girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (114)
  • medya (2)

114. Çantamda muhakkak yiyecek bir şeyler taşımama sebep olan hastalık

20 ekim 13:24

113. Ağrının gelmeye başladığını anladığım zaman nane yağı ile şakak ve enseme yavasca masaj yapıyorum. Yağı burun kenarına sürüp kokluyorum. Eğer imkanım varsa kendime 15 - 20 dakikalık( işyerinde isem ancak o kadar) bir sessiz karanlık bir ortamda dinlenme molası veriyorum. Bu aşamada hafifleyerek biterse kurtuluyorum. Ağrı ile uyandıgim zamanlarda ise o ağrıyı geçirebilecek bir yöntem bulamadım.

20 ekim 13:11

112. Şu an aklımdan geçen tek şey, kafamı patlatsam bir güzel, beynim falan hepten dağılsa, acaba ağrı yok olur mu?

19 ekim 23:24


111. Benim de sağ gözüme ve şakaklarıöa giren inanılmaz dirençli ağrı ataklarımın teşhisi migren olarak konuldu. İlaçlar kesinlikle hafifletmiyor bitkisel bi kaç şey işe yarıyor ben genelde ersağ ın clean ball masaj kremini sürüyorum biraz rahatlatıyor mentol de aynı işlevi görür

24 eylül 00:18

110. Biberiye çayının iyi geldiğini duydum. Günde bir bardak biberiye çayı içmek migren krizlerini azaltıyormuş. Denemeye değer süslüler.

İşe yarayıp yaramadığını bilmiyorum.

Ben düzenli içemedim, belki içimizden biri dener diye buraya yazmak istedim. herkese geçmiş olsun. 

23 eylül 16:41

109. Başlıktaki bu dertten müzdarip süslülerin girdilerini okudukça her birine uzanıp sarılasım, sırtlarına pıt pıt yapasım geldi :( Ben de hayatımın en mutsuz zamanları olan lise yıllarımdan beri çekiyorum bu naneyi, ve kesinlikle stresle, bir şeyleri kafaya takmakla ilgisi olduğunu düşünüyorum çünkü üniversiteye geçip lanet lise ortamından ve zalım lise arkadaşlarımdan kurtulunca mevsim geçişleri-basınç değişiklikleri hariç hiç atak yaşamaz olmuştum. 5 seneyi böyle geçirdikten sonra ailemin yanına dönünce yine arada tutmaya başladı ama eskiden her gün ağrırdı o yüzden şükrediyorum halime.

Ağrımın tuttuğu zamanlarda hemen başucumdan alıp yararlandığım bir migren kiti hazırladım, içindekileri yazayım belki işinize yarar süslüler:

-Mevsim dönüşlerinde önceden boyun ağrısıyla geliyorsa atak başlamadan almak ve atağı önlemek/hafifletmek için ergafein (pek yan etkisi yok diye biliyorum)

-Strese vs dayalı birden vuran ağrıysa majezik

-Uyurken kullanmak için göz bandı

-Alın için soğutucu jel migren bandı

-Bilekler ve burun kenarlarına sürmek için okaliptüs/nane/mentol barındıran bir şeyler (direk yağ ya da eczanelerde satılan minnak çin kremi karışımları olabilir, zordaysanız vicks bile olur)

-Yine alın için biraz daha kuvvetli bir seçenek; şanlı marka mentollü sıvı yakı (pamuğa azıcık döküp alnınıza sürerseniz resmen beyninize kadar uyuşturuyor bebeğim <3)

-Baş için kullanılan minik masaj başlığı, şu ince telli örümcek gibi olanlardan

Bir de annemin insülinleri için kullandığı buz kasetlerinden bir tane alıp havluya sarıyorum onu da yatarken enseme koyuyorum. Hem uzun süre soğuk tutuyor hem de erime akma derdi yok, eczaneden 2 tane alıp dolaba atsanız yeter. Gerçekten çok rahatlatıyor.

Bütün bunları uyguladıktan sonra ışık geçirmeyen perdeleri çekip rahatlatıcı zen müzikleriyle yatağa yayılıyorum, kafama taktığım ne varsa hepsine bir bir amaaan beee deyip (ya da bazen sadece demeye çalışıp (gizlinot: Swh) ) uyuyorum ve ertesi güne ağrısız başlıyorum genelde.

3 sene boyunca her gün ağrıyla uyanıp baş ağrısı yüzünden sürekli depresyonda olan biriydim, yaşadığım şehir ve çevrem değişince eser kalmadı o ağrılardan, demem o ki sizi strese sokan, üzen, derdinize dert katan toksik insanlardan uzaklaştıkça gidiyor o ağrılar, her şey düzeliyor o yüzden umutsuzluğa kapılmayın. Geçecek hepsi gerçekten, siz kendinizi üzmeyin yeter <3 :3

23 eylül 05:43 23 eylül 05:51

108. stres, uykusuzluk ve açlık en büyük tetikleyici unsurları. sanki beynin bir yerinde bir şartel var. şartlar olgunlaşınca çat diye salıyor ağrıyı. migreni sıradan baş ağrısından ayıran en büyük özellik gelmeden önce haber vermesi. yani daha ağrı çıkmadan 5-10 dk. önce görme duyunuzda hafif kıvılcımlar ve dalgalanmalar oluyor. eğer migren döngünüzü iyi analiz eder ve kendinizi her defasında incelerseniz bu ön sinyalleri kolayca farkedebilir ve bu sayede erken müdahalede bulunabilirsiniz ki -bilen bilir- çıktıktan sonra mücadele süreci çok sancılıdır.

23 eylül 00:23


107. ya şaka gibi ama çok gülünce migrenim tetikleniyor. başka buna maruz kalan var mı acaba? yoksa hayat gülmemem için sınırları mı zorluyor:D

22 eylül 16:30

106. kafamı duvarlara sürtme isteği uyandıran, yaşamayanın asla anlayamayacağı derecede ağrılı bir eylem.

22 eylül 13:43

105. Sağ şakağımdan matkabı sokup soldan çıkartma isteği yaratıyor ben de. Allahtan çok ağır seviyede değil, ayda bir uğrar minosetle uğurlarız

21 eylül 23:42