yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (120)
  • medya (4)

  120. 7 yaşından beri muzdaribim. Ailede genetik maalesef babannem babam halalarım ve bende var. Ağrı kesiciler geçici çözüm sadece ve daha kötüsü zamanla bağışıklık kazanıyorsunuz etki etmemeye başlıyor. Kendimde deneyip fayda gördüğüm işe yarayan birkaç önerim var: 

  *paketli gıdalardan uzak durun. Bisküvi, cips, kraker, hazır çiğ köfte gibi içerisinde katkı maddesi özellikle MST(Çin tuzu) olan şeylerden uzak durun 

  *aç kalmayın. Açken bisküviyle, kuruyemişle geçiştirmeye çalışmayın. İmkanınız varsa mutlaka sıcak bir kap yemek yiyin. Aç karnına meyve yemeyin, süt içmeyin. Bunlar mideden doğru migreni tetikliyor. 

  *ıslak saçla yatmayın en azından ensenizi mutlaka kurutun. 

  *aromalı yoğun kokulu peynirlerden uzak durun. 

  *uyurken kafanızın yastıktan düşmemesine dikkat edin ben asla yumuşak yastıkla yatamam daha sert yastık tercih ederim. 

  *ağrı başladığında enseme sert bir buz kalıbı koyup uzanıyorum. Şakaklarıma ve burnuma mentollü merhem ya da nane yağı sürüyorum. 

  *ağrınız mideyle bağlantılıysa maden suyu içmeyi deneyebilirsiniz biraz da olsun rahatlatıyor. 

  *ve şunu fark ettim ne kadar ilaç alırsam ataklarımın sıklığı da o kadar artıyor. Dayanmaya çalışıp ilaç almadığım zaman frekansı azalıyor.

  *havasız ortamda bulunmamaya çalışın özellikle sıcak ve havasız ortamda direkt ağrı geliyor.

  *ağır parfümlerden kaçının denemeden asla parfüm almayın.

   Ganglion blokajı denen bir tedavi de gördüm ama faydası olmadı. Beslenmemi düzeltmemle beraber inanılmaz bir fark görmeye başladım. Haftada 3 gelen ataklar şu an ayda 2ye düştü. Regl dönemi mutlaka ağrıyor ona bir çözüm bulamadım. Sivilcelerim için verilen Doğum kontrol hapı kullandığım zamanda da ağrılarım korkunç bir hal almıştı, östrojen de tetikleyicilerden biri diye tahmin ediyorum.

  10 ekim 15:31 10 ekim 15:33

  119. Kafamı duvarlara vuracak kadar çektirdi bana. Stresle ve regl dönemiyle bağlantısı malûm. ışık, ses daha da yıpratır. Mümkünse sıfır ışık, sıfır ses bir odada uyumaya çalışıyorum ben de. Bazen anlıyorum normal baş ağrısı mı migren ağrısı mı, ona göre ağrı kesici almaya çalışıyorum. Ağrı kesicilere de bağışıklık kazanmak istemiyorum.

  Doktora gittiğim zaman iki çeşit ağrı kesici vermişti. Biri hafif ağrılarda veya yakayabilirsem başlangıçta, ayda Max. 4 kere içilebilir. Diğeri de ayda Max. 2 kere şiddetli ağrım olduğunda kullanacağım bir ilaçtı. Bu ilaçlarda kortizon olduğunu duydum ve kullanmayı bıraktım. Kendimi idare etmeye çalışıyorum.

  3 haziran 03:51 3 haziran 03:52

  118. Ilkokul beşinci sınıfta idim. Gözümün etrafında renkli renkli balonlar uçmaya başlamıştı. Sonra bir ağrı gelmişti. Ne olduğunu anlamadım ilkin. Çocuk aklı bugs bunny 'nin bir bölümünde doktor sağ bırakmayan rolüne bürünen buggs, karşısındaki ördeğe böyle numaralar yapıyor, teşhis koyuyordu. onları gördüm sandım. Sonra sıklaşmaya başladı ağrılar. ortaokul yıllarımda gerilim baş ağrısı diye teşhis koymuşlardı. Ilerleyen yıllarda migren dediler. O zamandan beri sık sık migren ağrısı çekiyorum. Koruyucu tedavi de uyguladılar. Kalp, tansiyon, sara ve depresyon tedavisi için kullanılan ilaçlar migren hastalığının koruyucu tedavisinde kullanılıyordu. Ben kalp ilacını seçtim. Yaşım daha genç olduğu için doktor önermese de en masumu o geldi. Ancak devam edemedim. Yaşım ilerledikçe sıklığı azalmakla birlikte şiddeti hala aynı.

