ve arkadaşın da bence aynılar demesi sonucunda kolayca ikna olmam. burada sorun, kumral olan bana, çizimin siyah bir kalemle yapılmasıydı ve ben gördüğüm kalınlığın rengin yarattığı bir yanılsama olduğunu ve çizimi yapan insanın deneyimli olması dolayısıyla daha iyi bileceğini düşündüm. yeni yaptıracak olanlara tavsiyem (iyi ve temiz bir mekan bulmaya değinmiyorum bile), çizimin yapıldığı gün işlemi yaptırmamaları, çizim yapılmış bir şekilde çekilmiş fotoğraflarına gerekiyorsa birkaç gün dönüp dönüp bakarak, yüzde yüz içine sindikten sonra işleme girişmeleri olabilir. bu aşamada olmayan kıyafetlerinize ya da saçlarınıza 'ayyy çok güzeeel' diye sürekli gaz veren türde arkadaşlardan da uzak durulabilir. netice olarak yapılan kaşla bir seneye yakın yaşayacak olan sizsiniz ve kaşınızı çizen arkadaş ya de çevrenizdekiler olaya sizin kadar hassasiyetle yaklaşmayacak. kibar olacağım diye 'hayır bence bu olmadı' demekten çekinmemek gerek. netice olarak, kaşlarımın biri evet diğerine gore daha kalın, daha düz ve daha dolu, ama çok da belirgin bir fark değil, hele ki aradan iki üç ay geçtikten sonra. çizimle ilgili bir başka nokta, eğer doğal bir görüntü arayışı içerisindeyseniz bence kaşın şeklinin tümden değiştirilmemesi gerektiği. eğer bölgede hiç kaş kılı yoksa, çizim ne kadar mükemmel ve simetrik olursa olsun işlem kendini kesinlikle belli ediyor. bir diger nokta ise bence trend diye gidip cok kalin ve düz bir kaş yapilmamasi gerektigi. yüzünüze yakismayabilecegi gercegi bir yana, yapilan cizimler bir süre sonra cok solacak ama tamamen gitmeyecek, ya da daha kotusu kizillasma ihtimali olacak ve siz üstünü kapatmak isteyeceksiniz, dolayisiyla bir sonraki microblading isleminizde, yapilmis olan bu ilk çizim sizin kaderiniz haline gelebilir.

eğer çiziminiz hazırsa işleme geçebiliriz. acı eşiği bence normal bir insanım (ağdayı rahat yaptırabilen, bıyık bölgesine iğneli epilasyon yaptıramayan), nasıl bir krem kullanıldıysa ilk işlem sırasında bir nebze dahi acı hissetmedim, ancak rötuş zamanında, kremin sadece boyanın iyi tutmadığı yerlere uygulanıp sonra bıçağın krem sürülmemiş yerlerde gezinmesi neticesinde bir iki yere yataktan sıçramış olabilirim. dolayısıyla kremin güzel uygulandığı ve etkisinin göstermesi için yeterince beklenildiğine emin olunması lazım. diğer çok önemli bir husus, boya rengi. ben epey küllü bir kumralım, dolayısıyla acaba ayıp mı olur diye düşünmeden en az on kez, boyada kesinlikle kızıllık istemediğimi, solarken de kızıllaşmaması gerektigini üstüne basa basa belirttim, baskılarım neticesinde boyamin içine grilik katıldı, çok da iyi oldu. şu an kaşlarımın uçları hafif hafif solmaya başladı ve gerçekten hiçbir kızıllık yok.