  Auralı da geliyor. Aurasız da geliyor. Ensemden de geliyor. Gözümü çıkartacak gibi de oluyor. Akşam ağrısız yatıp sabah ağrı ile uyandığım da oluyor. Mide bulantısı ve baş dönmesi ile olanı en fenası. 3 gün ağrı çektiğimi bilirim. Neden bu kadar inat edip ilaç almadın derseniz, ilaçların ilk ağrı başladığı etapta alınca etki etmesi. Ayrıca aldığım ilaçların da ya daha ağır bir ağrı çekersem ve ağrı kesiciler işe yaramazsa korkusu. Sanki daha ağırı varmış gibi. Eskiden Mide bulantısı ile geldiğinde hastanelik olurdum. Dedim ya sıklığı azalmakla birlikte yine de her ay mutlaka mihman olur. Lodos olduğu zamanlar uzun süreli misafir olur. doktorun verdiği migren kesici ilaçlar ağrımı çabuk kesmekle birlikte sık sık tuvalete çıkartmakta ve sonrasında böbrek ağrısı çekmeme neden olduğundan babamın da hemodiyaliz hastası olmasından ötürü ve migrenle erken yaşta tanışmam nedeniyle ağrı çekmekten ötürü kadar az ilaç kullanırsam o kadar iyi düşüncesi ile daha doğal yollardan tedavi yöntemi ararken nane yağı ile tanıştım.

  kokular direkt beynin koku bölgesini harekete geçirdiği için ve bazı parfümlerin kokusunu duymamdan kısa bir süre sonrası baş ağrısı yapmasından mütevellit (mesela j. paul. g. ) iyileştirici etkisi de olabileceği aklıma yattı.

  nane yağı, nurse harveys head stick, aktarlarda satılan migren taşı, kaplan yağı, migren patch ve şanlı mentol, bunlar benim çantamın, komidinimin, işyeri çekmecemin demirbaş ürünleridir. kâh kesiyor, kah ağrıyı hafifletiyor. ancak mutlaka işe yarıyor.

  Bir de kolonya ve karabiber karışımlı kocakarı tarifim var ki nane yağı ile tanışmadan önce kullanırdım. Disk pamuk arası karabiber koyup üzerine limon kolonyası döker Sonra tulbent ile şakaklarıma bağlardım. karanlık bir odada yatardım.

  alternatif tedavi arayanlar için harici kullanım için özellikle nane yağını öneririm.

  madem bu kadar yazdım. bunca sene kendi vücudumda farkettiğim ve ağrımı hafiflettiğini deneyimlediğim bazı ürünleri de belirtmeden geçmeyeyim. magnezyum içeren ürünler ağrıyı azaltıyor. migren ağrısı çekerken muz, hurma ya da bitter çikolata yediğim zaman ağrının hafiflediğini çok denedim. ancak mideniz bulanmaya başladığı zaman etkisi olmadığını belirtmeden geçmeyeyim.

  Migrensiz bir hayat temennisiyle. Matahhayriye sağlıklı günler diler.

  5 mayıs 00:17 5 mayıs 00:42

  117. şayet daha yeni başlıyorsa hemen bir ağrı kesici, kafaya bir tülbent, vücutta bulunan ağrıyı hafifletici noktalara basınç uygulayınca ilerlemesine engel oluyorum. Sadece 1-2 saat normal baş ağrısı yaşıyormuşum gibi oluyor. Fakat bunları yapamıyorsam ve atak halindeyse kesinlikle karanlık, sessizlik, birinin size sürekli masaj yapmaya çalışması(çalışması dyorum çünkü insan ne hareket edebilyo ne de yerinde durabiliyo o ağrıyla çok tuhaf durum) ayrıca burun deliklerine viks, şakaklara eczanelerde satılan naneli krem(şanlı) ve bir nane çayı içiyorum. bunları yaptıktan 1 saat sonra ağrı azalıp yavaş yavaş gidiyor. Bazen daha da erken. Zaten migrenin çeşitleri mevcut. Herkes kendine iyi gelen tedaviyi deneye deneye bulacak. herkese migrensiz günler dilerim.

  5 aralık 2018 00:03

  116. tutacağını hissettiğim zaman bir parça bitter çikolata eşliğinde bir fincan türk kahvesi içerim. Bazen işe yarıyor ve ilk belirtilerden olan göz yanmasına falan iyi gelip başlamadan bitmesini sağlayabiliyor. Tabii bazen ne yazık ki engellenemiyor ve tüm şiddetiyle yataklara düşürebiliyor.

  4 aralık 2018 19:55

  115. bende yaşım ilerledikçe kendini gösteren hastalık. banyoya girip suyun altında ağlatacak cinsten ağrılar yaşıyorum. bugün de yine böyle bir atak yaşadım. neyse ki deep sea’nin migren taşı ile biraz olsun hafifletebiliyorum. aktarlarda bulabilirsiniz, mentollü küçük taşlar. vicks mantığı var ama çok daha etkili.

  4 aralık 2018 14:25 5 aralık 2018 09:06

  114. insanı savaştan çıkmış kadar yoran bir rahatsızlıktır.

  tam olarak tanımı bu.

  sırf bu yüzden botox, hacamat, sülük vs gibi yollara başvurmak için araştırmaya başladım çevreyi.

  ağır ağrı kesiciler, siinir yatıştırıp uyku veren ilaçların baz alındığı tedaviler hepsini hepsini denedim. sonra gittim okuduğum baı bloglar ve yorumlar sonrası (gbkz: rook piercing) sevdiğim halde (gbkz: daith piercing) yaptırdım, doktorun akunpunktur denemeleri sonrası bu piercing sadece sıklığını azalttı gibi geliyor kii ister gerçek ister plasebo olsun sonuç mekanizması yine de beni mutlu etti, bulunmaz bi nimet diyebilirim kendi adıma.

  fakat bazı ataklar öyle fena oluyor ki saatler,günler sürüyor, ya da ilaçlara abanmak zorunda kalıyorum anca yarısı gidiyor ağrının..

  yine onlardan biriydi akşam, revire gidip ilaç alırım normalde biraz azaltır, almadım , saatler geçti, tabi bu arada iş yapmak ne mümkün hepsini birbirine karıştırıyorum beynim dönüyor midem bulanıyor, saatlerce manyak gibi geçti böyle, öksüremiyorum, eğilip ayakkabımı değiştiremiyorum, pantolonumu çıkarıp pijamamı giymem resmen dakikalar sürdü, evde ilaç kalmamış kendimi eczanede buldum, ağır olanlardan bi tane çaktım vurdum kafayı, modemin o minik ışığı bile ateş ediyordu resmen gözümün içine içine. yatsam kalkıp tuvalete gitmeye doğrulamıyorum, dişimi sıkıp gitsem gelsem geri yatarken başka bi zorluk.. eşim garibim de napsın şaşırdı anlatılacak gibi değil ki resmen çanlar bi oyana bi buyana vuruyor kafatasının içinde ve filler tepişiyor gibi.. saatler sonra azar azar geçmeye başladı ağrı diye hatırlıyorum bi uyumuşum ki.. sonuç sabah işe geciktim.. o kadar kalkamamış bünye.. ben kilolarca ağırlık taşımadan tıpkı öyle yapmış gibi yorulmayı bi bu migren şerefsizinde gördüm. kimse çekmesin..bilen arkadaşlar gelince sordular iyi misin diye; cevabım elbette ki savaştan çıkmış kadar yorgun olduğum oldu, fiziksel bi fiilim olmamasına rağmen.. oh, yorgunum..

  4 aralık 2018 12:15

  113. Sinüzitim, panik atağım ve kendisi hayata küsmemin en büyük etkenleridir. Kendileri sayesinde her adımı korka korka atıyorum.

  Migren için bence en doğru hamle atağın geleceğini anladığınız anda ilaçları içmek, atak başladıktan sonra içince bende pek etkili olmuyor. Enseye buz koymak da hafif rahatlatıcı bir yöntem. Uyumak ve karanlık da önemli tabi ama ben ağrıdan uyuyamıyorum çoğu zaman. Öyle dertli bir hastalık.

  4 aralık 2018 10:35

  112. (gbkz: meditasyon)(vücudunu dinle), (gbkz: doğru beslenme)( canının istediğini değil, canının ihtiyacı olanı ye), (gbkz: dinlenme )(uykunu al), (gbkz: stres)ten uzak durma(salıver gitsin modu) gibi eylemler sayesinde kurtulabileceğiniz şey.

  ha başladıysa o ağrı. çekilecek. savaşma. ağrını ne kesiyorsa(doktoruna danış önce!) başucunda muhakkak bulundur. migrenle savaş olmaz.

  4 aralık 2018 03:05

  111. Geldiğinde, ağrısının doğrudan sol gözüme ve kaşımın üst kısmına vurduğu; karanlık, serin, sakin ve kokusuz bir ortamda az da olsa uyumadan geçmeyen hastalık. Stresli dönemlerde daha sık ve yoğun yaşandığı doğrudur.

  4 aralık 2018 00:01