şimdi işin işlem sonrası sabır kısmına gelelim. benim işlemim sonrasında boya tüm kaşa epey hacimli bir şekilde uygulandı ve öyle bırakıldı. o boya kaşlarımın arasında kuruyup kaldığı ve hiçbir boşluk gözükmediği için ben kaşım blok halinde dolduruldu zannedip epey depresyona girdim. kaşlarım gercekten boşluksuz simsiyah kalın birer çizgi halindeydi, beş gün uykumdan uyanıp uyanıp bu kaş acaba ne zaman solmaya başlayacak diye aynaya baktım. sonra bir baktım her banyodan sonra kaşlarımı kuruladığım pamuklarda epey bir boya var. kaş arasındaki o boyalar aktıktan, ve kaş kendine geldikten sonra esas şekli ve rengi ortaya çıkmaya başlıyor, bu on günlük süreç boyunca 'ben kendime ne yaptım' diyerek dolaştım. eğer size de bende yapılan işlem gibi kaşın boyayı iyi alması için boya iyice sıvanacaksa yaklaşık bes gün boyunca insan içine çıkmak istemeyebilirsiniz, haberiniz olsun.

gelelim kalıcılık meselesine. öncelikle nasıl bakım uygulanması gerektiği konusunda kaşı yaptıran kişinin tavsiyelerine uymak gerekiyor. beş gün su gelmeyecek diyorsa gelmeyecek, şu kremden ilk hafta her gece sürülecek derse sürülecek, bir hafta makyaj malzemesi değmeyecek diyorsa değmeyecek. bu tavsiyeler kalıcılıktan öte kaşınızın mikrop kapmaması için çok çok önemli. yapılan işlemin profesyonelliği ve boyanın kalitesi dışında, cilt tipi ve spor yapma sıklığı gibi unsurlar var. örneğin eğer cilt tipi yağlıysa, kalıcılığın süresinin azaldığı ve çizimlerin keskin kaş çizikleri olarak değil zamanla daha dağılmış bir görüntüye sahip olabileceği söyleniyor. çok spor yapan ve yüzünden çok terleyen insanlarda da kalıcılık süresi kısalırmış, altı yedi aya dahi düşebilecegi söyleniyor. bu unsurlar bizim çok mudahale sınırımız içerisinde değil ne yazık ki. ancak cilt yenileyici türde peeling türünde işlemleri, ya da retinol turu içerikli kremleri kaş bölgesinden uzak tutarak işlemin ömrünün daha da kısalmasının önüne geçebiliriz.

edit: birtakım türkçeleştirme problemleri

18 ağustos 22:05 18 ağustos 22:19

46. 1. Yıla yaklaştı yaptıralı lazer epilasyondan sonra kendim için yaptığım en iyi şey diyebilirim.sıfır makyajla bile bir yüz nasıl aydınlık bakımlı ve canlı görünüyor inanamadım.

yapan kişi yer vs çoook çok önemli,kötü tecrübesi olanların sıcak bakmaması çok normal ama yüzünüze uygun doğru şekil ve renkte yapıldığında ise yaptığınız o makyajın bile kalitesi kat kat artıyor.Evet acıyor ama uzun vadede çektiğiniz acıya değiyor.ben her gün duş alan,sabah akşam yüzümü yıkayan biriyim buna rağmen 1 senenin sonunda silinmedi sadece rötuş yaptıracağım o kadar.

28 temmuz 09:18

45. kızlar herkesin cilt yapısı farklı, acı eşiği farklı biliyorum. senelerce düşündüm; doğal durmuyor, herkesin kaşları fabrikadan çıkmış gibi, benim kaş aldırırken bile canım çok yanar, gözlerimden şıpır şıpır yaşlar akar, sonrasında olan kaşlarım da elimde kalır, olmaz diye vazgeçtim. 2 ay önce cesaretimi toplayıp işlemlerini beğendiğim bir merkeze gittim. beyaz tenliyim, kaşlarım seyrek ve kumral. işlem sırasında çok az canım yandı, ertesi gün işe gittiğimde kimse yaptırdığımı farketmedi bile (çünkü hep boyuyordum). şu an çok memnunum. sabah uyanıp aynaya baktığımda mutlu oluyorum. denizde havuzda akma derdim yok. işlem silinmeye başlayınca ne olur bilmiyorum ama şu an için tavsiye ederim.

not: merak eden süslüler olursa işlem sonucunu gönderebilirim.

27 temmuz 17:21


44. Yaklaşık 1,5 ay önce ilk işlemi, dün de rötuş işlemini yaptırdığım uygulama. yukarda bir entryde de bahsedilmiş olan phibrows markasıyla phiacademy’den eğitim almış ve master artist kabul edilen birine bu işi yaptırdım. Benim şansım yapan kişinin benim 3-4 yıldır düzenli gittiğim güzellik Salonunun sahibi olmasıydı. Sık sık yaptığı kaşların sonucunu canlı canlı görme fırsatım olmuştu zaten ve beni yakından tanıdığı için ne istediğimi kolayca anlayarak ona göre uygulama yapabildi. Öyle hiç de yazıldığı gibi “iran masallarından fırlamış gibi bir halta yaramayacak” bir sonuç olmadı. Çevremdeki bir çok insan ancak ben söyledikten sonra “aaa evet ya çok güzel olmuş kaşların” dediler. 

Uygulama aşamasına geçecek olursak oldukça acılı bir işlem olduğunu söylemem gerek. Kaşın anahattını oluşturuncaya kadar uyuşturucu kullanamıyorlar ve tüm jilet atışları hissediyorsunuz, bu açıdan ben gerçekten kaşı olmayan kişiler dışında pek yaptırılmasını önermem. Şahsen benim kaşlarımın öyle çok ihtiyacı yoktu, boş olan yerler vardı ve kaşlarım asimetrikti. Onları düzeltiriz düşüncesiyle yaptırdım. Hoş asimetriyi de işe başlamadan önce iki defa silip tekrar çizmiş olmamıza rağmen tam olarak kaldıramadık nedense. İşlemden sonra hemen hayatınıza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz, kaş aldırmıştan daha fazla bir kızarıklık bile olmuyor. Yoğun  bir krem veriyorlar, sabah akşam onu sürmeniz ve yüzünüzü içme suyu ile yıkamanız gerekiyor. 2 gün sonrasında  banyo da yapabilirsiniz. Evet ilk günler biraz daha koyu ve sert bir ifade görebilirsiniz, hiç umutsuzluğa kapılmayın, benim 1 hafta sonra falan tam istediğim görüntüye dönüşmüştü. 

Not: ben Adana’da yaptırdım, yaptırdığım kişinin ismini ve fiyat bilgisini merak eden olursa paylaşırım.

ilgili medya:
1
13 mayıs 07:59

43. ilk başlarda kaşsızlığıma çare olacak diye yaptırmak istediğim ama youtube'da microbladingden sonra kaşı gözü şişen, kötü tecrübeler yaşayan insanları gördükçe vazgeçip ölümüne korktuğum uygulama, ki dövme sanatçısı olmama rağmen ve işin mantığını iyi kötü kavrayabilmeme rağmen.

Vazgeçiş sebeplerimin çoğu korkuya ve kötü tecrübesi olan insanlara dayalı olsa da sonradan düşününce mantıklı da gelmedi zaten, ben gün aşırı kaşlarımın şeklini değiştiren bir insanım, bazen düz bazen kavisli, bazen kalı bazen ince kullanasım geliyor kaşlarımı (çok ince değil tabii aklınıza adile naşit gelmesin hemen, ama diyeyim) dolayısıyla kötü bir şey olmasa bile muhtemelen kaşlarımdan bir müddet sonra sıkılacağım için muhtemelen benim için kötü bir yatırım olurdu diye düşünüyorum.

12 mayıs 21:53

42. iğne gibi ucu olan mürekkebiyle kaşa sanki kıl gibi tek tek çizgiler çizilerek yapılan, kalıcı denilen ancak üç beş yıkamada rengi benzi atıp tekrar rötüş yapılması gereken dönemin kozmetik takıntısı.

Yaptıran herkesi iran masallarından çıkmış gibi gösteren, bi halta benzemeyen uygulama, arkadaş sokaktaki herkesin çirkin kalın kapkara kaşları, ifadesiz suratları olmaya başlayı. Bitsin artık insanların hevesi diyerek pusuda bekliyorum.

12 mayıs 10:37

41. şahsen yaptırmadım ama internetteki örnekleri gördükçe yaptırmak istediğim kalıcı kaş şekillendirme şekli. Başlıkta aratıp bulamayınca şaşırdım ama "phibrows" (aslında "phiacademy") dan bu işi öğrenmiş olan kişilere yaptırılması tavsiye ediliyor. Mesela Pixiwoo kardeşlerden sam londra´da naz adında bir kaş sanatçısına yaptırdı kaslarını ama kadının sayfasına bakarsanız "phibrows" yazdığını görebilirsiniz. Sadece ingiltere´de değil diğer ülkelerde de bu akademiden mezun olmuş ya da onların şartlarında hizmet veren yerler olduğunu görebilirsiniz. phibrows istanbul diye aratınca Bahar Arslan adını gördüm. Bir de çiçek karakoç adındaki birinin phiacademy ürünlerini sattığını gördüm, buna pigmentler de dahil. Aklıma bir an pigmenti satın alıp arada doldurmayı kendim yaparım gibi bir fikir geldi ama ne yaptırdım ne de doldurtturdum. Bu nedenle hiçbir fikrim yok. Olur da mantıklı bir düşünceyse diye yazayım dedim.

12 mayıs 00:21


40. Her guzellik islemlerinde oldugu gibi cok dikkat etmemiz gereken bir islem turu. Cunku microblading adi altinda kas dovmesi islemini de uygulayan bir cok yer var. Dovme boyasiyla yapilan islemi sildirmek icin aylarca lazer tedavisi gorebilirsiniz. O yuzden uygulanacak boyayi sorup sorusturmak gerekiyor ilk once. Aa fiyati cok uygunmus diye sagligimizdan olmayalim.

Artik her onune gelen microblading yaptigini iddia ediyor. Oncesinde yaptigi islemler neler, nasi kaslar yapmis bir arastirarak gitmekte buyuk fayda var. Microblading konusunu cok arastirmis cok yerle gorusmus birisi olarak sunu soyleyebilirim ki her kas microblading icin uygun olmayabiliyor. Belki senin sadece kas dusuklugun var ya da sadece seyreklik var? Yanlis kas alimi dolayisiyla da olabilir bunlar. Kas seyrekligi icin kil koklerine enjekte edilen kas vitaminleri var ki 3 seansta ciddi bir gurlesme gosteriyor. Kas dusuklugu icin farkli kas alim teknikleri var. Diyelim ki microblading uygulamasina uygun kasimiz var yukarida soylediklerimi goz onunde bulundurduktan sonra mutlaka ama mutlaka bi on cizim bi prova yaptirin. Bu iste gercekten el yatkinligi buyuk onem farkediyor. 

11 mayıs 15:00 11 mayıs 15:01

39. ben yaptıralı neredeyse 1 yıl olacak. kalıcılığı 8 ay diyenler olmuş şaşırdım. çünkü benimki hala gayet canlı duruyor. cildim yağlı. yapan uzman benim gibi ciltlerde daha çabuk silindiğini söylesede öyle olmadı. ben bunu şuna bağlıyorum: temizleme jelimi kaşlarıma asla getirmiyorum. toniktir, makyaj temizleyicidir kaşıma değdirmiyorum. yada nemlendirici sürerken de dikkat ediyorum. memnun muyum kısmına gelirsek: istediğim renk tonunu uzun uzun konuşmama rağmen arkadaş kendi bildiği rengi yaptı ve daha koyu oldu. şeklini de kendim çizdim, o üzerinden geçti sadece. yani renk dışında bir sıkıntım yok. silinirse tekrar yaptırırm. çünkü makyajsız dışarı çıkabilmenin keyfine bir kere vardım. artık kopamam.

11 mayıs 14:39

38. Amerikada yaşadığım yerde bunu asya kökenli kızlar çok tercih ediyor ve hepsi emin önüne gelmiş arap kızı kaşına sahip oluyor. Gördüğüm örnekleri beğenmiyorum

11 mayıs 09:31